گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

اسکناس های ده هزار تومانی

+3
فریده
Innocent
پیام
7 مشترك

اسکناس های ده هزار تومانی Empty اسکناس های ده هزار تومانی

پست من طرف پیام 7/3/2010, 09:15

جنس اسکناس 10 هزار تومانی از پنبه و کاملا بادوام بوده و رنگ این اسکناس سبز زیتونی است.
اسکناس 10 هزار تومانی صبح سه شنبه در ساختمان اصلی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حضور مسئولان این بانک رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از واحد مرکزی خبر ، دبیرکل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از اسکناس یکصد هزار ریالی با بیان اینکه اسکناس یکصد هزار ریالی (100000) سه سطح امنیتی دارد ؛ گفت: این اسکناس از فردا منتشر و در چند روز آینده توزیع و وارد مبادلات پولی و مالی می شود.
سید محمود احمدی افزود: در تولید و انتشار این اسکناس از الیاف پنبه که مقاوم ترین نوع الیاف محسوب می شود ، استفاده شده است و اسکناس 10 هزار تومانی در ابعاد 166 در 70 میلی متر است که همان ابعاد اسکناس 5 هزار تومانی را دارد.
دبیرکل بانک مرکزی اظهار داشت: روی اسکناس 10 هزار تومانی تصویر سه بعدی حضرت امام (ره) حک شده است و در سمت راست آن از تصویر معرق کاری مسجد جامع یزد که از نقوش اسلیمی است استفاده کرده ایم.
وی افزود: در طراحی این اسکناس همچنین از شمسه گچ بری امامزاده عبدالله شوشتر که معروف به گره چینی است و شمسه های دیگری از صحن جدید حرم حضرت امام رضا (ع) بهره گرفته شده است.
اسکناس های ده هزار تومانی AsanDownload100000R
احمدی گفت: در طراحی اسکناس از هنر تذهیب و معرق کاری هم استفاده شده است.
وی درباره طرح های پشت اسکناس ده هزار تومانی افزود: طرح اصلی از آرامگاه سعدی است و شعر معروف این شاعر بزرگ ایرانی که در گلستان شهرت جهانی دارد؛ «بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند» حک شده است.
وی افزود: در پشت آرامگاه سعدی در این اسکناس ، محرابی است که طرح آن از معرق کاری در ورودی گنبد سرخ مراغه گرفته شده است و تاریخ این سردر ورودی به پیش از زمان ساخت رصدخانه خواجه نصیر طوسی می رسد.
وی گفت: در قسمت بالای پشت اسکناس و در قسمت سمت چپ در بخش های عرضی و در لبه پایین آن از نقوش فرش های اصیل ایرانی استفاده شده است.
دبیرکل بانک مرکزی درباره موارد ایمنی این اسکناس گفت: موارد امنیتی در سه سطح نهادینه شده که سطح اول برای عموم مردم قابل تشخیص است که 6 فیچر برای آن طراحی شده است تا مردم خودشان در صف اول مقابله با جعل کنندگان احتمالی قرار بگیرند.
وی افزود: سطح امنیتی دوم نیز برای متصدیان بانکی با استفاده از ابزار قابل تشخیص است تا این اسکناس ها را کنترل کنند و سطح سوم امنیتی نیز برای کارشناسان بانک مرکزی تعریف شده است.
احمدی درباره سطح امنیتی که برای مردم قابل تشخیص است ،گفت: این موارد شامل واترمارک تصویر سه بعدی حضرت امام راحل و واترمارک های دیگر نخی است که روی آن عدد 100 چاپ شده است و چنانچه در مقابل نور قرار گیرد قابل مشاهده است.
وی افزود : علاوه بر این، نخستین بار از دو رشته نخ امنیتی استفاده شده است که یک رشته نخ آن هولوگرام با پهنای 2 و نیم میلی متر است و تلألو رنگی دارد و دیگری نخی است که پهنای آن به یک میلی متر می رسد و عبارت بانک مرکزی روی آن نوشته شده و زیر لامپ ماورای بنفش تلألوی رنگی آن قابل مشاهده است.

4 ویژگی امنیتی اسکناس 10 هزار تومانی
مدیر کل سازمان تولید اسکناس و مسکوک از برنامه جدید بانک مرکزی برای سازماندهی ابعاد اسکناسها به منظور جا‌یگیری مناسب در کیفهای پول، افزایش عمر و کاهش هزینه‌های انتشار آنها خبر داد.
مجید صنیعی امروز در نشست خبری مراسم رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی به عنوان درشت ترین اسکناس کشور گفت: از لحاظ شکل فیزیکی ابعاد اسکناس 166 در 79 میلیمتر است که اندازه آن دقیقا با اسکناس 5 هزار تومانی برابری می‌کند.
وی از برنامه بانک مرکزی برای ساماندهی ابعاد اسکناسها در کشور خبر داد و گفت: بر این اساس اسکناسها در کیف پول عادی جا خواهد شد و بنابراین عمر مفید بیشتری نیز خواهند داشت.

مدیر کل سازمان تولید اسکناس و مسکوک با بیان اینکه با توجه به این امر هزینه های تولید اسکناس به مراتب کاهش خواهد یافت، تصریح کرد: رنگ قالب اسکناس 10 هزار تومانی سبز زیتونی است و رنگ آن کاملا با رنگ اسکناسها و ایران چک ها قابل تمایز است.
صنیعی با بیان اینکه در طراحی اسکناس 10 هزار تومانی از طراحی کاملا ایرانی استفاده کرده ایم، افزود: دو ویژگی مطلوبیت و مقبولیت در این اسکناسها رعایت شده است. شمسه هایی از مکانهای مختلف و نقوش تزئینی بر روی اسکناس تعبیه شده است.
وی ادامه داد: طرح پشت اسکناس 10 هزار تومانی تصویری از آرامگاه سعدی و شعر معروف بین المللی آن " بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند" و برگردان لاتین آن برجسته است. همچنین استفاده از نقش فرشها و قالی های اصیل ایرانی در پشت اسکناس نقش بسته است.
اسکناس های ده هزار تومانی AsanDownload_100000R
صنیعی موارد امنیتی به کار رفته در این اسکناس را 4 عامل کاغذ امنیتی، مرکب امنیتی، طراحی امنیتی و چاپ امنیتی عنوان کرد و افزود: طرح مخفی رقم یکصد هزار ریال نیز در این اسکناس گنجانده شده که با نور عادی قابل مشاهده است. همچنین برای روشندلان 4 نقطه با ضخامت و ارتفاع خاص بر روی اسکناس طراحی شده است.
مدیر کل سازمان تولید اسکناس و مسکوک تصریح کرد: بخشی از عدد یکصد هزار ریال بر روی پشت و بخشی بر روی اسکناس قرار دارد و با استفاده از لامپهای ماورای بنفش قسمتهایی از اسکناس به صورت فلورسنت مشاهده می شود.
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

اسکناس های ده هزار تومانی Empty رد: اسکناس های ده هزار تومانی

پست من طرف Innocent 7/3/2010, 09:28

انقدر این اسکناس ها رو دارن بزرگ میکنن که چند وقت دیگه باید مثل کارت ورود به جلسه بخودمون وصل کنیم خیلی خوشحال
Innocent
Innocent
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف فریده 7/3/2010, 14:11

مرسی آقا پیام
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف spider 7/3/2010, 17:59

اصل شعر سعدی اینه
بنی آدم اعضای یک پیکرند
نه یکدیگر
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف کیمیا 7/4/2010, 05:56

جالب بود!مرسی اقا پیام

فکر کنم یه مدت دیگه اسکناس 15000 تومانی رو هم بسازن!
متفکر متفکر
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف hamed_myh 7/4/2010, 06:27

من چند روز پیش یکی از این 10000 تومانی ها رو دیدم رنگش مثل لجن بود ...

15000 تومانی نمیاد بعدش میشه 20000 تومانی آخر سر هم مجبور میشن مثل ترکیه 6 تا صفر رو حذف کنن خیلی خوشحال
hamed_myh
hamed_myh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف sharareh 7/18/2010, 01:20

آقا spider هر ۲ درسته من این رو تو سایت های مختلف دیدم ۲تاش بود (یک پیکرند 'یکدیگرند )
sharareh
sharareh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة