گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

کریپتون - Cryptocoryne

+2
Foad
speedy
6 مشترك

جدید کریپتون - Cryptocoryne

پست من طرف speedy 6/30/2009, 02:44

کریپتون - Cryptocoryne Cryptocoryne_aponogetifolia

مشهورترین و بهترین و مناسب ترین این گیاهان آکواریومی هست که خیلی مناسبه برای آکواریوم . گیاه زیبا و با دوامی هست که رشد خوبی داره و خیلی عالی تکثیر میشه . این گیاه برتری ای که نسبت به گیاهان دیگه آکواریوم داره اینه که توسط ماهی های گیاهخوار و یا حلزونها خورده نمیشه . دلیلش هم اینه که برگها و ساقه این گیاه تلخه و ماهی ها رغبتی به خوردنش پیدا نمیکنن . در ضمن این گیاه در نور کم و متوسط و دمای بالای آب هم بخوبی رشد و نمو میکنه و زیبایی خاصی داره و گل های زرد رنگی در زمستان میده که خیلی خوش بو هستن . در صورتیکه باقی گیاهان آکواریومی برای بیشتر ماهی ها غذا به حساب میان و خورده میشن و از طرفی گرمای آب و نور کم اونها رو خراب میکنه . نکته ای که در پرورش گیاه کریپتون باید در نظر بگیرید اینه که این گیاه با بعضی از انواع گیاهان نمیتونه رشد کنه و گیاهانی که در کنار این گیاه کاشته میشن , بزودی خشک میشن . یکی از این گیاهان گیاه والیس Vallisیا همون گندمی نام داره که اگر با گیاه کرپتون کاشته بشه , سریع زرد و خراب میشه و از بین میره . دلیلش هنوز مشخص نیست و این دو گیاه با هم همزیستی ندارن . گیاه کریپتون تا سطح آب رشد میکنه و برگهای مواج و زیبایی داره و اگه در نور طبیعی قرار بگیره حتا گل هم میده . در شرایط مناسب گاه به ارتفاع یک متر رشد میکنه . تکثیر اون از طریق پاجوش هایی هست که از خود گیاه خارج میشه و در مدت 6 ماه یک آکواریوم بزرگ رو بطور کامل میپوشونه و بسیار زیبا میکنه . جزو گیاهان گران قیمت به حساب میاد و یک بوته کوچک اون بین 3 تا 5 هزار تومان قیمت داره . خیلی خوبه که این گیاه رو در گلدانهای سفالی سوراخ دار و یا گلدانهای پلاستیکی مشبک مخصوصی که مثل سبد هستن بکارن تا موقع عوض کردن آب آکواریوم ریشه ش آسیب نبینه و در ضمن زیاد از حد در زیر ماسه پراکنده نشه .

خانواده : raceaeA
اقلیم : آسیا
قلم رو : جنوب شرقی آسیا
متعلق به کشور : تایلند
ارتفاع : 60-15 سانتی متر
پهنا :20-15 سانتی متر
میزان نور : کم و خیلی زیاد
دما : 28-20 درجه سانتی گراد
میزان سختی : نرم و خیلی سخت
میزان پی هاش : 9-5
میزان رشد : متوسط
سختی نگه داری :آسان

لینک های مرتبط: http://en.wikipedia.org/wiki/Cryptocoryne
http://www.aqua-fish.net/show.php?h=cryptocoryne
http://aqualandpetsplus.com/Plant,%20Cryptocorynes.htm
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

جدید رد: کریپتون - Cryptocoryne

پست من طرف Foad 7/2/2009, 07:07

من هم این گیاه را خیلی دوست دارم ولی قیمت بالای اون و موجود نبودن اون در بازار باعث شده تا به حال نتوان تهیه اش کنم. یکی چیزی که خیلی مهمه اینکه این گیاه خیلی تلخ مزه است و افرادی که این گیاه را مزه کردن تا چند روز مزه تلخی آن را حس کردند !!! نکته دیگه اینکه برای این گیاهان گران قیمت استفاده از کود ( به صورت کپسول که کنار آن کاشته می شود یا مایع در آب ) است.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف volvox68 7/30/2009, 13:02

این گیاه خیلی جالبه
پسر عموم آکواریوم گیاهی خودشو از این گیاه پر کرده. آره قیمتش بالاست اما تو بازار هست. البته من شهر شما را نمیدونم اما تو رشت هست.
volvox68
volvox68
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 11/20/2010, 08:28

گیاه خیلی مقاوم و خوبی هست که ماهی ها هم نمی تونن بخورنش
من 3 شاخه از این گیاه در آکواریوم خودم دارم
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 12/2/2010, 19:25

این گیاه نسبت به نمک خیلی خیلی حساسه. کمبود کلسیم توی آب هم می تونه داغونش کنه. ضمنا خراب شدنش یه دفعه پیش میاد، ظاهرش خوبه ولی یه دفعه میای می بینی توی آب له شده. نسبت به گیاهانی مثل دم گربه ای و گندمی و کابومبا و ... خیلی به ترکیبات آب حساسه.
راستی توی شهرتون قیمتش مگه چنده که میگید قیمتش بالاست؟
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف MohammadRN 1/30/2011, 14:54

مثل اینکه شاخه ای 4 یا 5 تومان هست. چطور می تونم این گیاه رو تکثیرش کنم؟
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 1/30/2011, 17:39

شما کافیه شرایط خوب براش محیا کنید خودش تکثیر میشه به همون روش پاجوش لبخند
راستی یه نکته دیگه. من نمیدونم منابعی که مطلب فوق از اون گرفته شده چقدر مطمئنه ولی من بنا بر تجربه خودم با بعضی از قسمتهاش موافق نیستم. شما به راحتی می تونید اونو کنار گندمی بکارید و نگهداری کنید. من مدت 4 سال بهترین گیاهان گندمی (دو نوع گندمی) و کریپتونو به بازار میدادم و جالب اینجا بود که اونا رو کنار هم پرورش میدادم!
در مورد سرعت رشد و تکثیرش کمی اغراق شده. رشدش نسبت به بسیاری از گیاهان آکواریومی کمه و سرعت تکثیرش می تونم به جرات بگم بین گیاهان رایج آکواریوم کمترین سرعت تکثیر را داره
علاوه بر مطالبی که توی پست قبلی گفتم اینو هم اضافه می کنم که نباید توی آب سرد و یا خیلی گرم قرار بگیره.
ضمنا خیلی روی تلخ بودنش حساب باز نکنید ممکنه باعث بشه ماهی ها نخورنش ولی باعث خرابکاری بعضی از ماهیها نمیشه. بعضی از ماهیها برگهای اونو قطع می کنن و بعد گیاه خراب میشه.
این گیاه یه بدی داره که باید موقع خرید خیلی مواظب باشید. چون برگهای اون فرورفتگی زیاد داره بهترین محل برای تخمریزی حلزونهای ریز مزاحمه
کریپتون توی هر محیطی کاشته بشه سعی می کنه برگهاشو به سطح آب برسونه و معمولا به اندازه ارتفاع آب آکواریوم رشد می کنه. من بلندترین کریپتونی که داشتم 1 متر و 10 سانتی متر ارتفاع داشت. اگه برید نمایشگاه آکواریوم پارک شهر کریپتونهایی حتی بلندتر از این هم می تونید ببینید (چون توی آکواریوم استوانه ای نگهداری میشدن نمیشد ازشون عکس گرفت)
باور کنید قیمت 3 تا 5 هزار تومان برای یه همچین گیاه زیبایی که تکثیرش هم خیلی کمتر از گیاهان دیگست قیمت بالایی نیست.
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف Foad 1/30/2011, 17:50

آقای صافدل
پس می توانیم از شما گیاه کریپتون بخریم و یک گیاه سالم و خوب تهیه کنیم؟
من همیشه دوست داشتم در آکواریومهام، گیاه طبیعی داشته باشم. در آکواریوم گلدفیشها که فکر نمی کنم گیاه دوام بیارد (حتی بامبو و نخل مرداب)، در مورد آکواریوم زنده زا، فکر کنم بتوانم از کریپتون استفاده کنم.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف msafdel 1/30/2011, 18:13

شرمندم فواد جان.
الان دیگه گیاه پرورش نمیدم. این مال اون قدیما بود. خجالتی هستم
ولی اگه جایی دیدم کریپتون خوب داشت می تونم بهتون اطلاع بدم
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف MohammadRN 1/30/2011, 18:28

من 3 شاخه کریپتون دارم فقط از ریشه برگ های جدید میزنه هر چند وقت. یه مدت بزرگ می شد اما الان انگار رشدشون متوقف شده و فقط برگ میزنه اما برگای قبلیش بزرگ نمی شن
یعنی باید منتظر بمونم خودش زیاد بشه؟ D\'oh
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 1/30/2011, 18:36

کریپتون متناسب با ارتفاع آب خودشو تنظیم می کنه. اگه ارتفاع آب پایین تر بیاد برگهای جدید از برگهای قبلی ممکنه کوچکتر بشه. همین که برگهای جدید درمیاره یعنی اینکه گیاه شما سرحاله و داره به رشدش ادامه میده. موقعی باید بترسی که هیچگونه فعالیتی توی کریپتون نبینی (ظاهرش کاملا سالم به نظر میرسه). در این صورت مطمئن باش داره خراب میشه. ضمنا با توجه به میزان نوری که به کریپتون میرسه رنگ برگهاش از سبز پررنگ تا سبز کم رنگ متفاوته. هر چی نور بیشتر باشه رنگ برگهاش پر رنگتره. مواظب باشید زیاد روی برگهاش خزه نزنه (اگه کم باشه اشکال نداره).
ببخشید یه نکته اساسی یادم رفت: تا اونجایی که ممکنه این گیاهو جابجا نکنید. واقعا براش مخربه. فقط در مواقع لزوم ریشه های اونو تکان بدید و اونو جابجا کنید (سعی کنید این اتفاق تو هر قرن یه بار بیشتر نیفته) چشما به بالا
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف MohammadRN 1/30/2011, 18:39

خزه داره اما کم. الان ارتفاع آب 3 برابر اندازش هست. هیچ روش دیگه ای جز پاجوش برای تکثیرش نیست؟ D\'oh رشدش خیلی کنده
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 1/30/2011, 18:41

نه روش دیگه ای نداره.
بله وقتی مشغول پرورش و تکثیر یه گیاه (یا ماهی) خوب با رشد کم هستید فقط باید تلاش کنید و صبر کنید تا نتیجه تلاشو ببینید.
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف MohammadRN 1/30/2011, 18:45

خیلی خیلی ممنون آقای صافدل
راستش من فکر می کردم یه جای کارم مشکل داره که الان فهمیدم اینطور نیست رز رز رز رز رز
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف honey 2/15/2011, 12:46

کریپتون - Cryptocoryne 62128 كريپتون رو چطوري تميز كنيم تا حلزون يا احتمالا تخم حلزوناي چسبيده بهش اكواريوم رو الوده نكنه
honey
honey
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه