گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

پنگوسی - Pangasius

+7
volvox68
hadi1981
mehdix622
arefkarimzadeh
apb
spider
speedy
11 مشترك

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

پنگوسی - Pangasius Empty پنگوسی - Pangasius

پست من طرف speedy 1/6/2010, 17:11

پنگوسی - Pangasius 32975

پنگوسی ها جزو ماهی های پر تحرک و درشت آکواریوم به حساب میان . این ماهی ها جزو خانواده Pangassidae هستن . این ماهی ها بومی شرق و جنوب شرقی آسیا هستن و جزو ماهی های خوراکی محسوب میشن . در آکواریوم تا 45 سانتیمتر و در طبیعیت گاه تا 2 متر هم رشد میکنن . پنگوسی ها دارای دو گونه متفاوت هستن که یک گونه اونها گوشتخوار و شدیدن مهاجم هست و گونه دیگه گیاهخوار و صلح طلب . علامت مشخصه این دو گونه به این صورت هست که پنگوسی های گوشتخوار سیاه رنگ هستن و باله پشتی تیز و شبیه کوسه هست و از بینایی نسبتن بیشتری از گونه گیاهخوار برخوردارن .

ولی نوع گیاهخوار زمینه بدن نقره ای فام با خطوط طوسی رنگ افقی هست که از دم تا ناحیه سر کشیده شده و دو جفت سبیل باریک در در دو طرف دهان قرار گرفته . به رنگ سفید و زال هم دیده میشه . این ماهی ها دارای فلس نیستن و پوستی لیز و براق دارن . گونه گیاهخوار این ماهی دارای بینایی بسیار ضعیفی هست و بیشتر از طریق بویایی و گیرنده های حسی واقع در ناحیه سبیل ها غذا رو پیدا میکنه به همین دلیل هم ماهی ای شدیدن ترسویی هست و چندان مناسب آکواریوم نیست . با کوچکترین ضربه ای که به شیشه آکواریوم وارد بیاد این ماهی ها دچار ترس و استرس میشن و گاه از آب به بیرون میجهن . حتا خاموش و روشن کردن پمپ هوا یا فیلتر و یا چراغ بالای آکواریوم و رد شدن از جلوی آکواریوم هم باعث وحشت این ماهی ها میشه که گاه به خودشون آسیب وارد میارن و دچار استرس ماهی های دیگه میشن . همین مساله باعث شده تا مناسب نگهداری در آکواریوم نباشن و در واقع این ماهی ها رو در استخرهای سیمانی و طبیعت نگهداری میکنن و پرورش میدن . نوع گیاهخوار این ماهی باید حتمن بصورت گروهی نگهداری بشه و اگر بصورت تک باشه غذا نمیخوره و اعتصاب میکنه و میمیره . از نکات مهم دیگه در نگهداری این ماهی ها این هست که آکواریوم اونها باید دارای نور متوسط و یا ضعیفی باشه و اگر نور شدید باشه این ماهی ها در نقطه ای که نور ضعیف تر باشه جمع میشن و دائم در اون منطقه بالا و پایین میرن . حتا نور شدید باعث استرس بیشتر اونها میشه !

فقط گونه گوشت خوار این ماهی هست که بعلت بینایی قوی تر و آروم تر بودن از جهت استرس , مناسب نگهداری با گونه های گوشتخوار هست . در ضمن ارزش نوع گوشتخوار این ماهی به باله های بلند اون هست و هر چقدر باله هاش بلند تر باشه ارزش بیشتری داره . نوع گوشتخوار از ماهی های ریز زنده و غذاهای گوشتی مثل دل چرخ شده با میگو بخوبی تغذیه میکنه .
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

پنگوسی - Pangasius Empty رد: پنگوسی - Pangasius

پست من طرف speedy 1/6/2010, 17:12

پنگوسی - Pangasius Pangasius_sanitwongsei2

این ماهی همه چیز خوار هست و در حوضچه های سیمانی اونها رو با موز و سبزیجات و برنج و قطعات ماهی و مرغ و گوشت و کاهو و ژلاتین تغذیه میکنن . نیاز به مکانی وسیع برای شنا کردن دارن و بهتره کمتر از 3 عدد نگهداری نشن و بهترین حالت 4 تا 6 عدد هست . دمای 26 تا 28 درجه و آبی با درجه کمی اسیدی رو میپسندن . مشکلی که در موقع حمل و نقل این ماهی ها بوجود میاد اینه که گاهی دچار استرس میشن و وقتی به آکواریوم انداخته میشن تا مدتی وارونه و بی حرکت در آب غوطه ور میمونن که باعث وحشت آکواریومیست های کم تجربه میشه ! اما بعد از مدت کوتاهی کم کم ماهی به حالت عادی بر میگرده و شروع به شنا کردن میکنه . این حالت اغلب برای ماهی های درشت تر اتفاق میافته . درب آکواریوم رو برای این ماهی حتمن باید ببندین چون این ماهی از آب به بیرون میجهه . این ماهی بطور خاصی علاقه زیادی به خوردن نخود فرنگی پخته که پوستش رو کنده باشن و کمی له شده باشه داره . جزو ماهی های با دوام هست و میشه با تمام انواع شارک ها در یکجا نگهداریش کرد . این ماهی ها همچنین در جنوب شرقی آسیا طرفداران زیادی دارن در ورزش ماهیگیری .تولید مثل پنگوسی ها در شرایط خاصی انجام میشه و نیاز به هورمون هایی مثل Clarius داره برای فعال شدن دارن .
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف spider 1/6/2010, 17:16

دستت درد نکنه اسپیدی جان شرمندهتم!
راستی عکس اولی گوشت خواره؟
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف speedy 1/6/2010, 17:17

اين گونه از ماهيان بزرگ در كشورهاي جنوب شرقي آسيا همچون تايلند ، مالزي و ويتنام يافت مي شوند . كوسه ي ملون يا پنگوسي نامي است كه به اين ماهي اطلاق مي شود و علتش هم به خاطر نحوه ي شنا كردن آن در ميانه ي آب و يا شباهت ظاهري اش با هم نام خود(كوسه) مي باشد . اين ماهيان به خانواده ي پنگاسيده ها (PANGASSIDAE) تعلق دارند . اين خانواده شامل تعدادي ماهي است كه همگي بومي جنوب شرقي آسيا بوده و حداقل تا 45 سانتيمتر رشد مي كنند . به جهت اندازه ي بزرگ و زندگي جمعي آنها اغلب شكار شده و به عنوان غذا مورد استفاده قرار مي گيرند . پنگوسي مي تواند به وزني بالغ بر 15 كيلوگرم برسد و بزرگي در حدود 120-100 سانتيمتر داشته باشد . سرعت رشد بسيار بالائي دارند و در عرض 4 سال به بلوغ جنسي مي رسند . پنگوسي ماهي بسيار عصباني است . همچنين قدرت بينايي اونیز بسيار ضعيف است .دمای مناتسب برای این ماهی ۲۵-۳۰ درجه بوده و به آب سبک و یا کمی سنگین نیاز دارد.
اين عصبانيت و هيجان اغلب هنگامي كه بصورت انفرادي نگهداري شوند تشديد مي شود . براي جلوگيري از ترسيدن ماهي كه موجب آسيب به خود ماهي و همچنين به دكوراسيون آكواريم مي گردد از ضربه زدن به شدت بپرهيزيد . اين ماهي در عميق ترين نقاط رودخانه ها مي ماند و بدين ترتيب در فصول باراني يافت مي شود . براي رشد بهتر و همچنين شادابي ماهي سعي كنيد بيشتر از 3 تا از اين ماهي را داشته باشيد ولي به خاطر داشته باشيد كه با بزرگتر شدنشان حس انزوا طلبي و همچنين محدوده طلبي آنها در مقايسه با قبل افزايش مي بابد . در اسارت اندازه ي اين ماهي ها به بيش از 55 سانتيمتر نمي رسد . ماهيان شاداب و فعالي هستند ولي از بينائي ضعيفي برخوردارند كه اين امر موجب زود عصباني شدن آنها مي شود . اين ماهيان در آبهايي با جريان تند زندگي مي كنند و در هنگام جفت گيري در خلاف جهت آب مهاجرت مي كنند . از آكواريومي با روشنائي زياد و دكوراسيون كم خوششان مي آيد و براي تداعي كردن زاد بومشان بهتر است از چند گياه شناور نيز در آكواريوم استفاده شود . آكواريوم گياه كاري شده ي بدون دكوراسيون مناسب ترين تانك براي نگهداري آنها مي باشد . پنگوسي به فضاي زيادي براي شنا كردن نياز دارد و چنين آكواريومي علاوه بر قرار دادن چنين فضايي در اختيار ماهي ، موجب عدم احساس شلوغي توسط ماهي مي شود .
ضربه زدن به شيشه ، روشن كردن ناگهاني لامپ آكواريوم و حركات ناگهاني موجب ترسيدن اين ماهي مي شود كه در چنين حالتي ماهي خود را به اطراف تانك مي كوبد و پس از مدتي در كف تانك به پشت يا بغل دراز مي كشد و يا به سطح آب و يا گوشه اي از آكواريوم پناه مي برد . پس از مدتي دوباره به حالت عادي برمي گردد و شروع به شنا كردن معمولي مي كند . اين ماهي در جواني گوشتخوار است ولي با بزرگ شدن به سمت گياه خواري پيش مي رود . در جنوب شرقي آسيا پنگوسي در حوضچه هايي نگهداري و تكثير مي شود و توسط پس ماند آشپزخانه ها ، موز، سبوس برنج و برنج پخته تغذيه مي شوند . اين ماهي در اسارت بطور طبيعي تكثير نمي شود .
تكثير آن از طريق تزريق هورمونهاي Clarius و ... انجام مي شوند . بدين ترتيب تخم ها از ماهيان نر و ماده جدا شده و در ظرفي ريخته مي شود و باهم مخلوط مي گردند ، تخم ها در دماي 30 درجه پس از 30-24 ساعت فيلتراسيون بيرون مي ايند و تبديل به بچه مي شوند.غذاهاي گياهي و گوشتي متنوع براي سلامتي آنها بسيار مناسب است . همچنين مي توان از غذاهايي چون : ميگو ، پلت ها و كرم خوني اسفناج سبوس برنج و ساير غذاها استفاده كرد . ممكن است در هنگام نقل و انتقال و بخصوص زماني كه بصورت انفرادي نگهداري مي شوند قهر كنند و غذا نخورند ولي جاي نگراني نيست مي توان با دادن غذا مورد علاقه شان آنها را بهروال عادي باز گرداند .
يكي از غذاهاي پيشنهادي مخلوط غذاهاي گياهي چون اسفناج ، كاهو يا نخود فرنگي و ... سبوس برنج ، مرغ ، ماهي و ژلاتين است. بعد از مخلوط كردن مقداري ويتامين C و ساير ملزومات ماهيان ، به صورت يخ زده در اختيار آنها قرار دهيد .

لینک های مرتبط با موضوع:
http://www.mahieman2.blogfa.com/post-9.aspx
http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=20227
http://ranginkamanfish.persianblog.ir/post/89/
http://forum.parsigold.com/showthread.php?t=9973
http://aquarium.blogfa.com/cat-11.aspx
http://forum.niksalehi.com/showthread.php?t=1953
...
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف speedy 1/6/2010, 17:21

راستی عکس اولی گوشت خواره؟

آره. همونطور که تو متن ذکر شده، پنگوسی های گوشتخوار سیاه رنگ هستن و باله پشتی تیز و شبیه کوسه هست.
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف spider 1/6/2010, 17:24

آخه من از این نوع تو آکواریومی دیدم خیلی چلمن بودن!
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف apb 1/7/2010, 05:12

spider گیاه خوار هاش کمی بی عرضه هستند ، ولی گوشتخوارهاش ، زرنگ ترند!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف arefkarimzadeh 1/8/2010, 17:43

با سلام من به تازه گی وقتی جایه پنگوسی رو عوض کردم دیدم مرده سرش رو از تنش جدا کردم ولی بعدا فهمیدم این بازی مرگ بود ای خدا ااااااااااااامن اون رو با دستای خودم اههههههههههههههه تعجب ناراحت :[-o<: D\'oh گریه
arefkarimzadeh
arefkarimzadeh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف mehdix622 3/20/2010, 15:51

اره این ماهی خیلی کلک میزنه اگه استرسی چیزی بهش وارد بشه خودشو میزنه به موش مردگی با شکم می یاد رو آب که بعد درست میشه. اما فک کنم مال عارف خان مرده بوده چون لاقل حرکتی میکرد مگه میشه ماهی سرشو ببری و جم نخوره؟؟
mehdix622
mehdix622
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف hadi1981 3/20/2010, 19:36

من یکی از دوستام یه دونه پنگوسی گیاهخوار با یه دونه اسکار داره و مدتهاست مشکلی پیدا نکرده.
در حالی که بالا نوشته شده تنها باشه اعتصاب غذا میکنه..!
hadi1981
hadi1981
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 3/21/2010, 03:24

hadi1981 عزیز ، به صورت کلی گفته شده ، در درنیا و مخصوصا دنیای ماهیان استثنا ها هم نیستند! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف mehdix622 3/27/2010, 13:15

اگه گفتین چرا همش حرکت میکنن اینا؟؟؟
من بگم؟
mehdix622
mehdix622
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف spider 3/27/2010, 13:40

به خاطر اینکه کوره درسته؟
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف mehdix622 3/27/2010, 14:24

نه
mehdix622
mehdix622
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 3/27/2010, 17:44

به خاطر دستگاه تنفسشون؟ و رقع کمبود اکسیژن؟
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف mehdix622 3/27/2010, 17:52

مهندس جان داری نزدیک میشی ها
mehdix622
mehdix622
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف volvox68 4/1/2010, 16:55

به نظر من حرکات مداوم این ماهی باید با تنفس ارتباطی داشته باشه! درسته؟

volvox68 برگشت
volvox68
volvox68
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف spider 4/2/2010, 05:45

به به آقای رسولی نژاد !
منتظر شما بودیم !
کجا بودید؟!!!
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف mehdix622 4/2/2010, 07:44

2 علی داره
در حالت سکون نمیتون آب رو به داخل بکشه و باید حرکت کنه تا آب بری دهنش و تنفس کنه
و عین کوسه ها کیسه هوایی ندارند و اگر ساکن باشند در واقع سقوط می کنند به اعماق
مثلا اسکار رو شما دقت کنید کاملا بر عکس این مطلب در اون صادق هستش هم میتونه ساکن بمونه و هم بدون حرکت افقی حرکت عمودی داشته باشه
mehdix622
mehdix622
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پنگوسی - Pangasius Empty پنکوسی

پست من طرف ارش123 1/7/2011, 12:48

ارسال شده در: ماهیان آب شیرین ،
پنگوسی گونه ای از ماهی های بزرگ حوزه جنوب شرقی آسیا است. این خانواده شامل تعدادی ماهی گیاهخوار و گوشتخوار است كه همه بومی جنوب شرقی آسیا هستند و تا 45 سانتیمتر داخل آکواریوم رشد می كنند . به خاطر اندازه ی بزرگشان شكار میشوند و ب عنوان غذا مورد استفاده قرار میگیرند. پنگوسی ها داخل طبیعت میتوانند تا 40 کیلو هم برسند و گاهی تا حد 150 تا 2 متر هم دراز بشوند. سرعت رشد آن ها خیلی زیاد است . پنگوسی ماهی ناراحت و عصبانی و پر جنب و جوشییست و دلیل آن بخاطر قدرت بینایی ضعیفییست که دارد و هم در پیدا کردن غذا و هم پیدا کردن مسیر دچار مشکل میشود. دمای مناسب برای این ماهی ۲۵ تا 30 درجه است و حالت شیمیایی آب نقش مهمی در زندگیش ندارد. پنگوسی یک ماهی گروهیست و اگر تنها نگهداری بشود عصبانیتش بیشتر میشود و یا برعکس ممکن است گوشه ای کز کند و حتی غذا هم نخورد . این ماهی خیلی هم ترسو است و با کوچکترین صدا یا نور بالا و پایین میپرد و هم به خودش و هم دکور آکواریوم صدمه وارد میکند. برای رشد بهتر و شادابیش باید بیشتر از 3 عدد از این ماهی را در یک آکواریوم نگه داشت . از آكواریومی با روشنایی زیاد و دكوراسیون كم خوششان می آید و در کل آكواریوم گیاه كاری شده بدون دكوراسیون مناسب ترین تانك برای نگهداری پنگوسی هاست . پنگوسی به فضای زیادی برای شنا كردن نیاز دارد.ضربه زدن به شیشه ، روشن كردن ناگهانی لامپ آكواریوم و حركات ناگهانی موجب ترسیدن این ماهی می شود كه در چنین حالتی ماهی خودش را به اطراف تانك می كوبد. در موقع حمل و نقل این ماهی و به آب انداختنش اغلب تا چند دقیقه به حالت معلق و وارونه قرار میگیرد که این حالت طبیعیست و بزودی رفع میشود.تكثیرش با تزریق هورمونهای Clarius و ... انجام می شود. پنگوسی همه چیز خوار است و از غذاهایی مثل میگو ، پلت ها و كرم خونی اسفناج سبوس برنج و سایر غذاها استفاده میکند.
پنگوسی گوشتخوار درشت تر و گرون قیمت تره مخصوصن هر چقدر که باله های بزرگ تری داشته باشه و با ماهی های گوشتخوار و مخصوصا شارکها خیلی خوب زندگی می کند و بزرگ میشود. راه تشخیص پنگوسی گوشتخوار از گیاهخوار هم این است که پنگوسی گیاهخوار بر روی بدنش 3 خط افقی کشیده شده ولی پنگوسی گوشتخوار این خطوط را ندارد و زمینه بدن مشکی و تیره ،
ارش123
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف مونا 9/22/2011, 05:12

بچه ها ممکن پنگوسی خود کشی کنه؟ من یه جفت کوچک داشتم که چند وقت پیش یکیشون مرد و یکی تنها موند و غذا نمیخورد. دیروز رفتم یه دوست واسش خریدم اما عصر وقتی برگشتم خونه دیدم خودشو بین پمپ و جداره آکواریوم خفه کرده بود!! گریه
یعنی واسه چی اینجوری شده ؟
مونا
مونا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 9/22/2011, 18:10

شاید آنجا گیر کرده، چون پنگوسی ها دید خوبی ندارند.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف مونا 9/23/2011, 14:42

نه.آخه چرا باید همون روزی که دوست جدید اومده پیشش اینکارو کنه؟خیلی دلم براش سوخت. از کوچیکی بزرگش کرده بودم گریه
مونا
مونا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف مونا 10/28/2011, 11:43

سلام بچه ها.
یکی از پنگوسی هام امروز همش میاد نزدیک سطح آب و شنا میکنه. به نظرتون حالش بده؟لطفا سریع جواب بدید. ممنون
مونا
مونا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف مونا 10/29/2011, 04:00

هیچکس نیس جوابمو بده؟شکمش یکم متورم شده و غذا هم نمیخوره. کمممممممک گریه
مونا
مونا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی