گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

يك آزمايش روانشناسي براي نشان دادن رابطه قدرت و فساد

2 مشترك

يك آزمايش روانشناسي براي نشان دادن رابطه قدرت و فساد Empty يك آزمايش روانشناسي براي نشان دادن رابطه قدرت و فساد

پست من طرف شيما 11/27/2010, 05:50

در سايت مطلبي با اين عنوان را خواندم و در همانجاهم توضيح دادم كه آزمايش را اشتباه نتيجه گيري كرده اند و توضيح تازه ايكه اينجا اضافه ميكنم:

استانلي ميلگرام آزمايشي انجام داده كه در كتاب اطاعت از اتوريته ميتوانيد بطور كامل ان را بخوانيد در اين آزمايش از افراد با تحصيلات متفاوت و شغلهاي متفاوت(وكيل.پزشك.كارگرو...) خواسته ميشود تعهدنامه اي را امضا و در آزمايشي همكاري كنند .در اين آزمايش بايد از پشت ديوار شيشه اي آزمون شونده را ملاحظه و هر بار كه به سوالات پاسخ اشتباه ميدهد به او شوك الكتريكي به وسيله دكمه مقابل خود بدهند(آزمون شونده نقش بازي ميكند و شوكي در واقع دركار نيست)بسياري از افراد وقتي رهبر آزمايش از انها ميخواهد مقدار شوك را زياد كنند اينكار را ميكنند حتي وقتي آزمون شونده را در حال رعشه مشاهده ميكنند اما تعدادي هم از آزمايش دست كشيدند و چرايي اينكار را جويا و غير انساني بودن اش را ياداور شدند.
ميلگرام با آزمايشهاي مشابه نتيجه ميگيرد كه اطاعت از منابع قدرت(اتوريته)بطور فطري در افراد وجود دارد اما آنچه نقش مهمي در اين اطاعت بازي ميكند آگاهي است .افراد آگاه چرايي هر دستور را جويا شده و هر دستوري را اطاعت نميكنند اما در يك جامعه ناآگاه افراد كوركورانه دستورات را پيروي ميكنند حتي اگر شاهد نتايج دردناك اجراي فرامين باشند.منابع قدرت ميتوانند حاكمان جامعه،رهبران ديني و... باشند.
و اينگونه است كه در جامعه متاسفانه ناآگاه من سگ به جرم نجس بودن سنگ ميخورد و گوسفند به جرم قرباني بودن پيش چشمانمان جان ميكند و با لبخند نظاره ميكنيم و مثل همه اطاعت كنندگان كار خود را درست و پاسخگو را منبع قدرت ميدانيم
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

روانشناس گفتگوی لاک پشتی روانشناس انجمن
کاربر ماه انجمن کاربر برتر انجمن

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

يك آزمايش روانشناسي براي نشان دادن رابطه قدرت و فساد Empty رد: يك آزمايش روانشناسي براي نشان دادن رابطه قدرت و فساد

پست من طرف Foad 11/27/2010, 10:41

من این آزمایش را در بی بی سی دیدم و در آن برنامه آزمایش دیگری از یک هنرمند ایرانی را هم نشان داد که مردم با یک تفنگ بادی به هنرمند شلیک می کردند و هنرمند مقابل واقعا تیر می خورد و درد می کشید تا اینکه یک نفر به جای تیر اندازی اسلحه را گرفت و شکاند.

[ندعوك للتسجيل في المنتدى أو التعريف بنفسك لمعاينة هذه الصورة]
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة