گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

نگهداری از خارپشت - Hedgehog

+12
hamed_myh
samir
پریا
meshkyvapany
الهام
amir hosein
فریده
شیوا
masi
فرهاد
hengameh
siamak
16 مشترك

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

نگهداری از خارپشت - Hedgehog Empty نگهداری از خارپشت - Hedgehog

پست من طرف siamak 4/29/2010, 09:47

من طبق قولی که دادم امروز اصول نگهداری از جوجه تیغی رو میزارم که دوستانی که علاقه مند هستن جوابشون رو پیدا کنن:

حیوانی که به تازگی به عنوان حیوانات خانگی محبوبی برای کودکان و بزرگسالان شناخته میشوند جوجه تیغی کوتوله آفریقایی است . (African Pygmy Hedgehog) این مخلوقات کوچک به طور متوسط تا 6 اینچ (18 سانتی متر) رشد میکنند که این اندازه از نوک پوزه تا انتهای دم آنهاست و وزن آنها در حالت عادی به یک پاند (حدود نیم کیلو) میرسد. جوجه تیغی ها کوچک و سر به راه هستند و به آسانی اهلی و دستی میشوند و برای هر نوع زندگی آپارتمانی مناسب هستند.
پیش از خرید یک جوجه تیغی شما نیاز دارید از موارد زیر مطلع باشید :

نگهداری از خارپشت - Hedgehog 1272596289
قفس – نیاز به یک قفس بزرگ دارید. یک قفس همستر و چرخ بازی همستر نمیتواند نیازهای جوجه تیغی را در تهیه فضا و تفریح لازم، تامین کند. قفسی که تهیه میکنید حتما باید گرم باشد (نه خیلی داغ!) و نباید هیچ متریال اضافی درون آن باشد تا بتوان آن را به راحتی تمیز کرد.

بستر – تختخواب مخصوص گربه به هیچ عنوان برای جوجه تیغی ها مناسب نیست. در هنگام ادرار و مدفوع و هرگونه دفع دیگری، در صورت ترکیب با موادی که در این گونه بسترها هست احتمال مرگ حیوان وجود دارد. البته پیشنهاد ارزان قیمت تری وجود دارد و آن استفاده از روزنامه است که بهترین بستر برای این حیوانات خواهد بود زیرا مواد حاصل از دفع را به خوبی جذب میکند و به راحتی قابل تعویض است. اکیدا از استفاده از چوب سدر خودداری کنید زیرا عطر آن برای جوجه تیغی مضر خواهد بود.

دما – دمای مناسب برای زندگی این حیوانات دمایی بین 65 تا 80 درجه فارنهایت (18 الی 26 درجه سانتیگراد) است و اگر دما از این بیشتر باشد جوجه تیغی ها برای مقابله با افزایش دمای بدن به خواب می روند.
نگهداری از خارپشت - Hedgehog 1272596411
تمرین و بازی – جوجه تیغی ها نیاز به تفریح زیادی دارند که بتواند به اندازه ی راه رفتن و گردش در طبیعت آنها را سرگرم کند. اگر آنها را در خانه رها میکند باید کاملا مراقب آنها باشید زیرا ممکن است به سرعت خرابکاری به بار بیاورند. آنها علاقه ی زیادی به حفاری دارند و دوست دارند که چنین محیطی را به عنوان محل زندگی انتخاب کنند. برای سرگرمی آنها باید اسباب بازی هایی با سایز نسبتا بزرگ در نظر گرفته شود.

چنگال – از زمانی که جوجه تیغی وارد منزل میشود و امکان خروج ندارد، صاحبان آنها باید مراقب بلند شدن ناخن های آنها باشند. اگر اجازه داده شود که تا حد غیرمجاز و زیادی رشد کنند، میتوانند کاملا ناقص وبدریخت شوند. البته برای بار اول توصیه میشود که جوجه تیغی خود را نزد دامپزشک ببرید تا ناخن او را کوتاه کند و روش کار را به شما بیاموزد.

بالا رفتنن – جوجه تیغی ها عاشق صعود و بالا رفتن از اجسام هستند بنابراین جدا از اینکه سقف محل زندگی آنها را باز بگذارید خودداری کنید.از سوی دیگر نردبان های کوچک و رمپ و دیگر اسباب بازی های قابل بالا رفتن میتوانند به قفس اضافه شوند، البته تا حدی که جوجه تیغی ها را به بیرون از قفس هدایت نکند!!
نگهداری از خارپشت - Hedgehog 1272596449

سر و صدا – جوجه تیغی ها حس شنوایی فوق العاده قوی دارند، بنابراین صاحب این حیوان باید کاملا دقت کند که از این نظر محیط مناسبی برای او ایجاد کند تا حیوان اذیت نشود. صداهای بلند یا صداهایی با فرکانس بالا می توانند این حیوان را به شدت وحشت زده کرده و یا حتی دچار شوک عصبی کند. در مواقعی که وحشت زده میشوند فورا، ستون فقرات و پیشانی و پش گردن آنها کاملا راست شده و تیغ های آنها به حالت ایستا در می آید.

رژیم غذایی – جوجه تیغی ها پستاندار هستند اما در عین حال حشره خوار هم هستند. برای آنها غذاهای تجاری زیادی در دسترس است ولی بسیاری از صاحبان آنها در بسیاری موارد به آنها غذای خشک شده ی گربه و یا کرم های غذایی و میوا هایی نظیر موز و تکه های کوچک گوشت می دهند، اما باید از دادن غذای کنسروی گربه و گوشت یخ زده به شدت اجتناب شود.

آب – همواره باید آب تازه در دسترس این حیوانات باشد. برای این کار میتوانید از ظروف آب مخصوص که در فروشگاه های حیوانات خانگی به فروش میرسند استفاده کنید، می توانید از کاسه هایی با لبه های کوتاه نیز استفاده کنید. البته اگر از کاسه استفاده میکنید باید آمادگی این را داشته باشید که به سرعت کثیف شده و نیاز به تعویض آب داشته باشد.

نگهداری از خارپشت - Hedgehog 1272596475

استحمام (شستشو) – شاید عجیب به نظر برسد ولی جوجه تیغی ها باید بسته به موقعیت، حمام شوند. انگل هایی مانند کک و ساس عمومی ترین دلیل برای استحمام این حیوانات به شمار میرود. گرچه آنها شناگران خوبی به شمار میروند ولی ممکن است صاحب آنها از عکس العملی که در مقابل شسته شدن نشان میدهند غافلگیر شود. در این حالت آنها تیغ های خود را راست کرده و شروع به خس خس میکنند و ممکن است یک نبرد واقعی را با دستان شما به راه بیاندازند. بنابراین زمانی که تصمیم به شستن جوجه تیغی گرفتید احتیاج به یک دستکش ضخیم خواهید داشت، و با یک مسواک کهنه یا بسیار نرم که دندانه های سفت نداشته باشد آنها را در آبی ولرم که 2 اینچ (5 سانتی متر) ارتفاع داشته باشد (با صبر و حوصله زیاد) بشویید. یکی از راه های شستشوی آنها این است که آب را با اندکی شامپوی ملایم (مثلا شامپوی بچه) مخلوط کرده و بشویید. جوجه تیغی را در یک دست نگه داشته و با دست دیگر آب را روی کل بدن جوجه تیغی ریخته و کاملا دقت کنید آب در گوش و چشم و بینی حیوان نرود. بعد از اینکه حیوان کاملا خیس خورد، مسواک را برداشته و تمام کمر را از سر تا انتهای دم را با مسواک کاملا بشویید. حیوان را خوب بشویید و سپس با دقت تمام، آن را در یک پتوی گرم بپیچید تا تمام آبهای روی بدن حیوان خشک شوند. از قبل آمادگی این را داشته باشید که حیوان بعد از شستشو مقاومت زیادی از خود نشان دهد که در اینگونه موارد میتوانید بعد از اتمام شستشو با تکه ای میوه یا یک کرم خوراکی او را گول بزنید و معمولا به همین سادگی میتوان اوضاع را به حالت عادی برگرداند.

جوجه تیغی های دیگر – جوجه تیغی ها حیواناتی تنها هستند و ترجیح میدهند در قفس خود باشند و کسی مزاحم آنها نشود. به جز فصل زاد و ولد، در فصول دیگر نگهداری از بیش از یک جوجه تیغی در یک قفس ممکن است دردسر ساز شود.

نگهداری از خارپشت - Hedgehog 1272596514

منبع :
www.essortment.com
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

نگهداری از خارپشت - Hedgehog Empty رد: نگهداری از خارپشت - Hedgehog

پست من طرف hengameh 4/29/2010, 10:07

وای عالــــــــــــــــــــــــــــــیه... من که نمیتونم حیوون داشته باشم تو خونه اما اگه میشد اینارو میخواستم لبخند
یه سوال اونوقت اینا دیگه از این بزرگتر نمیشن؟؟؟
در ضمن جدا مرسی آقا سیامک که به تمام سوالهای بچه ها اینقدر اهمیت میدین و لطف میکنین و مطالب به این خوبی میزارین رز رز رز

اين مطلب آخرين بار توسط hengameh در 4/29/2010, 10:12 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
hengameh
hengameh
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/29/2010, 10:10

خواهش میکنم هنگامه خانم
اگه باز هم کسی مطلبی خواست میتونه بگه و بنده اگه وقتش رو داشته باشم (و البته ازم بربیاد) کوتاهی نمیکنم، ولی این موضوع واقعا واسه خودم هم جالب بود و نمی دونستم باید این کوچولو ها رو به زور ببریشون حمام!!
اندازه ی اونا هم نهایتا 18 سانتی متر میشه و اون هم مال یه جوجه تیغی بالغه
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف فرهاد 4/29/2010, 11:25

چه مطلب جالبي بود سيامك جان
دست شما دردنكنه كه زحمت كشيدين بابت اين مطلب مفيد
رز رز رز
فرهاد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف masi 4/29/2010, 12:12

يعني خاراش تو دست نميره؟
يه عكسي از حيوانات كوچيك تو يه تاپيكي بود.من عكس جوجه تيغي رو ريختم تو گوشيم هر روز قربونش ميرم.خيلي با نمكه.
قيمتش چه جورياس؟
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف شیوا 4/29/2010, 12:22

ممنون آقا سیامک .تشی رو که گفته بودین عکسش رو دیدم نه منظور من اون نبود.من 2تا عکس از جوجه تیغی داشتم یکیشون بزرگتر بود به نظرم و چند تا دیگه که دارم از همینی که شما گذاشتینه.شاید هم یکین فقط توی عکس اینطوری معلومه!
:m/:
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف فریده 4/29/2010, 12:25

مطلب مفیدی بود مرسی آقا سیامک
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف amir hosein 4/29/2010, 12:29

خیلی مطلب خوبی بود اما لطفا حیوان وحشی نگه ندارید ناراحت کار شما تشویق عموم به نگهداری از حیوانات وحشیه خیلی خوشحال و جرم محسوب میشه البته در کشور هایی که قانون دارند.
amir hosein
amir hosein
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف فرهاد 4/29/2010, 12:31

البته يه نكته مهم من بگم

بنظر من كلا نگهداري حيوون وحشي كار درستي نيست .

جوجه تيغي پت ب حساب نمي ياد و بنظر من اين حيوون بايد تو طبيعت باشه و اين مطلب بدرد كساني ميخوره و مفيده كه بدون اطلاع اين حيوون رو خريدن و نميدونن چطوري نگه دارن و صد البته نبايد باعث تشويق دوستان بشه كه برن بخرنش و بيارن توخونشون
فرهاد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف شیوا 4/29/2010, 12:37

درسته!من با آقا فرهاد کاملا موافقم چون یکی از آشنایان که البته خودشون توی این سایت هستن و خیلی از دوستان هم می شناسنشون!باعث شد یکی از همین بنده خداها به بدترین شکل ممکن جونشو از دست بده!!!! :>#(:
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/30/2010, 07:21

با عرض سلام خدمت دوستان من الآن جواب همه ی دوستان رو میدم که شبهات برطرف بشه و چون خانم ها مقدم هستن با اونها شروع میکنم:

شیوا خانم سلام
من هرگز کسی رو تشویق نمی کنم که یه حیوون وحشی رو نگه داره و اگه این کار رو کردم هم عذر میخوام، اما توجه شما رو به این نکته جلب میکنم که قانون های نگهداری از حیوانات در کشورها و ایالت ها و استان های مختلف دنیا متفاوته. همین جوجه تیغی (البته از نوع Hedgehog، نه از نوع Purcopine) در اکثر کشور های دنیا یک پت یا همون حیوون خونگی به حساب میاد و کاملا نگهداریش آزاده و در اسارت متولد میشه و میتونید از فورشگاه های کاملا مجاز تهیه کنید
اما مورد دیگه اینه که باید این رو هم بدونید که به جز این دو نوع باز هم انواع دیگری از این حیوانات وجود دارند که شاید شما نوع سومی از اونها رو در عکسی که میگین دیده باشین که از این نوع بزرگتر باشه ، چون اندازه این نوع نهایتا به 18 سانتی متر میرسه

سلام معصومه خانم
این جوجه تیغی ها اصلا تیغشون توی دست نمیره، مگر اینکه همونطور که توی مطلب بیان شد باعث تحریک این حیوون بشین و اون هم تیغ های بدنش رو به حالت ایستاده در بیاره تا بتونه از خودش دفاع کنه، درضمن من این اطمینان رو به همه ی دوستان میدم که این یه ضدهوایی یا RPG نیست که تیغ هاشو پرت کنه و این یه خرافه بیش نیست!!
قیمت این حیوون الآن به طور قانونی اگه بخواین تهیه کنید نهایتا 80 هزار تومنه (البته این قیمت گرون فروشیه!) و می تونید با حدود 40 تومن هم تهیه کنید

سلام امیرحسین جان
من هیچکس رو تشویق نمیکنم که حیوونی رو خودش شخصا اسیر کنه و اون بیچاره رو نگه داره، این کار کاملا خلاف قانون، عرف و انسانیته و اگه حرف من این حالت رو در شما ایجاد کرد من عذر میخوام

سلام خدمت دوست گلم آقا فرهاد عزیز
من خدمت شما هم مثل سایر دوستان عرض میکنم که پت بودن یا نبودن یک حیوان کاملا به قوانین محلی بستگی داره به طوری که در بیش از 40 ایالت در آمریکا این حیوون پت به حساب میاد و میشه روش حساب کرد که اون رو از جایی به صورت قانونی خریداری و نگهداری کرد و از پشتیبانی اون مرکز هم استفاده کرد

اگه باز هم سوالی هست من در خدمتم
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف الهام 4/30/2010, 07:26

فکر نمیکردم جوجه تیغی اینقدر با نمک باشه ممنون از اطلاعاتتون آقا سیامک
الهام
الهام
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/30/2010, 07:56

آره، واقعا بامزه هستن
همونطور که خودتون هم دیدین کاملا حیوانات آروم و بی آزاری هستن و فقط رسیدگی و شستشو لازم دارن که اون هم اگه کسی بخواد از اونا نگهداری کنه باید کاراشون رو هم انجام بده و البته زیاد هم سخت به نظر نمیاد
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف meshkyvapany 4/30/2010, 08:37

خیلی خودخواهی اینا رو به عنوان حیون خونگی نگه داشت واقعا خودخواه کسی که نگهشون داره واسش متاسفم
meshkyvapany
meshkyvapany
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف پریا 4/30/2010, 08:51

به نظر منم توی طبیعت باشن قشنگترن لبخند
پریا
پریا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/30/2010, 09:00

پارنیای عزیز
من این موضوع رو ظاهرا باید توی ادامه ی هر تاپیک اضافه کنم:

موجوداتی که در اسارت متولد میشن اگر وارد طبیعت بشن با خطرناکترین محیط و جانداران دیگه روبه رو میشن و مسلما از پس خودشون برنمیان و کسی هم نگفته که شما برین یه حیوون رو از وسط جنگل بگیرین و بیارین توی خونه نگهش دارین!!!
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف meshkyvapany 4/30/2010, 09:08

دوست من موجوداتی که تو اسارت متولد میشن با کلاس اموزش بازگرداندی به طبیعت میتونن زندگی کنند در ضمن ببخشید مادر پدرشون هم 2 ساله فک کنم اهلی شدن
meshkyvapany
meshkyvapany
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/30/2010, 09:42

این بحث ما اینجا به نتیجه نمیرسه
بهتره تمومش کنیم
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف samir 4/30/2010, 11:03

من بابت مطالب مفیدی که در مورد جوجه تیغی گذاشتید تشکر می کنم.

فقط کاش اگر اطلاعات بیشتری دارید در مورد تغذیه جوجه تیغی بیشتر مطلب می ذاشتید. یکی از آشنایان ما تقریبا 6 ماهی می شه که توی باغشون توی کرج جوجه تیغی دارند که زاد و ولد هم می کنند. خیلی دوست دارند در مورد تغذیشون بیشتر بدونم که بتونم بهشون کمک کنم.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/30/2010, 11:12

سلام سمیر عزیز
من اول قبل از همه چیز یه لینک معتبر از سایت ویکیپدیا بدم تا دوستانی که راجع به غیرانسانی بودن و غیر قانونی بودن نگهداری از این حیوون مطالبی رو گوشزد کردن در موارد بعدی دچار سوء تفاهم نشن، این لینک دیدنش بد نیست:
http://en.wikipedia.org/wiki/Domesticated_hedgehog

حالا راجع به بحث شما باید بگم درمورد خوراک اونها مطالبی در این تاپیک گفته شد ولی کلا دایره غذایی اونها مثل همستر و خوکچه نیست که زیاد گسترده باشه و بشه هرچیزی به اونها برای خوردن داد. اگه بشه من تا فردا براتون راجع به برنامه ی غذایی کامل این حیوون یه مطلب میزارم

با تشکر
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف hamed_myh 4/30/2010, 12:22

وای من که عاشق جوجه تیغی هستم ، از اینا تو ایران گیر میاد ؟ قیمتش حدودا چقدره و اینکه چند سال عمر می کنن ؟
دستتون درد نکنه :;;>:
hamed_myh
hamed_myh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف الهام 4/30/2010, 12:50

تو اون لینک نوشته از دهه 1980 نگهداری از جوجه تیغی به عنوان pet شروع شده اما ظاهرا نگهداری ازش کار خیلی راحتی نیست ممکنه به خواب زمستانی بره و براش مشکل پیش بیاد.
الهام
الهام
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف شیوا 4/30/2010, 13:44

جناب آقای Siamak!!!
لطفا به نام فرستنده پست هایی که در تاپیک هایی که میزنید داده میشه بیشتر دقت کنید تا هنگام جواب اشتباه نام رو ذکر نکنید!!!!من توی پست هام چیزی راجع به قوانین ننوشتم که از این جهت برای من پاسخ دادین.

اين مطلب آخرين بار توسط available404 در 4/30/2010, 13:53 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف arefkarimzadeh 4/30/2010, 13:53

سلام من قبلا داشتم وبه هش سوسک میدادم می خورد خودشم سوسک رو به زور گیر می اوردم
arefkarimzadeh
arefkarimzadeh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 4/30/2010, 15:11

دوستان خوبم و سیامک جان

در ابتدا مطلب آقا سیامک را اصلاح کنم.

1. ترجمه اسم حیوانی که شما در بارش مطلب گذاشته اید خارپشت (hedgehog) است نه جوجه تیغی یا تشی (Purcopine).

2. در ایران خارپشت کوتوله آفریقایی وجود ندارد. گونه های خارپشت ایران: خارپشت اروپایی، خارپشت برانت، خارپشت بیابانی و معروفترین آنها خارپشت گوش بلند هستند.

3. روزنامه به هیچ عنوان بستر مناسبی نیست به علت داشتن ترکیبات دارای سرب و ایجاد مسمومیت با سرب در طولانی مدت. بهترین بستر ساقه گندم (کلش) و پوشال کاغذی است.

4. در صورتی که دما زیر 10 درجه سانتی گراد برسد و طول مدت نوردهی در روز زیر 10 ساعت خارپشت به خواب زمستانی می رود. که اشتباها دای بالا را ذکر کردید.

5. به هیچ عنوان نیازی به شستشو مخصوصا با استفاده از مواد شوینده را ندارند و درمان انگلهای خارجی نیز با شستشو انجام نمی شود.

در آخر باید این نکته را اشاره کنم که بله گونه های از خارپشت ها در برخی از کشورها به عنوان حیوان خانگی مطرح می باشند و در اسارت پرورش داده می شوند. ولی کشور ما ایران قابل مقایسه با این کشور ها نیست و خارپشت در هیچ کجای ایران پروزش داده نمی شود و تمامی خارپشتهایی که فروخته می شوند از طبیعت شکار شده و این امر به نسل آنها در طبیعت و اکوسیستم آسیب خواهد زد. پس نگهداری آنها در ایران به عنوان حیوان خانگی صحیح نمی باشد.

بادرود
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة