گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

سیکلید جواهر - Jevel Cichlid

3 مشترك

سیکلید جواهر - Jevel Cichlid Empty رد: سیکلید جواهر - Jevel Cichlid

پست من طرف p-rahbar 5/26/2010, 13:15

جویل فیش:
نام علمی:hemichromis bimaculatus
این ماهی گونه ای درنده خوست که حتی به همنوع خودش هم حمله می کند.
بنابر این برای مخازن اجتماعی مناسب نیست. و در صورت نگهداری در مخازن تک گونه ای نیز باید از لحاظ جثه با همدیگر یکسان باشد.این ماهی در طبیعت گوشتخوار بوده و تغذیه در آکواریوم باید با غذاهای زنده و یا خشک ماهی همراه با حشرات ، کرم ها، ماهی و گوشت بدون چربی ریز ریز شده صورت گیرد.
جویل بومی مناطق گرمسیری و بومی آفریقاست.پرورش آن آسان نیست. مخفیگاهای متعدد جهت مخفی شدن الزامی است.
مخزن اختصاصی این گونه نباید زیاد گیاه داشته باشد؛چرا که یکی از صفات مشخصه و منفی این ماهی از ریشه در آوردن گیاهان می باشد.بدون محدودیتی در کیفیت آب دما را در 28_22 درجه سانتی گراد قرار دهید. یک فیلتر بیرونی خوب نیز بکار ببرید.
جنس نر بالغ تا 15 سانت رشد می کند. وقتی نر و ماده در موقعیت تخم ریزی نیستند رنگشان نسبتا تیره با بدنی دارای خطوط آبی جواهری است.

در موقع تخم ریزی بدن ماهی ها به قرمز یاقوتی تغییر رنگ داده. و مجددا همان خطوط آبی جواهری دیده می شود.بر خلاف معمول در این موقع جنس ماده زیبا تر است.

به هر حال در وضعیت معمولی ظاهرا جنسها مشابهند ولی جنس نر دارای خال های متالیک بزرگتر در سر پوش آبششی و یک شکل حلالی از خالهادر باله دمی است.
همسر گزینی در این ماهی به روش خشنی صورت می پذیرد و اگر جنس ماده نر را رد کند احتمالا کشته خواهد شد.
تخمریزی روی یک قطعه سنگ یا در یک کوزه به پهلو قرار گرفته شده که توسط جنس ماده خوب تمیز خواهد شد صورت می پذیرد.

تخم ها در طول 2تا3 روز هچ می شوند. لاروهای حاصله با دهان به شکافی انتقال داده شده و به وسیله هر دو والد تا رسیدن به طول 1 سانت یا بیشتر نگهداری می شوند.آنها پس از 3 تا 5 روز شروع به شنای آزاد و تغذیه میکنند.
نگهداری از نوزادان مشکلات غیر معمولی ندارد اما یکی از ماهیانی است که عمدتا متخصصین و ماهیداران با تجربه به آن می پردازند.به هر حال تفذیه نوزادان با آرتمیا آغاز گشته و رفته رفته دل چرخ کرده و رنده شده را نیز به آن می افزایند.
در برخی منابع ،روش دیگری را برای پرورش نوزادان ارایه داده اند؛بدین ترتیب که هر دو والد پس از تخم ریزی انتقال می یابند و لاروها پش از خروج از تخم و آغاز به شنای فغال توسط آکواروم دار با آرتمیا تغذیه میشوند.
اما در برخی منابع دیگر پیشنهاد فقط بر انتقال جنس نر است. ماده همراه تخم ها تا هچ شدنشان و سپس تا آغاز به شنا و تغذیه فعال باقی می ماند.
به هر حال آنچه که مشهود است این است که هر کدام ار این روشها محاسن و معایبی دارد. گونه دیگری از همین جنس به نامh.fasciatus وجود دارد. که خیلی بزرگتر و مهاجمتر بوده و محبوبیت کمتری نسبت به جویل فیش دارد. رنگ آن سبز مایل به زرد با درخشندگی برنزی و 5 خال بزرگ و سیاه و براق بر هر طرف آن است. این ماهی به سیچیلاید 5 خال یا جویل راهراه banded jewel معروف است.
منبع: تکثیر و پرورش ماهیان زینتی (مهدی ارجینی)
p-rahbar
p-rahbar
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

پست من طرف p-rahbar 5/26/2010, 13:19

سیکلید جواهر - Jevel Cichlid E6i6ug2yijj15l5qduo7
سیکلید جواهر - Jevel Cichlid Zutr6privo0yvi50wd00
سیکلید جواهر - Jevel Cichlid Ehquzw1dd6x8ogevkh6x
سیکلید جواهر - Jevel Cichlid Eeh5q0spo0m219wo2d9
p-rahbar
p-rahbar
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف apb 5/26/2010, 13:20

parsaa_91 عزیز ، در مورد همه حیوانات اطلاعات می خواهید!!! عشق در نگاه اول همه این اطلاعات رو برای خودتون و نگهداری حیوانات می خواهید؟؟؟ عشق در نگاه اول

ماهی جوئل به زبان انگلیسی به Jevel Cichlid و در فارسی به سیکلید جواهر معرف است! نام علمی : HEMICHROMIS BIOMACULATUS

نر و ماده در عکی مشخص شده اند:
سیکلید جواهر - Jevel Cichlid Fish080

ماهی نر در طرفین سرش خال هایی دارد! وقتی جا بیفتند به سادگی تثیر می شود و ماده ها بر روی 1 صخره صاف در قسمت خلوت تانک تنم ریزی می کنند! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف p-rahbar 5/26/2010, 13:21

در يك نگاه :

1- جنگجو هستش
2- به راحتی میشه ازش تخم کشید
3- به درد آکواروم هایی که پر اوراتوس و از اینجور چیز ها هست میخوره
4- خیلی نسبت به سایزش غذا میخوره
5- همه جور چیزی میخوره
6- با ماهی های بزرگتر از خودش میشه نگهداری کرد
7- از گیاه خوشش نمیاد و اونها رو میکنه
p-rahbar
p-rahbar
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف parsaa_91 5/26/2010, 13:24

ممنونننننننننننننننن راستی راحت بچه میدن؟؟؟؟؟
چه کار باید بکونم اشاره
parsaa_91
parsaa_91
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف p-rahbar 5/26/2010, 13:33

تقريبا تمامي اعضا خانواده سيچلايد به يه روش تخم ريزي ميكنن فكر كنم
مهندس بهتر ميدونه

سیچلایید ها در موفق جفت شدن. حرکاتی مثل لب تو لب کردن. شن خالی کردن. یا ماهی نر شروع به خودنمایی جلو ماده می کنه. مثل باز کردن باله ها با لرزاندن بدن . اگر 2 تا جول فیش یا همون سیچلایید جواهری ه می گی دائم با هم هستند . ممکنه جفت باشن
اگر رحم نر یا ماده از زیرشکمشون بیرون زده باشه جفت خوردن و اماده تخم ریزی در 1 محیط ایدال هستند.

بچه ها رو هم می تونی خودت نگهداری کنی و هم می تونی توسط ماده این کار رو بکنی . اگر توسط خود ماهی این کار رو می کنی . زمانی که ماهی نر تخم ها رو بارور کرد جداش کت. البته هوا دهی خوب و دمای مناسب خیلی مهمه
اگر خودت نگهداری می کنی . بعد از بارور شدن تخم ها توسط نر تخم ها رو از والدین جدا کرده. ودمای و هوای مناسب رو فراهم کردم
. ضد قارچ استفاده می کنی تا تخم ها خراب نشن.
p-rahbar
p-rahbar
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف apb 5/26/2010, 13:35

parsaa_91 عزیز ف کار سختی نیست ، 1 جفت رو تنها در 1 اکورایوم با صخره های صاف قرار بده و بهشون غذا و فرصت بده ، کم کم تخم ریزی کرده و بعد از 2 روز هم بچه ها از تخم بیرن می آیند و در کنار مادر و پدر می توانید تا مدتی منگه دارید! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف parsaa_91 5/26/2010, 13:37

پرهام جان اگه به چیزی علاقه داشته باشی باید بکوشی دیگه؟؟؟ راستی من پرت کوتوله ، ماکرو و اوراتوس دارم میخوام اینا رو بریزم که مشکل خاصی نداره؟؟؟/ (البته هم سایز دیگر ماهیام )
اگه کوچیک باشنم تخم میدن؟؟؟
parsaa_91
parsaa_91
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 5/26/2010, 13:39

parsaa_91 عزیز ، معمولا مشکلی نداره! ولی د رمودر ماهیان استثنا زیاده و کاهی که 2 تا ماهی با هم ناسازگارند ، با هم می مونند و گاهی که 2 تا ماهی با هم سازگارند ، ممکنه به دلایل مختلف با هم مشکل داشته باشند! بله! تقریبا 6-7 سانتی متری هم حله! ولی در شرایطی که با ماهیان دیگر باشند ممکنه تخم ریزی ....
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف parsaa_91 5/26/2010, 13:57

من تز نظر تانک مشکلی ندارم چون اکه تخم بریزه میشه با که شلنگ یا لژن گیر تلمبه ای (اسمشو یادم نیست)
بچه هارو گرفت نه؟؟؟؟ متفکر:
parsaa_91
parsaa_91
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة