گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد

3 مشترك

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد Empty تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد

پست من طرف Salma 8/1/2010, 16:16

طبیعت وزیبایی های آن همواره الهام بخش بشر برای خلق آثار بدیع و تلطیف روح و روان او و مأمنی برای فرار از هیاهوی دنیای بیرونی و درونی او بوده و هست، پس زیبا است اگر بتوانیم با شاخه ای گل و یا گلدانی کوچک همواره بخشی از طبیعت را همراه خود داشته باشیم.

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد 03245706975462525563
گل در نگاه نخست

نتایج پژوهش پژوهشگران رفتارشناسی دانشگاه روگرز (Rutgers) در نیوجرسی آمریکا نشان می دهد، ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبای آن راهی ساده، اما مهم جهت کسب آرامش و تلطیف روح و روان آدمی است که در این بین کاشتن گل و گیاه و یا دریافت هدایایی مانند گل می تواند بیش از هر چیز شادی و طراوت را به انسان هدیه دهد.

پژوهش ها نشان می دهد خریدن گل، کاشتن گل و گیاه و به طور کلی نگاه کردن به گل باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش و طراوت، مثبت اندیشی و دوری از غم و اندوه می شود.

پروفسور جنت هاویلند جونز- روانشناس- از دانشگاه روگرز می گوید: «نکته جالب توجه درباره نقش گل در سلامت روحی- روانی افراد آن است که فرد با تماشا کردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زیبای آن می تواند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگرداند؛ در واقع گل عاملی جهت تعدیل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل عاملی جهت ایجاد یک اتصال عصبی مثبت در مغز است.»

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد 35746924045440520721
یافته های جدید

ده ماه مطالعه مستمر پژوهشگران دانشگاه روگرز درباره رابطه بین گل و گیاه و سلامت روانی افراد نتایجی را به این شرح نشان داد:

- گل و گیاه به ویژه دریافت حتی یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل به سرعت می تواند روحیه شخص را تغییر داده و او را شاد و هیجان زده کند. لبخند، اولین و مهم ترین نشانه این تغییر است. احساس شادی و سرزندگی در همه افراد و در هر سنی به سرعت و به خوبی نمایان می شود.

- گل- نگاه کردن یا دریافت گل- می تواند به مدت طولانی روی حالات روانی فرد تأثیر گذاشته و رفتار او را به سرعت دگرگون کند، به طوری که افرادی که در محیط اطرافشان- منزل، محل کار و...- گل و گیاه وجود دارد بیش از دیگران- دو تا چهار برابر- آرام، مهربان، شاد و با گذشت بوده و می توانند این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران نیز منتقل کنند، بنابراین پژوهشگران توصیه می کنند همواره یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل در معرض دید خود داشته باشید.

- هدیه دادن یا هدیه گرفتن گل می تواند برقراری ارتباط میان افراد را تسهیل کند که این به ویژه درباره همسران، فرزند و والدین بسیار با اهمیت است.

- گل و گیاه باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و آرامش (well being)،احساس شادی و رضایت (happiness)، صمیمت (intimacy) و آرامش (calm) در افراد می شود. رنگ گل ها نکته بسیار پراهمیتی است، به طوری که گل ها با رنگ ملایم- صورتی، سفید، بنفش و...- حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق داده و گل ها با رنگ های گرم و تند- قرمز، زرد، نارنجی و...- حس او را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می برد.

- گل نشانه مشارکت و دوستی است، چرا که با هدیه دادن گل، لذت بردن از زیبایی را با یکدیگر تقسیم می کنیم.

دکتر جونز می افزاید: «دریافتیم گل و گیاه نه تنها بر احساسات شخصی افراد که روی رفتارهای برونی و اجتماعی فرد نیز تأثیرگذار است.»
پژوهشگران دانشگاه داکوتای شمالی آمریکا با بررسی بیش از ده هزار نفر در طول یک سال دریافتند هر فرد ۵ ثانیه پس از دریافت یک شاخه یا دسته گل و یا یک گلدان گل به عنوان هدیه، یکی از این سه عکس العمل را بروز می دهد:

- لبخند حاکی از ادب، احترام و تشکر
- لبخند حاکی از دوستی و صمیمیت
- لبخند هیجان زده همراه با عکس العمل یا کلامی خاص

- هریک از این عکس العمل ها بسته به شخصی که گل را هدیه گرفته و یا شخصی که گل را هدیه داده است، متفاوت بوده و به حس شخص نیز مرتبط است. اما نکته مهم آن است که یکی از این سه نوع لبخند و گاهی تلفیقی از هر دو، درست ۵ ثانیه پس از دریافت گل، بدون اراده، بروز می کند که این نشان از تأثیر«زیبایی گل» روی مغز است.

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد 06945816797437299655
چند نکته
یافته ها نشان می دهد، فضاسازی منزل یا محل کار باید به گونه ای باشد که گل و گیاه به خوبی در معرض دید افراد قرار گرفته و بخشی از فضای منزل به این مسأله اختصاص یابد. این فضا می تواند با استفاده از چند شاخه گل در گلدان، کاشتن گل در ایوان، پشت پنجره ها، کناره های اتاق و... ایجاد شود. استفاده از گل در ورودی منزل، اتاق نشیمن و اتاق خواب ضروری است، به ویژه در باره ورودی منزل به طور غیرمستقیم خوشامدگویی به میهمانان را به همراه دارد...

مترجم: مهتاب خسروشاهی

شاد باشید پیروزی
Salma
Salma
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد Empty رد: تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد

پست من طرف Sahra 8/2/2010, 12:15

چه جالب بود سلما جان رز
چه رنگ و لعابی هم داره تاپیکهات. اشاره

جدا وقتی اولین بار نمایشگاه گل رفتم و روز اولش بود
میتونم بگم یک انرژی عجیبی در خودم حس میکردم
حالتی که با دیدن هیچ چیز دیگه در آدم ایجاد نمیشه

یادش بخیر
چه خوب بود
عشق

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد 01226115452563688321
Sahra
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد Empty رد: تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد

پست من طرف Sahra 8/2/2010, 12:33

یکی از چیزهایی که در بعضی کشورها هست ولی در ایران کمتر

فروش گل در دکه های روباز و در کنار خیابان است
اینجا همیشه گلها توی مغازه ها و پشت شیشه ها فروخته میشن
دیدن گلهای رنگارنگ و تازه در کنار خیابون برای مردمی که در حال رفتن به محل کار مدرسه دانشگاه و .. یا در حال برگشتن هستند
حتما تو روحیه و رفع خستگی اونها تاثیر خواهد داشت. اشاره

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد 23353184258332811999
Sahra
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Salma 8/2/2010, 12:38

ممنونم عزیزم رز لبخند رز

من عاشق اون حال و هوام
عالیه
روح رو تازه میکنه
حس زندگی و شادی داره
عشق

چه عکس قشنگی عشق در نگاه اول ممنون صحرا جون رز
این سه چرخه چوبی رو من تو بازار گل آهنگ دیدم ، خیلی زیباست
گاری هم داشتن

بله ، کاملا حق باشماست
مخصوصا مردم شهر نشین خیلی کم با گل و گیاه سرو کار دارن
D\'oh
Salma
Salma
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 8/2/2010, 12:49

Salma عزیز ، بسیار ممنون ، مطلب بسیار جالبی بود! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Sahra 8/2/2010, 12:52

خواهش میکنم سلما جان رز

اولی نمایشگاه گل پارک گفتگو بود

دومی دکه های کولی های گل فروش شهر استانبول است

منم بازار گل آهنگ ( شهید محلاتی ) میرم لبخند
Sahra
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Salma 8/2/2010, 12:57

خواهش میکنم آقا پرهام رز

صحرا جون ، برای خرید لوازم جانبی ، مثل همین سه جرخه ها ، وسایل چوبی ، گلدان و... بازار گل محلاتی خیلی خوبه ، ولی برای خرید گل و گیاه بازار گل ونک خیلی بهتره .
من چند بار امتحان کردم و بازار گل محلاتی پشیمونم کرده D\'oh

پیروزی
Salma
Salma
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Sahra 8/2/2010, 13:15

جدا؟
اما پارسال این گلهای پامچال را خریدیم با گلدون و دادیم برامون تو گلدون کرد خیلی باحال شد.

بازار گل ونک هم میریم انشاالله. پیروزی

تأثیر گل و گیاه روی حالت روحی افراد 96802448177812065119
Sahra
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Salma 8/2/2010, 13:35

عالیین صحرا جون. عشق
پس شما هم باید یه تاپیک گیاهان راه بندازید
مرسی

خوشحالم که درمورد پامچال های شما خوب بودهپیروزی

من بگونیام رو از محلاتی خریدم ، خاکش مرغوب نبود و یه موجودی شبیه هزارپا داشت ناراحت
ولی فرداش وقتی رفتم ونک ، دیدم عشق در نگاه اول بگونیا هاش معرکه بودن .

گوجه هاش هم همینطور، محلاتی گوجه های خوبی نداره.

بعضی گلهای زینتی رو هم محلاتی اصلا نداره.

ولی در مورد گلهای باغچه ای اینطور نیست ، محلاتی هم خوبه.

من همیشه هردوشون رو میبینم ، بعد میخرم خیلی خوشحال
Salma
Salma
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 8/2/2010, 14:12

Sahra عزیز ، چه زیبا و شاداب هستند! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة