گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

جام جهانی 2010 در افریقای جنوبی

+41
White Tiger
آرین
abtin3
samira
پریسا
Mr.Mizuyama
rira
bijanreza
setareh
snake_eater
Mil@d
سارا س
niloofar20
Dr. Iman Memarian
الهام
Ronia
SoSiS JooN
amir hosein
samir
MohammadRN
eti64
honey
Nima_mtg
farzadprogram
Sahra
محمد
spider
فرهاد
ایران دوست
kim-kim
hengameh
Foad
mahshid_laki
Farshad.roger
hadi1981
ghazaleh
پیام
Innocent
apb
masi
bluemoon
45 مشترك

صفحه 2 از 25 الصفحة السابقة  1, 2, 3 ... 13 ... 25  الصفحة التالية

جام جهانی 2010 در افریقای جنوبی - صفحة 2 Empty رد: جام جهانی 2010 در افریقای جنوبی

پست من طرف masi 6/9/2010, 14:36

منم با هلند يه جور خاصي حال ميكنم.باحالن هلندي ها.
هر تيمي ميتونه قهرمان شه جز برزيل.نميدونم كجا.
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

جام جهانی 2010 در افریقای جنوبی - صفحة 2 Empty رد: جام جهانی 2010 در افریقای جنوبی

پست من طرف پیام 6/10/2010, 02:30

چگونگی پیدایش جام جهانی

ژول ریمه که متولد 24 اکتبر 1871 در ناحیه «توله‌اوت مون» فرانسه است، با همکاری هانری دلونای که مسابقات جام ملتهای اروپا را در سال 1960 بنیان گذاری کرد، پس از اینکه در سال 1919 به ریاست فدراسیون فوتبال فرانسه رسید، 11 سال تمام ایده راه اندازی جام جهانی را پیگیری کرد تا سرانجام با کمک دولت فرانسه موفق به اجرایی کردن این ایده شد.

" ریمه " در دهه سوم قرن بیستم پس از " گورین " فرانسوی و "برلی وولفال" انگلیسی، سومین فردی بود که ریاست فدراسیون بین‌المللی فوتبال را برعهده گرفت و در اندیشه خلق جام جهانی به نقاط مختلف جهان سفر کرد اما در اروپا بویژه در بریتانیا نتوانست طرفدارانی پیدا کند. البته بعضی از کشورهای این قاره مانند ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و یوگسلاوی و برزیل، آرژانتین، اروگوئه و شیلی از آمریکای جنوبی هواداران این طرح شدند اما در کنگره فوتبال در سال 1928 که به مناسبت برگزاری بازی‌های المپیک آمستردام برگزار شد، وی توانست با رای‌های موافق کشورهای آمریکای جنوبی طرح برگزاری جام جهانی فوتبال را به تصویب برساند.

در آن زمان انگلیسی‌ها خود را از فوتبال تازه پاگرفته جدا کرده بودند و کشورهای اروپای شمالی هم میانه خوبی با ژول ریمه و افکارش نداشتند اما سومین رئیس فیفا توانست پس از گذشت هشت سال ایده‌ ای که در کنفرانس آنتورپ در سال 1920‌ مطرح کرده بود، را در رأی‌گیری فدراسیون جهانی فوتبال با 26 رای موافق و 5 کشور دانمارک، فنلاند، نروژ، سوئد و استونی به عنوان مخالف، به نتیجه و سرانجام برساند.

در 8 سپتامبر 1928 در کنفرانس زوریخ در سوئیس پس از این رای‌گیری موافقت شد که جام جهانی هر 4 سال یکبار برگزار شود و اعضای فیفا تصمیم گرفتند نخستین دوره آن در سال 1930 انجام شود. البته اعضای فیفا برای انتخاب اولین میزبان جام جهانی با مشکلات عدیده‌ای روبرو شدند اما ژول ریمه با درایت خود اروگوئه که در رشته فوتبال دو المپیک 1924 و 1928 قهرمان شده بود، را برای میزبانی در نظر گرفت که این مسئله در کنگره فیفا در شهر بارسلونای اسپانیا به تاریخ 18 ماه مه سال 1929 اروگوئه رسماً میزبانی جام جهانی را پذیرفت.

ضمن اینکه مشکلات برپایی اولین دوره به همین جا ختم نشده زیرا زد وبندهای سیاسی مانع رشد مسابقات نوپا شد. تحریم چند عضو اروپایی، از جمله تمام 4 اتحادیه فوتبال بریتانیا، تعداد شرکت‌ کنندگان اولین دوره را به 13 تیم کاهش داد که این تعداد نه تنها کافی نبود، بلکه حتی برای شکل‌گیری چهار گروه 4 تیمی نیز کفایت نمی‌کرد. از طرفی مسافرت اروپایی‌ها به اروگوئه مشکلات فراوانی برای آنها به همراه داشت، به طوریکه تیم رومانی سه هفته طول کشید تا در رقابت‌ها حاضر شود.

در این بین اساسی‌ترین مشکل اروگوئه نداشتن ورزشگاهی مناسب برای انجام دیدارها بود. مقامات اروگوئه فقط هشت ماه وقت داشتند تا ورزشگاهی عظیم در شهر مونته ویدئو پایتخت اروگوئه بنا کنند اما در عزمی ملی و تلاشی شبانه روزی این ورزشگاه بزرگ آماده میزبانی نخستین فینال مهمترین تورنمنت فوتبالی جهان شد.

پیش از شروع اولین دوره جام جهانی، کشورهای عضو فیفا به رهبری ژول ریمه، رئیس فیفا تصمیم گرفتند که جامی به عنوان یادبود تهیه و به قهرمان اهدا کنند، از این رو «آبل لافلور» فرانسوی مجسمه‌ ای به ارتفاع 12 اینچ و وزن 8 پوند (480/3 کیلوگرم) از طلای جامد بدین منظور ساخت و طبق توافق اعضای فیفا تصمیم گرفته شد، هر تیمی که سه بار فاتح آن شود، مالک همیشگی جام شود.

تا سال 1956 این جام طلایی عنوان خاصی نداشت اما در این سال در مراسم تجلیل از ژول ریمه جام را به نام وی خواندند و از این تاریخ جام «ژول ریمه» نام گرفت. اروگوئه در سال‌های 1930 و 1950، ایتالیا در سال‌های 1934 و 1938 قهرمان جام جهانی شدند ولی برزیل که دو بار پیاپی در سال‌های 1958 و 1962 قهرمان جهان شده بود با قهرمانی در جام جهانی 1970 برای همیشه مالک جام ژول ریمه شد.

با پایان گرفتن افسانه ژول ریمه، مقامات فدراسیون جهانی فوتبال تصمیم گرفتند که جام دیگری را جایگزین آن کنند. از این رو در تاریخ 5 آوریل 1971، یک ایتالیایی به نام «سیلویو گازاینگا» طرحی جدید به فیفا ارائه کرد که این طرح مورد تایید مقامات فیفا قرار گرفت و کارگاه طلاسازی به نام «برتونی» با دریافت یک میلیون فرانک سوئیس، مجسمه ای از طلا به ارتفاع 15 اینچ و وزن 11 پوند (785/4 کیلوگرم) از طلای جامد ساخت.

برخلاف جام ژول ریمه، قانون برای این جام مالکیت آن پس از کسب سه عنوان قهرمانی برداشته شد تا هیچ کشوری برای همیشه این جام را پیش خود نگاه نخواهد داشت، بلکه قهرمانان جام جهانی تنها یک کپی از آن را برای یادبود در اختیار خواهند گرفت.

به هرحال تاکنون از عمر جام جهانی فوتبال، 18 دوره می‌ گذرد و برزیل با فتح 5 دوره آن رکورددار است. ایتالیا 4 قهرمانی، آلمان 3 قهرمانی، آرژانتین و اروگوئه 2 قهرمانی، فرانسه و انگلستان هم یک قهرمانی در این مسابقات کسب کرده اند.

همچنین تا کنون 15 کشورمیزبان باشکوه‌ترین مسابقات دنیای فوتبال بوده‌اند که مکزیک، ایتالیا و فرانسه هر یک دو بار و ژاپن و کره‌جنوبی به طور مشترک و کشورهای اروگوئه، برزیل، سوئد، آلمان، سوئیس، شیلی، انگلستان، آرژانتین، اسپانیا، آمریکا هر کدام یک بار میزبان جام این جام پربیننده بوده اند.

نوزدهمین دوره رقابتهای فوتبال جام جهانی از روز 21 خردادماه با حضور 32 دو تیم در چهار شهر آفریقای جنوبی آغاز خواهد شد و روز 20 تیرماه با شناخت قهرمان به کار خود پایان خواهد داد.
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف mahshid_laki 6/10/2010, 03:35

من عاشقه اتالیام امیدوارم ایتالیا قهرمان بشه و حتما می شه خیلی خوشحال
mahshid_laki
mahshid_laki
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف Foad 6/10/2010, 10:56

این مطلب از گوگل ریدرم انتخاب کردم و دیدم جالب است. امیدوارم از این برنامه ها استفاده کنید:

فایرفاکس خود را برای جام جهانی آماده کنید

[ندعوك للتسجيل في المنتدى أو التعريف بنفسك لمعاينة هذه الصورة]

جام جهانی فوتبال به زودی در آفریقای جنوبی آغاز می شود و ۳۲ تیم حاضر در این رقابت لحظاتی هیجان انگیز را برای دوست داران این رشته رقم خواهند زد.
در همین راستا بنیاد موزیلاد با پروژه Firefox Cup به استقبال این رویداد ورزشی می رود. اگر شما نیز کاربر مرورگر فایرفاکس هستید کافیست به این آدرس رفته و با انتخاب تیم مورد علاقتون تغییری در ظاهر فایرفاکستان دهید و به نوعی فایرفاکس خودتان را برای استقبال از جام جهانی آماده کنید !
طبق آماری که هنگام نوشتن این مطلب هست هوادارن فایرفاکس بیشتر طرفدار تیم ملی آرژانتین و سپس برزیل و مکزیک هستند. لحظه را از دست ندهید و تنها با کلیک روی پرچم تیم کشور مورد علاقتون شما نیز به استقابل جام جهانی بروید…
در سمت راست همین صفحه موزیلا با معرفی افزونه FootieFox به شما یادآوری می کند که شما نباید حتی یک رخداد رو هم از دست بدهید. بوسیله این افزونه شما می توانید از آخرین اطلاعات و نتایج مسابقات باخبر بشید. برای این کار کافیست آنرا از این آدرس نصب کرده تا بدون مراجعه به هیچ وب سایتی از آخرین رویداد ها و نتایج آن هم به صورت لحظه ای باخبر شوید!
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 02:05

بازی های امروز (جمعه 88/03/21) مرحله گروهی

افریقای جنوبی - مکزیک
ساعت 18:30 - ژوهانسبورگ

اروگوئه - فرانسه
ساعت 23 - - کیپ تاون

به نظر شما کدوم تیمها برنده این دو دیدار هستند؟

اين مطلب آخرين بار توسط shelly در 6/11/2010, 02:13 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف apb 6/11/2010, 02:11

shelly عزیز ، مکزیک آفریقای حنوبی رو می بره و فرانسه و اروگوئه هم تو یه سطح می زنن! ولی احتمالا چون فوتباله و خر چیزی ممکنه توش ره بده ، مساوی تموم نمی شه! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 02:14

به نظر خودم بازی اول رو مکزیک میبره، اما افریقای جنوبی هم از امتیاز میزبانی برخورداره.

یازی دوم هم فرانسه برنده میشه
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف Farshad.roger 6/11/2010, 04:05

تو این تب داغ جام جهانی..به امید پیروزی راجر فدرر در ویمبلدونخیلی خوشحال
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 6/11/2010, 04:11

دوستان عزیز، یک مطلب از وبلاگ بی نظیر یک پزشک در مورد جام جهامی و سایتهای مرتبط با آن. برای من که خیلی جالب بود.

جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در آیینه اینترنت

از امروز مسابقات جام جهانی فوتبال شروع می‌شود. در این پست مروری خواهیم داشت بر سایت‌ها و صفحات اینترنتی مرتبط با این رقابت ورزشی محبوب و پرطرفدار:

- سایت رسمی این مسابقات و همچنین سایت خود فیفا چندان جالب نیست. متأسفانه بر خلاف سایت اینترنتی رسمی مسابقات جام ملت‌های اروپا، طراحی سایت رسمی جام جهانی بسیار ابتدایی است و سایت اطلاعات چندانی به دست نمی‌دهد.

- اما در عوض می‌توانید اخبار را از سایت‌های زیر دنبال کنید:

هافینگتون پست
CNN
بی‌بی‌سی
world cup blog
یاهو
گاردین
سایت گل

بازدید مجازی از استادیوم‌های جام جهانی: با رفتن به این صفحه گیگاپن می‌توانید نماهای جالبی از استادیوم‌ها ببینید.

گوگل هم خود را برای جام جهانی آماده کرده است. کافی است world cup 2010 را جستجو کنید تا نتایج و بازی‌های در پیش رو در بالای نتایج جستجو به شما نشان داده شوند.
به علاوه گوگل «نمای خیابان» از استادیوم‌های جام جهانی را به روز کرده است و به علاوه شما می‌توانید مدل‌های سه بعدی جالبی از استادیوم‌ها را در گوگل ارث ببینید. کافی است این فایل kmz‌ را دانلود کنید و با گوگل ارث به سیر و سیاحت بپردازید یا خیلی ساده‌تر با مروگر خود به اینجا بروید.

پیشبینی نتایج مسابقات: اگر می‌خواهید دانش و توانایی پیشبینی نتایج مسابقات را به رخ دوستانتان بکشید، در سایت soccerwcpredictions ثبت نام کنید و نتایج را پیشبینی کنید. توجه داشته باشید که لازم نیست در یک مرحله همه نتایج را پیشبینی کنید و می‌توانید این کار را کم کم انجام بدهید. به کسانی که بیشترین امتیاز را در این سایت کسب کنند، جوایزی مثل پول نقد، کنسول‌های بازی ایکس باکس و «وی» نینتندو و همچنین توپ رسمی مسابقات داده خواهد شد.

جام جهانی و اپلیکیشن‌های موبایل:
اپلیکیشن خبرگزاری AP برای جام جهانی که برای موبایل‌های سیمبین است، بسیار خوب طراحی شده. این اپلیکیشن را می‌توانید از اینجا
دانلود کنید.

نوکیا یک اپلیکیشن خوب موبایل به نام Nokia Goal 2010 که می‌توانید آن را بی دردسر با رفتن به این صفحه دانلود کنید.

اگر می‌خواهید برنامه بازی‌های جام جهانی را در موبایل خود به فارسی داشته باشید، کافی است این فایل را دانلود کنید و وارد گوشی کنید.
این هم شش اپلیکیشن رایگان جام جهانی برای آیفون
نسخه موبایل صفحه مخصوص یاهو برای جام جهانی
ایرانسل تدارک خوبی برای جام جهانی دیده است. شرح خدمات ایرانسل را می‌توانید در اینجا بخوانید.
جام جهانی در توییتر: با رفتن به این صفحات توییتر می‌توانید، جام جهانی را دنبال کنید:
@WorldCupCNN,
@intheworldcup,
@toptweets_wc,
@FIFAWorldCupTM,
@WCup2010

WorldCup by CNN, Footballers by CNN,

Players by TopTweets, WorldCup by TopTweets
با رفتن به این صفحه می‌توانید اخبار تیم محبوبتان را در توییتر دنبال کنید.
و البته این صفحه هم پر از اطلاعات جالب در مورد جام جهانی است، اینفوگرافیک‌های جالبی هم دارد.

آلبوم رسمی جام جهانی را می‌توانید از اینجا یا اینجا دانلود کنید.

برنامه و زمان پخش بازی‌ها از تلویزیون ایران

شما می‌توانید با معرفی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های جالب این پست ناقص را تکمیل کنید. ممنون!
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 06:54

افتتاحیه رسمی بازی های جام جهانی 2010 امروز (جمعه) ساعت 17:30 بوقت تهران از شبکه الجزیره اسپورت پخش میشه.
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف Farshad.roger 6/11/2010, 07:06

از الجریره اسپورت که اسمش تو لیست کانال ها همون JSC SPORT هست..10 تا کانال هست ...احتمالا فقط jsc sport+9 , jsc sport+10 بزاره که میشه دید ...فری بعید میدونم
کانال های سویس هم میزاره...
اونایی که تلوزیون Full HD دارن...میتونن نهایت لذت رو ببرن...ما که نداریم اگه دارین ببینین که عالیه به خصوص کانال HD SUISSE
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 08:08

پليس آفريقاي جنوبي تاييد كرد كه راننده اي كه موجب مرگ نوه نلسون ماندلا شد را دستگير كرد.

"زناني ماندلا"ي 13 ساله در تصادفي كه در ساعات اوليه صبح امروز اتفاق افتاد، كشته شد و به اين ترتيب برنامه نلسون ماندلا براي حضور در مراسم افتتاحيه جام جهاني به هم خورد.

سخنگوي پليس آفريقاي جنوبي در مصاحبه با خبرنگاران گفت:" من تاييد مي كنم كه راننده اي كه موجب مرگ زناني ماندلا شده، دستگير شده است. او احتمالا مست بوده و مقصر اين اتفاق تلخ بوده است.

او همچنين گفت كه اين تصادف در 00:35 دقيقه بامداد روز جمعه، ساعاتي پيش از آغاز جام جهاني رخ داده است.

اين اتفاق تلخ به معناي عدم حضور نلسون ماندلاي 91 ساله، رئيس جمهور سابق آفريقاي جنوبي در مراسم افتتاحيه جام جهاني است كه تا ساعاتي ديگر در ورزشگاه "ساكر سيتي" ژوهانسبورگ برگزار مي شود.

در بيانيه اي كه توسط بنياد .نلسون ماندلا منتشر شده، آمده است:" آقاي ماندلا امروز صبح از اين اتفاق تراژيك كه موجب مرگ زلاني 13 ساله شد، مطلع گشت. در چنين شرايطي او نمي تواند شخصا در مراسم افتتاحيه جام جهاني حضور پيدا كند. ما مطمئن هستيم كه مردم آفريقاي جنوبي و سراسر دنيا در چنين اتافاق تلخي در كنار خانواده ماندلا خواهند بود."
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف Farshad.roger 6/11/2010, 08:24

الان JSC SPORT2 داره پخش میکنه
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 09:06

افتتاحیه جام جهانی 2010 همین الان داره از شبکه الجزیره اسپورت 2 که Free هم هست پخش میشه. ضمنا بازی ها هم به طور زنده از همین شبکه پخش میشه.

فرکانس نایل ست

12284 - Vertical - 27500 - 3/4
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 11:03

مکزیک 0 - 0 افریقای جنوبی ----- تا پایان نیمه اول
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف hengameh 6/11/2010, 11:25

منم دارم از همین شبکه میبینم آقا فرشاد و آقا پیام...
و اینکه
منم دقیقا تو این تب داغ فوتبال آرزو و امید شما رو هم دارم آقا فرشاد...
فدرر حقشه که ببره... لبخند

در ضمن به نظر من هم مکزیک میبره...
hengameh
hengameh
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 12:12

اولین دیدار جام جهانی 2010 (گروه A)

مکزیک 1 - 1 افریقای جنوبی

نتیجه نهایی
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 12:14

به نظر من نیمه اول مکزیک واقعا خوب بازی کرد اما از موقعیتاش استفاده نکرد. نیمه دوم بازی کاملا برگشت و اکثر بازی دست اقریقای جنوبی بود که موقعیت های خیلی خوبی داشت (حتی یه توپ به تیرک زد) اما در کل بازی جذابی بود :m/:
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف apb 6/11/2010, 12:16

بله مساوی شد! البته آفریقا هم گنه داشت ، نیمه دوم خوب بازی کرد و میزبان هم بود ، خوب نیست میزبال در سری اول حدف بشه! (هرچند منم پیش بینی کرده بودم که مکزیک می بره!)
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف hengameh 6/11/2010, 12:19

اما من جدا فکر نمیکردم آفریقای جنوبی این همه خوووب بازی کنه... جالب بود برام...
فکر نمیکنم حذف بشه آقا پرهام...
hengameh
hengameh
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 22:30

آقا پرهام باهات موافقم...به نظر من اگه افریقای جنوبی به این زودی حذف بشه بازی ها از اون شور و هیجان میفته
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 22:33

دومین ديدار جام جهاني 2010 (گروه A)

فرانسه 0 - 0 اروگوئه

نتيجه نهايي

آمار بازی

shots on target : 2 - 3
shots off target : 3 - 9
possession (%) : 48 - 52
corner kicks : 0 - 4
offsides :5 - 4
fouls :13 - 19
yellow cards :3 - 3
red cards:1 - 0
توضیح: ارگوئه از دقیقه 81 به دلیل اخراج Lodeiro ده نفره بازی کرد.
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف پیام 6/11/2010, 22:43

بازی های امروز (شنبه 88/03/22) مرحله گروهی

کره جنوبی - یونان
ساعت 16 - بندر الیزابت

آرژانتین - نیجریه
ساعت 18:30 - - ژوهانسبورگ

انگلیس - امریکا
ساعت 23 - روشتنبورگ

به نظر شما کدوم تیمها برنده این سه دیدار هستند؟
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف masi 6/12/2010, 01:18

يونان و كره مساوي - آرژانتين ميبازه - انگليس ميبره.
مرسي كه گفتين.حتما بايد ببينم انگليسو.
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف kim-kim 6/12/2010, 03:14

من پرتغال و اسپانیا رو دوست دارم و طرفدار پروپاقرص برزیل و امریکام!
kim-kim
kim-kim
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

صفحه 2 از 25 الصفحة السابقة  1, 2, 3 ... 13 ... 25  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة