گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی !

4 مشترك

گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی ! Empty اقتصاد و گیاهخواری

پست من طرف niloofar20 12/29/2009, 16:38

خوراک های نباتی برتری مهمی از نقطه نظر اقتصاد بر اغذیه حیوانی نشان می دهد، قیمت آن ها کمتر از یک سوم خوراک های حیوانی است. تا بحال این سوال را از خود پرسیده اید که چرا خوراکهای گوشتی گرانترین خوراکها هستند؟
یک مزرعه غذا لازم است تا حیوان بالغ شود و بتوان از گوشت آن استفاده کرد. در صورتی که غذایی که از گوشت حیوان بدست می آید یک دهم غذایی نیست که از همان مزرعه می شد بدست آورد. در فصل زمستان هزینه ی جمع آوری و انبار کردن خوراک دامها را نیز باید با آن جمع کرد. همچنین هزینه ی نگهداری و پیشگیری از بیماری را باید بدان افزود و در نهایت با هزینه ی تاسیس سردخانه هایی که بتوان گوشت را در آنها نگهداری کرد جمع کنید آنوقت متوجه می شویم که چرا به لحاظ اقتصادی اینقدر تفاوت وجود دارد.
اگر فرض بگیریم که برای هر فرد در دنیا یک آکر خاک حاصلخیز وجود داشته باشد، بنا به اظهارات « سرجان راسل » ( رئیس ایستگاه آزمایشی رمتای استد) برای انسانهای همه چیزخوار 1.63 آکر زمین لازم است. در صورتیکه برای خوراک گیاهخواران هر فردی بین 0.5 تا 0.6 آکر زمین لازم است و ما به التفاوت این یعنی 1.03 آکر فقط برای بدست آوردن مواد کوشتی است.
ذخیره ی غذاهای گوشتی معمولا مشکلتر است و نیاز به تکنولوژی پیشرفته و هزینه بیشتر دارد. در روزگاران گذشته هرگاه قحطی می شد ابتدا حیوانات بودند که کشته می شدند و نگهداری از گوشت آنها امکان پذیر نبود. امروزه نیز یک بیماری اپیدمی می تواند تعداد زیادی از دامها را به کام مرگ بکشاند و همه هزینه های انجام شده را به حدر دهد.
امروزه با پیشرفت علم، هر چند از تلفات و مرگ و میر دامها به میزان قابل توجهی کاسته شده (گرچه هنوز خیلی از بیماریها مثل سرطان، طب برفکی، انفولانزای مرغی و... بدون درمان هستند)، ولی مبالغ هنگفتی صرف نگهداری و واکسیناسیون دامهایی می گردد، که در محیطهای غیر طبیعی رشد کرده و به مرضهای سختی دچار شده اند. این بیماری ها اغلب به علت تغییرات غیر طبیعی ژنتیکی و همچنین تزریق هورمون های متعدد، داروهای شیمیائی و تلقیح مصنوعی برای اینکه حیوانات بتوانند چند بار در سال بزایند و خیلی زودتر از موقع معمول بالغ شوند و چاق گردند، بوجود می آید.
اگر همه مردم گیاهخوار می شدند زمین ما می توانست سه الی پنج برابر ساکنین کنونی خود را خوراک دهد. « الکساندر هومبلد » معقتد است که یک تکه زمین که حاصل آن ده نفر را خوراک می دهد، اگر سبزه آن را برای پرورش چارپایان به کار برند، بیش از یک نفر نخواهد توانست از آن تغذیه کند. در مکزیک همین زمین می تواند 240 نفر را از حاصل لوز سیر بکند.
مسیو « لوژاند» از نقطه نظر اقتصاد راجع به خوراک فرانسویان گفته: « ما خوراک خودمان را با حیوانات تقسیم می نماییم و آنان ده یک آن را از شیر و گوشت و چربی خودشان به ما رد می کنند. وقتی که به یک خوک شیر و سیب زمینی بدهند تا این که پروار شود، این ده روز خوراک ماست که برای یک روز معاوضه می نماییم.»
نه تنها خوراک های نباتی هیچ گونه مواد سمی در بدن از خود باقی نمی گذارند، بلکه به لحاظ اقتصاد همانطور که شرح آن رفت بسیار به صرفه هستند.
منبع : وبسایت انجمن گیاهخواری ایران
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی ! Empty گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی !

پست من طرف niloofar20 1/2/2010, 12:29

گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی ! 88044

مادر زمین بیش از نیاز تمام انسانها غذا در اختیار آنها قرار میدهد! بنابراین دلیل وجود ۸۴۰ میلیون انسان گرسنه بر روی زمین چیست؟

برای تامین رژیم غذایی بنا شده بر انواع محصولات گوشتی٬ زمین- آب وسایر منابعی را که میتواند در خدمت تولید غذای انسانها مصرف شود٬ برای کشت و پرورش محصولاتی که برای تغذیه حیوانات تولید شده به روش صنعتی استفاده میشود٬ مصرف میگردد. بر طبق گزارش اخیر موسسه Compassion in World Framing محصولات کشاورزی که میتوانست شکم میلیونها انسان گرسنه را سیر کند تنها برای تولید و پرورش مقدار بسیار کمتر گوشت صرف شده است : برای تولید تنها ۱ کیلوگرم گوشت قابل استفاده یک حیوان ٬ ۱۶ کیلوگرم گندم مصرف میشود!
یک انسان بالغ برای نیازهای حیاتی روزانه خود حدود ۲۰۰۰ کالری انرژی مصرف میکند.در واقع تمام کالری مصرفی را برای حرکت٬ تنفس و انجام کارهای روز مره استفاده میکنیم. این نسبت برای حیوانات تولید شده به روش صنعتی نیز وجود دارد. در ازای هر پوند غذای مصرفیشان تنها کسر ناچیزی از آن تبدیل به گوشت قابل استفاده میگردد.بقیه کالری قابل توجه صرف شده ٬برای تولید سایر اعضای بدن مانند خون٬پر و مو و...که برای تغذیه انسان مورد استفاده قرار نمیگیردو همچنین متابولیسم های حیاتی حیوان در طول زندگی پر از درد ورنجش ٬ تلف میشود. و با توجه به این حقایق دلیل این نکته که برای تولید ۱ کیلو گوشت قابل خوردن دام ۱۶ کیلو گندم لازم است ٬ آشکار میگردد.
بدلیل اینکه کشورهای صنعتی به کشورهای در حال توسعه گندم صادر کرده و گوشت تولید شده توسط آنرا وارد میکنند ٬ کشاورزانی که سعی در تولید نیازهای غذای خود هستند از زمینهایشان بیرون رانده میشوند. روش کارامد آنها در کشت و زرع گیاهان خوراکی با تولید و پرورش صنعتی و لجام گسیخته دام ٬ جایگزین میگردد٬ که علاوه بر آلوده ساختن آب و هوا ٬ زمینهایی که روزگاری حاصل خیز بوده را بایر و لم یزرع به جا میگذارد.

اگراین روند ادامه یابد٬ این دنیای در حال توسعه(!) هرگز قادر به تولید غذای کافی خود نخواهد بود و گرسنگی جهانی صدها میلیون نفر از مردم جهان را در گیر خواهد کرد. روزنامه گاردین (Guardian) در گزارشی توضیح داده است که تنها یک راه حل باقی میماند: "اکنون آشکار است که یک رژیم غذایی گیاهی(Vegan ) تنها پاسخ اخلاقی به مبرمترین مسئله عدالت اجتماعی جهانی است."
گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی ! 6oweo1h

حقایق :

۱- تنها در ایالات متحده سالانه ۱۱۰ میلیارد دلار صرف تهیه غذای حاضری(فست فود) گوشتی میشود! و این صنعت در سراسر جهان به سرعت در حال گسترش است.

۲-یک سوم محصولات غله جهان صرف تغذیه دامهای گوشتی میشود!

۳-بیش از ۶۰٪ گندم و سویای تولید شده تنها در ایالات متحده برای تغذیه دامها صرف میشود٬ در حالی که ۸۴۰ میلیون انسان گرسنه بر کره خاکی وجود دارد! تنها ۱۰٪ کاهش در مصرف گوشت ما مواد غذایی گیاهی برای سیر کردن ۲۴۰۰۰ انسانی که هر روز از گرسنگی میمیرند را در اختیار قرار میدهد.

۴- تنها دو بشقاب کمتر غذای گوشتی در هفته برابر است با ذخیره کردن مقدار گندمی که برای سیر کردن ۲۲۵ میلیون انسان گرسنه در سال کافی است!

۵- ۳۶٪ از ذخیره گندم صرف تغذیه دامها و پرندگان گوشتی میشود!

.

.

.
برگرفته از: http://www.veganforum.ir/
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی ! Empty رد: گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی !

پست من طرف فریده 1/2/2010, 18:17

نمی دونم و این سیاست رو اصلاً درک نمی کنم که چرا یه عده از گرسنگی باید بمیرن. هیچ وقت این عکسها رو نمی تونم ببینم. چون خیلی اعصابم به هم می ریزه. همسرم یه عکسی از اینترنت گرفته بود که یک بچه آفریقایی نشسته بود و یه لاشخور هم جلوش منتظرش بود تا بمیره و اونو بخوره. جداً اعصابم به قدری به هم ریخت که تا یک هفته هر کسی جلوم غذا می خورد عصبی می شدم و یاد اون بچه می افتادم.
عکاس این عکس یک هفته پس از گرفتن عکس به خاطر ناراحتی شدید روحی خودکشی کرد
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی ! Empty رد: گوشت برای گرسنگی جهانی یعنی بدبختی !

پست من طرف Foad 1/2/2010, 18:21

من گریه ام گرفته ...
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 1/2/2010, 19:21

840 میلیون انسان گرسنه!!!!!!!!!!!!
باور نکردنیهگریه
آخه انقدر آدم ها بد هستن که اگه همه ی انسان ها گیاه خوار بشن ، انقدر افراد منفعت طلب و ناجوانمرد هستن که باز این ها گرسنه بمانند.
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف niloofar20 1/3/2010, 05:33

بله . خیلی تلخه.
فریده جون عکسی که گفتی همون عکسیه که من اول پست گذاشتم.
مریم جون حرف شما درسته اما بازم نخوردن گوشت باعث کمک به خیلیا میشه. تا حالا فکر کردی همون زمینی که علوفش برای تغذیه دام و طیور ما استفاده میشه اگه محصولات گیاهی توش کاشته بشه میتونه چند نفر رو سیر کنه؟ یا زمینی که به عنوان دامداری و مرغداری استفاده میشه ؟و یا همون پولی که صرف تغذیه و پرورش دام و خرید گوشت میشه با پولی که صرف یه زمین کشاورزی میشه اصلا قابل مقایسه هست؟
بعضی وقتا همین مطالب تلخ خیلی خوبه چون آدمو یاد چیزایی میندازه که خیلی وقته فراموششون کرده یا شاید هیچ وقت بهشون فکر نکرده. رز
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف فریده 1/5/2010, 12:45

نیلوفر جونالان دیدم. چون دل دیدن این جور عکسها رو ندارم. اصلاً نگاه نگردم. عشق
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة