گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

آرتمیا - Artema

+4
samir
apb
spider
Foad
8 مشترك

آرتمیا - Artema Empty آرتمیا - Artema

پست من طرف Foad 10/9/2009, 11:44

شاید به جرات بتوان گفت که آرتمیا مهم ترین غذای زنده مورداستفاده در آبزی پروری یا کشتاب ورزی جهانی است . وقتی در دنیا سالانه بیش از 2000 تن کیست آرتمیا معامله می شود و به خصوص از خود آرتمیا یا کیست آن در تغذیه مراحل نوزادی ماهیان ، سخت پوستان و نرم تنان و ... سود می برند می توان پی به اهمیت این سخت پوست کوچک برد . آرتميا حتی از موجوداتی است که به فضا سفر کرده تا انسان بر روی رفتار ان در فضا مطالعه کند .

آرتمیا - Artema Artema

تاریخچه
نخستین بار در سال 1755 دانشمندی به نام Schlosser این سخت پوستان را در آبگیر های شور لمینگتون انگلستان یافت . وی همچنین اعلام نمود که برخی قبایل آفریقایی از آن به عنوان غذا سود می برند. در سال 1758 آقای لینه این سخت پوست را Canser salinus یا خرچنگ نمکی نامگذاری کرد . در سال 1816 دانشمندی به نام Leach ، آن را Artemia salina نام نهاد . برای سالها این موجود را فقط به عنوان یک جانور سخت پوست و در محدوده کتابهای جانور شناسی می شناختند . در سال 1930 یا 1933 دانشمندی به نام Alvin sealo کاربرد آن را برای پرورش ماهی پیشنهاد کرد . در 1939 ارزش آرتمیا به عنوان یک غذای اساسی در پرورش نوزاد آبزیان شناخته شده بود . در اواخر دهه 1940 ، با افزایش علاقه به ماهیان زینتی گرمسیری ؛ ارزش تجاری آرتمیا دو چندان شد . از دیگر سو ، در سال 1899 دانشمندی به نام Gunther دریاچه رضاییه ( ارومیه ) را بررسی کرد و آرتمیای موجود در آن را همان آرتمیا سالینا نامید . سپس در سال 1976 دانشمندانی با نام های Bowen و Clarck آرتمیای دریاچه رضاییه را دوباره از نظر سیستماتیک مورد بررسی قرار دادند و آن را به عنوان گونه ای جدید ؛ Artemia urmiana نام نهادند ؛ یعنی آرتمیای ارومیه ای !

اسامی عمومی
آرتمیا را به اسامی گوناگونی چون Brine shrimp (میگوی نمکی ) ، Brine worm یا Salt worm ( کرم نمکی ) ، Water boatman ( قایق ران آبی ) ، Dood ( معنی این کلمه در جایی یافت نشد ولی شاید اشاره به شیوه حرکت این موجود داشته باشد ؟ ) ،Sea monkey ( میمون دریا ) و ... می نامند .

اسم علمی
خود واژه آرتمیا که اسم جنس این سخت پوست را می سازد از واژه Artema گرفته شده که به معنی گوشواره است. زیرا این حیوان ظاهری شبیه گوشواره دارد . به همین علت بنا به نظر برخی دانشمندان ، نام گوشواره آبی نام مناسبی به عنوان جایگزین فارسی آرتمیاست .

آرتمیا در زمان نابسامانی محیطی و استرس اقدام به تولید تخم هایی می کند که شامل جنینی خفته اند که با پوسته های سخت و مقاوم پوشیده شده است . س از اینکه تخم ها در شرایط خوب قرار گرفتند موجودی از آنها خارج می شود که ناپلیوس نام دارد . این موجود پوست اندازی کرده و چند بار دگرگون می شود تا آرتمیای کامل را تولید می کند . به این تخم ها Cyst یا کیست می گویند و این واژه سیست تلفظ می شود . برای وادار کردن کیست ها به شکفتن یا تخمه گشایی ( Hatch ) ، نخست احتیاج به یک انکوباتور است .

روش درست کردن انکوباتور در منزل
به غیر از آب نمک و کیست و شرایط فیزیکی و شیمیایی مناسب آب ، برای ساخت یک انکوباتور به مواد زیر نیاز است :

آرتمیا - Artema Artema-Hatcher

مواد لازم برای ساختن انکوباتور کیست آرتمیا در منزل
1 – بطری پلاستیکی خالی نوشابه یا آب معدنی در دار ( که شفاف باشد تا نور از آن عبور کند . )
2 – لوله یا شلنگ مخصوص آکوآریوم ( Tygon )
3 – چسب آکوآریوم
4 – گیره (مانند گیره لباس ) یا هر چیزی که بتوان با آن شلنگ آکوآریوم را به دلخواه باز یا بسته کرد .
5 – پمپ هوا
6 – لامپ مهتابی

روش ساخت
ابتدا بطری خالی را بر داشته و کمی از ته آن ( ته یعنی سمتی که در ندارد ) را بریده و جدا می کنید. یطری آب معدنی این خوبی را دارد که گنجایش آن 5/1 لیتر بوده و با بریدن مقداری از آن و محاسبه فضایی که بعدا در بالای آب خالی می ماند میتوان یک لیتر آب در آن داشت و کار محاسبه ساده تر می شود . خوب ، حالا یک یطری پلاستیکی دارید که اندکی ( مثلا سه بند انگشت ) از ته آن را بریده اید. حالا در بطری را بردارید و در آن دو عدد سوراخ به اندازه ای که لوله یا شلنگ آکوآریومی بتواند به سختی از آن عبور کند درست کنید .
برای درست کردن سوراخ بدون شک راه های گوناگونی وجود دارد . ولی یکی از راه ها این است که ابتدا سر لوله ها را روی در بطری بگذارید و با خودکار ( یا مداد ) دور لوله را علامت گذاری کنید تا محل و اندازه سوراخ ها مشخص شوند . پس از مشخص کردن محل و اندازه سوراخ ها می توام محل آنها را با یک میله فلزی یا پیچ بزرگ یا میخ بزرگ داغ شده ، سوراخ نمود . به جای میله می توان از نوک قیچی یا پیچگوشتی باریک یا دستگاه دریل یا مته و ... هم استفاده نمود و خلاصه بستگی به امکانات شما دارد . پس تا حالا یک بطری بدون ته داریم که در سر آن دو سوراخ به اندازه عبور لوله آکوآریوم ایجاد کرده ایم.
حالا لوله های آکوآریومی را با فشار از طرف بیرونی سر بطری وارد سوراخ هایی که ایجاد کرده اید بکنید . در این مرحله باید از چسب آکوآریوم برای فیکس کردن لوله ها و پر کردن درز احتمالی اطراف آنها استفاده نمود . می توان از چسب دو قلو هم استفاده نمود . پس از چسب زدن باید در بطری را که لوله ها را به آن چسبانده اید در جایی بی حرکت قرار دهید تا خشک شود . این کار ممکن است ساعت ها و یا حتی یک روز طول بکشد . فراموش نکنید که لوله ها نباید در انکوباتور دراز باشند و ته انکوباتور نباید دارای پستی بلندی باشد زیرا ممکن است کیستها در لا بلای این پستی و بلندی ها یا اطراف لوله ها گیر کرده و فاسد شوند و به رشد قارچها و باکتریهای فرصت طلب کمک کنند !
پس از اطمینان از خشک شدن چسب و محکم شدن لوله ها ، در بطری را روی آن ببندید. حالا یک بطری خالی دارید که کمی از کف آن را بریده اید و دو رشته لوله از سر آن وارد کرده اید. حالا بطری را برعکس کنید به شکلی که سر بطری در پایین قرار بگیرد. همانطور که می بینید لوله های آکوآریوم از ته بطری برعکس شده آویزان هستند . یکی از این شلنگ ها که بلند تر است به پمپ هوا وصل می شود .
اگر گفتید لوله دیگر برای چیست ؟ لوله دوم که کوتاه تر است برای تخلیه ظرف ( و در نتیجه خالی کردن ناپلیوسهای آرتمیا )در نظر گرفته شده تا پس از پایان انکوباسیون تخم ها ، از آن استفاده شود . فراموش نکنید که این لوله باید به وسیله گیره ای که گفتم بسته شود زیرا در غیر این صورت آبی که در انکوباتور می ریزید از راه لوله خارج می شود !
تا اینجا ساختار اصلی انکوباتور شما آماده است ولی یک مشکل دارد . مشکلش این است که انکوباتور شما اکنون دارای یک ته تیز است که دو لوله از آن آویزان است . چگونه می توان چنین ظرفی را روی یک سطح صاف ( مثل میز ) قرار داد ؟ یک راه چاره این است که ظرف پلاستیکی مشابه دیگری را از نیمه ببرید و انکوباتور خود را در آن قرار دهید ، البته باید در نیمه ظرف بریده شده که اکنون پایه انکوباتور شماست یک حفره درست کرد تا شلنگهای تخلیه و هوا از آن خارج شود که کار چندان ساده ای نیست .
یکی از راه های خوبی که برای رفع مشکل نداشتن اتکا انکوباتور وجود دارد آویزان کردن انکوباتور است ! در دو سوی استوانه ای که اکنون سر انکوباتور شما محسوب میشود ( و قبلا در اصل نزدیک کف بطری بوده که بخشی از آن بریده شده ) ؛ دو سوراخ درست کنید . حالا با عبور یک طناب باریک یا نخ ماهیگیری یا هر رشته مناسب دیگر و گره زدن آن ، یک دسته برای انکوباتور خود ساخته اید . از این به بعد می توان با کمک این بند انکوباتور را از هر قلابی آویزان نمود ؛ مثل سرمی که به انسان می زنند ! حالا دیگر انکوباتور شما آماده است . در این مرحله می توانید انکوباسیون کیست ها را آغاز کنید .

چگونه تخمه گشایی کیست ها را موفق تر کنیم ؟

برای اینکه انکوباسیون ما موفق باشد چند عامل مهم است که عبارتند از :
1 – غلظت محلول آب نمک
2 – اکسیژن
3 – دما
4 – روشنایی یا Illumination
5- پی هاش p.H یا اسیدیته آب
6 – مقدار کیست در حجم آب

1 - شوری مناسب برای تفریخ کیستهای آرتمیا سالینا ( و البته بیشتر گونه های آرتمیا ) برابر با 15 تا 20 ppt است . برای درست کردن چنین آب نمکی باید 15 تا 20 گرم نمک را در یک لیتر آب حل نمود . یعنی با یک ترازوی مناسب 20 گرم نمک وزن می کنید و سپس در یک ظرف ، یک لیتر آب می ریزید و نمک وزن شده را در آن حل می کنید ؛ به همین سادگی ! گزارشهایی مبنی بر نامناسب بودن استفاده از نمک ید دار برای انکوباسیون کیست های آرتمیا وجود دارد . هر چند که در گزارشهای در دسترس من نکته اثبات شده ای بر این مبنا موجود نبود ، اما برای موفقیت کامل بهتر است از نمک بدون ید مثلا سنگ نمک یا نمک های بلوری یا نمک های ویژه آکوآریوم آب شور استفاده نمود . از این گذشته شرکت معروف مرک ( Merck ) آلمان نمک بسیار خالصی دارد که کیفیتش بسیار خوب است و کیلویی حدود 12000 تومان است . از این نمک نیز می توان استفاده کرد.
2 – مقدار مناسب اکسیژن نیز از فاکتور های مهم دیگر در انجام موفق این کار است . صرف نظر از تاثیر اکسیژن ، تحرک و جریانی که در نتیجه ورود هوا به آب ایجاد می شود عامل دیگری در سریع تر و بهتر شدن تخمه گشایی کیستهاست . فقط باید دقت نمود که جریان شدید آب باعث ایجاد حبابهای بزرگ سطحی و در نتیجه به خارج ریختن کیستها نشود، برای این کار می توان مقدار هوا دهی پمپ را تنظیم نمود . ( یادتان باشد که از سنگ هوا استفاده نکنید . )
3 – عامل مهم دیگر دماست . دمای آب نمک موجود در انکوباتور باید بین 25 تا 28 درجه سانتی گراد باشد . در دمای زیر 25 درجه سانتی گراد تخمه گشایی کیست ها طولانی خواهد شد ( بیش از 24 ساعت ) و در دمای بالای 33 در جه سانتی گراد متابولیسم کیست ها متوقف می گردد .
4 – به درستی معلوم نیست که نور چگونه بر تخمه گشایی کیست ها اثر می گذارد . اما وجود نور با قدرت دست کم 2000 لوکس ( که بهتر است لامپ مهتابی باشد ) بازده کار را حتی تا 50 % بالا می برد. گزارش شده که نور حتی در ساعت های نخستین جذب آب توسط کیست ، باعث سریع تر شدن روند تکامل جنینی می شود . بهتر است که این نور دهی در تمام مدتی که دوره انکوباسیون طول می کشد ، وجود داشته باشد .
5 – p.H یا اسیدیته آب مناسب برای تفریخ کیست گوشواره آبی ( آرتمیا ) 8 تا 5/8 است.
6 – گزارش شده که مناسب ترین مقدار کیستی که بیشترین درصد تخمه گشایی را حاصل میکند 3 تا 4 گرم کیست آرتمیا در لیتر است ( ولی می توان این مقدار را تا 8 گرم در لیتر نیز افزایش داد . )

شروع کار
ابتدا انکوباتور را آویزان کرده و لوله هوای آن را به پمپ هوا وصل میکنیم. یادتان باشد که یا باید پیش از ریختن آب به انکوباتور پمپ را روشن کرد و یا اینکه پمپ هوا را در جایی بالا تر از سطح آب انکوباتور قرار داد ، در غیر این صورت آب وارد پمپ میشود . سپس یک لیتر آب داخل انکوباتور ریخته و مقدار نمک گفته شده را در آب موجود در انکوباتور ریخته و یک ساعت زمان می دهیم تا پمپ هوا کار کند و هم نمک ها در آب حل شود و هم آب هوادهی شود . دما و نور و p.H آب را هم که کنترل کردیم و مطمئن شدیم که لوله تخلیه ناپلیوس ها بسته است ؛ کیست آرتمیا را به مقدار گفته شده به محیط انکوباتور اضافه می کنیم .
پس از 16 تا 20 ساعت ( بر حسب دما و گونه ) نخستین ناپلیوسهای آرتمیا از تخم در خواهند آمد . در طی این مدت نور نباید قطع شود و دما نیز نباید تغییرات زیادی داشته باشد . برای جدا کردن ناپلیوس ها ابتدا پمپ هوا را قطع می کنید . پس از چند دقیقه ( 5 دقیقه ) پوسته ها و کیستهای هچ نشده به سطح خواهند رفت و ناپلیوس ها به کف انکوباتور رسوب می کنند . در این زمان می توان با باز کردن لوله ای که به منظور تخلیه ناپلیوس ها تعبیه شده ( لوله کوتاه تر ) این نوزادان آرتمیا را از انکوباتور خارج و به ظرف دیگری منتقل نمود .
روش دیگر استفاده از چراغ قوه است . ناپلیوسها گرایش مثبت به سمت نور داشته و همگی به سمت نور چراغ قوه جذب می شوند . در این زمان می توان آنها را با یک پیمانه یا تور با چشمه بسیار ریز صید نمود. حالا می توانید ناپلیوس ها را به ماهی ها بدهید . نکته مهمی که وجود دارد این است که بیشترین ارزش تغذیه ای به ناپلیوس تازه از کیست در آمده مربوط می شود و بیشترین میزان اسید های چرب غیر اشباع در ناپلیوس های تازه موجود است .

ناپلیوس
همچنین اگر قصد استفاده از ناپلیوس ها را برای تغذیه لارو یا نوزاد ماهی دارید باید از ناپلیوس های تازه استفاده کنید و اگر 30 ساعت از تخمه گشایی ناپلیوس ها بگذرد دیگر سایزشان مناسب استفاده برای بیشتر لارو ماهی ها نیست .

منبع
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

آرتمیا - Artema Empty رد: آرتمیا - Artema

پست من طرف spider 10/10/2009, 08:37

میشه چند تا عکس از مراحل کار بگذارید؟
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف apb 10/10/2009, 17:00

این عکس ها ، عکس دوران کارآموزی من در 1 کارگاه پرورش ماهی زینی بزرگ در کرج است:(پیشاپیش از بدکیفیت بودن عکس عذر خواهی می کتم ، چون اون زمان با دوربین گوشی عکس گرفته بودم!)

در آنجا تخم آرتميا خريداري شده و فقط اقدام به باز كردن آن مي شد. براي استفاده از تخم آرتميا بايد ابتدا آن را باز كرد. براي اين منظور از 6 منبع پرورش آرتميا استفاده مي شود كه هر كدام از يك قسمت بتوني و يك قسمت پلاستيكي ساخته شده اند و يك شير در قسمت بتوني قرار دارد كه به منظور خارج كردن ميگوهاي باز شده استفاده مي شود.
آرتمیا - Artema Manbae_baz_kardane_tokhm_meigu

طريقة باز كردن تخم آرته ميا به اين صورت است كه ابتدا مقدار لازم تخم را با مقدار مورد نياز نمك به همراه مقدار لازم آب نمك به درون منابع ريخته و آب درون منبع با استفاده از پمپ هوا به گردش درمي آيد. بعد از 48 ساعت شير پمپ هوا خاموش شده و كمي صبر مي شود تا پوسته هاي تخم در سطح آب منبع به صورت شناور درآيد. بعد شير منبع باز شده و لاروهاي آرتميا با آب نمك خارج مي شئود و سپس آرتمياهاي باز شده در يك ظرف ريخته مي شوند.
آرتمیا - Artema Zarfe_arte_mia_1

د كمي صبر مي شود تا آرتمياهاي مرده در كف ظرف ته نشين شوند و زنده ها در سطح آب جمع شوند. مرده ها در كف ظرف با زنده ها در بالاي ظرف كاملاً از روي تفاوت رنگ قابل تشخيص هستند.
آرتمیا - Artema Zarfe_arte_mia_2

بعد با توري بسيار چشمه ريزي آب سطح ظرف كه حاوي آرتمياي زنده است را صاف مي كنيم.
آرتمیا - Artema Saf_kardane_arte_mia

بعد آرتمياها را در سطلي حاوي مقداري آب شيرين قرار مي دهند تا شوري آن ها از بين برود.
آرتمیا - Artema Stdg_24

سپس آرتمياها براي تغذية ماهيان به درون آكواريوم ها ريخته مي شوند.
آرتمیا - Artema Arte_mia_1 آرتمیا - Artema Arte_mia_2

از آرتميای تازه از تخم خارج شده براي تغذية بچّه ماهياني كه تازه از تخم بيرون آمده اند و قادر به استفاده از غذاهاي گوشتي و با اندازة بزرگ نيستند استفاده مي شود.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف samir 10/14/2009, 12:52

آرتمیاها موجودات جالبی هستند.
من آنها در دریاچه ارومیه د یدم.
می گن تنها موجودی که در دریاچه ارومیه زندگی می کنه همین آرتمیاها هستند که غذای میگوها هم می شوند.
اونجا بالاخره یکی از آقایان همسفر یک شیشه پر از آرتمیا کرد و به ما نشان داد چون به راحتی قابل مشاهده نبودند.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

آرتمیا - Artema Empty کسی تا حالا آرتمیا پرورش داده؟

پست من طرف Developer Programmer 10/30/2009, 11:27

دوست دارم کمی آرتمیا پرورش بدم و از اون واسه تغذیه ماهی ها استفاده کنم
واسه همین محصول Sera Artemia-Mix رو خریدم... این محصول حاوی نمک و
پروتئین لازم واسه 48 ساعت زنده موندن آرتمیا است.

روی بسته نوشته که تنها کاری که باید بکنین اینه که محتوی بسته رو درون 500 میلی لیتر آب بریزین و 24 ساعت صبر کنین

منتها من جایی واسه نگه داشتن اونهمه آرتمیا ندارم و اگه همشون رو درون آب
بریزیم قاعدتا بیشترشون تلف میشن. میخواستم بدونم اگه بخوام تنها مقدار
کمی از تخمها رو پرورش بدم( و نه همه بسته رو) چیکار باید بکنم ؟ چه مقدار
آب باید استفاده کنم؟
Developer Programmer
Developer Programmer
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 10/30/2009, 16:54

نمی شه باید نسبت رعایت بشه تا آب نمک درست شه و تخم ها باز شن!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Developer Programmer 10/31/2009, 09:37

نمی شه باید نسبت رعایت بشه تا آب نمک درست شه و تخم ها باز شن!
من توش يه سنگ نمك كوچولو گذاشتم تا آبش شوربشه و اينطوري كمبود نمك جبران بشه... اينطوري هم نميشه؟
راستي پرهام جان، اگه به فرض من اونهمه تخم رو در نيم ليتر آب ريختم و يه شيلنگ هوا توي آب انداختم وبعد از 24 ساعت تخمها در اومدن... چند مدت بعد آماده قرباني شدن هستن و چطور ميشه بعد از 24 ساعت زنده نگهشون داشت؟
Developer Programmer
Developer Programmer
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 10/31/2009, 15:29

میشه نگه داشت ، ولی سهته ، بهتره سریع مصرف بشن!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Developer Programmer 11/1/2009, 17:15

این آرتمیا میکس محصول شرکت سرا عجب چیز عجیبیه!!! چه تجربه زیبایی نصیب آدم میکنه
تمام اونچیزی که نیاز داری یه بسته آرتمیای 2500 تومنی + یک لیتر آب درون پارچ شیشه ای + یه شیلنگ هوا متصل به پمپ هوای دو هزار تومنی
پارچ رو گذاشتم جلوی پنجره تا نور طبیعی بهش بخوره عصر که از کار برگشتم دیدم توی پارچ هزاران آرتمیای سفید کوچیک که از تخم در اومدن به هر
طرف میچرخن
آرتمیا - Artema Sera-artemia-mix
لازم به توضیحه که آرتمیای شرکت سرا از دریاچه های آمریکا جمع آوری و اصلاح شدن، نمک و ویتامین های لازم واسه زنده موندن آرتمیا هم به بسته اضافه شده واسه همین هیچ دردسری نداره فقط باید تماشا کرد
Developer Programmer
Developer Programmer
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Foad 11/1/2009, 19:47

چه جالب ، به نظرم این غذای خیلی خوبی برای بچه ماهی ها است. فقط نمی دانم تا چند وقت می توان آن را نگهداشت و این آرتمیا چه مقدار عمر می کنند و چند درصد آن هچ شده اند ؟
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف spider 11/2/2009, 02:51

این بسته رو تو پلاسکو دیده بودم فروشنده هم همین توضیحاتو داد
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف Developer Programmer 11/2/2009, 13:47

فقط نمی دانم تا چند وقت می توان آن را نگهداشت و این آرتمیا چه مقدار عمر می کنند و چند درصد آن هچ شده اند ؟
طبق تجربه شخصی یکی از بچه های سایتهای فارسی زبون، تا یک هفته زنده موندن منتها بعد از این مدت باید آبی که از شدت جلبک سبز شده رو بهش بدین تا از پلانگتونها استفاده بکنه
Developer Programmer
Developer Programmer
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف apb 11/2/2009, 15:35

بله من هم تا 1 هفته زنده نگه داشتم ، ولی بعدش باید از آب سبز ایتفاده کنید ، پس از حالا به فکر آب سبز باشید ، ولی به نظر من اون ها تا اون موقع اگه به مصرف ماهی برسند تموم می شن و یه جای نگهداری طولانی مدت ، به فکر خرید یه بسته دیگه از اون ها باشید!

راستی خواستون باشه به وفت اون ها رو همراه آب شور به داخل آکواریوم نریزید ، با تور چشمه ریز(یا تنظیف) اون ها رو جدا کنید و ابتدا در 1 ظرف آب شیرین قرار دهید و بعد از 5 دقیقه در آکورایوم رها کنید تا نمک وارد آکورایوم نشه!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف شیوا 3/5/2010, 11:33

دوستان توی این بسته ی سرا چقدر آرتمیا هست؟!من اگر بگیرم4.5 تا ماهی توی چند وعده تمومش میکنن؟ متفکر:
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 3/5/2010, 14:57

available404 عزیز ، توشش زیاده! روش آماده کردنش رو هم روش معمولا نوشته! بستکی به اندازه ماهی های شما داره و این که چقدر بهشون می دید! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف oskar 3/9/2010, 13:20

سلام یک سوال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ غذای آرتمیا برای لاک پشت خوبه؟؟؟؟؟؟؟
oskar
oskar
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف niloofar20 3/9/2010, 13:22

آرتمیا هم یه جور میگو هستش دیگه. نه؟
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف oskar 3/9/2010, 13:28

یعنی اگه من از تین غذا های آرتمیا که ماهیران تولید می کنه به لاک پشتم بدم کاریش نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
oskar
oskar
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف apb 3/9/2010, 17:51

oskar عزیز ، زیاد مناسب نیست و باید بسیار کم برای لاک پشت کصرف بشه!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه