گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده)

3 مشترك

ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده) Empty ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده)

پست من طرف ایران دوست 11/27/2009, 09:00

ببر مازندران

وضعیت بقا:
انقراض یافته
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: پستانداران
رده: گوشتخواران
راسته: گربه‌سانان
زیرراسته: پلنگ‌شکلان
خانواده: tigris
زیرخانواده: Panthera tigris

ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده) 250px-Panthera_tigris_virgata

Palange irāni یا Palange Māzandarān با نام علمی Panthera tigris virgata که در جنگلهای مازندران می‌زیسته نژادی است از ببر، که به نام ببر ایرانی شهرت داشته و امروزه منقرض گردیده‌است.

آخرین ببر در مازندران که افراد محلی به آن شیر سرخ می‌گفتند در سال ۱۳۳۸ ه ش در جنگل گلستان، در منطقه گنبد کاووس، به دست یک شکارچی محلی شکار شد. از ببر مازندران تنها یک نقاشی رنگی و چند عکس و چند پوست بجا مانده است[نیازمند منبع]. عکسها و پوستها نشان می‌دهند که رنگ ببر مازندران از ببر بنگال روشنتر، و تااندازه‌ای نارنجی مایل به قرمز و نوارهای عرضی آن باریکتر و منظمتر و به تعداد بیشتر بوده‌است. موهای بدن ببر مازندران بلندتر و پرپشت تر از ببر بنگال و کوتاه تر از ببر سیبری و جثه آن بزرگ‌تر از ببر بنگال و کوچک‌تر از ببر سیبری بوده‌است.

ببر مازندران مارال، گراز، شوکا، خرگوش، پرندگان، خزندگان گربه وحشی و هنگام گرسنگی کمبود غذا، گاو و گاومیش اهلی شکار می‌کرد.

شکار بی رویه، خشک کردن نیزارها و مردابها برای کشاورزی، باغداری و خانه سازی، از میان رفتن جنگلهای جلگه ای سبب نابودی نسل ببر در ایران شده‌است.

ببر مازندران از تیره‌های بسیار نزدیک به ببر سیبری بوده و این دو تیره، تنها حدود ده هزار سال است که از هم جدا شده‌اند. بررسی دی‌ان‌آ بقایای یافته شده از ببر مازندران، و مقایسه آن با ببر سیبری، نشان می‌دهد این دو تیره تنها در یک نوکلئوتید تفاوت دارند و هر دو از یک زیرگونه بوده‌اند. همین امر احتمال بازگشت ببر مازندران به چرخه طبیعت را قوت بخشیده است.

گرفتگاه: ویکی پدیا
ایران دوست
ایران دوست
مدیر ارشد گفتگوی لاک پشتی

مدیر ماه انجمن مدیر برتر گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده) Empty رد: ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده)

پست من طرف Foad 11/27/2009, 09:24

ممنون خانم الناز. فکر می کنم یک پوست این ببر در موزه حیات وحش دارآباد دیده بودم. اگر عکسش را پیدا کردم در اینجا قرار می دهم.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده) Empty رد: ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده)

پست من طرف ایران دوست 11/27/2009, 09:42

خواهش میکنم آقای محمد فر...این عکسشه.

ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده) Babremazandaran
ایران دوست
ایران دوست

مدیر ماه انجمن مدیر برتر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 11/27/2009, 09:47

:;;>: مرسی ، ممنون تعجب
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف Fereshteh_N 11/28/2009, 11:44

آخرین عکس ببر مازندران یا ببر هیرکانی یا ببر خزر که در سال 1338 بدست شکارچیان در شمال ایران کشته شد!!!البته متاسفانه این موجود زیبا و افسانه ای بدست کشاورزان روسیه از زمین های زراعی کشته یا رانده شده و در ایران هم برای خود خواهی و قدرت طلبی مورد شکار قرار گرفت تا منقرض شد .
ببر مازندران - Caspian Tiger (منقرض شده) F84abb39e6
Fereshteh_N
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة