گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

طبیعت لاکپشت

+4
apb
mina-b
Foad
nightlight
8 مشترك

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

طبیعت لاکپشت Empty طبیعت لاکپشت

پست من طرف nightlight 6/8/2009, 03:26

لاک پشت ها،هنگام زندگی در طبیعت، با دامنه دمایی گسترده تری مواجهند ...
به هر حال محیط زندگی شون در تعادل گرمایی هست،آبی که درون زندگی می کنن آکنده از آلوده گی های متفاوت هست اما به هر حال زنده اند و زندگی می کنند با طول عمری بعضا بیشتر از طول عمر لاک پشت های در اسارت ...
حتی زندگی در باغچه ها و حوضچه های بزرگ درون منازل هم مشکلی ایجاد نمی کنه ...

می دونم، سوال ساده و بی مفهومی به نظر می رسه، اما به دلایل علمی تری از محدود بودن فضای تراریوم ها و ...برای این سخت گیری مقررات زیستی نیاز دارم ...
کمک می کنید؟
nightlight
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

طبیعت لاکپشت Empty رد: طبیعت لاکپشت

پست من طرف Foad 6/8/2009, 06:47

لاک پشت گوش قرمز در طبیعت در حدود 20 تا 30 سال عمر می کند در صورتی که در زیستگاههای مناسب خانگی 40 تا 50 سال. خیلی از لاک پشتهای کوچک در طبیعت هرگز به سن بلوغ نمی رسند و در اثر بیماری ها و عفونتها و شکار شدن از بین می روند. خود خواب زمستانی و تغییرات دما در طبیعت برای لاک پشت از طول عمر من و نیروی آن می کاهد در صورتی که چنین چیزی در محیط بسته خانگی وجود ندارد و ...
لطفا با اطلاعات کامل در مورد مسائل مختلف نظر خود را بیان کنید.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف nightlight 6/9/2009, 00:28

جناب محمد فر، به طور مشخص،منظورم از عبارت "با طول عمری بعضا بیشتر از طول عمر لاک پشت های در اسارت ..." اشاره به مرگ و میر لاک پشت های در اسارت به خاطر همین وسواس ها و سخت گیری های زیستی ست ...

واضح تر می گویم ... تنها دلیل قابل قبول برای نگه داری از حیوانات ، برای من، نه عشق به حیوانات و سرگرمی، که تنها کمک کردن به اونهاست ...

حتی اگر تصمیم به رها سازی حیوان خانگی مان داشته باشیم، آزاد سازی حیوانی که شاید تنها از نظر ویژگی های فیزیکی - جسمی نوعی برتری نسبی نسبت به سایر همنوعاش داشته باشه، در حالی که ممکنه برای تهیه غذای روزانه ش بر خلاف اونها با مشکل مواجه بشه؛ غیر منطقیه ...

حرف من، نگهداری از لاک پشت ها، در شرایطی مشابه شرایط " طبیعی" هست، آزاد سازی مقطعی اونها، و اجازه انتخاب و تجربه و شکار رو به اونها دادن ... نه فقط پرورششون در تانکی که بی شباهت به زندان هم نیست ... حالا هر چقدر هم که اونها رو احمق فرض کنیم ...
nightlight
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف mina-b 6/9/2009, 03:10

نکته ی جالبیه،این سوال برای منم ایجادشده بود،لاکپشتها درطبیعت با نیروی غریزی که دارن خودشون خیلی راحت برای خودشون غذاپیدا میکنن،آفتاب میگیرن ،خودشونو خشک میکنن،ونیازهای خودشونو برطرف میکنن،البته نمیتونیم بطور مطلق بگیم که همه ی لاکپشتها درطبیعت زنده میمونن،همونطور که جناب محمدفر گفتن به علت عوامل متفاوتی مرگ ومیردراونها دیده میشه،اما سوال اینجاست که چرا ما باید اونقدرلاکپشت رو محدود کنیم و به خودمون عادت بدیم که برای غذا خوردنش هم به ما احتیاج داشته باشه وبه حدی به انسان وابسته بشه که اگه توی طبیعت رها بشه نتونه حتی غذای خودش رو پیدا کنه؟فکرکنم منظور nightlight این باشه........... ما بیشتربرای لذت بردنه خودمون ازلاکپشتها نگهداری میکنیم چون دوست داریم ازدستمون غذا بخورن،اونا رو لمس کنیم،واز حرکاتشون توی آکواریوم لذت ببریم،ومحدود کردن لاکپشتها درمحیط آکواریوم باعث همین میشه که اگه لاکپشتها توی فضای بزرگتری رها بشن دچارنوعی سردرگمی بشن، ما اگه ازلاکپشتها نگهداری میکنیم لا اقل سعی کنیم یک فضایی شبیه به همون محیط زیست طبیعیشون والبته خیلی وسیعتراز آکواریوم براشون درست کنیم،لاکپشتها رو بخاطرخودشون نگهداریم نه بخاطر خودمون،که درنهایت بخاطر سهل انگاریهای ما نمیرن ،یک لحظه خودتون رو جای اونا بذارید،اگه قراربود یه موجودی بیاد ما رو ازشرایط عادیه زندگیمون خارج کنه ودرنهایت کاری کنه که باعث مرگمون بشه چه حسی بهمون دست میده؟من فکرکنم انسانها یه مقدار دراین رابطه خودخواهانه برخورد میکنن ...که البته ناگفته نمونه که این کارمستلزم هزینه ووقت زیادیست.من هم به وسواسه زیاد توی نگهداری لاکپشتها معتقد نیستم،چون خود من بعد ازمریض شدنه لاکپشته خدابیامرزم احساس میکنم بیش ازحد وسواس به خرج دادم ،مدام جاشو عوض میکردم که نکنه سردش بشه یا خیلی گرمش بشه،وبسیاری موارد دیگه که فکرکنم همین به اصطلاح لای پنبه بزرگ کردن لاکپشت آخرش کار دستمون بده،دوست دارم نظربقیه دوستان لاکپشتی رو هم بدونم،اینکه چقدرباهم اتفاق نظرداریم........................
mina-b
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 6/9/2009, 03:28

ما هرچقدر هم سعی کنیم محیط زو شبیه طبیعت کنیم ، باز 100% نمی تونیم. من کاملا موافق الگو برداری از طبیعت و استفاده در تکنولوژی هستم و اون رو باعث پبشرفت می دونم ، چون طبیعت میلیاردها ساله که داره تکامل پیدا می کنه ، ولی موضوع اینه که ما فقط می تونیم محیط رو شبیه کنیم و نه طبیعس و چون کاملا طبیعی نیست ، پس هیچ فرقی نمی کنه که چه طوری باشه یا در چه اندازه ای ، چون مثلا ما غذا رو می دهیم و لاک پشت محدود می شه به غذای ارائه شده ما ، ما که گیاه طبیعی کف حیاط زیر آب نمی تونیم بکاریم و برکه درست کنیم و ماهی و حشرات آیزی رو توش تکثیر کنیم و تنوع کافی رو ایحاد کنیم که هر وقت خواست هرکدومشون رو خواست بخوره. پس ما محیط های معقول و درست که در داحل خانه ایجاد کزده و با بهره گیری از طبیعت این محیط ها رو اصلاح می کنیم و نگهداری موفقیت آمیزی خواهیم داشت ، ولی محیطی 100% طبیعی نیست ، فرقی نمی کنه که چع طوری باشه ، فقط باید شبیه به طبیعت باشه. در ضمن گوش فرمزها بذ اثر تکثیر در اسارت خیای فرق ها با نژاد وحشیشون کردن و اون هایی که الان در اسارت زندگی می کنن ، سارگاری های زیادی برای این نوع زندگی حاصل کرده اند ، پس کار درست نگهداری آن ها در محیط هایی است که نیراهای طلبعی خود را در قالب های شبیه طبیعی فراهم می کنه ، نه محیز کاکلا طبیعی. موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف nightlight 6/9/2009, 03:51

پرهام جان، برگردیم به شروع این مساله ...
به جز مواقعی که قصد کمک به جاندار یا استفاده ابزاری - تحقیقی از جاندار داریم ،نگهداری از جانداران توجیهی منطقی نداره ... به خصوص زمانی که از ارائه یک محیط تقریبا مشابه هم ناتوانیم ...
و از سوی دیگه، کدام اصل منطقی و حتی انسانی این نوع سازگاری، که تغییر تحمیلی اصطلاح مناسبتری هست، رو می پذیره؟

می فهمم، نگه داری از حیوانات، تنها در صورت نیاز به کمک و استفاده تحقیقی، بیش از حد آرمانی به نظر می رسه ...
اما حالا که در اختیارمون هستند، حالا که زندگی شون رو با ما به اجبار سهیم شدن، این حقشون نیست که به اونها فرصت شکار و انتخاب و تجربه رو بدیم؟ هر چقدر اندک؟

حداقل به این شکل که برای فرصتی هر چند کوتاه به طبیعت بسپاریمشون، تحت نظارت و مراقبت اما ...
آنچه که می کنیم، حالا، تنها پرورش حیوانات تن پروری ست که دو چیز را می شناسند، غذا و در نهایت جنس مخالف ...

می فهمند، باور کنیم ...
nightlight
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 6/9/2009, 06:50

شما چه ظور دلتون میاد مثلا یه ماهیی رو که از بچگی بزرگش کردید و چاره ای جز پذیرش شرایطی تحمیلی ما رو نداره ، بیندازید جلوی گودریلای خطرتاکی مثل لاک پشت که زجرکشش بکنه؟ اگع لاک پشته گناه داره ، اون ماهیه گناه نداره؟ له هر صورت شرایط به گونه ایست که خیلی خا این بحث رو تا این حد هم قبول ندارند و فقط به عنوان به اسباب بازی خوشگل به لاک پشتشون نگاه می کنند و با این کار باعث مرگش می شن ، خیلی ها هم دوست دارند ، ولی بلد نیستند و با ندونم کاری باعث مرگ لاک پشت می شوند ، کار مت هم اینجا یاددادن کم دردسرترین راه صحیح نگهداری درست لاک پشت هست ، حال ممکنه حتی برای برخی که برای حیوانات ارزش قائل نیتند ، این کارها سخت هم باشه. موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف mina-b 6/9/2009, 09:08

من یه جورایی با آقا پرهام هم موافقم،حرفهاشون کاملا منطقیه،نمیدونم ولی انگارنمیشه راجع به این قضیه با اطمینان وقاطعانه نظر داد...
mina-b
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف nightlight 6/9/2009, 09:19

مساله ی به اصطلاح گناه به صورت کلی در طبیعت و میون جاندارها وجود نداره، همه چیز روال خودش رو طی می کنه، چرخه ی همیشه در تکرار شکار و شکارچی ...

بحث من به صورت عام شامل تمام جانداران می شد،ماهی ها همانقدر نیاز به فرصت انتخاب و تجربه دارند که لاک پشت ها ...

اگر از مرگ ماهی هاتون ناراحت می شید ؛ اگر هیچ نوع برکه و زیست بوم طبیعی و قابل کنترل و نظارت در دسترستون نیست؛ اگر باور دارید که لاکپشت هاتون نیاز به فرصت تجربه و انتخاب دارن این شرایط رو شبیه سازی کنید ...
با ماهی خودتان نه،با ماهی های دیگر ...

مثل پدری باشید که وقتی فرزندش زمین می خورد، به جای دست دراز کردن و کمک به فرزندش، بهش فرصت برخواستن، بر پای خود برخواستن می ده ... نه پدری که حتی راه رفتن رو ممنوع کرده ...
nightlight
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 6/9/2009, 12:03

اینها که قرار نیست در آینده در طبیعت زها بشن ، چرا این کارها رو بکنیم ، اون پدر این کار ور می کنه تا در آینده بچه اش رو پای خودش بایستذ ، در خیلی از جاهای دنیا ، تغذیه حبوانات پرورشی با غذاهای زنده ممنوعه ، اون وقت ما برای خوش گذروتی خوذمون یا لاک چشتمون یه ماهیی رو که حالا با مال خودمونه با ماله طبیعته و ما آوردیمش تو خونه و اختبارش دست ما هست ، بنداریم جلوی لاک پشت ، شما خودتون رو بگذارید جای ماهیه ، من بیام شما رو بگیرم یا بخرم و بعد ببرم ، در خالی که شما هیچ اختیاری ندارید بنداریک جلوی یع دشمنی که می خواهد شما رو بکشه و بخوره. خال خوبی داره. بابا زلبعت با اسرات فرق داره ، شبیه ساری طلبعی هم تا حدی در محیط مصنوهی درسته ، چون ما نمی تونیم محیزس کاملا طبیعی درست کنیم ، پس باید از خیلی از موارد صزفه نظر کنیم. nightlight جان لااقل تو طبیعت ما از دستمون برای اون ماخی کاری بر نمی آبد ؛ ولی ما که انسانیم ، چرا باید یه چنین کاری رو در محیط مصنوعی انجام دهیم؟ رندگی هر جاندر برای خوذش با ارشه ، طلبعت قانون خودش رو داره و در محیط شابه سازی شده ، امکات ایجاد محیط 100% طبیعی نیست. با تشکر ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Ronia 6/9/2009, 14:01

ممکنه بیشتر توضیح بدید؟
ایده ی شما برای نحوه ی ساخت محیط مناسب، جهت رها سازی مقطعی لاک پشت ها با توجه به حد متوسط امکانات موجود. چیه؟
یعنی دقیقاً در چه منطقه ای، چه طور و با چه ابزاری میشه این کار رو کرد؟
Ronia
Ronia
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف nightlight 6/10/2009, 00:54

همه جانداران بسته به ویژگی هاشون محدودیت هایی دارن ... شما نمی تونین لاک پشتتون رو مثلا مثل سگ تون به بیرون ببرید ...
پرهام ، ببین، نوع نگاه هامون متفاوته ... من ، برای هر جانداری حقی قائلم،به طور مشخص تمام جانداران رو هم ارز می دونم، هزینه کردن پول و زمانم رو دلیل مالکیت بر حیوانات خانه گیم نمی دونم ،باور دارم که هر موجودی حق داشتن فرصت انتخاب رو داره ...
اینکه ما موجودی رو از بچه گی اش نگه داشتیم،هزینه مادی معنوی زیادی رو صرف کردیم، دلیل بر مالکیت ما بر موجود می شه؟ بر چه اساسی؟ در حقیقت اشتباه اول رو ما مرتکب شدیم که به خاطر علاقه،خود خواهی و ... اون موجود رو به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از محیط زندگی اش دور کردیم؛ آزادی موجود رو گرفتیم و تنها توجیه مون اینه که این موجود در اسارت عمر بیشتری داره، عمر بیشتر به چه قیمتی؟

"""اون وقت ما برای خوش گذروتی خوذمون یا لاک چشتمون یه ماهیی رو که حالا با مال خودمونه با ماله طبیعته و ما آوردیمش تو خونه و اختبارش دست ما هست ، بنداریم جلوی لاک پشت ، شما خودتون رو بگذارید جای ماهیه""""

همه را گفتم که خوش گذرونی خودمون رو فراموش کنیم و منظورم رو متوجه نشدید ...

و در جواب Ronia

ببین، نگه داری از لاک پشت، به هر دلیلی به جز کمک به اون و یا استفاده تحقیقی ، منطقی نیست ...
اما بیش از حد آرمانی به نظر می رسه ... حالا که جاندار رو از محیط طبیعیش دور کردیم؛ حالا که از آزادی و حقوق و فرصت هاش محرومش کردیم؛ در قبال ش مسولیم ، و کمترین کاری که باید بکنیم، تامین حداقل هاست ... که فقط شامل تامین غذا و تمیز کردن آب نمیشه ...

به صورت مقطعی، لاک پشتتون رو با خود ِ طبیعت آشنا کنید ؛ بگذارید فضای خارج از تراریوم رو تجربه کنه ...
اگر هیچ نوع زیست بوم طبیعی لاک پشت "با توجه به حد متناسب امکانات" در دسترستون نیست و یا امکان ساخت اش رو ندارید به حداقل ها اکتفا کنید ... باغ ها و باغچه ها حداقلی هستند که می تونیم برای شون تامین کنیم ... بذاریم خودشون پیش برن، محیط رو ببین، خطرات رو و یاد بگیرن ...

با تکرار این کار به صورت مقطعی و دوره ای بخشی از حداقل های این رابطه متقابل رو تامین کردیم ...

لاک پشت ها برای این آفریده نشده اند که در تراریوم ما زندگی کنند ...
nightlight
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 6/10/2009, 03:10

البته ، منم به خاطر احساس مسوولیت در قبال اون ها اینو می گم ؛ چون اینها از چند ماهگی برای فروش آورده شده اند و از ابتدا تو محیط مصنوهی رشد یافته اند ، حتی من بارها دیدم که گاهی اقدام به دادن چنین فرصت هایی باعث مرگ این بیجاره ها شده.

راستی ما هیلی هامون برای کمک به این لاک پشت ها اون ها رو خرده ایم. اگه ما که بلدیم نخریمشون ، دست کسانی کی افتند که مرگش رو تضمین می کنند. مصلا بگم که 8 ال لاک پشتی که دارم ، 4 تاش رو خریدم و 4 تاش رو به علت نگهداری دیگران و عدم تمایل به نگهداری بعد از مدتی ، برای این که اون بیچاره ها ادیت نشم ، آوردم و نگهداری می کتم.

خب پس فکر کنم نظر شما هم تا جدودی عوض شده ، چون از شکار در طبیعت و ... رسید به رها سازی مقطعی در باعچه ، این درسته و بارها هم ما نوسایت به این اشاره کردیم و گفتیم حتی برای آقتای گرفتن و نور خورشید طبیعی هم که شده ، ببریدشون بیرون ، در مورد غذا ها بارها با ایجاد تنوع اشاره شده و دادن غذاهای زنده مورد توجع قرار گرفته(هر چند که من باهاش مخالفم) و نکات زیاد دیگری هم در رابطه را بهره گیری از طبیعت در محیط زندگی مصنوعی لاک پشت ها قید شده که با توجه ، متوجه اون ها خواهید شده. این بهترین روشه که وقتی نمی تونیم چیزی رو 100% ایجاد کنیم ، با بهره گیری از اون ، شرایطش رو ایجاد کنیم و در آخر کلام ، هرگز فراموش نشه که ما این لاک پشت ها رو نباید و نمی تونیم با این کار برای زندگی در طبیعت آماده کنیم و در صورت رها کردن لاک پشت ها در طبیعت احتمال قوی باید انتظار مرگ اون ها رو داشته باشیم و به دلیل اثرات این لاک پشت ها با اکوسیستم بومی یه منطقه ، رها سازی در طلبعت کاملا غلط و ممنوع می باشد. موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف nightlight 6/10/2009, 03:49

پرهام، نظرم عوض نشده، چون در پست دوم هم بحث آزاد سازی مقطعی رو پیش کشیدم ...

اصولا نگه داری بر مبنای علاقه و سرگرمه غیر منطقیه و غیر انسانیه ...انسانی که بخشی از طبیعته، اما بر خلاف سایر جاندران، خودش رو از اون جدا می دونه، در واقع، دنیای انسان، حالا کاملا متمایز از دنیای طبیعته ...

اگر به درونمون رجوع کنیم، خیلی نزدیک، خیلی زود، می فهمیم که این طور نگه داری خودخواهانه از جانداران،صحیح نیست، در تضاد با طبیعت و طبیعت ماست...

اگر باور نداریم که همه جانداران هم ارز هستند و هر کدام حقوقی رو دارند بهتره همین روش رو ادامه بدیم ...
اما اگر باور داریم،که محدود کردن زندگی و آزادی یه جاندار در حوزه حقوقی ما نیست، باید رها کنیم این روند اسارت سازی رو ...

قدم اول، نباید بعد از این جانداری رو خرید و محدود کرد، توجیهی مثل اگه ما نخریم بقیه می خرن و تلف می شن منطقی نیست، چون ما از همین بقیه مجزا نیستیم ... همه با همن ...

و مرحله بعد، آشنا سازی همان حیوانات در اسارت با محیط طبیعی هست، مرحله به مرحله ... آرام آرام ...

حرف من،دست کشیدن از علاقه تون به حیوانات نیست ... اما مسیر متفاوتی رو ترسیم می کنم ...
هر کسی که به حیوانات علاقه داره و دانش نگه داریشون رو داره، با جهت دهی هدفمند تری علاقه شو دنبال کنه ... نگه داری از حیوانات بیمار، نیازمند به کمک و نگه داری، تا زمانی که توانایی زندگی مجزا از انسان رو دوباره پیدا کنند و این روند می تونه تا بی نهایت تکرار بشه ...

یه چرخه طولانی،تکراری، اما شیرین ...

پرهام،حرف سنگینی هست برای تو، که سالهاست از حیوانات مختلفی نگه داری کردی، حتی جونشون رو نجات دادی ... اما ، جایی، نه خیلی دور ، چیزی رو فراموش کردی، گام آخر ...
nightlight
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Ronia 6/10/2009, 03:56

من نظر خودمو میگم حقیقتش اگر که من لاک پشت بودم ترجیح می دادم مهندس پرهام توی تانکش از من نگهداری کنه تا طبیعت با خطراتش! چون اگر منه لاکپشت یه روز مریض و بی حال شدم می رم کنج تراریوم کز می کنم و غذا نمی خورم و ایشون رو این مشگل بررسی علمی می کنند و بعد از نتیجه گیری درست، اقدام به درمان میکنند. حالا اگر توی طبیعت بودم، بی حال می اوفتادم یه گوشه یه سنجاب منو بر میداشت گوشه ی لاکمو گاز میگرفت منم دردم می اومد بعد منو پرت می کرد اونطرف من پشت رو می شدم. یه دفعه به خودم می اومدم می دیدم زیر دندونای یک گرگم.
این خیلی عالیه که همه ی ما بتونیم برای لاک پشت ها یه باغچه ی کوچیک که یک طرفش آب هست و توش انواع گیاهان کاشته شدند درست کنیم و چقدر عالی تر اگر یک آبشار کوچیک هم گوشه ی اون بسازیم و محیطش اونقدر بزرگ و کافی باشه که لاک پشت بتونه هر روز در اون چیز های جدید ببینه و بشناسه. اما متاسفانه همه مون نمی تونیم این محیط طبیعی و قشنگ رو براشون فراهم کنیم.
پس در رابطه با جدا نکردن اونها از زادگاهشون موافقم این تنها کاریه که به واسطه اون بهشون ضرر نزدیم. چون به جایی که توش بزرگ شدند عادت کردن و اینکه در نهایت چند تا مهندس پرهام می تونه وجود داشته باشه که به خوبی ازشون نگهداری کنه؟ اما خیلی از سودجویان برای استفاده ی تجاری از گونه ی Red eared slider و افزایش حجم جیبشون این کار رو انجام می دن و همچنین خیلی دیگر ازجمله خانواده ها که برای سرگرمی بچه هاشون لاک پشت رو از زادگاهش دور می کنن. ما خودمون انسانیم و تو دنیایی زندگی می کنیم که در اصل حق انتخاب به طور کامل درش وجود نداره و درک این مسئله که که هر جانداری در گذران زندگیش فرصت انتخاب کردن داشته باشه برامون یک امر کاملا ملموسه. هر موجود زنده اول به خدا تعلق داره و بعد از اون به خودش و در مراحل بعدی به جفتش و بچه هاشو...
Ronia
Ronia
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف nightlight 6/10/2009, 04:55

Ronia ، ترس از شرایط زندگی طبیعی، توجیهی منطقی برای این نوع اسارت ناخواسته نیست ... همه جانداران با توجه به همین شرایط و خطرات پا به طبیعت می ذارن و همین شرایط و خطرات هست که به طبیعت نظم و سامان می بخشه ...

چرا باید لاک پشت ها را طوری پرورش داد که در صورت جدا شدن از محیط پرورش دچار آسیب و لطمه بشن؟

همه مون می دونیم، لاک پشت ها برای این تراریوم های زیبا و دست داشتنی آفریده نشده اند ...

این نوع نگرش و پرورش زمانی به بلوغ می رسه که یه رابطه متقابل بین انسان و طبیعت به وجود بیاد ...
مثلا با نگه داری و کمک به جانداران نیازمند تا زمان بازگشت شون به طبیعت با یه رابطه متقابل و منصفانه مواجهیم:
طبیعتی که فرصت شکوفایی و بالندگی این عشق و علاقه درونی رو در اختیار انسان می گذاره و انسانی که فرصت بازیابی مجدد و تجدید حیات رو به طبیعت می ده ...

نمونه های مهندس پرهام و دکتر معماریان و همه دوستان مون در اینجا، بهترین یاری رسانان طبیعت اند ...
nightlight
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Sahra 6/10/2009, 05:01

یک واقعیت را باید پذیرفت
حیواناتی مثل سگ و گربه ماهی تزئینی و ... در محیط طبیعی زندگی نمی کنند بلکه همدم و همراه انسانها هستند
حیواناتی مثل مرغ و خروس و گاو گوسفند را هم برای استفاده خودمان پرورش میدیم
اما لاک پشت خرگوش مار ایگوانا و ... متعلق به محیط طبیعی و وحشی هستند نه اینکه در محیط مصنوعی که ما انسانها براشون درست کردیم زندگی کنند
وقتی فروشنده ها اطلاعات کافی برای نگهداری ندارند اونوقت مردم عادی که در عمرشون یک خزنده را از نزدیک ندیدند میدونن چطور اونها را نگهداری کنند؟
کاش از اول این حیوانات را خانگی نمی کردیم
اقلا موجب مرگ این حیوانات بیگناه نمی شدیم
احساس گناه هم نمی کردیم
Sahra
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف nightlight 6/10/2009, 05:36

و البته حیواناتی مثل سگ و گربه ماهی تزئینی و قناری و ... همگی زمانی متعلق به محیط طبیعی بودند و حالا ... این نوع وابستگی به انسان ، ضربه ی بزرگی به طبیعت و هشداری به آدمیه ...
و کاش ... هنوز دیر نیست ...
nightlight
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Sahra 6/10/2009, 11:43

سگ و گربه دیگه محیط طبیعی براشون وجود نداره. خوشبخت ترین ها نزد انسانها هستند نه در کوچه و جاده ها
خیلی خوشحال
راستی خود ما انسانها بیشتر از هر جانداری از محیط طبیعی خودمان جدا شدیم.مگه نه؟ اشاره
Sahra
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف mina-b 6/10/2009, 14:15

همه ی دوستان یه جورایی حق دارن ودرست میگن،ازنظرمن نمیشه قاطعانه نظرداد،چون این مسئله نسبیه،طبیعتا خدا جهان رو اینطورخلق کرده وماهم باید خودمون رو بااین وضعیت هماهنگ کنیم،یه جاهایی انسانها وحیوانات رابطه ی تنگاتنگی باید با هم داشته باشن ولازم وملزومه همدیگه میشن،منتها اینکه این احتیاجاتشون به هم تاچه اندازه باشه که به اکوسیستمها آسیبی نرسه وباعث مشکلاتی برای دوطرف نشه مهمه،باید به یه بعددیگه هم توجه کرد که جان خیلی ازانسانها هم توسط حیواناتی مثله گرگ یا کوسه و.......گرفته شده،استفاده غذایی انسان از حیوان،وبرعکس یا حیوان ازحیوان جزئی ازچرخه ی طبیعیه دنیاست،مهم اینه که دنیا هیچوقت نتونسته از بی قانونیها مبرا بشه،مشکل اصلی دنیا درامروزه همینه،دراین مورد با مهندس پرهام موافقم چون هرچقدر دررابطه با نگهدارزی درست ازحیوانات تبلیغ بشه باز هم افراد سودجویی مثله فروشنده ها وامثاله اونها این قوانین رو رعایت نمیکنن،پس لا اقل تنها کاری که ما میتونیم بکنیم اینه که اونا رو ازچنگ همچین افرادی دربیاریم،مثلا همون روزی که رفتم تا این لاکیه جدید رو بگیرم فروشنده میگه فقط بهشون کاهو بده،یا اصلا بهشون غذا نده چون آب رو کثیف میکنن..........................................یعنی این آدم انقدرسنگدله که بخاطره اینکه آبش کثیف نشه حتی غذاهم بهشون نمیده......پس این لاکیه من اینجارو شانس آوردکه من خریدمش ولا اقل هرروز پلت وماهی و...بهش میدم،یا اینکه 4 تا لاکپشت رو آورده،یه جور پرتشون میکنه رومیز که بدبختا سراشونو کامل کرده بودن توی تو اصلا نمیتونستم قیافشونو ببینم،بنظرمن کتابهایی مثله کتابه جناب محمدفرباید ازطرف نهادها به دست فروشندگان آکواریومی برسه که لااقل بهشون اطلاع رسانی بشه،چون خودشون هم بخاطر همین شرایط بد نگهداری لاکپشتها که باعث مرگ بسیاری از اونها توی فروشگاه میشه از نظرمالی ضرر میکنن دیگه..........................بالاخره باید یه فکراساسی کردودرغیراینصورت مجبوربه تحمل این شرایط هستیم.............................................
mina-b
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 6/11/2009, 07:35

nightlight عزیز ، وقتی ما قادر نباشیم ، لاک پشتی رو در طبیعت رهاسازی کنیم ، به علت برهم خوردن اکوسیستم ، این حرف ها دلیلی نداره. من نمی دونم ، ایا شما اگه جای ماهی لودین ، دلتون می خواست بیندازندتون جبوی لاک پشت ، خب پس ما شمار زنده که نمی توانیم بدهیم ، تو طلبعت هم که نمی توانیم رها سازی بکنیم ، موقع آقتاب گرفتن هم که آزادن تو حیاط ، دیگه چه کار کنیم که به تظر شما اسمش طبیعی باشه؟

شاید بشه یه برکه تو حیاط درست کرد ، ولی چی حل می شه ، نوع غذا که عمونیه که ما می دهیم ، آقتاب گرفتن که عمون طوریست ، داشتن محیط آبی و خاکی که مثا تراریوم است ، آیا شما قادرست که 40-50 توع گیاه طبیعی تو آب بکاربد که هر موقع خواست بره بخوره؟ آیا شما 30-40 توع ماهی و سخت و پوست و ... رو می توانید نگهداری کنید؟ ببنید ، این همه تکنولوژی پیشرفت کرده که محیط های مشابه طلبیعت بسازه و غذاهای مشایه طلبعت تولید بشه و ... علتش اینه که نمی شه طلیعا رو تو خونه آورد. ما هم که هر کاری برای شبیه سازی طلبعب باشع ، انجام می دهیم ، دیگه چی کار کنیم تا شما راضی بشوید؟
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Sahra 6/11/2009, 08:40

چرا عصبانی شدین آقا پرهام؟!
حقیقتا هیچ شرایطی بهتر از از اونی که شما برای حیواناتتون فراهم کردین وجود نداره و اصلا با شرایط جانواران ما قابل مقایسه نیست.
حالا چرا اصرار دارین nightlight عزیز رو راضی کنید؟ خوب هر کی نظرش رو میگه دیگه.
عجیبه ها ؟ لبخند
Sahra
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف nightlight 6/11/2009, 09:04

در جواب مینا:
مینا، یه رابطه منطقی بین عرضه و تقاضا برقراره، اگر ما تمایلی به خرین نشون ندیم و به اطرافیانمون هم این بی تمایلی رو یاد بدیم رفته رفته تقاضا برای لاک پشت کم میشه و فروشش افت می کنه ، چند ساله که شاهد فروش لاک پشت ها هستیم؟ زمان زیادی نیست، اما این تقاضای گسترده، باعث شکار هر چه بیشتر لاک پشت ها می شه و تنها درصد کمی از اون ها بعد از خرید توسط خریدار زنده می مونن ...
این نوع تحریم ، که به طور حتم باعث مرگ لاک پشت های بی خریدار زیادی می شه که سال بعد و سالهای بعد آورده می شوند ؛ بهایی هست که ما و طبیعت می پردازیم برای زنده ماندن و آزادی لاک پشت های آینده ...

مینا، همه چیز نسبیه، به همین خاطر می گم تمام جانداران هم ارز هستند و هیچ جاندار و گونه خاصی الزاما برتر از سایر گونه ها نیست ...

انسانی که درخت ها رو قطع می کنه و طبیعت و محیط زیست رو آلوده، آیا الزامن برتر از زنبور های عسلی هست که با گرده افشانی شون به حیات طبیعت کمک می کنن؟

باور کنیم، بپذیریم که حق آزادی و زندگی طبیعی این موجودات رو گرفتیم ...

در جواب پرهام:
پرهام، وقتی قادر نیستید محیطی تقریبا طبیعی رو شبیه سازی کنید، قادر نیستید لاک پشت تون رو رها سازی کنید ، برای چه از اونها نگه داری می کنید؟ برای همون به اصطلاح " دلخوشی"؟
دلیل و توجیه تون برای خرید این لاک پشت ها و تشویق فروشندگان به شکار بیشتر و مرگ غیر مسقیم لاک پشت های دیگه چیه؟
تا زمانی که فکر می کنید " اختیار دار لاک پشت تون هستید" این بحث به نتیجه نمی رسه ...

مرگ طبیعی جانداران، قانون طبیعت و بهای آزادی اونهاست ...
پرهام، زمانش نرسیده که باور کنید لاک پشت ها برای تراریوم های مان آفریده نشده اند؟
nightlight
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 6/11/2009, 13:55

نه بابا چه عصبانیتی ، هر کسی نظر خودش رو داره ، خب شاید جالب باشه بدونید که اگه ما بخواهیم یا نه ، گوش قرمزهایی که در اسارت پرورش میابند ، اصلا قادر به زندگی در مخیط طبیعی نخواهند بود ، اگه این کار انجام شه ، باعث مرگ اون ها می شه. علای هم برمی گردد به این که اینها به مرور به محیط مصتوعی سازگار شده اند و با گوش قرمزهای طبیعی کمی فرق دارند. البته دانستن یه نکته دیگر هم الزامیست: این لاک پشت ها ما بخواهیم یا نخواهیم به بازار عرضه می شوند ، پس بهرته که ما برای نگهداری این ها در خوته الگوهایی مناسب و درست ارائه کنیم ؛ نه الگوهایی در قالب ... و البته یه نکته دیگه : من تو این همه سال بارها و بارها دیده ام که گوش قزمزهایی که در محیط مصنوعی پرورش یافته اند ، به خاطر برخی کارهای اشتباهی که صاحباتشان برای ارائه محیط طبیعی برای آن ها انجام داده اند ، مرده اند و علتش هم اینه که با گوش فرمز وحشی تفاوت پیدا کرده اند. این نکته در سایت های مختلف هم دیده می شه ، حالا بازم من نظر من رو چیزهاییه که گفتم و البته نظر nightlight عزیز هم برای خودشون محترمه و تصمیم گیری با نگهدارندگان است ، ولی لطفا اگه تو سایت مطالبی که ممکنه مشکلاتی در راستای سلامتی لاک پشت ها به وجود بیاره ارائه نشه ، بهتره. راستی سگ و گربه هم به نظر من ابتدا در طبیعت رها بودند ، ولی هم اکنون. البته پرندگان هم در قفس شاید احساس راحتی نکتتد ، یا ماهی ها در آکواریوم ، ولی برهی حبوانات به دلیل سارگار شدن به زندگی در 1 محیط و وفق دادن خودشون به شرایطی که در آنجا ارائه می شه با انواع وحشی خود آن فدر تفاوت پیدا می کنند که رها سازی یا شبیه سازی طبیعت می تونه باعث مرگشون بشه. راستی به مطلب دیگه ، من تا حالا اینو نگفتن که تعریف از خود نباشه ، ولی تا الان من بیشتر از این که حیوانات رو نگهداری کنم ، آزاد کردم ، (پرندگان ؛ گربه ها و قورباغه ها و ... بارها و بارها) ، ولی این کار زمانی جواب می ده که 1: تهدیدی برای اکوسیستم منتطه نباشه و 2: عملی باشه و به قیمت جون حیوان تموم نشه. اینم گفتم که فکر نکنید ، من به خاطر مسائلی که در پست های پیش مطرح کردید ، مخالفت می کنم ، من برای این که تعریف از خود نباشه ، اینو مطرح نکردم. حالا باز عاقلان صلاح کار خود بهتر دانند و هرکس هر طور دوست داره می تونه از لاک پشتش نگهداری کنه. موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف medusa 9/10/2009, 16:01

سلام
می خواستم بدونم شما راجع به مالزی چیزی میدونید؟
اینکه ایا جایی داره که لاکیم رو ببرم و ازاد کنم؟
medusa
medusa
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة