گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

نگهداری ماهی در تنگ آب

+2
شیوا
Foad
6 مشترك

نگهداری ماهی در تنگ آب Empty نگهداری ماهی در تنگ آب

پست من طرف Foad 12/7/2010, 09:29

چه ماهی ها را می توان در تنگ نگهداشت؟ نگهداری ماهی در تنگ مناسب است یا نامناسب است؟

نگهداری ماهی در تنگ آب I544248_4vcxll4

قطعا من نگهداری در تنگ را توصیه نمی کنم، چه برای ماهی های عید و چه برای ماهی فایتر. تنگ به دلیل کوچک بودن، فضای کمی را برای شنا کردن ماهی به وجود می آورد و ماهی کمتر می تواند در آن فعالیت کند، همچنین در فضای کوچک حجم آب کمی جا می شود و در حجم آب کم فاکتورهای آمونیاک و نیتریت آب می تواند به میزان زیادی به طور ناگهانی افزایش یابد. دلیل دیگر مناسب نبود تنگ، طراحی دوار آن است که اجازه موقعیت یابی را از ماهی میگیرید و ماهی گیج می شود.

نگهداری ماهی در تنگ آب I544252_Betta15

شاید بتوان ماهی های فایتر، ماهی های گلدفیش، گورامی، کوریدوراس و ... را در تنگ نگهداشت، ولی این یک نگهداری ایده آل و در شرایط مناسب برای این ماهی ها نخواهد بود. بهتون توصیه می کنم یک ماهی فایتر را در یک آکواریوم بزرگ قرار بدین تا ببنید چه قدرت زیبا و شاداب شنا می کند و لذت می برد ...

Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

نگهداری ماهی در تنگ آب Empty رد: نگهداری ماهی در تنگ آب

پست من طرف شیوا 12/7/2010, 16:00

لبخند مطب خوبی بود اما ا توجه به اینکه همیشه همه چیز ایده آل نیست پس باید به نحو احسن از همون موقعیت های داشته استفاده کرد دیگه!مثلا واسه کسی مثل من که آکواریوم گیاه خوار ندارم باید همیشه آرزوی داشتن یه گلدفیش به دلم بمونه؟؟؟ خیلی خوشحال
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 12/7/2010, 16:04

یعنی اینکه ماهی بدبخت و تو تنگ نگهداری کنید خانم شیوا؟
مطلبتون خیلی خوب بود مهندس ::😄::
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Developer Programmer 12/7/2010, 16:43

فضای کمی را برای شنا کردن ماهی به وجود می آورد و ماهی کمتر می تواند در آن فعالیت کند،
این مطلب همیشه صادق نیست.ماهی فایتر به دلیل فیزیک بدنی خاص و آبشش ها، میتونه در آب خیلی کم عمق هم تنفس کنه.
دلیل دیگر مناسب نبود تنگ، طراحی دوار آن است که اجازه موقعیت یابی را از ماهی میگیرید و ماهی گیج می شود.
اون چیزی که ماهی رو گیج میکنه بیشتر از موقعیت یابی، استرس بسیار شدیده که در نهایت منجر به مرگ ماهی می شه. علت این استرس گرد بودن تنگه که کوچکترین صدایی در محیط بیرون، مثل بلندگو در داخل عمل میکنه و ماهی کم کم به دیار باقی سفر می کنه ::😄::
Developer Programmer
Developer Programmer
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Foad 12/7/2010, 17:05

ممنون رسولی جان و ممنون آقای افشین که متن من را کامل کردید.
Afshin_Zavar نوشته است:
این مطلب همیشه صادق نیست.ماهی فایتر به دلیل فیزیک بدنی خاص و آبشش ها، میتونه در آب خیلی کم عمق هم تنفس کنه.
آقای افشین، به نظر من زندگی فایتر در حجم آب کم و کم عمق که نمی تواند فعالیت زیادی هم در آن داشته باشد، چندان خوشایند نیست. این پیشنهادم کردم که دوستان یک فایتر را در یک تانک مناسب قرار بدن تا ببینند چه ماهی فعال، جذاب و شادابی می شود.
من به عنوان کسی که به حیوانات علاقه مند هستم مخالف زندانی کردن این ماهی زیبا در یک تانک کوچک و آن هم به دلیل داشتن اندام لابیرنت برای تنفس از هوا (ماهی های لابیرنت دار - Labyrinth Fish) و لازم نداشتن پمپ هوا و تجهیزات آکواریوم برای آن، هستم.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف msafdel 12/7/2010, 19:34

نگهداری یه ماهی مثل فایتر تو تنگ خیلی دور از ذهن نیست چون این ماهی توی طبیعت هم توی آبهای بسیار کم عمق و راکد زندگی می کنه و اصولا تحرک زیادی هم نداره. تازه اگه توی آکواریومهای جمعی نگهداری بشه ممکنه به دم و باله فوق العاده زیباش آسیب برسونه و
بهتون توصیه می کنم یک ماهی فایتر را در یک آکواریوم بزرگ قرار بدین تا ببنید چه قدرت زیبا و شاداب شنا می کند و لذت می برد
اگه فایتر توی آکواریومهایی که ارتفاع آب بیشتر از 20 سانت باشه به مشکل می خوره (اگه خیلی ارتفاع زیاد باشه حتی ممکنه منجر به مرگش بشه). نکته دیگه اینکه فایترهای نر را نمی تونید باهم نگهداری کنید (البته استثنا داره) و اگه شما یه پرورش دهنده فایتر باشید مجبورید اونا رو توی تنگهای کوچیک نگهداری کنید. مهمترین مشکل توی نگهداری فایتر تو تنگ، ثابت نگهداشتن دمای آبه که باید بالای 28 باشه.
اما در مورد گلدفیش این یه جنایته!!! شیوا خانم خواهشا از خیرش بگذرید. حتی در مورد ماهی های قرمز عید هم کار درستی نیست چه برسه به گلدفیش. این رسم گذاشتن ماهی قرمز روی سفره هفت سین یه رسم ایرانی نیست. کاش میشد یه چیز دیگه جایگزینش کرد. نزدیک عید که میشه وقتی این ماهی ها رو می بینم دلم براشون میسوزه. هیچ کاری از دستم بر نمیاد جز اینکه به هر کسی برسم در مورد نحوه نگهداری و پرورش و فاجعه ای که در عید اتفاق میفته توضیح بدم. پیشنهاد می کنم شما هم برای حمایت از این ماهیها اقدام کنید.
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف شیوا 12/8/2010, 04:46

خوابم میاد جالبه!جنایت!پس الان ماهیه من باید صدبار مرده باشه!در حالیکه 3 ساله داره بدون کمترین مریضی زندگی میکنه و طولش به حدود 12 سانتی متر رسیده!یه سوال دیگه هم واسه من پیش اومده!چرا هروقت حرف از تنگ میشه همه به یاد ظرف کوچک و گرد کم آب میفتیم؟چیزی که الان فراوونه ظروف بلور با شکل و سایز های متنوع!
به فکر نگهداری خوب ماهی بودن یک چیزه و از اساس نگهداری کردنش رو زیر سوال بردن یک چیزه دیگست... چشمک می زنم
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Developer Programmer 12/8/2010, 05:33

پس الان ماهیه من باید صدبار مرده باشه!در حالیکه 3 ساله داره بدون کمترین مریضی زندگی میکنه و طولش به حدود 12 سانتی متر رسیده
این جوابیه که همیشه دوستان تازه کار، می دن. مثلا یه ماهی دیسکس خریدن، آب رو اسیدی نکردن، کلر زدایی نکردن به هیچ کدوم از فاکتورهای آب دست نزدن. الان هم ماهیشون به ظاهر سرحاله... مدتی بعد گلایه میکنن که ماهیشون رشد سوز شده، رنگ جالبی نداره، دنبال جفت نمیره، تخم ریزی نمی کنه و امثالهم
خانم شیوا، شما یک ماهی کوچیک داشتین که از زمان بچگی به یک میزان نیتریت و دما عادتش دادین و این زبون بسته، به این شرایط خو گرفته و فعالیت های بدنیش رو متناسب با میزان اکسیژن اب تنظیم کرده
کافیست یک ماهی قرمز رو که مدت ها در تانک نگه داشتین، واسه چند ساعت در داخل تنگ بندازین، ظرف سه سوت، ماهی خودش رو از تنگ بیرون می ندازه تا خودکشی کنه یا از شدت آلودگی آب و حجم کم اکسیژن، خفه میشه
Developer Programmer
Developer Programmer
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف شيما 12/8/2010, 06:00

آقاي زوار مرسي از توضيحات خوبتان همچنين آقايان فواد و محمد .
شيواي عزيز ميدانم ماهيتان را بيشتر از همه ما دوست داريد پس توصيه هاي دوستاني كه در اينكار تجربه و آگاهي لازم را دارند جدي بگيريد و شرايط لازم را برايش تهيه كنيد.
من شرايط ماهي شما را نميدانم اما اگر مطابق استانداردها نيست تغييرش دهيد و مثل بقيه نگوييد تا حالا چيزيش نشده .اين جواب تا عمق وجود امد را ميسوزاند
تا جايي كه من شما را ميشناسم حيوان دوست و معقول هستيد كوتاهي نكنيد دوست من پیروزی
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

روانشناس گفتگوی لاک پشتی روانشناس انجمن
کاربر ماه انجمن کاربر برتر انجمن

پست من طرف MohammadRN 12/8/2010, 07:30

خانم شیوا من هم قبلاً یه ماهی قرمز تو تنگ نگه می داشتم ولی بعد از 3 سال مرد تعجب در صورتی که عمر اینها بیشتر هست و دیگه اینکه اگر این 3 سال در محیط طبیعی خودش یا یه جای بزرگ تر می موند علاوه بر اینکه سرحال تر بود رشد بیشتری هم می کرد. همین طور که یکبار داخل تانک اصلیم قرار داده بودمش با 2 تا گلدفیش دیگه نمی دونید چقدر سرحال شدو این ور اون ور می رفت با هم کلی بازی می کردند جوری که احساس کردم داره تو دل خودش میگه آزاد شدم. از اون موقع مجبور شدم که دوباره ببرمش تو تنگ چون جا واسش نداشتم و فیلترمم قدرت کافی رو نداشت ولی علی رغم میل باطنیم بردمش تو تنگ. اصلاً دلم نمی یومد که این کار رو بکنم.تو تنگ اینا همش در استرس هستند چون اگر در آب با شنا کردنشون موج ایجاد بشه این ارتعاشات به دیواره تنگ می خوره و دوباره بازتاب می کنه به ماهی حالا تو تنگ های مدور از هر جهت به سمت ماهی بر می گرده و ماهی تو استرس قرار می گیره. چون مژه های ریزی که تو خط جانبی ماهی هستند تحریک میشه و ماهی احساس می کنه که تو محیط اتفاقی داره می افته حالا شکارچی میاد یا هرچیز دیگه موندم چی بگم
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف شیوا 12/8/2010, 15:58

پیروزی حالا که نظر تمام دوستان اینه من هم بعد از پایان امتحانات یک آکواریوم کوچیک واسه ماهیم میگیرم
حالا آقای افشین زوار چطور تازه کار بودن رو از یک جمله متوجه میشن واسه من که خیلی جالبه!!! اشاره بماند

پیروزی
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 12/8/2010, 17:48

منظورشون این نبود که شما تازه کار هستید شیوا خانم منظورشون این بود که از شما بعیده
قابل توجه دوستان شیوا خانم اگر من رو راهنمایی نمی کردند الان اینقدر ماهی و 2 تا تانک نداشتم. واقعاً ممنونم رز
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 12/8/2010, 18:46

خانم شیوا پیشاپیش آکواریوم جدیدتونو تبریک میگم لبخند و همینطور گلدفیشهای جدیدتونو. چون همینجوریه گلدفیش، اول براش آکواریوم می خرید بعد براش چند تا دوست میارید که تنها نباشه، بعدش یهو می بینید عین آفت همه آکواریومهاتونو گلدفیش گرفته چشمک می زنم
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف شیوا 12/9/2010, 11:16

ممنون دوستان عزیز
خواهش میکنم آقا محم این چه حرفیه چشمک می زنم
آقای صافدل دقیقا خودمم همین فکرو میکنم... چشمک می زنم
شیوا