گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

بودن یا نبودن ماهی قرمز بر سر سفره‌ی هفت‌سین

+15
snake_eater
فریده
Foad
ایران دوست
hadi1981
hana.mn
enrique_bye
مرضیه
apb
سارا س
Salma
فرهاد
samir
شیوا
maryam.m
19 مشترك

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

بودن یا نبودن ماهی قرمز بر سر سفره‌ی هفت‌سین Empty بودن یا نبودن ماهی قرمز بر سر سفره‌ی هفت‌سین

پست من طرف maryam.m 2/14/2010, 04:51

تجارت ماهی قرمز مدت هاست که در دوره زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین شکل میگیرد تجارتی که محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد .

۸۰ سال پیش به همراه ورودچای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی ست به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم .

جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی مان در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .

هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی میمیرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین، به خاطر هیچ و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتیکه ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت. عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار همان سرخی هفت سین ایرانی ست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد .

عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است .

ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد پس لطفاًماهی قرمز نخرید

بودن یا نبودن ماهی قرمز بر سر سفره‌ی هفت‌سین Mahi
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بودن یا نبودن ماهی قرمز بر سر سفره‌ی هفت‌سین Empty رد: بودن یا نبودن ماهی قرمز بر سر سفره‌ی هفت‌سین

پست من طرف شیوا 2/14/2010, 05:18

:;;>: ا آخه چرا؟من ماهی قرمزمو خیلی دوست دارم هنوزم از پارسال دارمش کلی هم بزرگ شده.من همیشه می خرم ولی جالبه که هیچ قت ماهی های عید من سر سفره نبودن! ماهی
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

بودن یا نبودن ماهی قرمز بر سر سفره‌ی هفت‌سین Empty رد: بودن یا نبودن ماهی قرمز بر سر سفره‌ی هفت‌سین

پست من طرف samir 2/14/2010, 06:00

جالب بود . من اینو نمی دونستم که ماهی قرمز هم واردات چین هست. جالب اینه که برای ماهی قرمز هم یکسری آئین تعریف کردند مثلا می گن که لحظه تحویل سال یک لحظه سرجاشون ساکن می مانند و من هیچوقت موفق نشدم توی اون لحظه حواسم به تنگ باشه ببینم می ایستند یانه.

گرچه خیلی ها مثل ما ماهی های قرمز را در دریاچه ها رها می کنند ولی فکر نمی کنم اونجا هم زیاد دوام بیارند.

مریم جون اینا که خوبه خودت که می دونی چند سالی که لاک پشت هم سر سفره هفت سین می ذارند.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف فرهاد 2/14/2010, 08:09

مريم جان پس امسال من ماهي قرمز نمي خرم .قول ميدم
:m/:
فرهاد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 2/14/2010, 08:13

منم شنیده بودم که که ماهی به سمت قبله می ایستد اما تا 2 سال پیش که ماهی داشتیم من توجه میکردم اما اینطور نبود خیلی خوشحال ماهی من این مصلب را پارسال شنیده بودم و دیگر نخریدم
آره متاسفانه لاکپشت های مظلوم را خیلی سر سفره ها میذارن و بعد از چند روز در طبیعت رهاشون میکنن ناراحت چند روز پیش مرکز خرید اندیشه را دیدم که لاکپشت و سمندر قمصری میفروخت (حتما برای عید بود!)
البته من 3 تا لاکی هامو هر عید میذارم در تنگ ماهی و میارمشون روی میز 7سین که برای 2 ساعت دور هم باشیم و سر تجویل سال تنها نباشن عشق البته + فایترم
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 2/14/2010, 08:16

آقا فرهاد ممنون رز
کار خوبی میکنید... البته مطمئن بودم شما با دیدن این مطلب و حس ایرانی اصیل بودنتون، این را اجرا میکنید :cheers:
همین طور بقیه دوستان طبیعت دوست و ایران دوستم در این فروم رز
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف samir 2/14/2010, 08:57

چند روز پیش مرکز خرید اندیشه را دیدم که لاکپشت و سمندر قمصری میفروخت (حتما برای عید بود!

مریم جون مرکز خرید اندیشه کجاست؟ همونیه که توی سیدخندانه؟ براتون امکانش نیست که از برگه های راهنما ببرید به طرف بدید.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Salma 2/14/2010, 09:02

اکی منم ماهی قرمز نمیخرم
یه فایتر میخرم چون ماهي دوست دارم لبخند
Salma
Salma
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 2/14/2010, 09:13

سمیرا جان من اولین بار بود که اونجا رفتم بله نزدیک سیدخندانه
اتفاقا تا دیدمش یاد برگه های شما افتادم لبخند
اما فکر نکنم باز به اونجا برم... ناراحت
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف samir 2/14/2010, 13:34

مرسی مریم جون
پس اگر دقیق بهم بگید که کجای پاساژ بود من خودم می رم سراغش. اگر مهندس پرهام زحمت بکشند برای سمندرهام از این برگه ها درست می کردند خیلی خوب می شد. چون تا جائیکه فهمیدم مثل اینکه این حیوانات در خطر انقراضند.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 2/14/2010, 14:17

سمیرا جان طبقه ی پایین بود کنار پله ها (نمیدونم راه پله های دیگه داره با نه! اما این پله ها در وسط پاساژبود.)
سمندر ها را در میلاد نور هم دیدم!
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف سارا س 2/14/2010, 14:40

اخه ماهی قرمز نماد ایرانی بودن است
نماد سنتمون هست
خوب قبوله کار بدیه ولی نمی تونیم به خاطر اون سنتمون رو از بین ببریم
به نظر من ماهی ها رو 8 تا 8 تا بگیریم و در روز اول سال جدید رهاش کنیم و از دست این فروشنده ها ازاد بشن

من که خودم همین طوری میکنم

سالی 4 ماهی میگیرم و در روز اول سال جدید رهاش میکنم
سارا س
سارا س
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 2/14/2010, 14:53

abtin3 عزیز ، متأسفانه کار سمندر قمصری دیگه از این حرفا گذشته!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 2/14/2010, 15:38

abtin????????? تعجب l!:
اسم سمیر (آبتینه؟؟!!)

بودن یا نبودن ماهی قرمز بر سر سفره‌ی هفت‌سین Flat
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف samir 2/14/2010, 15:58

مهندس پرهام از اونجائیکه همیشه در عجله است اسم کاربری یک پست دیگه را با جواب این پست مخلوط کردند.

مهندس عزیز بالاخره که داره فروخته می شه، بجای اینکه این سمندرهای نازنین به دلیل ظاهر قشنگشون خریداری بشن و به خاطر بی اطلاعی تلف بشن حداقل یک اطلاعاتی خریداران پیدا کنند چی میشه؟
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 2/14/2010, 16:12

maryam.m عزیز ، آخ ببخشید ، من با عجله نوشتم و ... !

samir عزیز ، چشم من برای اون ها هم یه توضیح نامه درست می کنم! ولی بعدی می دونم که برای اون ها مورد توجه واقع بشه! این فروش داخلی نیست که علت اقراض ان هاست ، صادرات قاچاقی اون ها و رفتن صنعت به داخل طبیعت در محل زندگی آن هاست! باشه در آینده ای نزدیک این کار هم انجام می دم!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف samir 2/14/2010, 16:17

مهندس پرهام
بالاخره هر کاری یک اغاز داره. اتفاقا رئیس انجمن جهانی محیط زیست که اخیرا انتخاب شده اولین برنامه هاش حفاظت از گونه های در حال انقراض هست. میشه نامه تهیه کرد می شه در سایتهای انگلیسی مطلب گذاشت. خیلی کارها می شه کرد.

شما قدمی که می تونید را بردارید .متاسفانه درمورد سمندرها و نحوه نگهداریشون کمتر کسی اطلاعات داره.
پس ما منتظر مطلب شما هستیم.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 2/14/2010, 16:25

نه آقا پرهام عیبی نداره lol! فقط دیدم خیلی با جدیت نوشتید آبتین3 که احساس کردم فقط من نمیدونم.
و من هی در پست ها مینویسم سمیرا خانم و ایشون هم چیزی نمیگن lol! خیلی خوشحال

ولی سمیر عزیز لبخند راست میگن ... منم دلم برای سمندر ها سوخت رز
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف مرضیه 2/15/2010, 04:29

مگه سمیر اسم ترکی نیست؟
خب سمیر اسم پسره
دخترونه اش هم میشه سمیرا
من چند بار توی کتاب اسامی یا تو اینترنت دیدم
مرضیه
مرضیه
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف samir 2/15/2010, 10:10

ای بابا.

مریم جون شما هرچی می خوای صدا کن. اسم اصلی من سمیراست و سمیر اسم مستعارم هست.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف enrique_bye 2/19/2010, 10:05

من هم به خانواده ام اجازه نمی دم که امسال ماهی قرمز خریداری کنند. درود و سپاس در ضمن با اجازه تون این مطلبتون رو می گذارم رو بلاگم.
enrique_bye
enrique_bye
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 2/19/2010, 13:20

خواهش میکنم آقا آرمین :cheers:

خوشحال میشم اطلاع رسانی بیشتر بشه رز
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف سارا س 2/19/2010, 15:18

به نظرتون کار من کار درستیه؟ سوال
سارا س
سارا س
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف hana.mn 2/19/2010, 18:11

ماهی های قرمز از کجا می آن؟
هنوز وارد می شن؟ !!!!!!!!!
زیستگاه واقعی شون کجاست ؟
من پارسال شنیدم می گفتن بیماری منتقل می کنن و آلوده ان و از این حرفا...
همچنین شنیدم رودخانه ای هستند... گرچه بیچاره ها رو توی حوض پارکهاو مساجد هم زیاد می شه دید که خیلی هم بزرگ شدن و سر حالن!
hana.mn
hana.mn
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف hana.mn 2/19/2010, 18:34

راستی یاد یه خاطرۀ خیلی بد افتادم
البته گرچه هنوز هم بیشتر مواقع توی خونمون ماهی قرمز خریده می شه
من خیلی کوچیک بودم که یک سال عید برام 2، 3 تا ماهی قرمز خریده بودن
مهمون داشتیم و مهمونمون یه پسر داشت که بنده خدا معلولیت ذهنی داشت
دردسرتون ندم..... ما طبقۀ بالا از مهمونا پذیرایی کردیم و اومدیم پایین خداحافظی توی همین فاصلۀ خداحافظی پسره رفت سراغ ماهی هام..........
از آب درشون آورد........
و توی دستاش لهشون کرد ناراحت
وقتی پدرم متوجه شد و به سمتش دویدیم کار از کار گذشته بود و ماهی های بیچاره ام با دل و روده و چشم بیرون ریخته روی آب مونده بودن گریه الان بعد ار بیست و چند سال صحنه اش جلوی چشممه
بدی اش این بود که نمی شد چیزی گفت یا حتی گریه کرد چون مهمون بودن و بچه وضعیت خاصی داشت
البته بعد از رفتنشون حسابی خودمو خالی کردم و اون سال دیگه ماهی نخریدم
لبخند فکر کنم بهتره نخریم تا به هر نحو نکشیم
جالب اینه که خیلی ها به کشتنشون افتخار می کنند چون معتقدند بلاهایی که قراره در سال جدید توی اون خونه بیاد سر ماهی میاد و با مرگ ماهی دفع می شه، یعنی ماهی سپر بلا می شه !!!!!!!!!!!!
hana.mn
hana.mn
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة