گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

چطور يک الگوی رفتاری شکل می گيرد

4 مشترك

چطور يک الگوی رفتاری شکل می گيرد Empty چطور يک الگوی رفتاری شکل می گيرد

پست من طرف پیام 7/21/2010, 02:19

يک گروه از دانشمندان پنج ميمون را در قفسی انداخته و در وسط قفس يک نردبان که بالای آن مقداری موز گذاشته شده بود قرار دادند.
هربار که ميمونی از نردبان بالا رفت، دانشمندان ميمون های ديگر را با دوش آب سرد خيس کردند.
پس از مدتی، هر ميمون که از نردبان بالا رفت ميمون های ديگر ميمونی را که از نردبان بالا رفته بود کتک زدند.
پس از مدتی، هيچ ميمونی ديگر جرات اينکه از نردبان بالا رود را نداشت، گرچه وسوسه او بسيار شديد بود.
دانشمندان تصميم ميگيرند يکی از ميمون ها را با ميمونی جديدی جايگزين کنند. ميمون تازه اولين کاری که می کند برای بدست آوردن موز از نردبان بالا می رود. ولی ميمون ها ديگر او را کتک محکمی می زنند.
پس از چند بار کتک خوردن، ميمون تازه وارد فرا می گيرد که نبايستی از نردبام بالا برود، اما هرگز نميداند چرا !؟!؟!ميمون دوم جايگزين می شود و همان وضع ادامه می يابد. ميمون اول هم در کتک زدن ميمون دوم همکاری می کند. ميمون سوم جايگزين می شود و همان وضع کتک زدن ادامه ميابد. ميمون چهارم جايگزين می شود و همچنان کتک زدن هر ميمونی که از نردبان بالا می رود ادامه دارد. ميمون پنجم هم جايگزين می شود و کتک زدن و کتک خوردن همچنان ادامی ميابد.
حالا آنچه مانده ميمون های جديدی هستند که هيچکدامشان دوش آب سرد را تجربه نکرده اند، ولی همچنان هر ميمونی که از نردبان بالا می رود را کتک می زنند.
اگر ممکن بود از ميمون ها پرسش شود چرا آنانی را که از نردبان بالا ميروند کتک می زنند، مطمئن باشيد جواب می توانست اين باشد...
”من نميدانم – اين روش کاری است که در اينجا مرسوم است“
آيا اين بنظر شما مانوس و خودمانی نيست؟؟
اين دست يافت فراغت را که اين موضوع را با ديگران شريک بشويد از دست ندهيد، زيرا ممکن است آنها هم از خودشان بپرسند چرا ما به آن کار هائی که می کنيم ادامه می دهيم، اگر راه ديگری در دنيا وجود دارد که عاقلانه تر است!!؟
آلبرت اینشتین جمله زیبایی داره:

Two things are infinite: The universe and human stupidity. And I am not so sure about the universe.

« فقط دو چيز بیکران است: کهکشان و حماقت انسان. درمورد کهکشان هنوز کاملا مطمئن نيستم !»
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

چطور يک الگوی رفتاری شکل می گيرد Empty رد: چطور يک الگوی رفتاری شکل می گيرد

پست من طرف لاکی 7/21/2010, 02:44

با اینکه یک جورایی میمون ها را اذیت میکردند ولی نتیجه جالبی کشف شد و همینطور خنده دار لبخند
لاکی
لاکی
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف پیام 7/21/2010, 02:45

با اینکه یک جورایی میمون ها را اذیت میکردند ولی نتیجه جالبی کشف شد و همینطور خنده دار
...و همینطور قابل تامل!
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف فریده 7/21/2010, 02:48

خندان خندان خندان خندان وای چقدر خنده دار بود صحنه کتک خوردن میمونها. انسانها هم گاهی اوقات همین طوری رفتار می کنند بدون اینکه دلیل منطقی برای کاری که می کنند داشته باشند
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف فرهاد 7/21/2010, 02:51

خيلي بامزه بود پيام جان و پيام بسيار آموزنده اي داشت

اين يكي از عادات ناپسند ما ايرانيهاست كه بي چون و چرا و بدون اينكه بدونيم برا چي از ديگران تقليد ميكنيم

رز رز
فرهاد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة