گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

لاك پشتم نميتونه تخم گذاري كنه ! كمك !

5 مشترك

لاك پشتم نميتونه تخم گذاري كنه ! كمك ! Empty لاك پشتم نميتونه تخم گذاري كنه ! كمك !

پست من طرف pareparvaz51 4/25/2011, 10:38

با عرض سلام
من در مورد فراهم كردن شرايط لازم براي تخم گذاري لاك پشت مطلبي پيدا نكردم بنابراين ممنون ميشم اگر كسي اطلاعي داره بنده رو راهنمايي كنه
با تشكر
pareparvaz51
pareparvaz51
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

لاك پشتم نميتونه تخم گذاري كنه ! كمك ! Empty رد: لاك پشتم نميتونه تخم گذاري كنه ! كمك !

پست من طرف کیمیا 4/25/2011, 13:53

من اینو توی یه سایت پیدا کردم میتونی استفاده کنی عزیزم.

بهتر این است که در مدت بارداری ، لاکپشت ماده را از لاکپشت نر جدا نگهدارید . فراموش نکنید که از جابجایی بی دلیل لاکپشت ماده باردار ( حامله ) بپرهیزید و اگر مجبور به این کار شدید ، وی را به آرامی و نرمی بسیار جا به جا نمایید . آب لاکپشت بار دار باید تا جایی که میتوان پاکیزه و شفاف باشد و حیوان فضای کافی برای شنا و تحرک داشته باشد . دما در مخزنی که لاکپشت حامله وجود دارد بسیار مهم است و معمولا لاکپشت ماده باردار زمان بیشتری را در استراحت گاه خارج از آب خود برای آفتاب گرفتن و گرم نمودن خود و تخم های داخل بدنش صرف می کند . یادتان باشد که اشتهای یک لاکپشت باردار با یک لاکپشت غیر باردار فرق دارد . لاکپشتهای باردار ممکن است برای مدتی از پذیرش غذا سر باز بزنند و این رخدادی طبیعیست . اگر این زمان طولانی شد سعی کنید که رژیم غذایی که به او می دهید را عوض کنید زیرا گاهی لاکپشت حامله فقط به خوراک های ویژه ای علاقه نشان می دهد .
همچنین رژیم غذایی مملو از مواد گیاهی ، سبزیجات و میوه جات تازه به همراه غذاهای آماده با کیفیت ( یعنی غذاهای مخصوص لاک پشت های آکوآریومی ) را فراموش نکنید . از همه مهم تر لاکپشت ماده از همان روزهای پس از جفت گیری ( و درست تر این است که باید گفت از ماه ها پیش از آن ) به مواد کلسیم دار مانند کف دریا ( که در اصل صدف داخلی نرم تن مرکب است ) نیاز دارد . این کلسیم به خصوص برای ساختن پوسته تخم ها مورد نیاز لاکپشت است .
دکتر فربد امامی – کارشناس شیلات

تخم گذاری لاک پشت گوش قرمز :

– آماده سازی مخزن برای لانه سازی :

برای لانه سازی و تخم گذاری لاکپشت ، می توان او را به یک مخزن 20 گالنی منتقل نمود که دارای محل آفتاب گیری وسیعی از جنس خاک گلدان یا مخلوط ماسه نرم و خاک گلدان به عمق 4 اینچ باشد . البته این شرایط را نیز می توان در همان مخزن اولیه آماده نمود . ولی از آنجا که در ابتدای باروری ، لاکپشت بیشتر اوقاتش را در آب می گذراند و در انتهای دوره بیشتر به آب احتیاج دارد ؛ عده ای انتقال لاکپشت به مخزن جدید و جداگانه را بهتر می دانند .

تخم گذاری :

معمولا دوره آبستنی ( Gestation ) این گونه ، 2 ماه طول می کشد . در دو هفته آخر بارداری مشاهده می شود که لاکپشت ماده باردار بیشتر وقتش را در خشکی سپری میکند . نظریات غیر علمی بیان گر این مطلب است که این راه پیمایی ها باعث کار کرد بهتر عضلات لاکپشت و ساده تر شدن زایمان وی می گردد . در این زمان لاکپشت اقدام به حفر چاله های متعددی در زمین می کند . دلیل اصلی این کار ارزیابی محیط و یافتن منطقه مناسبی جهت تخم گذاری است . برخی نیز معتقدند که لاک پشت با این کار دست ها و بدن خود را از آلودگی ها پاک می کند . خوب ! زمانی که لاکپشت شروع به حفر گودال های بی هدف میکند در واقع زمان جابجایی لاکپشت به مخزن لانه سازی است . پس از انتقال لاکپشت ماده به مخزن تخم گذاری ، باید هوشیار باشید که لاکپشت در کدام نقطه تخم می گذارد . لاکپشت گوش سرخ ماده ممکن است هر دفعه بیت 2 تا 20 تخم بگذارد و البته این تخم گذاری چند بار در سال انجام می شود .
تخم گذاری لاکپشت شامل همان مراحل حفر گودال ، تخم گذاری و پر کردن گودال می باشد .

ضرورت جابجایی تخم ها :

زمانی که لاکپشت تخم هایش را گذاشت و گودال را با خاک پوشاند ، دو راه پیش روی شماست . یک راه این است که تخم ها را در همین محل رها کنید .
برخی عقیده دارند که حفر کردن زمین و یافتن تخمها و همچنین جا بجایی آنها ، همگی عوامل استرس زا برای تخم بوده و باعث آسیب رسیدن به آن می شوند . این نگرانی با دانستن اینکه سر و ته کردن تخم های لاکپشت باعث خراب شدن آنها می شود ، به اوج می رسد . از دیگر سو ، اگر تخم ها در همان محل اولیه رها شوند و یکی از آنها فاسد شود یا قارچ بزند یا بشکند ، ممکن است باعث نابودی سایر تخم ها شود ! حتی ممکن است که نوزادان پس از خروج از تخم نتوانند به راحتی از زیر خاک در آیند و همان جا بمیرند . از این به بعد تصمیم گیری با شماست .

ساخت انکوباتور :

انکوباتور وسیله ای است که جنین داخل تخم میتواند در آنجا در شرایط کنترل شده و اپتیمم به رشد و نموش ادامه دهد و آن را کامل کند . برای درست کردن یک انکوباتور برای لاکپشت خود به دو جعبه پلاستیکی بزرگ نیاز دارید . اندازه جعبه ها باید به گونه ای باشد که یکی در دیگری قرار بگیرد . یادتان باشد که درپوش جعبه پلاستیکی بزرگ تر باید دارای سوراخ های ریز و متعدد باشد تا تهویه به خوبی انجام شود . در ظرف پلاستیکی کوچک به عنوان بستر 2 اینچ Vermiculite دانه درشت بریزید . Vermiculite یا پرلایت ماده ای معدنی است که از کانی میکا تهیه میشود و در باغبانی و برخی صنایع کاربرد دارد . به جای این ماده می توانید از خاک برگ یا خاک اره و حتی ماسه استفاده کنید . به تعداد تخم ها در بستری که در جعبه کوچک ایجاد کرده اید ، گودال های عمیق و مناسب ایجاد کنید تا بعدا تخم ها را به این گودال ها منتقل کنید . جعبه بزرگ باید دارای آب باشد . جعبه بزرگ را باید تا ارتفاعی از آب پر کنید که بتوان یک بخاری خودکار آکوآریوم را به طور خوابیده درون آن قرار دار و در ضمن تا ارتفاعی که آب وارد جعبه کوچک تر نشود زیرا بعدا باید جعبه کوچک را درون این جعبه بزرگ حاوی آب و بخاری قرار دهید . کم و بیش یک وجب آب می تواند کافی باشد . بخاری باعث گرم شدن محیط می شود و آب نیز با تبخیر خود باعث مرطوب شدن محیط می شود که بسیار مفید است .

جا به جایی تخم ها :

این عمل باید با احتیاط و آرامش کامل انجام شود . برای این کار باید انگش ها را به آرامی به خاک وارد نمود و به آرامی به جستجو پرداخت . پس از اینکه انگشتتان به تخم برخورد کرد باید بلافاصله با یک ماژیک قسمت بالای تخم را علامت گذاری کنید . این اقدام ضروریست زیرا باید تخم ها را به همان حالتی که لاکپشت ماده گذاشته است به انکوباتور منتقل کنید . برای انتقال می توانید از یک قاشق گود نیز استفاده کنید . پس از انتقال تمامی تخم ها به انکوباتور ، بهتر است که انکوباتور را به جای امنی منتقل کنید . چند روز بعد تخم ها را بررسی کنید . این بررسی باید فقط با برداشتن در پوش انجام شود و نباید تخم ها را جابجا یا دستمالی کرد . تخم های فاسد شده را باید به سرعت از جعبه یا انکوباتور خارج نمود . اگر تخم ها قارچ زده اند می توان آنها را با استفاده از یک برس رنگ زنی نرم و محلول 50 % دهان شو ( محلول دهان شویه یا Mouthwash ) و آب به آرامی پاکیزه کنید .
دکتر فربد امامی – کارشناس شیلات

شکفتن و خروج لاکپشت ها از تخم :

80 تا 85 روز پس از تخم گذاری ، زمان خروج لاکپشت های کوچک از تخم است .
لاکپشت های کوچ با اندامی که دندان تخم یا The egg tooth نامیده می شود ، تخم را شکسته و سر برون می آورند .
این اندام پس از یک ساعت افتاده و دیگر رشد نخواهد کرد .
اگر بچه لاکپشت ها احساس امنیت نکنند از تخم بیرون نمی آیند .
شما نباید به طور مصنوعی اقدام به خارج کردن بچه لاکپشت ها بکنید .
ممکن است بچه لاکپشت شما تمام روز را در پوسته تخمش بماند .
لاکپشتی که تازه از تخم خارج شده در زیر شکمش یک کیسه زرده دارد که نباید آن را جدا نمود بلکه باید اجازه داد که خود این ذخیره غذایی جذب شود یا خشک شده و از بدن جدا شود .
جدا کردن کیسه زرده ممکن است باعث مرگ بچه لاکپشت شود .
سپس هر 12 بچه لاکپشت را به یک مخزن 20 گالنی منتقل کنید .
مخزن آنها باید دارای یک بخش خشکی ( محل آفتاب گیری ) و آب کم عمق باشد .
چون بچه لاکپشت ها هنوز به خوبی زمان تنفس و شیوه شناور شدن در سطح آب را نمی دانند ، محروم کردن آنها از خشکی باعث خفگی آنها می شود .
نامه دارید نامه دارید
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

لاك پشتم نميتونه تخم گذاري كنه ! كمك ! Empty رد: لاك پشتم نميتونه تخم گذاري كنه ! كمك !

پست من طرف کیمیا 4/25/2011, 13:57

بعضی از پرورش دهندگان ترجیح میدهند که تخم ها را همانجا که هستند رها کنند.نقطه مثبت این کار این است که دیگر مجبور به دست زدن به تخم ها نیستید زیرا جا به جا کردن تخم ها ممکن است بعضی از آنها را خراب کند. و نقطه منفی رها کردن تخم ها در همان محل خود این است که مراقبت از تخم ها مشکل میشود و بعضی از تخم ها ممکن است خراب شوند یا قارچ بزنند و به بقیه تخم ها هم سرایت کند و یا ممکن است که بعضی از لاکپشت های تازه از تخم بیرون آمده نتوانند از زیر خاک بیرون بیایند.

اگر تصمیم به جابه جاکردن تخم ها دارید باید جعبه مخصوصی برای این کار فراهم کنید. میتوانید از یک جعبه پلاستیکی استفاده کنید. جعبه های پلاستیکی خوب هستند زیرا به راحتی تمیز میشون و رطوبت را در خود نگه میدارند. تعدادی سوراخ در درپوش جعبه برای تهویه هوا ایجاد کنید. و یک بستر 2 اینچی ( هر اینچ معادل 54/2 سانتی متر است) ار خاک در کف جعبه تهیه کنید. از خاک دانه درشت تری استفاده کنید. خاک را به صورت مساوی مرطوب کنید و مراقب باشید که خاک را خیس! نکنید و فقط مرطوب کنید.

جا به جا کردن تخم ها باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. خاک را با دقت بسیاری با ظرافت با انگشتان خود در انداره های کوچک حفر کنید و سعی کنید که تخم ها را با سر انگشتان خود حس کنید. وقتی تخمی را پیدا کردید قبل از خارج کردن آن به وسیله یک ماژیک بالای تخم را علامت بزنید. این کار هامیت زیادی دارد زیرا شما باید تخم ها به همان صورتی که ماده آنها را گذاشته در محل جدید خود قرار دهید. وقتی همه تخم ها را در جعبه قرار دادید جعبه را در محل مناسبی قرار دهید. تخم ها را بعد از چند روز چک کنید و این کار را فقط با کنار زدن لایه خاک انجام دهید. مطلقا تخم ها را جا به جا نکنید. به دنبال تخمهای فاسد بگردید و اگر پیدا کردید به سرعت آنها را دور بیاندازید. اگر دیدید که تخمی قارچ زده است میتوانید از یک محلول 50/50 آب و محلول ضد عفونی دهان شویه استفاده کنید و با یک قلم موی نقاشی به آرامی بر روی تخم بمالید.

بعد از 80 تا 85 روز بعد از تخم گذاری باید با دقت بیشتر مواظب تخم ها باشید. زیرا زمان بیرئن آمدن از تخم ها فرا رسیده است. هنگامی که لحظه بیرون آمدن از تخم فرا برسد نوزادان لاک پشت پوسته تخم را با چیزی که دندان تخم ( egg tooth) نامیده میشود میشکنند. این عضو بعد ار یک ساعت به خودی خود می افتد و رشد نمیکند. اگر نوزادان احساس امنیت نکنند درون تخم باقی میمانند. سعی نکنید خودتان آنها را بیرون آورید تا زمانی که خودشان از تخم بیرون بیایند. (گاهی تا روز بعد هم بیرون نمی آیند) وقتی از تخم بیرون بیاین شما متوجه کیسه کوچکی در زیر شکم آنها میشوید. این همان کیسه زرده است که دورتا دور جنین قرار میگیرد و جنین در زمان تکاملش در تخم از آن تغذیه میکند. هرگز سعی نکنید که این کیسه را از نوزاد جدا کنید زیرا این کار ممکن است منجر به مرگ نوزاد شود. بهتر است سعی کنید تا خد به خود بیافتد. وقتل این کیسه از نوزاد جدا میشود شما متوجه ترکی در لاک زیرین لاکپشت میشوید. این ترک نیز به خودی خود از بین میرود و لازم نیست که شما برای درمانش اقدام کنید.
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف کیمیا 4/25/2011, 13:59

هر دوازده نوزاد را در یک تانک 20 گالنی ( هر گالن معادل 75 /3 لیتر است) بگذارید. برای آنها یک خشکی مناسب و آب کم عمق فراهم کنید. نوزادان تازه متولد شده باید هنر شنا کردن و زیر آب ماندن به مدت طولانی را تمرین کنند. تصور نکنید که میتوانند در آب بدون خشکی دوام بیاورند زیرا نوزادان گوش قرمز حقیقتا بدون خشکی مناسب غرق میشوند.

هنگامی که آنها را در تانک مناسب مستقر کردید به آنها غذا دهید. این اهمیت زیادی دارد که آنها را ترغیب به خوردن کنید. به یک یک آنها کلیه غذاهای مجاز و مناسب در رژیم غذایی گوش قرمز را بدهید تا بلاخره راغب به خوردن غذا شوند.

توجه: شاید مجبور شوید که کلیه غذا ها را ریز ریز کنید تا نوزادان قادر به خوردن آنها باشند.
درست مثل لاکپشت های بالغ نوزادان هم احتیاج به نور فلورسنت دارند زیرا این موضوع به سخت شدن لاک آنها کمک میکند پس فراموش نکنید که برای تانک آنها چراغ فلور سنت تهیه کنید. آّب را کاملا تمیز نگه دارید زیرا نوزادان گوش قرمز بیشتر مستعدعفونتهای چشمی هستند.عفونتهای چشمی میتواند منجر به مرگ آنها شود یا آنها را برای همیشه کور کند.
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف pareparvaz51 4/27/2011, 01:45

دوست گرامي ممنون بابت مطلبتون .
خيلي برام جالب بود مخصوصا" تغيير رژيم غذايي . چون لاك پشتم عاشق ماهيه اما چند وقتي بود ماهي نميخورد و فقط پرتقال و موز ميخورد !!! البته به مقدار خيلي كم .
من لاك پشت نر ندارم بنابراين متاسفانه تخم ها تبديل به بچه لاك پشت نميشن .
مشكل اينجاست كه لاك پشتم مدام از تراريوم فرار ميكنه و فرش رو با پاهاش ميكنه ، اونو به ظرف بزرگي كه شن ساختمان سازي داخلش بود و دماي شن 28 درجه بود منتقل كردم اما باز هم از اونجا فرار ميكرد در ضمن چشماش هم بخاطر شن قرمز شد كه بعد از منتقل كردن مجدد به تراريوم مشكل برطرف شد . الان مدام خودشو به شيشه ميزنه و از روي خشكي پرت ميشه تو آب من براش خيلي نگرانم !
فكر كنم نميتونه تخمها رو خارج كنه و نياز به جراحي هست ، اما تا موقع دسترسي به آقاي دكتر نميشه براش كاري كرد ؟ ، خيلي داره زجر ميكشه و تلاش ميكنه تخم ها رو خارج كنه ! D\'oh
pareparvaz51
pareparvaz51
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف marzieh 4/27/2011, 05:08

عسل جان لاکپشتت چند سالشه؟ مطمئنی که می خواد تخم بگذاره؟
marzieh
marzieh
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف کیمیا 4/27/2011, 06:58

عسل جون می تونی بااقای دکتر نهم صحبت کنی چون ما اطلاعات کافی نداریم!ولی میشه عکسی از لاک پشتت رو بذاری؟
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف pareparvaz51 4/27/2011, 10:33

كلينيك دامهاي كوچك راديوگراف گرفته و مطمئنم لاكي ميخواد تخم بزاره
ممنون از توجه دوستاني كه پاسخ دادند
با تشكر
pareparvaz51
pareparvaz51
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف کیمیا 4/27/2011, 15:14

خواهش میکنم عزیزم رز
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف abtin3 4/27/2011, 15:17

علایمی که فهمیدی لاکپشتت می خواد تخم گذاری کنه چی بود ؟
لاکپشتت چند ساله هست ؟
چون من هم یک لاکپشت 2 ساله ماده دارم
لاکپشت کسی تا حالا تخم گذاشته؟
abtin3
abtin3
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف marzieh 4/27/2011, 18:28

حالا آخر تکلیف این بینوا با تخمهاش چیه ؟ بمیرم براش طفلکی D\'oh خدا مرگم بده بدبخت شدم لاکی منم دوسال و دوماهشه همین روزا اونم میخوات تخم کنه:!!!اگه یه طوریش بشه چی؟ D\'oh هیچ کس لاکی نر نداره بیاد این دختر منو بگیره که حداقل زحمت تخم گذاشتن رومیکشه بچه دار بشن. گدشته از این جواب مردم رو من چی بدم دخترم هنوز مجرده تخم بذاره !!!زشته بابا اینجا ایرانه عشق در نگاه اول
marzieh
marzieh
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف کیمیا 4/28/2011, 07:23

مرضیه جون پسرامو به غلامی بپذیر!دو تا پسر خوشگل دارم!میخوام براشون زن بگیرم و کی بهتر از شما!جوابتون رو بما بگین
پسرام یه تراریوم بزرگ همراه با تجهیزات کامل!مهریه هم هر چی شما گفتین-خواهر شوهرم ندارین که اذیت دخترتون بکنه! playfull خوشگلم
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف pareparvaz51 4/29/2011, 09:33

abtin3 نوشته است:علایمی که فهمیدی لاکپشتت می خواد تخم گذاری کنه چی بود ؟
لاکپشتت چند ساله هست ؟
چون من هم یک لاکپشت 2 ساله ماده دارم
لاکپشت کسی تا حالا تخم گذاشته؟

مدام خودشو ميزد به شيشه تراريوم ، روي خشكي ميرفت و روي پاهاش بلند ميشد و به شيشه ميزد و ميخواست بياد بيرون حتي از تراريوم 2 دفعه فرار كرد ، كم غذا شده بود و فقط روزي 2-3 تا ماهي ميخورد ، وقتي ميومد بيرون از تراريوم يه جاي ساكت و امن رو پيدا ميكرد و مثلا" ميخواست بره پشت مبلها و ميز تلويزيون و بعد با پاهاش زمينو ميكند ، هميشه بقيه ي لاك پشتها رو اذيت ميكرد لبخند اما اين چند وقته ترسو شده بودو خيلي مواظب خودش بود ، منم اولش متوجه نشدم ميخواد تخم بزاره آقاي دكتر گفتن كه احتمالا" داخل بدنش تخم داره و براي اطمينان راديوگراف انجام شد .

يادمه قبلا" يه تاپيكي در مورد تخم گذاري لاك پشت تو فروم بود كه من هرچي گشتم پيدا نكردم ! سوال نميدونم كجاست اگه كسي ميدونه ممنون ميشم راهنمايي كنه .

-------------

مرضيه خانم من لاكي نر دارم اما بچست بايد بزارمش تو زودپز خیلی خوشحال

pareparvaz51
pareparvaz51
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Farhat 4/29/2011, 15:21

بفرمایید. این هم تاپیکی که دنبالش هستید. بسیار مفید هستش:
http://www.lakposhtha.com/t834-topic
Farhat
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف pareparvaz51 5/1/2011, 08:24

ممنون از راهنماييتون دوست گرامي
pareparvaz51
pareparvaz51
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة