گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند؟

4 مشترك

آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند؟ Empty آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند؟

پست من طرف شيما 1/23/2011, 07:59

آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند؟ 49838911158688961660
اين سوال كه آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند ذهن خيلي ها را مشغول كرده.روانشناسان حيوانات معتقدند واقعا خرگوش و گربه ميتوانند دوستان خوبي براي هم باشند و اين فكر تنها به دليل وجود چارچوب صياد-صيد بين گربه و خرگوش به ذهن راه ميابد و مهمترين راه حذف اين كليشه از ذهن است.در اينجا راهكارهايي براي معرفي گربه و خرگوش به هم ذكر ميشود:
گربه اي كه در خانه با خرگوش زندگي ميكند باز هم ممكن است به خرگوشهاي بيرون از خانه حمله كند اما دلاليل محيطي است كه اين مسئله را ايجاد ميكند و غريزه را راه مياندازد .اول از همه بايد مطمئن شويد وضعيت ايمن را ايجاد كرده ايد حتي اگر خرگوشتان دوست گربه دارد باز هم ممكن است از گربه جديد وحشت كند.
غرايز خرگوش به او ميگويند:يك نفر وارد قلمرو تو شده است ،يك جانور خزدار بزرگ كه از تو دور نميشود،چرا دنبال دردسر ميگردد.خرگوشها بيش از گربه ها اجتماعي هستند اما گربه ها ترجيح ميدهند دوستاني از جنس گربه داشته باشند .البته اين به شخصيت حيوانات هم مربوط ميشود برخي از انها ممكن است به داشتن رابطه با گونه هاي ديگر علاقه داشته باشند.بسياري از خرگوشها كه فاقد مهارتهاي اجتماعي لازم براي ارتباط با ديگر خرگوشها هستند بهتر با گربه ها كنار ميايند .اما چه اتفاقي ميافتد اگر خرگوش فرار كند؟
غريزه گربه به او ميگويد به ان حمله كند و شكارش كند همان كاري كه با ماوس،رشته نخ در حال چرخش و... ميكند اين براي گربه يك بازي است.و اينجاست كه انسان بايد مداخله كند.
آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند؟ 36402878051373322181
خرگوش را در قفس خودش قرار دهيد و درون قفس هم يك خانه يا يك جعبه قراردهيد كه خرگوش بتواند از ديد پنهان شود اين به او احساس امنيت ميدهد و حتي براي خرگوشهاي خجالتي در خانه هاي بدون گربه هم مفيد است.قلاده گربه را به جايي ببنديد كه نتواند خيلي به قفس خرگوش نزديك شود به اين شكل آنها ضمن احساس امنيت فرصت دارند همديگر را بو كنند و رفتار و حركات هم را زير نظر بگيرند.گربه بايد هر ماه براي اصلاح پنجه هايش نزد دامپزشك برود و سر انها گرد شود تا تيز و برنده نباشد.انها آرام آرام به هم عادت ميكنند و بهتر است عجله نكنيد تا اين مرحله در كمترين استرس بگذرد.بسته به شخصيت حيوان اين مرحله روزها،هفته ها و يا ماهها طول خواهد كشيد.
گام بعدي در تعامل گذاشتن خرگوش و گربه در اتاقي با نظارت شماست تا در زمان لازم بتوانيدمداخله كنيد .اجازه دهيد انها به روش خودشان با هم ارتباط برقرار كنند اجازه دهيد گربه تان خرخركند و جستجو كند اما اگر پرخاشگري كرد او را با آبپاش تنبيه كنيد و اگر ادامه داد به مرحله قفس بازگرديد.
بايد از همه حواس خود كمك بگيريد .مهمترين چيزي كه به شما كمك ميكند شهود شماست.گربه و خرگوشتان را درك كنيد،به صداي انها گوش دهيد كه درباره استرسهاي خود چه به شما ميگويندو...فضايي را ايجاد كنيد كه خرگوش و گربه با هم دوستانه رفتار كنند .
اين باعث ميشود كمي بيانديشيد.يك حيوان صياد ميتواند با صيد خود دوست باشد.پس اين امكان وجود داردكه جهاني پر از صلح داشته باشيم
منبع: amy shapiro,cats and rabbits, in:www.rabbit.org
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

روانشناس گفتگوی لاک پشتی روانشناس انجمن
کاربر ماه انجمن کاربر برتر انجمن

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند؟ Empty رد: آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند؟

پست من طرف MohammadRN 1/23/2011, 08:47

اين باعث ميشود كمي بيانديشيد.يك حيوان صياد ميتواند با صيد خود دوست باشد.پس اين امكان وجود داردكه جهاني پر از صلح داشته باشيم
مطلب بسیار بسیار خوبی بود. تشکر ویژه گل واسه شما گل واسه شما گل واسه شما
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند؟ Empty رد: آيا گربه و خرگوش ميتوانند با هم دوست باشند؟

پست من طرف Dr. Iman Memarian 1/23/2011, 09:12

خیلی خوب بود ممنون
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 1/24/2011, 20:18

خانم شیما

مطلبتون خیلی جالب و خواندنی است. مطالب روانشناسی حیوانات در وب فارسی (با جستجویی که من کردم) یافت نمی شود و ترجمه ها و نوشته های شما، از جمله اولین و مورد تایید ترین مطالب فارسی روانشناسی حیوانات است. جا داره حُسن نظر و خلاقیت شما را تبریک بگویم. امیدوارم این روند از جانب شما ادامه داشته باشد و در آینده شاهد کتابی از شما با عنوان روانشناسی حیوانات باشیم.

در لینک زیر تعدادی مقاله در مورد روانشناسی حیوانات موجود است، اگر مورد تایید شما هستند در انجمن از آنها نقل شود:
http://www.shamisapsy.ir/animials.html

باتشکر
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف شيما 1/29/2011, 02:04

آقاي فواد سپاس ار تعريفتان .حق با شماست و رشته روانشناسي حيوانات اصلا در ايران وجود ندارد لذا مطلبي هم برايش موجود نيست .اما مقاله هايي كه اشاره كرده ايد درست هستند و به زبان ساده اي بيان شده اند به خصوص در مورد حيوان آزاري .همه به جز آن تست روانشناسي حيوانات را قبول دارم.اگر تمايل داريد از آنها نقل كنيد.
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

روانشناس گفتگوی لاک پشتی روانشناس انجمن
کاربر ماه انجمن کاربر برتر انجمن

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة