گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

رازبورا - Rasbora

4 مشترك

رازبورا - Rasbora Empty رازبورا - Rasbora

پست من طرف masi 4/17/2010, 10:43

رازبورا
محل گسترش اِين ماهي هاي کوچک و زِيبا شرق آفرِيقا ، آسِياِي شرقِي ، اندونزِي و فِيلِيپِين است .در محلهاِي طبِيعِي خود اکثرا در آبهاِي کم عمق و در نزدِيکِي سطح آب زندگِي مي کنند .گونه هاِي معروف اِين جنس عبارتند از :

ماهِي رازبوراِي قرمز ِيا رازبوراِي دلقک

رازبورا - Rasbora 16270972989356493446_thumb

اندازه اِين ماهِي که بومي سوماترا و شبه جزِيره مالاِي است تا حدود 5 سانتِيمترمي رسد .اولِين بار در سال 1906 به اروپا برده شد .بدن اِين ماهِي از طرفِين فشرده است .در نِيمه دوم بدن آن در هر طرف ِيک لکه مثلثِي شکل که قاعده آن به طرف سر است قرار دارد .زاوِيه اِين مثلث در نزدِيکِي باله دمي در ماهِي ماده کوچکتر از ماهِي نر است .
تا مدتها تکثِير آن به علت عدم شناخت اختصاصات فِيزِيکِي و شِيميايي آب لازم براِي آن عملِي نبود ولِي امروزه گاه گاهِي اِين ماهِي تکثِير مي شود .درجه حرارت مناسب براِي تخم رِيزِي آن 26 تا 28 درجه سانتِيگراد است .براِي تکثِير آنها ِيک آکوآريوم 50 لِيترِي کافِي است و اگر آکوآريوم بزرگتر است بايد عمق آب آنرا کم کرد .ابتدا بايد آکوآريوم مخصوص تخم رِيزِي اِين ماهِي را با انواع گِياهان ساژِيتارِيا و کرِيپتوکورِين آماده کرد و دو سه روز بعد ِيک جفت ماهِي آماده تخم رِيزِي را در آن قرار داد .عامل تشخِيص ماهِي نر خط طلايي رنگِي است که در امتداد ضلع فوقانِي مثلث تِيره رنگ وجود دارد .به علاوه رنگ ماهِي نر درخشانتر است .ماهِي نر اکثرا بطرف و روِي ماهِي ماده شنا مي کند و ماهِي ماده نِيز اکثرا حالت شکم بطرف بالا بخود گرفته و شکم خود را به زِير برگ گِياهان مي مالد و محل خوبِي براِي تخم رِيزِي پِيدا مي کند تا تخمها را به آنجا بچسباند .در اِين موقع است که تعدادِي تخم کاملا روشن از مخرج تناسلِي ماهِي خارج مي شود .اِين کار چندِين بار زِير برگهاِي دِيگر حدود دو ساعت انجام مي شود تا وقتِي که حدود 30 تا 80 تخم گذارده شود .اگر برگها تازه و تميز نباشند ، تخمها ممکن است به آنها نچسبِيده و به پايين بِيفتند دراِين موقع ممکن است والدِين آنها را بخورند .در حرارت 27 درجه سانتِيگراد نوزادها پس از 18 ساعت از تخم خارج مي شوند .لاروها بسِيار شفاف هستند و گاهِي تا 65 عدد ِيا بِيشتر از تخمها تبدِيل به لارو مي شوند .در شراِيط خوب تغذِيه اِي نوزادها بعد از ِيکماه ممکن است به 10 ميلِيمتر برسند .در اِين موقع است که خال سِياه و مثلثِي شکل روِي بدن آنها شروع به ظاهر شدن مي نماِيد.

ماهِي راز بوراِي دم قِيچِي
اندازه اِين ماهِي که بومي مجمع الجزاِير سوندا است تا 15 سانتِيمتر مي رسد ولِي در آکوآريوم هرگز به اِين اندازه نمي رسد .نگهدارِي آن با ساِير ماهي ها بخوبِي انجام مي شود .اِين ماهِي به آب نرم و کمي اسِيدِي براِي نگهدارِي و تکثِير احتِياج دارد .تولِيد مثل آن مانند ساِير گونه هاِي راز بوراست.

ماهِي راز بوراِي درخشان
اندازه اِين ماهِي که بومي شبه جزِيره مالاِي است تا 8 سانتِيمتر مي رسد .يک نوار سِياه در امتداد آرواره پايينِي تا انتهاِي شکاف بال دمي اِين ماهِي قرار دارد که مشخص کننده اِين گونه است .اِين خط ، چشم طلايي ماهِي را به دو قسمت بالايي و پايينِي تقسِيم مي کند .رنگ اصلِي فلسها خاکسترِي است که در لبه ها تِيره تر است .ماهِي نر داراِي رنگ در هم بنفش متماِيل به صورتِي است ، در صورتِيکه ماهِي ماده بِيشتر متماِيل به سبز است .نرها همچنِين داراِي شعاعهاِي باله دمي قرمز هستند .بِين ماهي ها آکوآريومي از زِيبايي خاصِي برخوردارند .با اِينکه مقدار زِيادِي تخم مي گذارند ، با وجود اِين هميشه تعدادِي از آنها به ته آکوآريوم افتاده و از بِين مي روند .در اِينموقع بهتر است اِين تخمها به آب کم عمق منتقل شوند .رشد و نمو نوزادها غِير همگن است و براِي جلوگِيرِي از همجنس خوارِي بايد آنها را رقم بندِي کرد ، ِيعنِي بچه ماهي ها دشت تر را از کوچکتر جدا نمود. درجه حرارت مناسب براِي آنها 22 تا 28 درجه سانتِيگراد است.

ماهِي راز بوراِي سِيلانِي
باله هاِي اِين ماهِي عموما قرمز رنگ است رنگ اصلِي بدن نِيز قرمز است.ولِي قسمت بالاِي آن سِياه رنگ مي باشد .قسمت جلويي بدن داراِي زمينه قرمز و آبِي رنگ است .تکثِير آن مشابه ساِير انوع راز بوراست .با اِين ماهِي راز بوراِي آتشِي نِيز مي گوِيند.

راز بوراِي علامت تعجب
اندازه اِين ماهِي که بومي سوماترا است تا 5/2 سانتِيمتر مي رسد .در هر طرف بدن نوار سبز تِيره رنگِي وجود دارد که در بالاِي آن خال قرمز طلايي رنگِي قرار دارد .نوار و خال در مجموع شکل علامت تعجب را دارند .در آکوآريومهاِي کوچک مي توان آنرا تکثِير کرد .تخمها معمولا در زِير برگ گِياهان و گاهِي در لبه آنها گذارده مي شوند .تخم رِيزِي چند مرحله اِي است و در طول چند روز انجام مي شود .بهترِين درجه حرارت مناسب براِي آن 26 تا 28 درجه سانتِيگراد است.

منبع:www.irib.ir
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رازبورا - Rasbora Empty رد: رازبورا - Rasbora

پست من طرف siamak 4/17/2010, 10:50

چه قیافه ی باحال و خنگی دارن این ماهیا
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف masi 4/17/2010, 10:54

خنگ؟خيلي هم بلان.
چند وقت پيش تو باغ ماهي ديدم از اينا اما نخريدم.شب تو خواب ديدم تو پلاسكو در به در دنبالشونم.
امروز رفتم 3تا گرفتم.
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/17/2010, 11:08

ولی خیلی خنگ نگاه می کنن، منم می خوام، شاید مارمارین ببینه اشتهاش باز شه بچه
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف spider 5/5/2010, 17:54

من که دوتا گرفتم طی دو روز مردن!
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف apb 5/6/2010, 00:16

spider عزیز ، رازبورا ها ماهیانی نسبتا طریف هستند! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه