گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس

+3
Ronia
فریده
ایران دوست
7 مشترك

حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس Empty حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس

پست من طرف ایران دوست 12/21/2009, 02:35

حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم!

تعداد بسیار زیادی از حیوانات در مرحله پرورش یا حمل و نقل یا شکار کشته می‌شوند. با یک حساب سرانگشتی میتوان تخمین زد سالانه حدود پانصد میلیون حیوان قربانی این آزمایشات می‌شوند به عبارت دیگر در هر ثانیه 33 حیوان در آزمایشگاه‌های دنیا کشته می‌شوند...

طبق آمار رسمی منتشر شده به طور متوسط هر یک از انسان‌ها در طول عمر 70 ساله خود 600 عدد مرغ، 60 عدد گوسفند و بز یا (خوک) و پنج عدد گاو می‌خورد. در ضمن به ازای هر فرد پنج عدد موش و دو عدد رت صرف کارهای آزمایشی و تحقیقاتی می‌ شود.

حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس 85

امروزه نقش و اهمیت حیوانات در زندگی انسان بر کسی پوشیده نیست و تمام افراد به نحوی در ارتباط با حیوانات هستند. به جز درصدی بسیار ناچیز این ارتباط یک طرفه بوده و غالباً‌ در جهت بهبود وضعیت کلی زندگی انسان است.

دسته بزرگی از حیوانات به عنوان منابع پروتئینی و تغذیه‌یی، عده‌ای به عنوان نیروی کار، باربری، سواری و گروهی نیز به عنوان عناصر تحقیقاتی جهت انجام پژوهش‌ها در زمینه‌ علوم پزشکی و بیولوژی در آزمایشگاه‌ها به صورت زنده یا استفاده از بافت‌هایشان قربانی پیشرفت علم می‌شوند.

در حال حاضر بخش عظیمی از تحقیقات علوم زیستی شامل آزمایش بر روی موجودات زنده یعنی حیوانات آزمایشگاهی است که از این تحقیقات به عنوان ابزاری در پیشرفت علم یاد می شود که در جهت تشخیص، پیشگری و درمان بیماری‌ها و به طور کل ارتقای سطح سلامت جامعه استفاده می شود. حیواناتی که بدون هیچ اختیاری دراین حوزه قرار می گیرند.
ایران دوست
ایران دوست
مدیر ارشد گفتگوی لاک پشتی

مدیر ماه انجمن مدیر برتر گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس Empty رد: حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس

پست من طرف ایران دوست 12/21/2009, 02:35

آموزش چگونگی کار با حیوانات آزمایشگاهی برای رعایت حقوق آنها ضروری است

بسیاری از کشورها خود را ملزم به اعلام آمار آزمایشات نمی‌دانند به همین دلیل آمار سالیانه دقیقی از تعداد حیوانات آزمایش شده درجهان وجود ندارد.

طبق آمار سالانه اعلام شده در برخی کشورها میتوان این تعداد را تخمین زد مثلاً در هر یک از کشورهای اروپایی مانند انگلستان و آلمان هر ساله بر روی دو تا سه میلیون حیوان آزمایش میشود.

در آمریکا هر ساله حدود 115 میلیون حیوان مهره دار در آزمایشات مورد استفاده قرار می‌گیرند. آمار اعلام شده تنها حیواناتی را شامل می‌شوند که در آزمایشات استفاده شده‌اند.

مرگ خاموش سالانه 500 میلیون حیوان آزمایشگاهی در دنیا

تعداد بسیار زیادی از حیوانات در مرحله پرورش یا حمل و نقل یا شکار کشته می‌شوند. با یک حساب سرانگشتی میتوان تخمین زد سالانه حدود پانصد میلیون حیوان قربانی این آزمایشات می‌شوند به عبارت دیگر در هر ثانیه 33 حیوان در آزمایشگاه‌های دنیا کشته می‌شوند.
ایران دوست
ایران دوست

حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس Empty رد: حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس

پست من طرف ایران دوست 12/21/2009, 02:36

نبود قانون مشخص مهمترین مانع رعایت حقوق حیوانات آزمایشگاهی در کشور است

دکتر مرتضی کریمیان، استاد گروه فیزیولوژی و مسوول حیوانات آزمایشگاه‌ دانشکده پزشکی سابقه استفاده از حیوانات برای بررسی‌های آزمایشگاهی را مربوط به دوره این سینا دانست و افزود: با توجه به اینکه انسان اشرف مخلوقات است به دلیل برتری‌هایی که دارد می‌تواند پروتکل های تجربی خود را بر روی حیوانات پیاده و نتایج حاصله را برای زندگی بهتر انسان‌ها به کار گیرد.

وی ادمه داد: به کار گیری حیوانات زمانی که در جهت اعتلای دانش و زندگی انسان قرار بگیرد توجیه اخلاقی دارد. همانطور که از گوسفند، مرغ و گاو جهت مصرف خوراکی حق حیات گرفته می‌شود به همان دلیل برای افزایش کیفیت زندگی انسان اجازه استفاده از حیوانات برای کارهای آزمایشگاهی را پیدا می‌کنیم.

دکتر کریمیان خاطر نشان کرد: زمانی که حیوانات را در کارهای زشت به کار گرفته شوند از نظر انسانی و اسلامی این امر توجیه پذیر نخواهد بود.

مسئول کارگاه حیوانات فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، نداشتن قانون در خصوص رعایت حقوق حیوانات در ایران را مهم ترین موانع در این زمینه برشمرد و اظهار کرد: افراد باید تمام راهکارها و آموزش‌های لازم در جهت استفاده از حیوانات در آزمایشگاه‌ها را فراگرفته تا حیوانات مورد ظلم و ستم و درد و رنج قرار نگیرند.

حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس 84
ایران دوست
ایران دوست

پست من طرف ایران دوست 12/21/2009, 02:38

نبود فضای فیزیکی مناسب از مهمترین مشکلات حیوانات آزمایشگاهی است.

دکتر فریده شجاعی، استادیار و سرپرست حیوانات آزمایشگاهی گروه انگل شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، نبود فضای فیزیکی مخصوص برای نگهداری حیوانات را از مهم‌ترین مشکلات حیوانات آزمایشگاهی این دانشکده خواند و افزود: این حیوانات باید در مکان‌ها دور از دانشکده و در طبقات بالاتر ساختمان مجهز به دستگاه تهویه و غذا و قفسه‌های مخصوص نگهداری شوند که این عوامل در دانشکده بهداشت رعایت نمی‌شود.

موش، رت، خوکچه هندی، همستر و خرگوش، مهم‌ترین حیوانات مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها هستند.

یک پژوهشگر اخلاق پزشکی:

حیوانات آزمایشگاهی در ایران عملا هیچ حقوقی ندارند

آیین‌نامه‌های موجود در جهت تامین حقوق حیوانات آزمایشگاهی کفایت نمی‌کند

دکتر کیارش آرامش، معاون اخلاق پزشکی مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که مرکز اخلاق پزشکی به تدوین آیین نامه و دستورالعمل اخلاقی در جهت دفاع از حقوق حیوانات پرداخته اظهارکرد: این پروتکل ها از طریق وزارت بهداشت و درمان در همه دانشگاه‌های پزشکی و مراکز تحقیقاتی ابلاغ شده اما متأسفانه در هیچ کدام از این مراکز این دستورالعمل را به طور کامل اجرا نمی‌شود.

وی در ادامه نحوه کار با حیوانات در آزمایش ها، نگهداری و حفاظت آن‌ها در آزمایشگاهها، رعایت اصول اخلاقی و انسانی رفتار با حیوانات و همچنین شیوه‌های استفاده از حیوانات در آموزش را از مهم‌ترین مفاد این دستورالعمل خواند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که ما نیاز به قانون جامع حمایت از حقوق حیوانات در بخش‌های پژوهشی و آموزشی در دانشگاه‌ها و مراکز دیگر داریم گفت: وجود این آیین نامه‌ها در جهت رعایت کامل حقوق حیوانات آزمایشگاهی کافی نیست.

وی خاطر نشان کرد: در کشورهای پیشرفته حیوانات در مزارع خصوصی با رعایت یک اصول اخلاقی خاصی نگهداری می‌شود ولی در ایران حیوانات به خصوص حیوانات خانگی (جوجه‌های یک روزه، ماهی و ...) به بدترین شکل مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

دکتر آرامش با بیان این که نفس استفاده از حیوانات در آزمایشگاه‌ها با آموزه‌های اخلاقی ما مغایرتی ندارد بر ضرورت رعایت حقوق حیوانات در این قبیل فعالیت تاکید و تصریح کرد: کار آزمایشگاهی روی حیواناتی که از طبیعت گرفته می‌شوند از نظر اخلاقی بدتر از حیواناتی که در آزمایشگاه‌ها پرورش داده می‌شوند چون گروه اول طعم آزادی را چشیده و در طبیعت خانواده تشکیل داده‌اند درست نیست حق حیات را از آن‌ها گرفت.

حیوانات آزمایشگاهی ، قربانیان خاموش پیشرفت علم! + عکس 86

دریافت مجوز کار با حیوانات آزمایشگاهی باید منوط به کسب آموزش باشد

ضیا مبشری، دانشجوی دکتری تخصصی و پژوهشگر اخلاق پزشکی، نبود آموزش به صورت کلاسیک در موضوع کار با حیوانات آزمایشگاهی را مهم‌ترین نقص کشور در خصوص حقوق حیوانات دانست و افزود: در کشور ما قسمت عمده‌ای از تولیدات علمی با استفاده از حیوانات آزمایشگاهی و مدل‌های حیوانی انجام می‌شود بنابراین افراد آزمایشگاهی باید مجوز لازم را از طریق آموزش‌های لازم در خصوص حیوانات و طریقه کار با آن‌ها را داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: در بسیاری از مراکز تحقیقاتی ما کمیته‌های اخلاقی وجود دارد که نظارت آن‌ها روی سوژه‌های انسانی بیشتر از حیوانات آزمایشگاهی است.

گرفتگاه : حکیم مهر
ایران دوست
ایران دوست

پست من طرف فریده 12/24/2009, 01:20

وقتی خبری از سلاخی حیوانات می خونم واقعاً اعصابم به هم می ریزه گریه آیا باید این حیوانات رو زنده زنده بکشن
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف Ronia 12/24/2009, 09:07

نــــــــــــــــــــــــه دیگه از این عکسها نذارین گریه
Ronia
Ronia
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف niloofar20 12/24/2009, 09:28

وای خدایا . چه دلی میخواد حتی دیدن این عکسا.
من که خدارو شکر گوشت و مرغ و ماهی نمی خورم و از این بابت خوشحالم.تا به حال هم هیچ مشکلی به خاطر کمبود پروتئین نداشتم.
علاوه بر حیوانات آزمایشگاهی به گوسفندان و خروسهاو ... که به هر دلیلی برای هر مراسمی قربانی میشن فکر کردید؟ مثلا همین عید قربان.
واقعا شما با این موضوع موافقید که کشتن یه حیوون بلا رو از آدم دور میکنه؟
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف لاکی 12/24/2009, 12:45

واقعا منم دل ديدن ندارم چه قدر بي انصافيه
لاکی
لاکی
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف ایران دوست 12/24/2009, 13:46

درود بر شما نیلوفر عزیز عشق

من هم گوشت نمیخورم و گیاهخوارم این بهترین نوع حمایت از حیواناته

دوست گلم خوشبختانه من هم مشکلی ندارم..کمبود پروتئین و .....

اینها همه مسائلی هستن که به اشتباه رواج پیدا کردن...با یک تغذیه گیاهی که ترکیبی از گیاهان ، غلات ، حبوبات و آجیل ها باشه هیچ مشکلی بوجود نمیاد.
ایران دوست
ایران دوست

پست من طرف niloofar20 12/24/2009, 13:57

بله . من هم همیشه همینو به خانوادم میگفتم ولی تا مریض میشدم میگفتن چون گوشت نمیخوری بدنت ضعیف شده. تا اینکه یه روز واسه اینکه بهشون ثابت کنم که اینطوری نیست یه آزمایش کامل دادم و همه آزمایشام حتی از حد نرمال هم بهتر بود . واقعا بی انصافیه که چون من گرسنه ام یه حیوون دیگه کشته بشه. الناز جون به نظر من تو همین فروم یه قسمت رو به همین موضوع اختصاص بدیم. چون جا واسه تبادل نظر در این مورد خیلی زیاده. متفکر:
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف ایران دوست 12/24/2009, 14:00

بله موافقم با آقا پرهام و آقای محمدفر مشورت کنیم اگر موافق بودن چرا که نه

میتونیم دوستامونو هم مطلع کنیم. لبخند
ایران دوست
ایران دوست

پست من طرف apb 12/24/2009, 14:13

من ، موافقم ، ولی باید همه جوانب را در نظر گرفت و داوری ها 1 طرفه نباشه! کشتار حیواتان اصلا درست ، نیست ، ولی گهگاهی ، آزمایشاتی انجام می شه که بعد باعث نجات جان ، میلیون ها موجود زنده دیگر می شه!(پس اگه چنین تاپیکی ایجاد شد ، صرفا 1 طرفه نظر داده نشه) ، هر چند من به شخصه معتقدم که حتی برای انجام چنین آزمایشاتی باید از بافت ها زنده استفاده کرد و نه 1 موجود زنده!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف niloofar20 12/24/2009, 14:26

آقا پرهام حرف شما کاملا درسته. ولی نظرمن این بود که یه قسمتی رو اختصاص بدیم به گیاهخواری و اطلاعات لازم رو به کسایی که میخوان انتقال بدیم. اگه شما هم موافق باشید من آماده ام در این مورد اطلاع رسانی کنم.
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف samir 12/24/2009, 14:50

نیلوفر جان
جاش اینجا نیست ولی اجازه بده من نظرم رو بگم. من کاملا با گیاهخواری مخالفم. چون خداوند در قرآن نام حیوانات را آورده که بعنوان نعمت به ما عطا کرده تا از آنها استفاده کنیم. دوم اینکه به نظر شما گیاهان حس ندارن؟ با این تفکر شما، کندن گیاهی که دنبال دادن یک برگ دیگر در روز دیگر است صحیح است؟
با این دید که اصلا نباید غذا خورد؟
دوم اینکه می دونید، روی آوردن اکثریت مردم به گیاهخواری یعنی زمین بیشتر برای کشت ، یعنی از بین رفتن محل زندگی بسیاری از حیوانات اهلی و وحشی برای چرا یا زندگی.

می دانید چقدر طول می کشد تا یک خاک غنی از مواد معدنی برای رشد گیاهان شود؟ آیا ترویج گیاهخواری به معنای از بین رفتن این خاک نیست؟
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف ایران دوست 12/24/2009, 15:00

من میدونستم الان همه میخوان این دلایل سمیرا جان رو بیارن..همه همینو میگن ..در صورتی که درست نیست.

ما که همه رو پاسخ میدیم ولی شما باز هم مخالفت خواهید کرد.
ایران دوست
ایران دوست

پست من طرف niloofar20 12/24/2009, 15:27

بله . با اینکه تو قرآن نوشته شده هر حیوانی که گوشتش حلاله رو بخورید ولی من دلم راضی نمیشه. نمیتونم گوشت بخورم و قیافه اون حیوون تو ذهنم نیاد.
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف apb 12/24/2009, 16:36

niloofar20 و samir عزیز ، پس یه تاپیک تحت همین عنوان بسازید و بحث هاتون رو اونجا مطرح کنید تا محتوای پست ها و تاپیک ها هم با هم مغایرت نداشته باشه!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة