بلبل خرما

اذهب الى الأسفل

بلبل خرما

پست من طرف marzieh في 3/18/2011, 19:54

این مطلب رو از ویکی پدیا اینجا گذاشتم به یاد بلبل عزیزم نئو که وقتی جوجه بود خریدمش و در بهار جوانی در یک باغ میوه رهاش کردم تا دنبال زندگیش بره،هر کی بلبل داشته می فهمه من چی میگم . این پرنده عجیب با قلب آدم بازی میکنه. اما توصیه میکنم نخرید چون این پرنده بومی ایران هم هست پس تو طبیعت ایران راحت زندگی میکنه اما برای عرضه در بازار اونها رو بی رحمانه در دوران جوجگی از تو لانه بر می دارند.

بلبل خرما پرنده‌ای از خانوادهٔ بلبل است که در شمال عراق، جنوب ایران، افغانستان، پاکستان، شمال غرب هندوستان و شبه جزیره عربستان زندگی می‌کند.

بلبل خرما قدری از بلبل بزرگتر است. نر و ماده آن هم‌شکل است. سر و گلوی سیاه با لکه بزرگ سفید در ناحیه گونه، سطح پشتی قهوه‌ای روشن، سطح شکمی خاکستری چرک، پوشپرهای زیر دمی زرد نارنجی و دم سیاه با نوک سفید دارد. روی سر اثری از کاکل دارد.

پرنده‌ای است آشنا و پر سروصدا، معمولاً جفت جفت و یا به صورت دسته‌های کوچک دیده می‌شود. پرنده جوان سر قهوه‌ای رنگ دارد.

محل زیست آن اغلب باغات و نخلستان‌ها و جاهای پر درخت است گاهی هم در نقاط کم درخت دیده می‌شود. غذای اصلی آن همچنان که از نامش بر می‌آید بیشتر میوه درخت خرما و سایر میوه هاست. در لیست غذای او حشرات و ملخ‌ها و کرم نیز جایگاه ویژه‌ای دارد . لانه‌اش را اغلب بر روی شاخه درختان موجود می‌سازد. تولید مثل آنها در اواسط ماه‌های اردیبهشت و خرداد صورت می‌گیرد. بلبل ماده پس از اتمام کار لانه‌سازی دو یا سه عدد تخم می‌گذارد و پرنده نر و ماده به نوبت ۱۴ تا ۱۵ روز روی تخم می‌خوابد و سپس والدین جوجه‌ها را با کرم‌ها تغذیه می‌کنند که بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کرم در روز برای دو جوجه می‌آورند . بعد از ۱۵ روز جوجه‌ها آشیانه را ترک می‌کنند . تغذیه جوجه‌ها تا زمان پرواز که یک ماهی به طول می‌انجامد بر عهده والدین است.

بلبل خرما از جمله آفات درخت خرما محسوب می‌شود زیرا شهد خرماهای رسیده را می‌خورد و در نتیجه آن خرماها یا می‌ریزد و یا حشرات در آن تخم می‌گذارند. وقوع این امر موجب خسارت عمده‌ای می‌شود. بلبل خرما را بعضا به جهت آواز خوانی و انس گرفتن سریع با محیط خانه و انسان، دست آموز و نگهداری می‌کنند. این پرنده چنانچه محیط امنی برایش فراهم شود می‌تواند در خانه لانه‌سازی و تولید مثل نماید.avatar
marzieh
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

تشکر : 55

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بلبل خرما

پست من طرف شیوا في 3/19/2011, 06:29

خیلی خوشحال از این بلبل های خرما هوا که یکم گرم میشه میان نزدیک خونه ی ما چون اینطرف بیشتر درخت و باغ میوست یک جفت دائمی اینجا میان فکر کنم گلابی ها رو میخورن...ولی صداشون خیلی بلنده... خیلی خوشحال یکی هم یکی از همسایه ها انداخته بود داخل قفس چند روز بعد دیدم مرده.. متفکر

_________________
مسافران زمین،باید همه چیزش را دوست بدارند.در دسترس بگذارند و آرام بخوانند.حفظ کنند،هدیه دهند و به نوبت بگیرند و زود پس دهند.مثل بلیط سفرشان ... و راضی باشند به از دست دادن چهره هاشان!
زمین ما
avatar
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

تشکر : 31

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بلبل خرما

پست من طرف ممد في 6/7/2012, 07:35

من يه دونه داشتم كه رو زمين پيدا كرده بودم آوردمش خونه و با سرنگ بزرگش كردم بزرگ كه شد قشنگ حرف ميزد مثلن ميگفت مهدي يا وقتي گرسنه بود انقدر ميگفت غذا تا بهش غذا ميداديم(درضمن پفك نمكي خيلي دوست داشت)تو خونه آزاد بود يه بار داييم اذيتش كرد اونم ميرفت با نكش ميزدش و وقتي داييم ميخاست بگيردش فرار ميكرد.خيلي حرف گوش كن بود ولي يه روز از خونه رفت بيرون و يه آدم نامرد اونو با تير زد گوجه در صورت گوجه در صورت گوجه در صورت گریه گریه گریه گریه گریه گریه گریه گریه گریه
avatar
ممد
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

تشکر : 0

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد