گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

در مورد عيد قربان و سنت ذبح گوسفند

+6
MohammadRN
Dr. Iman Memarian
mahbod
teresa
ایران دوست
شيما
10 مشترك

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

در مورد عيد قربان و سنت ذبح گوسفند Empty در مورد عيد قربان و سنت ذبح گوسفند

پست من طرف شيما 11/16/2010, 02:19

عيد قربان نزديك است .از كنار خيابان كه ميگذرم همه جا تابلوهاي"محل ذبح گوسفند" گریه را ميبينم.سرم را پايين مياندازم و ميروم و صداي فريادم را هيچ كس نميشنود.ياد حرف مادربزرگ پيرم ميافتم كه گوشهايش سنگين شده اند و هميشه ميگويد خيلي از گوشها نميشونداين چهارشنبه مثل هر سال از خانه بيرون نميروم و پنجره ها را ميبندم تا نبينم در شهر چه اتفاقي ميافتد ،اما خوب ميدانم نديدن من نبود چيزي را تضمين نميكند.كاش كاري از من بر ميامد ناراحت .آنقدر به همسايه ها گفتم قرباني نكنيد و هيچ كس نشنيده خسته شده ام.فقط ديگر گوشتهاي قرباني را ديگر در خانه مان نمياورند چون ميدانند گوشت را نميگيرم و يكساعتي هم موعضه ميكنم.بچه كه بودم گوسفندها را باز ميكردم و فراري ميدادم اما ديگر بچگيها جواب نميدهد.به من بگوييد چه كنم؟چگونه سيل اشكهايم را مهار كنم؟
عيد قربان ميايد و چندين گوسفند قرباني ميشوند
قرباني خودخواهي انسان
قرباني بي فكري آدمي
قرباني ...
آنروز كه خدا را ملاقات كنيم به ما خواهد گفت كه معني خيلي حرفهايش را اشتباه فهميديمكاش كمي بيشتر ميانديشيديم
كاش ميمردم و اين روزها بر من نميگذشت دعا دعا
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

روانشناس گفتگوی لاک پشتی روانشناس انجمن
کاربر ماه انجمن کاربر برتر انجمن

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

در مورد عيد قربان و سنت ذبح گوسفند Empty رد: در مورد عيد قربان و سنت ذبح گوسفند

پست من طرف ایران دوست 11/16/2010, 11:50

شیمای نازنینم در دل من را گفتید من هم امروز که در راه رفتن به دانشگاه شمار زیادی ازین گوسفندان را دیدم که فردا به دست برخی سلاخی خواهد شد اما صحنه ای که اشکم را در آوزد بازیگوشی یک بره کوچک و معصوم بود که لحظه ای از فکرم بیرون نمیرود
ایران دوست
ایران دوست
مدیر ارشد گفتگوی لاک پشتی

مدیر ماه انجمن مدیر برتر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف teresa 11/16/2010, 14:19

نمیدونم چرا ولی تنها جایی که حرفمو میفهمن بچه های این سایتن،منم امروز این صحنه های درد اور رو دیدم و کلی با مامانم دردودل کردم اما چه فایده...
چه کاری از دست من و مامانم برمیاد ناراحت
چندوقت پیش توی محوطه دانشگاه با دوستام واستاده بودم وصحبت میکردیم که ده گربه ملوس و ناز و خوشگل توجهم رو جلب کرد.مشخص بود خونگیه چون از کسی نمی ترسیدو هر کسی رو با غذا میدید میرفت دنبالشو خودشو لوس میکرد،خیلی ناز بود... .تا اینکه رفت جلوی یکی از پسرا واستادو شروع کرد به ناز کردن،اون روز دانشگاه خیلی شلوغ بود.یکی از اون دو نفر یه خورده از غذایی رو که داشت میخورد ریخت واسه پیشوکه بخوره اما تا امد جلو که غذارو بخوره نفر دوم که سرپا بودو پشتش به من بود(خیلی هم شبیه سالوادور بود)با نوک کفشش زد توی سر گربه بی گناه.وقتی این صحنه رو دیدم ناخوداگاه با صدای بلند داد زدم گفتم وحشیپسره یهو جاخوردو برگشت وبا عصبانیت نگام کرد وقتی به خودم اومدم دیدم همه دارن منو نگاه میکنن خیلی خوشحال منم کم نیاوردم و با عصبانیت نگاش کردم که گذاشت رفت.باورتون نمیشه ازون روز به بعد پیشوی منو که میبینه میاد میاد کنارم میشینه که نازش کنم،بیشتر وقتا واسش غذا میگیرم اونم کلی خوشش میاد.خوشبختانه تو این مدت تونستم که فرهنگ برخورد با این زبون بسته هارو لااقل به دوستام یاد بدم،الان تقریبا تو دانشگاه کلی طرفدار داره که ازین بابت خیلی خوشحالم البته خیلی ها هم فکر میکنن من از لحاظ مغزی مشکل دارم که یکیش همون پسره است ولی واسم مهم نیست چون حرف دلمو بهش زدم و اونم دیگه جراته یه همچین کاری رو نداره لبخند

اونوقت این همه ادم با این سنت ها و فکرای قدیمی D\'oh مگه حرف مارو متوجه میشن؟؟!! سوال

...
...
...

خدایا...
teresa
teresa
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف mahbod 11/16/2010, 18:42

وقتی می بینم باورکسان دیگری به باور من نزدیک است.کمی مرهم دردم می شود.چند سال است اجازه نداده ام یک موجود دیگر را برای خوشایندم بکشند.دلیل اصلی نگرفتن جشن عروسی ام همین بود(از همسرم سپاسگذارم)در پا گشا وافتتاح شرکتم نیز اجازه ندادم قتل انجام دهند(یکی از سهامداران شرکت حاجی بود).دیگر در هر جا میهمان باشم غذای گوشتی نمی پزند.درد بزرگتر کشتار حدود یک میلیون و سیصد هزار گوسفند در عربستان است.اگر موضوع ....نبود به ریشه های قربانی کردن ورواج آن در کشورمان از چند سده پیش می پرداختم.از مدارا وتحمل دوستان پیشاپیش سپاسگذارم.شنیدم پسر دایی هام وقتی پدرشان از کربلا بر می گشته سه تا گوسفند(برای چشم و هم چشمی وفخر فروختن به آشنایان و همسایه ها)می خرند جلوی چشم گوسفندهای دیگر اون زبون بسته ها را به قتل می رسوندند.برای اینکه این کار قهرمانانه بیشتر به چشم بیاد.هر چند سد(صد)متر یکی را می کشتندولاشه گوسپند کشته شده را کنار گوسپندهای زنده می انداختندوچند دقیقه بعد گوسپند زنده را به سرنوشتی دچار می کردند که پیشاپیش نشونش داده بودند.نامردها
mahbod
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 11/19/2010, 13:49

ای کاش در مورد هر کاری که انجام می دهیم و هر اعتقادی که داریم بیشتر از فکر و عقل خود استفاده می کردیم تا تقلید و پیروی بدون فکر.

با درود
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف شيما 11/20/2010, 01:04

مرسي از همه دوستان عزيز.وقتي مطلب را نوشتم منتظر بودم عده اي بيايند و مرا به كفر متهم كنند.خوشحالم كه در اين سايت با دوستاني چون شما مواجه هستم

به اميد روزي كه كه هر انچه زندگي دارد از رنج نجات يابد
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 11/20/2010, 02:38

حالا تمام حرف های شما دوستان درست. آیا می دانید این گوسپندها بدون نظارت سازمان دامپزشکی و بازرسین بهداشتی گوشت کشتار می شوند و ممکن است دچار بیماری های مشترک باشند؟
حالا بحث جالب دیگر اینکه اومدیم یکی گوسپند قربانی کرد چرا میاره دم در خونه ما ها که می تونیم چندتا گوسپند درسته بخریم؟ حالا که این کار و که نباید می کردین انجام دادین ببرین واسه یه بیچاره ای فقیری
واقعاً این مردم یه سری کارهایی می کنند که خیلی خنده داره نه گریه داره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Developer Programmer 11/20/2010, 05:21

به اميد روزي كه كه هر انچه زندگي دارد از رنج نجات يابد
خوب خانم شیما، مطمئنا میدونین که خلقت هیچ چیز بی حکمت نبوده و خیلی از جانداران وسیله ای واسه کنترل جمعیت دیگر حیوانات هستن.
هر موجودی، نیاز به تغذیه داره تا زنده بمونه و به خاطر همین نیاز شکار میکنه، عده ای گیاه خوارن عده ای هم گوشتخوار ... حالا این غذا چه گیاه باشه و چه گوشت، به هر حال، موجود زنده است.

نمی شه صرف اینکه گیاه هم زندگی داره، کسی گیاه نخوره.

حالا کسی که انسان رو آفریده، به انسان اجازه داده، از برخی موجودات زنده به عنوان غذا استفاده کنه که گوسفند یکی از اونهاست... حالا چه گوسفند درد بکشه یا نکشه، مجبوریم واسه تامین برخی از نیازها، از جز به جز گوسفند استفاده کنیم.
سنت قربانی کردن، از قبل از ابراهیم بوده و از این به بعد هم خواهد بود. یه جوری راهیه که بنده بتونه ارادتش رو در برابر معبودش نشون بده. حالا در زمان ابراهیم هم این عمل در برابر سربلندی ایشون از یه امتحان، جایگزین شده و بعد از ابراهیم در اسلام هم وارد شده.

من اصلا و ابدا آدم مذهبی نیستم و دقیقا مثل شما، نمیتونم صحنه سربریدن رو تماشا کنم و اتفاقا به شدت هم متاثر میشم اما خیلی از چیزها هست که من قادر به تشخیصشون نیستم و به خاطر همین، صلاحیت تصمیم هم ندارم.

ممکنه دکتر معماریان، در قبال بیماری خاصی، دارویی تجویز کنه و از اونجا که من اطلاعی از طب ندارم، تجویز ایشون، با عقل و درایت من کلی خنده دار و مزحک بیاد ... در حالیکه تجویز ایشون کاملا درست و به جا بوده.

به نظر شخصی من، این قضیه ربطی به پیروی از عقل و تقلید نداره.

حالا این وسط کسی پیدا میشه که برای چشم و همچشمی و خرید ماشین، قربانی میکنه.
یکی هم پیدا میشه که گوشت قربونی رو بین چند همسایه که سال به سال رنگ گوشت رو نمی بینین و کباب رو با حسرت از پشت شیشه های مغازه نگاه میکنه و مزه اش رو فقط با بوکشیدن می فهمه، تقسیم میکنن تا شاید لبخندی روی لبهاشون بیوفته و یه شب با شکم سیر بخوابن.
Developer Programmer
Developer Programmer
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف شيما 11/20/2010, 06:50

دوست من 1-،رنج كشيدن با حكمت خلقت تفاوت دارد و يقين بدانيد خداوند هيچ موجودي را براي رنج كش خلق نكرده است و اجازه رنج رساندن به ديگر خلايق را به هيچ مخلوقي نداده است.ضمن آنكه زندگي داشتن با موجود زنده بودن تفاوت دارد.آنچه حس زندگي دارد شعور دارد ،احساس دارد،والد شدن را درك ميكند و...گياهان زنده انداما نه به معناي داشتن زندگي
از آن جهت كه مانند ماشين ايستا نبوده ،پويا هستند و رشد دارند اما هيچ تحقيق علمي وجود درد و سيستم اعصاب را در آنها تاييد نكرده است.
2- وارد بحث نياز بدن نميشوم چرا كه بارها گفته ام درباره آنچه تخصص ندارم بحث نميكنم اما اين نكته را ميدانم كه متخصصان تغذيه اظهار داشته اند نياز بدن با گياهخواري كاملا براورده شده بلكه رژيم مفيد تر غذايي نيز هست
3- آنچه ابراهيم كرد ميتوانست معنايي غير از اين داشته باشد كه براي هر امري جان گوسفندي را بستانيم . ما اسماعيل نيستيم كه لايق باشيم براي حفظ جانمان خون گوسفندي ريخته شود ضمن اينكه جان را خدا داده و اوست كه فرمان ستاندن جان چه انسان و چه حيوان را ميدهد .خدا به ابراهيم اجازه داد (جاني كه خود داده بود را ستاند)به ما وحي نكرده و اجازه نداده است و ما كه دادن جان را ناتوانيم ستاندنش را مجاز نيستيم من بر خلاف شما كاملا مذهبي هستم با عقايد مذهبي محكم و مستدل و ميدانم كه خداوند رسول باطني(عقل)را در كنار رسولان خارجي فرستاد تا بدانم كه محمد(ع)،ابراهيم يا... هر كاري را به چه دليل كردند و بدانم كدام را پيروي كرده و كدام را وانهم .راه براي نشان دادن ارادت به معبود زياد است دوست عزيز راهي را پيدا كنيد كه لايق انسانيت شما باشد راهي كه دردي از خلايق دوا كند .راهي كه معبود بپسندد
4- آگاهي چيزي است كه بيش از گوشت مورد نياز يك انسان است .نيازي است كه لايق يك انسان است.دوست عزيز اندكي مطالعه كنيد و كمي تامل كنيد .آگاهيتان را كه بالا ببريدقدرت تشخيص خيلي چيزها را ميابيدو صلاحيت تصميم گيري پيدا ميكنيد
5- قياس با نسخه دكتر قياسي نادرست است و هيچ يك از شرايط امكان قياس دو چيز را ندارد كه وارد بحث آن نميشوم
براي شما دوست عزيز آرزوي موفقيت دارم شما كه ميانديشيد اندكي عاقلانه تر و نقادانه تر بيانديشيد.

اين مطلب آخرين بار توسط شيما در 11/20/2010, 07:00 ، و در مجموع 2 بار ويرايش شده است.
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 11/20/2010, 06:51

جناب زوار حرف های شما رو کاملاً تایید می کنم
اما بهتر هست که از این نابسامانی در بیاد و زیر نظر سازمان دامپزشکی در کشتارگاه های دام کشتار بشه نه هر کی واسه خودش کشتار کنه!
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Developer Programmer 11/20/2010, 07:10

متشکر از پاسختون
به ما وحي نكرده و اجازه نداده است
والا هم در شکار، اجازه شکار حیوانات حلال گوشت رو داده. هم در مراسم حج و چند موقعیت دیگه اجازه این عمل داده شده.

متخصصان تغذيه اظهار داشته اند نياز بدن با گياهخواري كاملا براورده شده بلكه رژيم مفيد تر غذايي نيز هست
حرف شما کاملا صحیح و متین. ولی همه جا که قادر به کاشت و داشت محصول گیاهی نیستن.
ضمن اینکه انسان فقط از گوشت حیوان استفاده نمیکنه؛

دوست من 1-،رنج كشيدن با حكمت خلقت تفاوت دارد و يقين بدانيد خداوند هيچ موجودي را براي رنج كش خلق نكرده است
صحبت های من عطف به اون جمله بود که فرموده بودید، رنج می کشن؛ منظور من این بود که زمانی که آهو توسط شیر شکار میشه، رنج میکشه. اما خواه یا ناخواه، غذای شیر به حساب میاد.
راه براي نشان دادن ارادت به معبود زياد است دوست عزيز راهي را پيدا كنيد كه لايق انسانيت شما باشد راهي كه دردي از خلايق دوا كند .راهي كه معبود بپسندد
والا این جمله عبارت ویکی پدیا بود که الان هرچی میگردم پیداش نمیکنم. به جاش اینو میذارم که احتمالا واسه دوستان جالب باید باشه:
زرتشت، پيامبر گياهخوار ايراني به ضديت با قرباني كردن حيوانات مي پرداخت؛ [۲] در اوستا قرباني كنندگان حيوانات، كجروان و از راه راست به در شدگان خوانده شده اند . [۳]

در شاهنامه فردوسي نيز آمده است ايرانيان باستان تا پيش از ضحاك به گياهخواري و پرهيز از كشتن حيوانات مي پرداخته اند
اما ظاهرا در قران هم این اجازه داده شده:
قربانی كردن نمادی از قطع دلبستگی و وابستگی ها و جلوه ای از ایثار مال و جان در راه محبوب واقعی و رضای خدا است. بنابراین اسرار قربانی و تأثیر آن در آمادگی روحی برای دوری از هرگونه منفعت طلبی و زیاده خواهی آشكارمی شود.از جمله آموزه های اسلام برای تكامل و رشد انسان ها، ایثار از جان و مال است؛ یعنی انسان، همه دارایی ها و امكاناتش را امانتی الهی بداند كه باید در طریق بندگی هزینه كند. لذا انسان در مراحل مختلف زندگی امتحان می شود، از جمله امتحان حضرت ابراهیم علیه السلام به قربانی كردن اسماعیل فرزند دلبند خود، (صافات، آیه 102)

البته آنچه كه از قربانی كردن و رسیدن به مقام قرب الهی به وسیله ذبح گوسفند، لحاظ شده است قطع علقه های روحی و مالی است كه باعث تقوای قلب و طهارت نفس می گردد.

خداوند متعال می فرماید: وقتی شما قربانی می كنید آنچه كه متعلق به خدا است، تقوای شماست نه گوشت و پوست قربانی (حج، آیه 37)

اين مطلب آخرين بار توسط Afshin_Zavar در 11/20/2010, 07:19 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
Developer Programmer
Developer Programmer
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 11/20/2010, 07:19

ببینید خداوند در قرآن می فرمایند که دریاها و اقیانوس ها را آفریدیم تا بتوانید از آن گوشت تازه بخورید.
در جایی دیگه در قرآن فکر می کنم گفته شده که ما به گوشت هم نیاز داریم ولی غذای اصلی ما گیاه است. ( چک کنید )
این یه مثال بود که ما انسان ها برای تامین نیازهای بدن خودمون نیاز به گوشت هم داریم.
در هندوستان 2 فرقه وجود دارند که عده ای از اونها بر حسب مسائل دینی اصلاً گوشت نمی خورند و فرقه دیگری هم هست که گوشت می خوره. دانشمندان سلامت این دو گروه از انسانها رو مورد مطالعه خودشون قرار دادند و نتیجه مطالعه این شد که گروهی که گوشت هم مصرف می کردند از سلامت بیشتری برخوردار بودند. این دسته از آدمها قدبلند تر ، ساختمان بدنی قوی و از طول عمر بیشتری نسبت به گروه اول برخوردار هستند.
حالا من که این حرف ها رو میزنم شاید 5 درصد هم رژیم غذاییم گوشتخواری نباشه و همش گیاهخواری و گوشت خیلی خیلی کم می خورم و شهره خاص و عام هستم. احساس می کنم سیستم ایمنی بدنم ضعیف هست به خاطر اینکه گوشت نمی خورم

لازم می دونم بگه که پروتئین ها کلا از دو منبع نباتی و حیوانی به دست میان که هر کدومشون دارای خواص ویژه ای هستند که از لحاظ ساختمان شیمیایی و تناسب اسیدهای آمینه و ترکیبشون با هم فرق دارند. لذا غذای غذای متعادل از ترکیب این دو حاصل میشه
پروتئین حیوانی چون دارای اسیدهای آمینه و عوامل محرک رشد هست تاثیر زیادی در رشد ترمیم بافت ها و سلامتی انسان داره به همین دلیل بهشون پروتئین کامل میگن.
در بعضی از نقاط جهان طبق مطالعات انجام شده به این نتیجه رسیدند که کمبود پروتئین حیوانی در جیره غذایی از نظر فکری و جسمی آدم و ضعیف و رنجور می کنه و باعث کاهش طول عمر ، قدرت کار میشه و فعالیت آدم و کاهش میده.

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی WHO:
سلامتی کامل نه تنها عدم ابتلا به بیماری هاست ، بلکه شخص سالم باید از حد اعلای توانایی جسمی ، فکری و نیروی کافی بهره مند شود و از تمام مواهب زندگی لذت برده و کمترین درد و رنجی را احساس کند.
از طرف دیگر همین سازمان میگه که:
سلامتی کامل بدون موادغذایی کافی و متعادل امکان پذیر نیست
معمولاً برای بزرگسالان که مرحله رشد و پشت سر گذاشتند روزانه مصرف یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن توصیه میشه. به عنوان مثال اگر فردی 70 کیلو وزن داره باید 70 گرم پروتئین در روز مصرف کنه که دانشمندان می گن 25 درصد این مقدار باید از پروتئین حیوانی تامین بشه
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد FAO هم میگه که هر فرد به طور متوسط باید روزانه 60-70 گرم پروتئین مصرف کنه
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف ایران دوست 11/20/2010, 07:22

دوست گرامی اگر هدف به گفته شما همان قطع دلبستگی از مال باشد میتوان آنرا انسانی تر انجام داد بدون کشتار و خونریزی با کمک به یک انسان تهیدست و نیازمند لبخند
ایران دوست
ایران دوست

پست من طرف شيما 11/20/2010, 07:33

هرگز گوشت اين قرباني ها نزد خدا به درجه قبول نميرسدحج 37:ليكن تقواي شما به پيشگاه قبول او خواهد رسيد
دوست عزيز نشان دادن تقوا راههاي بسيار دارد كه بيشتر هم به در جامعه امروز بخورد اينهمه گوشت قرباني چيزي جز اصراف نيست
آنچه از صافات نوشته ايد گويا تفسير است (كه من تفسير نميخوانم)خود اين آيه خواب ابراهيم را ميگويد و ادامه داستان كه هيچ نكته اي از اينكه قرباني كردن نماد چنين و چنان است در آن نيامده (سخن خود را نبايد به خداوند نسبت دهيم)
در حال حاضر مواد گياهي لازم در همه فروشگاهها هست و در گذشته چنين امكاني نبود و به همين دليل هم اجازه شكار داده شد.شير حيواني وحشي و درنده است اما آيا انسان نيز اينگونه است؟آهو هم در فرصتي برابر راه گريز دارد اما گوسفند بيچاره را دست و پا بسته به مسلخ انسان ميبرند
MohammadRN عزيز گفتم كه بحث نياز نميكنم چون تخصصي است من با متخصص تغذيه مشاوره كرده ام و اسخ گرفته ام كه نياز بدن كاملا پوشش داده ميشود
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 11/20/2010, 07:51

خانم شیما من در مورد نیاز بدن انسان گفته ام که نیاز داریم. در مورد شیر که می فرمایید سیستم بدن موجودات باهم فرق دارند مثلاً ماهی های گوشتخوار طول روده کوتاهی دارند مثل اردک ماهی و ماهی های گیاه خوار طول روده بلندتری دارند تا غذا به خوبی جذب شود در مورد شیر هم حتماً همین طور است.
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف شيما 11/20/2010, 08:01

مرا ببخشيد دوست عزيز
منظورم از بابت شير به آقاي زوار بود كه گفته اند شير هم آهو را شكار ميكندو...نه شما
از بابت نياز بدن هم باز ميگويم بحث تخصصي است و من سررشته ندارم و تنها ميتوانم بگويم با متخصصان مشورت كرده ام و پاسخ گرفته ام كه پروتئين گياهي نياز را تامين ميكند
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 11/20/2010, 08:05

خواهش می کنم
من با کشتار حیوانات مخالفم آنچه گفتم مباحث تغذیه بود که از این نظر هم من شاید 5% غذایی که می خورم هم گوشت نباشد
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 11/20/2010, 13:53

با سلام

اول بگم من متاسفانه گیاهخوار نیستم. چند بار سعی کردم حتی تا 9 ماه هم در دوران دانشجویی ovo lacto vegetarian بودم ولی به دلایل مختلف نتوانستم ادامه بدهم. امیدوارم روزی بتوانم... امیدوارم.
انسان (Homosapien) از خانواده Antheropoidea است که این خانواده دارای 5 supra families می باشد:
New World (NW) monkeys
Old World (OW) monkeys
Lesser apes
Great apes
&
Humans

4 supra families آخر همه همه چیز خوار هستند و با پایه اصلی گیاه خواری. تمامی این گونه ها از جیره غذایی کاملا گیاهی در طبیعت استفاده می کنند و به ندرت شکار کرده و یا از گوشت استفاده می کنند.

گونه Homosapien یا همان انسان می تواند ovo lacto vegetarian باشد و نه تنها کمبودی از نظر مواد غذایی نداشته باشد بلکه طول عمر بیشتر و زندگی سالمتری نیز داشته باشد. و در صورت Vegan بودن تنها نیاز به مکملهای ویتامین ب12 دارند تا هیچ کمبودی نداشته باشند.

گونه Homosapien که اشرف مخلوقات نامیده می شود و به ظاهر بسیار باهوش است تنها گونه ای است که توانایی نابود کردن محیط زیست خود را دارد و با وجود این هوش از این توانایی خود استفاده بهینه ای می کند. حال این گونه باهوش نباید از این هوش استفاده کند؟ گوشتخواران برای بقا نیاز به شکار کردن دارند و این امر به هیچ عنوان ناپسند نیست که این حیوانات برای بقا خود شکار کنند. ولی انسان نیاز به کشتن برای بقا ندارد پس با این همه تفاخر به عقل، هوش
و وجدان نباید فکر کند و دست از تحمیل درد بر دیگر جانداران بردارد! ذبح اسلامی می گوید سر حیوان را نباید تا ته برید و این یعنی باقی ماندن نخاع و تحمیل درد بیشتر تا قبل از مرگ. در مورد استفاده از گوشت حیوانات پرورشی شاید توجیحاتی وجود داشته باشد ولی برخی از دوستان به این اشاره کردند که خدا به انسان اجازه شکار داده است، این کار در این دوران چگونه توجیح می شود که انسان هنوز شکار می کند. آیا برای بقا به این کار نیاز دارد؟ یا باید قبول کنیم درنده واقعی و بیرحمترین حیوانم تنها انسان است و بس؟! در کشور ما چرا مجوز شکار صادر می شود؟ گونه های ما تعدادشان بیش از حد زیاد شده اند؟! یا فقط به این دلیل است که خدا گفته ما این حیوانات را برای شما آفریده ایم و شما حق دارید هر بلایی سر آنها بیاورید!

با درود
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Alireza 11/20/2010, 14:45

من هم با دکتر معماریان عزیز کاملا موافقم. خیلی واضح و شیوا وخامت اوضاع را بیان کردند.
Alireza
Alireza
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف mahbod 11/20/2010, 20:04

درود،تلاش کنیم خودمون را از بند داوری(قضاوت)رها کنیم.اگر بتونیم آنچه را شقاوت می دونیم درباره دیگر موجودات انجام ندیم،پیروزیم.بیشتر به این نکته بپردازیم که انسان با دستکاری طبیعت چقدر به خودش ودیگران آسیب می رسونه.طبیعت چندان مهربون نیست.میلیونها سال هست که قوی ،ضعیف را کشته ودیرتر خودش هم یا خورده یا کشته شده.مرگ طبیعی کمتر دیده می شود.ویل دورانت نابغه فلسفه چکیده زندگی یک گونه را بقا نسل می دونه حالا ممکنه خودش یک دختر داشته باشه ویک موریانه میلیونها بچه.اگر ابزار کنترلی طبیعت نبود که با افزایش شکار،شکارچی زیاد میشه و وقتی شکارچی ها برای سیر کردن خودشان شکار می کنه واز این راه شمار چرندگان را کنترل می کنن.دخالت انسان معنی داشت.همین الان هزاران موجود توسط دیگرموجودات در حال کشته شدن هستند،این نظم طبیعت است.شخصا با اینکه یک جاندار را بگیریم ودر اسارت پروارش کنیم (اونم به زور هورمون)سپس ناجوانمردانه بکشیمش و گوشت لخمش را بخوریم ودیگر اعضا بدنش را دور بریزیم مشکل دارم.چند دهه پیش یک خانواده در سال یکبار گوشت مرغ وماهیانه یکبار گوشت قرمز می خورد.از تمام بدن حیوان هم استفاده می شد.با بهره از تکنولوژی ودر دویست سال گذشته جمعیت انسان در کره زمین بیش از هفت برابر شده(نظام طبیعت دستکاری شده)با کمک تقنگ آتشین بوفالو در قاره آمریکا منقرض شد.با کمک نیروی بخار فوکها (خورنده ماهی و پنگوئن و خوراک نهنگ و خرس قطبی)تا مرز نابودی پیش رفتندوهمین کاهش دستکاری شده باعث تلف شدن بچه خرسهای زیبا وبی رحم قطبی شده.درباره گوشتخواری در ایران باستان خیلی کنجکاو بودم وآنچه پس از سالها مطالعه پراکنده از اون مطمئن شدم این بود که شکار در دوران اساطیری ایران(بایافته های نو هر روز از حالت افسانه بیشتر به اسطوره نزدیک میشه.)هم بوده وگوشت شکار هم خورده می شده(خوان نخست و سییم<سوم>رستم ونبرد رستم واسفندیار در شاهنامه)و هم در دوران تاریخی مانند ساسانیان و اشکانیان.اما از خوردن گوشت حیوانات پرورشی(به ویژه گاو واسپ که در اوستا و فرهنگ ایرانی دارای ارزش بالا بوده اند)پرهیز زیاد داشته اند.درکل بیشتر از آنکه به دلایل عاطفی یا حیاتی(فیزیولوژیک)گو شت نخورم ترجیح میدهم مانند نیاکانم گوشت کمتر که به زیست بوم(طبیعت) آسیب نمی زند بخورم که این هم در عصر ما مقدور نیست. بیاییم چهار آخشیج را آلوده نکنیم با سپاس
mahbod
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف mahbod 11/20/2010, 20:16

با درود به آقای دکتر.با همه نظراتشان موافقم.به اضافه این نکته که در حال حاضر در کشور مابیش از آنکه حیوانات برای خوراک شکار شوند.برای تفریح یا باورهای رایج کشته می شوند.به کار بردن واژه توجیه برای کشتار حیوانات پرورشی هوشمندانه بود.
mahbod
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف شيما 11/21/2010, 01:17

آقاي دكتر از توضيحات مثل هميشه خوب و كاملتان سپاسگذارم
كاش همه مردم ايران زمين چون شما ميانديشيدند.كاش براي آنكه راحت تر و بي احساس گناه زندگي كنيم تفكر را قرباني توجيه نميكرديم:

تفكر بر عكس پول است ،هرچه كمتر داشته باشي راحت تر زندگي ميكني(يك جامعه شناس فرانسوي كه نامش را فراموش كرده ام)
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 11/21/2010, 05:10

این کار در این دوران چگونه توجیح می شود که انسان هنوز شکار می کند. آیا برای بقا به این کار نیاز دارد؟ یا باید قبول کنیم درنده واقعی و بیرحمترین حیوانم تنها انسان است و بس؟! در کشور ما چرا مجوز شکار صادر می شود؟ گونه های ما تعدادشان بیش از حد زیاد شده اند؟! یا فقط به این دلیل است که خدا گفته ما این حیوانات را برای شما آفریده ایم و شما حق دارید هر بلایی سر آنها بیاورید!
عالی بود آقای دکتر
ولی باز فکر نمی کنم دقیقاً اینطور باشه که بدن انسان هیچ نیازی به پروتئین حیوانی نداشته باشه!
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف ایران دوست 11/21/2010, 09:40

هزاران سپاس از آقای دکتر.رز

سخنان ایشان دیگر جای هیچ گونه پرسشی باقی نمیگذارد چه از دید علمی و چه اخلاقی.

درود بر شما و شرفتانرز
ایران دوست
ایران دوست

پست من طرف tortoise 11/21/2010, 12:03

چرا ما برای حمایت از طبیغت خود طبیعت را نقض میکنیم؟
در طبیعت حیوانات گیاه خوار ؛ گوشت خوار و همه چیز خوار وجود دارد.
ما نمی تونیم به خاطر حمایت از گیاهخواران حیوانات گوشت خوار رو گرسنه بزاریم یا از بین ببریم.
اتسان یک حیوان همه چیز خوار است و به طبیعت خویش عمل می کند.
به همان اندازه که گوسفند ذبح می کنیم به همان اندازه هم پرورش می دهد.
چیزی که زیانبار برای طبیعت است شکار با وسایل و ابزارالات پیشرفته است که طبیعت را توان همپا شدن و جبران نیست.
tortoise
tortoise
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة