گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

گورامی کازبی - Opaline Gourami

4 مشترك

گورامی کازبی - Opaline Gourami Empty گورامی کازبی - Opaline Gourami

پست من طرف MohammadRN 7/9/2010, 04:46

گورامی شیشه ای ~ Opaline Gourami
Familly: Osphronemidae

محمد رسولی نژاد
Mohammad.R224 [ at ] Gmail [ dot ] com

گورامی کازبی - Opaline Gourami TRICHOGASTER%20TRICHOPTERUS%20MARBLE%20OPALINE%20GOURAMI

منشا ( زادگاه):
گورامی شیشه ای یا اپالاین با دخالت بشر از گورامی سه خال ایجاد شده است و هم اکنون در جویبار ها و رودخانه های مناطق استوایی شرق دور دیده می شوند.
دمای مطلوب:
25 تا 35 درجه سانتیگراد
سختی آب:
2-25̊ dH
:Ph
8/7-6
محل جایگیری در آکواریوم:
در تمام سطوح آب
اندازه ماهی:
در آکواریوم در حدود 15 سانتی متر رشد می کنند و زمانی که به 5/7 سانتی متر می رسند آماده تولید مثل می شوند.
خلق و خو :
گورامی شیشه ای یا اپالاین به عنوان یک ماهی اجتماعی خوب در زمانی که کوچک است به حساب می آید اما وقتی بزرگتر می شود دیگر ماهی صلح طلبی نیست و به ماهیان کوچکتر از خودشان حمله ور می شوند. زمانی که این ماهی بزرگ می شود آن را همراه با ماهیان هم سایز خودش نگهداری کنید. هر کدام از این ماهی ها میزان متفاوتی از خشونت را از خود نشان می دهند. برخی از آنها کاملا مهاجم می شوند و کنترل تانک را برعهده می گیرند. برخی از آنها هم ممکن است صلح طلب و خجالتی باشند و مشکلی با ماهیان دیگر نداشته باشند. در تانکی که از این ماهی نگهداری می کنید از قراردادن ماهیانی که غریزه تهاجمی گورامی شیشه ای را تحریک می کنند پرهیز کنید.
تشخیص جنسیت:
باله پشتی در جنس نر نوک تیز است و طول آن از باله پشتی ماده ها بیشتر است.

حداقل اندازه تانک:
ماهی های کوچک به 15 الی 20 گالن معادل 56 الی 75 لیتر آب نیاز دارند و بزرگتر ها به مقدار بیشتری در حدود 35 گالن معادل 132 لیتر آب نیازمندند.
تغذیه و مراقبت:
گورامی شیشه ای مانند زیر گونه های گورامی سه خال همه چیز خوار است و از غذاهای زنده ، پلت و پولکی استفاده می کند. می توانیم از یک پولکی مرغوب و غذای پلت شده به عنوان خوراک پایه برای این ماهی استفاده کنیم.
در کنار خوراک پایه می توانیم غذاهایی مانند کرم سفید ، کرم خونی ، آرتمیا و غذاهای دیگر استفاده کنیم. سبزیهای تازه مانند کاهوی پخته شده هم غذای مناسبی برای این ماهی به حساب می آیند.
گورامی شیشه ای یا اپالاین Opaline ماهی مقاومی است. اندام لابیرنت در این ماهی به آن این امکان را می دهد تا در آب هایی که دارای مقادیر کمی از اکسیژن هستند هم زنده بماند.
برخی به غلط تصور می کنند که به دلیل وجود این اندام نیازی به تعویض آب این ماهی وجود ندارد در حالی که این گونه نیز مانند سایر ماهیان در اثر سموم ایجاد شده در آب صدمه می بینند. تعویض 25 درصد از آب آکواریوم در هفته برای این ماهی توصیه می شود. تانک این ماهی باید به گونه ای طراحی شود که فضای مناسب برای پنهان شدن آن وجود داشته باشد و همچنین دارای پوشش گیاهی متراکم باشد.

گورامی شیشه ای به همراه گورامی مرواریدی دارای مشخصه جالبی هستند. از این دو ماهی می توان در جهت مبارزه بیولوژیک علیه هیدر استفاده کرد. هیدر یک موجود کیسه تن بسیار ریز است که دارای بازوهایی ( Tentacles ) است که بر روی آن سلول های نیش زننده وجود دارد. ماهی های خیلی کوچکی که در تماس با هیدر قرار می گیرند ، توسط سلول های نیش زننده آن فلج می شوند و سپس هیدر سریعا توسط بازوهای خود آنها را می گیردتا زمانی که خورده شوند. اگر شما هم در آکواریوم خود با چنین مشکلی روبه رو هستید می توانید از ماهی گورامی شیشه ای استفاده کنید.
منبع: www.Fishna.blogfa.com
از اینجا
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

گورامی کازبی - Opaline Gourami Empty رد: گورامی کازبی - Opaline Gourami

پست من طرف فریده 7/10/2010, 09:41

خیلی اطلاعات مفیدی بود ممنون
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف apb 7/12/2010, 08:04

mohammad24 عزیز ، گورامی شیشه ای در فارسی رایج نمی باشد ، نام عمومی این ماهی رو در انگلیسی در پایین همین صفحه براتون نوشتم و از چپ به راست نام ها از شهرتشون کم می شه!

Three Spot Gourami, Opaline Gourami, Cosby Gourami, Golden Gourami, Silver Gourami

و به فارسی هم نام هایی مثل گورامی آبی ، گورامی آبی ، گورامی کازبی برای این ماهی مطرح است!

جالبه بدونید که جنس و گونه تمام ماهی های بالا Trichogaster trichopterus می باشد! و علت تفاوت نام های عمومی انگلیسی با هم و نام ها فارسی با هم ، وجود نژاد ها (زیر گونه ها) ی مختلف از این ماهی می باشد که خویشاوندی نزدیکی با هم دارند!

ولی گورامی شیشه ای به هیچ عنوان در فارسی مصطلح نمی باشد! موفق باشی ، پرهام.

اين مطلب آخرين بار توسط apb در 7/13/2010, 00:46 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 7/13/2010, 00:33

apb عزیز، بله این ماهی زیر گونه است . به خاط اینکه نتونستم نام فارسی این ماهی رو پیدا کنم از همان نام انگلیسی این ماهی که شیشه ای معنی میده استفاده کردم. ولی به هر حال این نام هم در انگلیش رایج هست! من نام انگلیشش و گذاشتم و نامی رو که ایرانی ها به این ماهی گفتند را قرار ندادم. ممنون که نام فارسیشو هم قرار دادین.
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 7/13/2010, 04:04

مهندس متاسفانه چند گونه در فارسی ممکن است که اسم یکسانی داشته باشند و شناسایی این ماهی ها با اسامی فارسی مشکل ایجاد میکنه. برخی از اسامی هم که اشتباه گفته میشه مثل گرین ترور. هر چند هنوز در زبان انگلیسی هم نامگذاری اینها کاملا دقیق نیست!!
خود گورامی اپالاین 4 زیر گونه است که به همشون گورامی اوپالاین می گن. تفاوت اینها در رنگ بندی بدنشون هست.

اطلاعات بیشتر در این صفحه

http://fishbase.org/comnames/CommonNamesList.php?ID=4675&GenusName=Trichogaster&SpeciesName=trichopterus&StockCode=4893
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 7/13/2010, 05:28

mohammad24 عزیز ، منم همین رو گفتن! دقیقا همین طوره! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 7/17/2010, 07:50

به روز رسانی مطلب:
نام این ماهی گورامی کازبی است و این نام بیش از نام دیگر آن یعنی گورامی آبی در ایران رایج است و نام گورامی شیشه ای که من در این مطلب از آن استفاده نمودم ترجمه نام انگلیسی آن یعنی Opaline Gourami می باشد.
با تشکر
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 1/7/2011, 06:57

من خیلی دوست دارم که گورامی کازبی خودم رو تکثیر کنم. کسی اطلاعاتی در این مورد داره که چه مقدماتی نیاز هست و چه کارهایی باید انجام بدم؟ موندم چی بگم
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 1/7/2011, 11:23

مراحل و نحوه تکثیر مثل بقیه گورامی های معمولیه. نکاتی که الان به ذهنم می رسه اینا هستن
1- سطح آب باید پایین باشه (حداکثر 25 سانتی متر)
2- هرچی جثه مولدها بزرگتر باشه آکواریوم بزرگتری برای جفتگیری بذاری بهتره چون موقع جفتگیری خشونت زیادی نسبت به هم نشون میدن
3- بهتره از پناهگاه توی آکواریوم استفاده کنی تا ماهی ها بتونن از دست همدیگه فرار کنن
4- سنگ هوا و فیلتر و هرچیزی که آبو به هم بریزه را باید از آکواریوم خارج کنی
5- اگه برای محکم کاری روی آکواریومو با ورقه پلاستیک بپوشونی خیلی خوب میشه
6- از آمادگی ماهی نر و ماده قبل از اینکه اونا رو کنار هم بذاری مطمئن شو
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف MohammadRN 1/7/2011, 18:19

پس با این شرایط نمی تونم تکثیرش کنم متاسفانه D\'oh