گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

اين لاكپشت‌ها مرگ آفرينند (غیر واقعی و کاملا غلط و مغرضانه)

+19
الهام
kaveh-sabz
غزال
majid alavi
لاکی
محمد
Alireza
motahhareh
snake_eater
Ronia
Koosha_Raisi
iranherpetology
mehregan
Dr. Iman Memarian
mrglinux
apb
maryam.m
Mr.Mizuyama
Foad
23 مشترك

صفحه 2 از 2 الصفحة السابقة  1, 2

اين لاكپشت‌ها مرگ آفرينند (غیر واقعی و کاملا غلط و مغرضانه) - صفحة 2 Empty رد: اين لاكپشت‌ها مرگ آفرينند (غیر واقعی و کاملا غلط و مغرضانه)

پست من طرف لاکی 8/31/2009, 04:26

شما هم درست ميگين ولي در اين نوشته لاك پشت ها به هيولاهاي مرگبار توصيف شدند و من به عنوان يك دوستدار حيوانات با نشان دادن لاك پشت به عنوان هيولا مخالفم
لاکی
لاکی
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

اين لاكپشت‌ها مرگ آفرينند (غیر واقعی و کاملا غلط و مغرضانه) - صفحة 2 Empty رد: اين لاكپشت‌ها مرگ آفرينند (غیر واقعی و کاملا غلط و مغرضانه)

پست من طرف majid alavi 8/31/2009, 18:01

تشکر میکنیم از خانم یا آقای مهمان
این مطالب که فرمودین تا حدودی درسته اما هیولا دیگه نیستن به جدم.
خوبه بچه لاکپشتن اگه یه حیوون دیگه مثل بچه خرس بودن میگفتین بزرگترین موجود وحشتناک دنیا.
در کل من به یه چیز معتقدم امیدوارم دکتر عزیز هم معتقد باشه

آقا در کل قانون اینو میگه تن رو سالم نیاید بزاری تو تابوت
غیر از اینه؟ باید بعترین تفریح.لذت رو از این دنیا برد.
پدر یکی از دوستان من شدیدترین تصادفات رو داشت زنده موند اما دم در خونشون زمین خورد مرد به همین راحتی.سرمایش بیش از حد تصوره.ایشون چه لذتی از دنبا برد؟ هیچی
حالا با این تفاسیر میگم اگه قراره آدم بمیره میمیره ربطی به مریضی و این داستانا نداره.من خودم به طور اتفاقی این لاکپشتارو دیدم و خریدم.قرار نیست به خاطر چیزی که بعدا مریضی میاره نخرم و لذت نبرم.خریدم تو خونم هستن و لذت خودشو داره.اما بنده تا حالا نشنیدم کسی با خرید اینا مریضی خاصی بگیره.حالا شما هم مهمان ارجمند زیاد سخت نگیر مریضم شدیم جهنم.خوب این دکتر هست دیگه هوامونو داره.غیر از اینه دکتر؟
من 2 عفته دیگه میرم تایلند.آمار گرفتم برم محلی که اینارو پرورش میدن از نزدیک ببینم و گزارش تهیه کنم.البته فقط به خاطر اینا نمیرم.بی خبر نمیزارمتون.حتما گزارش دقیق از این لاگپشتا رو تو این سایت می زارم.
مخلص همگی هستیم دربست.به جدم
majid alavi
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

پست من طرف apb 9/1/2009, 00:45

اول از همه باید از شما بپرسم که آیا در طول زندگیتون تا بحال مطلبی رو در روزنامه های کثیرالنتشار و یا هر رسانه ای که مخاطب عام داره چاپ کردید؟ مطمئنا خیر
چون اگر اینطور بود حداقل متوجه این مسئله می شدید که روزنامه ها مطالب دریافتی رو با توجه به سلیقه خودشون تغییر میدند و از نویسنده هم اجازه نمی گیرند.
اگه چنین مطلبی صحت داره یه انسان عاقل و به شخص نمونه و دانشمند ، چرا باید مقاله خودش رو در این روزنامه ها چاپ کنه ، چون باید بدونه روزنامه ها این تغییرات رو ایجاد می کنند و صحت مطلب علمی از بین می ره! ممکنه حتی اشتباهات فاحشی در مطلب علمی ایجاد بشه! پس بهتره برای اطلاعات رسانی از رسانه های گروهی استفاده بشه نه برای بیان مطالب علمی!

من یه بحث دیگه رو باز می کنم ، مردم دیگه این روزها هر چیزی رو باور نمی کنند ، دسترسی به اینترنت ، کتاب های خارجی و ... تا حدودی باعث می شه مردم تخقیق کنن ، با ترسناک ، هواناک و کشنده نشون دادن این لاک پشت ها به ندرت ممکنه کسی ایک ادعا رو قبول بکنه ، یه انسان تیز هوش همه جوانب رو در نطر می گیره ، متأسفته به علت فشار سازمان محیط زیست واردات و فروش ابن لاک پشت هت ممنوع شده و یه عده از اون ها که ار مغاره ها گرفته شده اند معلوم نیست سرشون په بلایی اومده!!! ولی می خوام ببینیم کسی باروش شده که این ها هولناک یا کشنده اند ، خوب جواب منفیه و جالبه بدونید اوضاع برعکس هم دشه ، طرفدارنشون بیشتر شدن و خیلی از مغازه های آکواریوم فروشی برای مشریان خاصشون این ها رو میارن و می فروشند و البته با قیمت های بیشتری که ایت لام پشت ها پیدا کرده اند ، فروشندگانشون سود بیشتری هم می کنند ، پس کل این قضیه که لاک پشت ها رو کشنده نشون بدیم به هیچ نتیجه ای نرسید ، از ابتدا درست نبود اصلا مطرح بشه ، یه بزرگنمایی و اغراق چه قدر می تونه دوام داشته باشه ، اونم در این عصر ارتباطات! باید از اول در مورد محیط زیست و خطرات این موجودات برای محیط زیست که majid alavi جان شاید از خرس همبسی بیشتر باشه گفته بشه ، باید به فروشنده گفته بشه به مردم در این مورد اطلاع رسانی کنند ، باید از راه های درست اطلاعات درست در اختیار مردم گذاشت تا هرکسی خودش بفهمه و لاک پشت گوش قرمزش رو در طبیعا رهاسازی نکنه ، من در عصر ارتباطات بگم خیلی از ماهیان آکواریوم برای انسان کشنده هستند ، آبا خنده دار نیست ، حال آن که من برای این این مطلب رو گفته باشم که بگم کسی ابن ماهی های گوشتخوار رو تو طبیعت رها نکنه که اکوسیستم به هم می ریزه. چرا ما همیشه می خواهیم لقمه رو از پست گردن برداریم؟ سالمونلا رو همه موجوات می گیرند و منتقل می کنند ، چرا فقط در مورد لاک پشت گفته شده سالمونلا ، کبوترم همین طوریه دیگه.
به دانشمند علافه مند و تیز هوش ، با سخنانش بار علمی خودش رو نشون میده و چیزی نمی گه که بعدا خنده دار جلوه بکنه. من هنوز از این نحوه برخورد در تعجبم! اونم از طرف یه شخصیت علمی!
شاید اگه 10 سال پیش این مطلب بیان می شه خیلی ها باور می کردند ، اما پیرامون خودمون رو هم بهرته نگاه کنیم ، من که دارم می بینم این صحبت نه تنها نتیجه نده ، بلمه باعث به وجود آمدم فیمت های نجومی برای لاک پشت های گوش قرمز و تشویق بیشتر برخی فروشندگان به فروش اون ها شده که باز برخی می خرند در طبیعت رها سازی می کنند و این اصلا خوب نیست. شاید با هزینه کمتر و از طریق اطلاع رسانی خیلی بهتر ، منطقی تر و نتیجه بخش تر می شد با این موضوع مقابله کرد ، کاری که ما کردیم و در این فروم به جای این که وقتی لاک پشتشون رو نمی خواهند ، آزاد کنند ، واگذار می کنند و این طوری هم حیوان راضی تره و هم صاحب حیوان و هیچ مشکلی هم برای محیط زیست به وجود نمیاد! و حدا هم راضی تره.
حال یه سوال دیگه :آیا برای جلوگیری از به خطر افتادن محیط ریست ، دریسه جلوی ورود پیرانا ، فلاور هورن ، اسکار ، آروانا و ... گرفته بشه!!!! حال اینکه در تمام کشورهای دیگه اون ها به فروش می رسند و با اطلاع رسانی مشکلی پبش نمیاد!

متاسفانه سريع‌ترين راه خلاصي از دست گاز اين لاك‌پشت، رها كردن آنها در آبراهه‌هاي محلي است.
بررسي‌ها نشان داده است كه گونه‌هاي مهاجم داراي رشد جمعيتي مثبت بوده و نرخ رشد بالايي دارند، بنابراين مديريت اين‌گونه‌ها بسيار مشكل و هزينه‌بر است. تنها ابزار مديريتي و راه جلوگيري از هجوم گونه‌هاي غيربومي، جلوگيري از ورود و فروش آنها در داخل كشور جهت ممانعت از تاثير مخرب آنها بر روي اكوسيستم‌هاي آب شيرين و گونه‌هاي بومي مي‌باشد. با توجه به اين امر، بايد در مورد ورود ناخواسته و غيرعمدي گونه‌هاي خارجي بسيار محتاط بود و اميد است سازمان‌هاي مسوول بويژه سازمان حفاظت محيط زيست در مورد جمع‌آوري اين‌گونه، اقدامات اكيد و عاجلي را انجام دهد.

متأسفته اقدامات سریع و عاجل هیچ وقت بهترین افدامات نیستند ، چه از طرف کسانی که رهاسازی می کنند ، چه از طرف کسانی که می خاوهند جلوی یک کار استباه را بگیرند ، با فکر بهتر و بیشتر و برنامه ربزه همه چیز قابل کنترل خواهد بود! (البته اگه دیر نشده باشه ، در مورد برخی از کارها اطلاع رسانی باید قبل از انجام اون کار انجام بشه ، که گاهی به علت سهل انگاری مسوولان اطلاع رسانی دیر هم ممکنه دیگه فایده ای نداشته باشه) امیدوارم سازمان محیط زیست لااقل در جمع آوری ابن لاک پشت ها از طبیعت با برنامه ریزی بهتری عمل کنه و از انجام اقدامات مظطربانه دز این خصوص بپرهیزد و با فکر بیشتر موفقیت بیشتری داشته باشه و کسانی که هم اکنون قاچاقی این لاک پشت ها رو می خرند دیگه فکر رها سازی این موجودات به سرشون نزنه! تا این گونه در کشور ما به عنوان یه جانور مخرب محیط زیست(و نه به عنوان کشنده انسان و با به عنوان بیماری زای بیماری های وحشتناک) مشکلی ایجاد نکنه!

من بازم تأکید می کنم ، تا زمانی که شرایطی ایجاد نشه که ما مستقیما بتونیم حرفهامون رو به مردم برسونیم ، بی آنکه تغییراتی درش اعمال بشه ، نمی تونیم جلوی فاجعه اکوسیستمی رو در این مورد بگیریم. چرا خود مسولان در این جا به جای صحبت از جلوگیری از واردات ، صحبت از اطلاع رسانی به گونه های مختلف نمی کنند ، چرا صحبت از ایجاد جاهایی که مردم بعد که لاک پشتشون رو نخواسنتد ، با علاقه به اونجا بسپرند و در طبیعت رهاساری نکنند نمی کنند ، تازه شاید بعد هم به نفر دیگه که اون لا پشت ها رو دوس داره بیاد ازشون بگیره و ببره نگه داره. به فرض هم مسوولان طحمت کش این لاک پشت ها رو از طبیعت جمع آوری گرئمئ ، این همه لاک پشتی که باز قاچاقی به مشتریان به اصطلاح خاص برخی آکواریوم فروشی ها فروحته می شن اگه باز در طبیهت رها سازی بشن چی؟ پس مسوولان سعی کنن در این رابطه دوستانه و روراست برخورد کنند و یا جانب گیری ها بحث رو پیچیده نکنند و با تصمصم گیری درست ما رو هم از برکات دانششون به درستی مطلع کنند ، لطف داشتن دانش در اطلاع رسانی و کمک به دیگرانه نه در سکوت یا پافشاری بر نظرات بی نتیجه قبلی.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف ??????? 9/1/2009, 04:27

سلام من نوشته های همه دوستان و همچنین admin رو خوندم ، برداشت کلی من این هست که چرا ما ایرانی ها فقط سعی در خراب کردن بقیه داریم؟ این عادت زشت در تمام سطوح کشور دیده میشه و مطالب این سایت هم نمونه ای از اون هست چرا ما سعی در کمک کردن و ایجاد حس همکاری نداریم؟
بحث علاقمندان به لاک پشت ها با بحث افراد غیر مطلع که این موجودات رو خریداری می کنند فرق می کنه و من با مطلب خانم غفاری کاملا موافقم . هر مطلبی رو می شه از جهات مختلف تحلیل کرد و حالا چون بخش کوچکی از مطلب خانم غفاری با سلیقه و دیدگاه شما فرق داشته با این تیتر زشت سعی در خراب کردنش دارید این واقعا درست نیست و نظر هر انسانی برای من محترم هست.
من مدتی برای روزنامه ها مطلب می فرستادم و با اون دوستی که نوشته مطالب نویسنده رو بدون اجاز تغییر می دند کاملا موافقم و این اتفاق بارها برای خود من افتاده.
گناه کسی که فقط سعی در اطلاع رسانی در مورد خطرات زیست محیطی داشته چیه که حالا اینجا براش دادگاه تشکیل دادین؟!!
شما می دونید که تعداد افرادی که در ایران روی خزنده ها بطور تخصصی و آکادمیک کار می کنند کمتر از انگشتان دو دست شماست؟
من در اولین کارگاه آموزشی آشنایی با خزندگان که با همکاری دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شد شرکت کردم و خانم غفاری جزو مدرسین اون کارگاه بود ، من اگر جای خانم غفاری بودم با این مطالب سایت شما حتما برخورد جدی می کردم اما خوب من جای ایشون نیستم اما حداقل می تونم نظرمو در این رابطه بگم. لاک پشت سبز
Anonymous
???????
مهمان

پست من طرف apb 9/1/2009, 05:47

دوستدار عزیز و مهمان گرامی سایت ، من هم با خانم غفاری در مورد همکاری هیچ تفاوت سلیقه با نظری ندارم ، هر دوی ماه خواستار یه چیز هستیم ، سلامتی اکوسیستم خودمان و من برای ایشون به عنوان یک شخصیت علمی بسیار بسیار احترما قائلم ، ولی راه های ما با هم فرق داره ، من هیچ وفت با خراب کردن یه موجود هدفم رو پیش نمی برم ، من هم این مطلب رو قبول دارم که روزنامه ها اخبار رو عوض می کنند و گله من از ایشون همینه که چرا از منابع این چنین استفاده می کنند که جنبه های منفی در بحث نگهداری یک حیوان به عنوان پت داشته باشه و از یک حیوان چنین هیولایی ساخته بشه ، چرا ما حفایق رو رها کنیم و در مورد سالمونلا این چنین موضع بگیریم حال آن که همه جانداران این بیماری رو می گیرند پس چرا ما باید طوری اون رو نشون بدیم که همه فکر کنند این بیماری مخصوص ابن لاک پشت هاست و ... ، ما همه خزندگان رو دوست داریم ، من انتظار دارم شخصی هم مرتبه با سزکار خانم غفاری که این همه در مورد خزندگان و لاک پشت ها کار کرده اند ، لااقل سلامتی به عده لاک پشت هم مهم باشه! من همین جا برای این که برداشت اشتباه نشه و بحث به بیراهه کشیده نشه ، اعلام می کنم که جواب هایی که لااقل خود من در این رابطه می دهم در مخالفت با ابشون یا پایین آوردن شخصیت علمی ایشون نیست ، ولی اعلام می کنم که همون طور که گفتم راه ها در این مورد فرق می کنه ، من سعی دارم بدون هیولا نشان دادن حیوانات ، اون ها رو حفظ کنم و با اطلاع رسانی درست در این زمینه اکوسیستم رو از فاجعه نجات بدم. حال به سوال دارم ، آیا اگه از جانب من در روزنامه یه مقاله نوشته بشه من مسوول اون نیستم؟ اگه من جای ایشون بودم به روزنامه ها شکایت می کردم که چرا متن حرف های من رو عوض کرده اید؟ لااقل می خواستم چند روز بعد مفاله ای درست چاپ شود که ابهامات رو برطرف کنه! ولی اگه من شکایتی از این موضوع نداشته باشم یعنی با نوشته ها مخالفتی ندارم.

برداشت کلی من این هست که چرا ما ایرانی ها فقط سعی در خراب کردن بقیه داریم؟

من دقیقا برعکس حرفی که شما بیان کردید هیچ سعی در خراب کردن کسی ندارم و حتی مخالف تصمیم گیری های عجولانه ای هستم که می تونه باعث خراب شدن به حیوان و تبدیل کردن اون به یه موجود وحشتناک داره ، چه برسد به انسانی در حد ایشون! (من اعتقاد دارم اگر کسی می خواهد خودش رو بالا بکشد باید با تلاش مثبت خودش رو بالا بیاورد و از تلاش برای پایین آوردن شخصی دیگر به منظور بالا بردن خودمان بسیار متنفرم)

گناه کسی که فقط سعی در اطلاع رسانی در مورد خطرات زیست محیطی داشته چیه که حالا اینجا براش دادگاه تشکیل دادین؟!!

شما چرا این طور صحبت می کنید ، صحبت من اصلا در مورد ایشون نیست ، صحبت من بیشتر در مورد تصمیم گیری عجولانه و اشتباه برخی از سازمان ها در پی چاپ چنین مقالاتی در روزنامه ها و ... می باشد. ما اصلا صلاحیت نشکبل دادگاه در مورد ایشون رو نداریم که بخواهیم ایم کار رو بکنیم. من اگه می خواستم کسی رو خراب کنم ، تمامی نظرات مخالف خودم رو از این تاپیک پاک می کردم و به میهمان ها که عضو هم نیم شند اجازه فعالیت در تاپیک رو نمی دادم.(قسمت مربوط به میهمان رو قفل می کردم) جالبه بدونید ، چند بار بچه های سایت هم با لحنی بسیار تند در این تاپیک مطلب نوشتند که جنبه شخصی داشت ، من به اون ها اخطار دادم و پست هاشو ن رو پاک و یا اصلاح هم کردم .

خانم غفاری شخص بسیار زحمت کشی در رایطه با لاک پشت ها هستند ، ولی من از ایشون انتظار خیلی بیشتری داشتم ، چون ایشون رو به گونه ای هم فکر با خودم می بینم. تنها گله مندی من از ایشون در در نحوه برخورد با این موضوع می باشد. من اگه از ایشون در چنین شرایطی انتظار تصمیم گیری عادلانه تری نداشته باشم ، از چه کسی می تونم این انتظار رو داشته باشم.

من اعلام می کنم که حاضر به هر گونه همکاری در زمینه جلوگیری از گسترش پراکندگی لاک پشت های گوش قرمز در اکوسیستم ایران هستم ، به شرطی که از اون ها هیولا ساخته نشه و راه حل های بی نتیحه ارائه نشه. چرا الان باید هم چنان لاک پشت گوش قرمز غیرقانونی فروخته بشه و دورباره برخی اون رو به علت عدم اطلاع رسانی درست در طبیعت رها کنند ، که حتی اگه تعدای از اون ها از طبیعت گرفته شوند ، دوباره اون ها به طبیعت اضافه شوند! این خطر جدی تر از اونیه که بخواهیم ببیشتر از این دست روی دست بگذاریم. در نتیجه من حاضرم از امکانات این سایت(که شاید یکی از اولین فروم هایی باشه که به صورت تخصصی در زمینه نگهداری لاک پشت ها فعالیت می کنه) استفاده کنم تا جلوی این گسترش گوش قرمز رو در طبیعت ایران بگیرم (لااقل در بین مخاطبین خودمان) و این بحران رو به گونه ای با برنامه ریزی درست و منطقی برطرف کنم ، ولی من باید اطلاع داشته باشم که کسی که در طرف مقابل من قرار داره چه کسی هست ، تا بهتر بتونیم در این مورد صحبت کنیم. پس خواشمندم که کسانی که دراین تاپیک مطالبی رو عنوان می کنند در سابت عضو شده(ثبت نام کنند) و خودشون رو معرفی کننند تا بیشتر در این مورد صحبت بشه و نظاتشون رو در این مورد بهتر بفهمیم و از حضورشون در آینده هم بیشتر بهره مند شویم. با تشکر ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 9/1/2009, 09:00

دوست عزیز مهمان باید یک نکته ای را اضافه کنم و آن این است که برگذار کننده کارگاه خزندگان اگر دقت کرده باشید همانطور که خودتان ذکر کردید ما بودیم. اگر بازهم دقت کرده باشید در مورد بیماریها خونگیری و موارد مانند این خزنده شناسان پارس کاری انجام نمی دادند و این وظیفه دامپزشکان است. کسی شکی در خطر این لاکپشتها برای اکوسیستم ندارد و نگرانی خانم غفاری و تمامی افراد در این زمینه کاملا به جاست مشکل اینجاست که هم خانم غفاری و هم برخی از دوستان که پیام گذاشتند وارد مبحث غیر تخصصی خود در زمینه بیماریها شدند و متاسفانه این مبحث را به صورت غیر واقعی و با غلو جلوه داده اند که کار درستی نیست و با این روش به جایی نمی رسیم.

با درود
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 9/1/2009, 09:34

من در فروم گفتگوی لاک پشتی ، وبلاگ لاک پشتها و کتاب راهنمای نگهداری از لاک پشتها ، به هیچ عنوان قصد ترغیب کردن دیگران برای نگهداری نه از لاک پشت و نه جاندار دیگری را داشته ام و می دانم دوستانم دیگرم هم این قصد را نداشتند. تنها هدف ما اطلاع رسانی درست و معتبر بوده است تا شاید بتوانیم به این حیوانات کمکی کرده باشیم. به نظر ما حتی اگر حیوانی را نادانسته خریداری می کنیم وظیفه مان است از آن به بهترین شکل ممکن نگهداری کنیم. متاسفانه مقاله مزبور همونجور که سایر دوستان و دکتر معماریان تایید کرده اند، حاوی مطالب غیر واقعی و غلط و مغرضانه است. بعد از این مقاله و در اثر آن، بسیار از لاک پشتها از خانه ها برون گذاشته شدند و در اثر همین مقاله خیلی از اونها در آبها و مناطق ایران رها شدند که تمام مشاهدات، وجود آنها در طبیعت ایران را تایید می کند. فقط می توانم بگم این مقاله باعث نابودی لاک پشتهای بسیاری و دقیقا برعکس چیزی که در مقاله ذکر شده بود، باعث رها شدن آن در طبیعت شد... و این جای تاسف دارد و نشانه ای از بی تجربگی نویسنده در اثر گذاری و نا آشنایی و فکر نکردن به اثری که نوشته ایشون در مخاطب دارد را نشان می دهد.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف لاکی 9/1/2009, 13:51

درسته منم مثل پرهام جان از كمك دريغ نميكنم به شرط اينكه هيولا نشند در ضمن با وجود كتاب محمد فر عزيز هم ما ميتونيم اطلاع رساني كنيم و جلوگيري از بيماري اصلا كاش كتاب يك جلد ديگه هم پيدا كنه
لاکی
لاکی
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف غزال 11/19/2009, 05:50

تايني من كه تا حالا هيچ رفتار تهاجمي نداشته حتي وقتي مه تاخواسته و ندونسته اذيتش كردم تنها دفاعي كه از خودش كرده سرشو برده تو لاكش
غزال
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

اين لاكپشت‌ها مرگ آفرينند (غیر واقعی و کاملا غلط و مغرضانه) - صفحة 2 Empty لاک پشت گوش قرمز،دشمن لاک پشتهاي بومي

پست من طرف kaveh-sabz 7/15/2010, 20:34

آنها ممکن است جذاب ، زیبا و بی گناه به نظر برسند ، اما در واقع "لاکپشت پشت گوش قرمز" یکی از خطرناک ترین لاکپشت های مهاجم دنیا است.این گونه شکارچی شناخته شده ای نداشته و اگر فرصت پیدا کند ،ممکن است جای حیوانات محلی مانند لاکپشت برکه ای اروپایی را بگیرد.

لاکپشت پشت گوش قرمز (Trachemys scripta) از لاکپشت های آب شیرین است . وجود یک لکه قرمز مشخص در پشت چشم و در دو طرف صورت باعث شده است که به راحتی از سایر لاکپشت های برکه ای شناخته شود. لاکپشت گوش قرمز بومی شرق ، شمال و مرکز آمریکا (دره می سی سی پی ) است. این گونه در زیستگاههای آبی متنوعی وجود دارد: برکه ها ، رودخانه ها و دریاچه ها. اما بعنوان حیوان خانگی به بیش از 30 کشور در سراسر جهان معرفی شده است .

لاکپشت های گوش قرمز تازه از تخم بیرون آمده با اندازه کمتر از چند سانتیمتر بعنوان حیوان خانگی در بسیاری از کشورهای جهان فروخته می شود ، اما بسرعت رشد کرده و بسیاری از مالکان این حیوانات بدون توجه به عواقب عمل خود ، لاکپشت های بزرگ شده در اسارت خود را در اکوسیستم های طبیعی آب شیرین رها می کنند. این گونه پرخاشگر بوده و گاز آنها بسیار دردناک است . متاسفانه سریع ترین راه خلاصی از دست گاز این لاکپشت ، رها کردن آنها در آبراهه های محلی است. یک لاکپشت گوش قرمز ماده از دو سالگی می تواند تخم بگذارد و در هر سال سه بار قادر به تخمگذاری است ، که هر بار تا 20 تخم گذاشته می شود. در مکان هایی که شرایط هوا برای این گونه مناسب است بطور موفقیت آمیزی با طبیعت سازگار شده است و بسرعت افزایش یافته است.

چند سالی است که لاکپشت برکه ای گوش قرمز با عناوین : لاکپشت سنگاپوری ، لاکپشت مینیاتوری و ...... در کشور ما بفروش می رسد.متاسفانه طی چند ماه اخیر ، تعداد بیشماری از این گونه وارد کشور شده و در تمامی مراکز فروش ماهی های زینتی و حتی مراکز بزرگ خرید پایتخت بفروش می رسد.در واپسین روزهای سال 1387 تعداد فروشندگان این گونه مهاجم بقدری افزایش یافته که حتی در کنار خیابان نیز اقدام به فروش این لاکپشت می نمایند.بدلیل ظاهر زیبا و اندازه بسیار کوچک این لاکپشت ، اکثر کودکان جذب آنها شده و والدین بی اطلاع از خطرات آنها اقدام به خرید لاکپشت گوش قرمز می نمایند.

سوال : انگیزه شما از خریدن لاکپشت برای سفره هفت سین چیست ؟چون کوچک ، زیبا و سبز هستند و یا چون کودکانتان از شما درخواست کرده اند؟ آیا از عواقب آن در رابطه با سلامت کودکان خود و همچنین اثرات منفی فاجعه بار آنها بر روی اجتماعات آب شیرین کشور و گونه های بومی ایران اطلاع دارید؟ آیا متوجه هستید که با خرید این خزنده کوچک و زیبا یکی از خطرناکترین گونه های مهاجم دنیا را که در لیست 100 گونه مهاجم دنیا قرار دارد به خانه خود و اکوسیستم های آب شیرین شهر خود دعوت کرده اید؟آیا اطلاع دارید که در بسیاری از کشورهای جهان ، پروتکل های سختگیرانه ای در رابطه با ممنوعیت ورود آنها وجود دارد و واردات لاکپشت گوش قرمز از سال 1997 به اتحادیه اروپا ممنوع شده است و در حال حاضر واردات ، فروش ،نگهداری و آزاد سازی این گونه ، در بسیاری از کشورها مانند استرالیا ، غیر قانونی است و جرایم سنگینی دارد. تا بحال به این مطلب فکر کرده اید که این موجود خوش خط و خال رقیب لاکپشت برکه ای اروپایی(یکی از تنها سه گونه لاکپشت برکه ای کشور) است؟ لازم به ذکر است که لاکپشت گوش قرمز به باکتری های "سالمونلا" و "آریزنا" آلوده است( علائم بیماری سالمونلا شامل: اسهال شدید ، اسهال خونی، تب ، لرز ، ناراحتی شکمی و گاهی تهوع. علائم این بیماری یک تا سه روز بعد از تماس با حیوان بوجود می آید. این بیماری در کودکان بیشتر شایع است). در کانادا و آمریکا موارد بسیاری از انتقال سالمونلا از لاکپشت گوش قرمز به انسان گزارش شده است.بیماری سالمنلا یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان است.

کمی قبل از خرید و درخواست کودکان خود ، تامل کنید چون خطر در کمین است و ناآگاهی شما و ما فاجعه خواهد آفرید.
kaveh-sabz
kaveh-sabz
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف apb 7/16/2010, 00:53

kaveh-sabz عزیز ، سالمونلا در تقریبا همه جانوران وجود داره ، پستاندارن ، خزدگان ، پرندگان و ...

و کل بحث شما رو من باهاتون موافقم ، جز نکاتی چند! در اون کشور ها واردات ماهیانی مثل پیرانا و ... ممن.ع است ،در کشور ماهیان زینتب بسیاری وارد می شه که بسیار خطرناک تر از لاک پشت گوش قرمزند برای اکوسیستم! و با رها سازی آن ها فاجعه به بار میاد!ولی این حرف ها فقط در مورد لاک پشته! می دوند این ماهیان از چه سالی وارد شدند! حتی به دروغ گفته شده بود که این لاک پشته ها کشنده اند ، با این تصور که دیگه کسی نخره ، همه کسانی که داشتند رها سازی کردند و نتیجه معکوس داد! درست یسان کردن مساول بسیار مهمه! و این لاکپشت ها هم د رحال حاضر در ایران برای قروش وجود دارند و آکواریوم فروشی ها به صورت پنهانی اقدام به فروش اون ها به مشتریان خاص خود می کنند و متأسفانه با وجود این که چندین سال روی ممانعت از واردات و فروش اون کار کردند ، گویا کاری عملی نیست ، پس بهتره کمیواقع بینانه تر بنگریم! اگه همون موقع به جای این که گفته بشه این ها کشنده اند ، اعلام شده بود که این ها اکوسیستم رو از بین می برند (کثل خود شما که همین رو گفتید) ، هر ایرانیی خودش رها سازی نمی کرد و تو این سایت هم همیشه این مطلب بهش توجه شده بود و بستری برای واگذاری این جانور فراهم شده بود تا کسان که نمی خواهند در طبیعت رهاسازی نکنند و واگذار بکنند! حتی اگه این کار توسط سازمان های دحمایت از حیوانات انچام می شد ، بسیار بهتر بود و اعلام می شد که محلی مصنوعی برای کسانی در نظر گرفته می شه که گوش قرمز بتونه تا آخر عمر اونجا به راحتی زندگی کنه! این طوری همه خیالشون راحت میشه! طرز برخودر با این مسئله متأسفانه بسیار ابتدایی بود! در حال حاضر تنها کاری که از ما برمیاد ، اینه که عواقب ناشی از رها سازی رو به اطلاع همه برسونیم و از رها سازی جلوگیری کنیم و شرایط واگذاری رو در سایت و ... ایجاد کنی ، چون واقا تو این چند سال به صورت تجربی دیده شد که مثل این که می شه جلوی واردات اون رو گرفت و نمی شه مانع فروشش در آکواریوم فروشی ها شد! و خیلی ها به هر حال می خرند ، ولی اگه بدونند که اگه در آیده نخواستن باید باهاش چه کاری کنند ، خیلی بهتره! اگه بدونن که رها سازی در طبیعت به چه دلیلی اشتباه است ، خودشون رهاسازی نمی کنند و واگذار می کنند! در حال حاضر این بهترین و منطقی ترین گزینه به نظر می رسه ، پس بهتره که به جای این بگیم کسی نخره یا وارد نشه با به فروش نرسه که در عمل نشون داده شد امکانش اینجا وجود نداره ، فرهنگ درست نگهداری از اون رو بگیم و عواقب ناشی از رها سازیش همه همه جا پهش کنیم ، حتی موقع فروش این لاک پشت ها! پمفلت های لاک پشتی این سایت هم که در جاهایی که این ها فروش می رفتند توس طخود بچه ها پخش شد ، شامل همین موار بود و به شدت با رها سازی اون ها مخالقت می شد! امید است در آینده ، شرایطی ایجاد بشه که گونه هایی مهام در عمل (نه به صورت گفتاری) ، واردات و خرید و فروششون متوقف بشه! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف الهام 7/16/2010, 02:29

من این مقاله رو پارسال خوندم و خیلی روم تاثیر بدی گذاشت متاسفانه تو کشور ما بجای حل مسئله همیشه می خوان صورت مساله رو پاک کنند عاشق لاک پشت
الهام
الهام
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Innocent 7/16/2010, 05:02

منکه اگه یروز Luckyایم مرد...دیگه لاکی نمیخرم... چون... مریض میشه خودم هم کلی عذاب میکشم.... و عذاب وجدان میگیرم ....همون طوری که خودم دوست دارم آزاد باشم این بیچاره هم حق آزادی داره....
Innocent
Innocent
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 7/16/2010, 06:01

Innocent عزیز ، کجای این ماله ربطی به آزادی لاک پشت ها داشت؟؟؟ این مقاله در مورد لاک پشت هایی که در اسارت تکثیر شدند و برای فروش آورده می شوند و مردم اون ها رو می خرند! این قضیه مربوط به رهاسازی لاک پشت ها در طبیعت ، جلوگیری از وارداتشون و طرز مقابله با جلوگیری از رها سازی اون ها در ایران است! نه در مورد لاک پشت های وحشی که از طبیعت می گیرند و در تراریوم نگهداری می کنند! که همه می دونند غلطه! اگه شرایط تراریوم شما مطلوب باشه ، لاک پشت گوش قرمز شما 40 سال زندگی می کنه ، ولی اگه در طبیعت نهایت تا 20 سال زندگی می کنه! آمار نشون می ده که نگهداری در تراریوم تحت شرایط خوب ، می تونه بیشتر به نفعشون باشه! و همون طور که گفتم اگه شرایط تراریومتون خوب باشه ، لاک پشتتون دچار مشکل نمیشه! لطفا در رابطه با موضوع تاپیک ها پست زده بشه! با تشکر ، موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف atefeh_58 7/18/2010, 14:46

بلاخره چی شد؟
atefeh_58
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

پست من طرف apb 7/19/2010, 00:54

atefeh_58 عزیز ، چی چی شد؟ این مطلب کاملا غیر واقعی بوده و به دلایل محیط ریستی می باشد نه بهداشتی که متأسفانه توسط تصمیم گیری با عجله و احساسی به این گونه اطلاع داده شده!

منظورتون رو نمی فهمم ، چه چیزی باید چی می شده؟؟؟ موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف لاکی 7/19/2010, 12:48

درسته که گوش قرمز رقیب برکه ای است ولی از نظر بیماری تغذیه و رفتار فرقی ندارند و بازم میگم اینکه خطریند دروغ محضه ولی خودمونیم بنظر من یکی فقط برکه ای اروپایی خوشگله
لاکی
لاکی
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف محمد 7/19/2010, 12:53

اقا لاکی بعد از مدت ها دوباره تو فروم دیدیمتون اشاره
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف لاکی 7/19/2010, 12:58

و منم از دیدن همه خوشحالم دلم برات تنگ شده بود محمد جان
لاکی
لاکی
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف محمد 7/19/2010, 13:01

ممنون.تو این مدت که نبودی فروم خیلی تغییر کرده
اين لاكپشت‌ها مرگ آفرينند (غیر واقعی و کاملا غلط و مغرضانه) - صفحة 2 Khosh
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف لاکی 7/19/2010, 13:04

ازت ممنونم بله خیلی فرق کرده ولی بازم جای تغییر داره
لاکی
لاکی
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف ssk_1361 5/23/2011, 14:07

من از وقتی فهمیدم لاکی خوشگلم چقدر خطرناکه تازه بیشتر ازش خوشم اومده...این لاکی ها خطرناک نیستن بیخود ازشون غول درست نکنین
پیام مدیر: تایپ انگلیسی، خلاف مقرراته. لطفا فقط و فقط فارسی تایپ کنین
ssk_1361
ssk_1361
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف santin 6/29/2012, 16:51

یعنی فقط گوش قرمز ها خطرناکند؟وای.برکه ای اروپایی چطور؟
santin
santin
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

صفحه 2 از 2 الصفحة السابقة  1, 2

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة