گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

پنج عادت مهم براي سلامتي پوست

5 مشترك

پنج عادت مهم براي سلامتي پوست  Empty پنج عادت مهم براي سلامتي پوست

پست من طرف Salma 7/12/2010, 07:48

اين مقاله از سري مقالات مايو کلينيک ، که يکي از مشهورترين کلينيک هاي مراقبتي و بهداشت و سلامت فردي در آمريکاست ،تهيه شده است.

مراقبت درست و صحيح از پوست مي تواند فرآيند پيري طبيعي پوست را به تاخير بيندازد و از بسياري از مشکلات پوستي جلوگيري کند.
احتمالا زندگي پر مشغله شما باعث مي شود تا حتي زمان اندکي را هم براي محافظت و مراقبت پوست خود اختصاص ندهيد. درنتيجه پوست شما لطافت و نرمي زماني که متولد شده ايد را نخواهد داشت و با گذشت سن، پوست شما به تدريج نازک و ضعيف مي شود و سرانجام چروکيده خواهد شد. فعاليت غده هاي توليد کننده چربي کم مي شود و باعث مي شود تا پوست شما خشک بشود. تعداد رگهاي خون پوست شما کاهش مي يابد، پوست شما شکننده و ضعيف تر مي شود و طراوت و شادابي جواني را از دست مي دهيد.

مراقبت مناسب و خوب از پوست- مانند جلوگيري از اشعه هاي آفتاب، شستن پوست خود به آرامي و با ملايمت و استفاده منظم از نرم کننده هاي پوست- به شما کمک مي کند تا مرحله پيري طبيعي پوست را به تاخير بيندازيد و از بسياري از مشکلات پوست جلوگيري بشود. اين عادت هاي ساده مراقبت از پوست، به شما کمک خواهد کرد تا پوست خود را محافظت کنيد، تا سالم بماند و در سالهاي بعدي درخشان، براق و پر طراوت باشد.

1 - پوست خود را از اشعه هاي خورشيد حفظ کنيد

بهترين راه براي مراقبت از پوست خود، حفظ کردن آن از آفتاب است. اشعه مافرا بنفش(که نامرئي است، اما اشعه شديد خورشيد است) به پوست شما آسيب مي زند و باعث چين و چروک هاي عميق، خشکي، زبري و ناهمواري پوست، لک هاي تيره و اختلالات جدي ديگري، همچون تومرهاي پوستي سرطاني(بدخيم) يا غير سرطاني(خوش خيم) مي شود.

براي بيشترين محافظت پوست خود در مقابل آفتاب، اين سه روش را به کار ببريد:

? در طول ساعات شدت بالاي نور آفتاب، از قرار گرفتن مستقيم مقابل آن خودداري کنيد: اشعه هاي خورشيد از ساعت هشت صبح تا چهار بعدازظهر بيشترين آسيب و زيان را به پوست مي رساند. سعي کنيد تا در طول اين ساعات، زمان کمتري را در فضاي آزاد بگذرانيد.

? لباس هاي محافظ آفتاب بپوشيد: پوست خود را با لباس هايي مانند تي شرت هاي آستين بلند، شلوارهاي بلند و کلاه هاي لبه پهن بپوشانيد. همچنين به خاطر داشته باشيد که بعضي پارچه ها و مدل هاي خاص لباس نسبت به ساير مدل ها، از شما در مقابل خورشيد بهتر محافظت مي کند. به عنوان مثال پيراهن هاي آستين بلند از پيراهن هاي آستين کوتاه مناسب تر است؛ و پارچه هاي بافته محکم و سفت مانند پارچه هاي کتاني زبر، از پارچه هاي بافته شل مانند پارچه هاي کشباف بهتر است.

? از کرم ضد آفتاب استفاده کنيد: بيست دقيقه قبل از اينکه بيرون برويد، به مقدار مناسب از کرم ضد آفتاب استفاده کنيد و هر دو ساعت يک بار و بعد از عرق کردن زياد يا در آب بودن، مجددا ضد آفتاب بزنيد.

2 - سيگار نکشيد

سيگار کشيدن مي تواند فرآيند پير شدن طبيعي پوست شما را تسريع کند و به ايجاد چين و چروک کمک کند. تغييرات پوست که براثر سيگار کشيدن ايجاد شده است، در پوست بزرگسالان جواني که حداقل به مدت ده سال سيگار کشيده اند، قابل ديدن است.

سيگار کشيدن باعث تنگ شدن رگهاي خون در بيروني ترين لايه هاي پوست مي شود. اين موضوع موجب کاهش جريان خون مي شود و پوست را از اکسيژن و مواد مغذي، از قبيل ويتامين آ، که براي سلامتي پوست مهم و ضروري هستند، تهي مي کند. تمامي اين عوامل به بافت هاي کشسان و ارتجاعي، که به پوست شما نيرومندي و استحکام و قابليت ارتجاعي مي دهد، آسيب مي رساند.

علاوه بر اين، حالتهاي تکراري خاصي که هنگام سيگار کشيدن به صورت خود مي دهيد- مانند جمع کردن لبها به هنگام داخل کشيدن دود و چپ کردن يا نيمه باز کردن چشم ها هنگام بيرون دادن دود- به ايجاد چين و چروک صورت شما کمک مي کند. همچنين ممکن است، قرار گرفتن مکرر و مداوم در برابر گرماي حاصل از اشتعال سيگار، به پوست شما آسيب برساند.

3 - پوست خود را به آرامي و ملايمت بشوييد

شستشو بخش ضروري و حياتي محافظت پوست شما است. بايد پوست خود را به آرامي بشوييد.

? از آب ولرم (نه داغ) استفاده کنيد و زمان شستشو و استحمام را محدود کنيد: آب داغ و دوش گرفتن يا حمام طولاني، چربي هاي روي پوست شما را از بين مي برد. زمان استحمام و دوش گرفتن خود را به حدود پانزده دقيقه يا کمتر محدود کنيد و از آب گرم، به جاي آب داغ، استفاده کنيد.

? ازاستفاده از صابون هاي سخت و محکم خودداري کنيد: صابون هاي سخت- که قادر هستند لايه چربي روي پوست شما را کاملا از بين ببرند- باعث خشک شدن پوست شما مي شوند. در عوض صابون هاي نرمي را انتخاب کنيد، که در طول مراحل توليد صابون، به آنها چربي و روغن اضافه شده است.

? از افزودني هاي محرک استفاده نکنيد: اگر پوست شما حساس است، از محصولاتي که مواد عطري و رنگي دارند، اجتناب کنيد. اين مواد مي تواند باعث تحريک پوست شما شود و آن را آزرده کند، و همچنين ممکن است باعث ايجاد واکنش هاي آلرژيک بشود.

? آرايش چشم خود را بادقت پاک کنيد: از اسفنج، ابر يا پنبه براي پاک کردن آرايش چشم خود استفاده کنيد؛ تا مانع آسيب رسيدن به بافت هاي حساس و ظريف اطراف چشم شما شود. اگر آرايش شما سخت و ضد آب است، ممکن است براي پاک کردن آن به محصول چربي دار و روغني مانند ژل هاي روغني پاک کننده نياز داشته باشيد.

? خشک کردن آرام و مناسب: پس از شستشو يا حمام کردن، به آرامي و به شکلي نوازش گونه پوست خود را با حوله خشک کنيد، طوري که مقداري از رطوبت روي پوست شما باقي بماند. سپس فورا پوست خود را با کرم يا ژل مناسب نرم و مرطوب کنيد.

4 - استفاده مرتب و مداوم از مرطوب کننده
نرم کردن و مرطوب کردن مداوم، به پوست شما کمک مي کند تا سطح طبيعي رطوبت خود را حفظ کند.

نوع مرطوب کننده اي که استفاده از آن براي شما بهتر است و تعداد دفعاتي که لازم است تا از آن استفاده کنيد، به عوامل زيادي بستگي دارد؛ ازقبيل نوع پوست شما، سن شما و اينکه آيا پوست شما شرايط خاصي- مثلا داشتن جوش بر روي صورت- دارد. راه مناسب براي اينکه امتحان کنيد که آيا پوست شما به مرطوب کننده نياز دارد يا نه ،اين است که بيست دقيقه بعد از حمام کردن صبر کنيد. اگر پوست شما سفت و محکم شد، شما بايد از مرطوب کننده استفاده کنيد.

مرطوب کننده اي با فاکتور ضد آفتاب((SPF)) حداقل پانزده انتخاب کنيد، تا پوست شما را از زيان هاي اشعه هاي مافرا بنفش نيز حفظ کند. اگر پوست حساسي داريد، محصولاتي را که مواد رنگي، عطري و ساير افزودني هاي آن کمتراست، انتخاب کنيد.

اگر پوست شما خيلي خشک است، شايد لازم باشد زماني که پوست شما هنوز مرطوب است، از مواد روغني- مانند روغن بچه- استفاده کنيد. چربي و روغن قدرت ماندگاري بيشتري از مرطوب کننده دارد و از تبخير آب از سطح پوست شما جلوگيري مي کند.

اگر پوست شما چرب است، ممکن است لازم نباشد که از مرطوب کننده استفاده کنيد.

5 - با دقت و احتياط موي خود را بتراشيد

تراشيدن راهي عمومي و معمول و ارزان براي از بين بردن موهاي زائد بدن است. اما تراشيدن ممکن باعث تحريک، سوزش يا خراش پوست بشود، خصوصا اگر پوست شما نازک، کم چرب، خشک يا حساس باشد. براي تراشيدني صاف و نرم :

? قبل از تراشيدن موي خود، پارچه خيس گرمي را بر روي پوست خود بکشيد تا موها را نرم کند؛ يا پس از دوش گرفتن يا حمام آب گرم، موي خود را بتراشيد.

? هنگامي که پوستتان خشک است از تراشيدن آن خودداري کنيد، زيرا ممکن است پوست شما با تيغ ريش تراشي خراشيده و آزرده بشود. قبل ازتراشيدن موها؛ از کرم، لوسيون يا ژل ريش تراشي استفاده کنيد، تا از پوست شما محافظت کند و آن را نرم و روان کند.

? در جهت رشد مو، آن را بتراشيد نه درجهت مخالف آن.

? پس از تراشيدن موي بدن، پوست خود را با آب گرم بشوييد.

اگر پوست خراشيده يا ملتهب شد، از لوسيوني که الکل و اتيل نداشته باشد، استفاده کنيد. اگرچه الکل و محصولات داراي الکل ممکن احساس خنک شدن به شما بدهد، اما آنها واقعا پوست خراشيده يا ملتهب را آرام نمي کند و تسکين نمي دهد، زيرا الکل به سرعت از سطح پوست تبخير مي شود.

Salma
Salma
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

پنج عادت مهم براي سلامتي پوست  Empty رد: پنج عادت مهم براي سلامتي پوست

پست من طرف setareh 7/12/2010, 08:20

مرسي مريم جون.خيلي مفيد بود
يه سوال داشتم.وقتي ميخوايم ضدآفتاب رو تجديد كنيم بايد صورتمونو بشوريم يا دوباره از روي همون بزنيم؟؟؟؟
setareh
setareh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Salma 7/12/2010, 08:34

خواهش میکنم ستاره جون لبخند رز

معمولا نیاز به شستن نیست.
مثلا اگر از 8 صبح تا 2 بعداز ظهر بیرون هستید و تو این فاصله بسته به نوع ضد آفتاب 1 تا 2 بار تجدید کردید ، نیاز به شستن نیست.
ولی اگر مجبور باشید مدت طولانی تری بیرون باشید و بیش از 2 بار به تجدید کرم احتیاج داشته باشید ، بهتره که با آب صورت رو بشورید تا هم گرد و غبار از سطح پوست پاک بشه هم منافذ پوست بتونن ضد آفتاب رو جذب کنن پیروزی
Salma
Salma
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف setareh 7/12/2010, 08:55

مرسي عزيزم رز
setareh
setareh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف الهام 7/12/2010, 09:51

ولی مریم جان من شنیدم که باید حتما ضدآفتاب قبلی رو شست و مجددا بعد از خشک شدن پوست ضد آفتاب رو تجدید کرد.
الهام
الهام
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف مونا 7/12/2010, 09:57

مرسی از مطالب آموزندت مریم جون
مونا
مونا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف فریده 7/12/2010, 10:52

مرسی مریم جون. قربونت برم این مانتوهایی که ما تنمون می کنیم از هر ضد آفتابی بهترن هم سونا انجام می شه و احتیاجی به پول خرج کردن نداری و هم گرما زده می شی و خرج دکترها هم درمیاد نمیشه که دکترها بیکار بمونن.
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف Salma 7/12/2010, 13:11

خواهش میکنم ستاره جون رز

الهام جون این سوال خیلی وقته پیش برای خودم پیش اومده بود و خیلی دربارش پرس و جو کردم .به این نتیجه رسیدم که برای تجدید زیر سه بار احتیاج به پاک سازی پوست نیست. رز

خواهش میکنم مونا جون رز

خواهش میکنم فریده جون رز تو گرمای این چند روز دیگه مانتو نخی و سفید هم جواب نمیده و به قول شما آدم سونا سرخود میشه خیلی خوشحال
Salma
Salma
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Salma 7/12/2010, 14:56

البته الهام جون به نوع پوست و شرایط آب و هوایی محل زندگی هم ربط داره.
Salma
Salma
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة