گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

تفسيري روانشناسانه از نگهداري پت

4 مشترك

تفسيري روانشناسانه از نگهداري پت  Empty تفسيري روانشناسانه از نگهداري پت

پست من طرف شيما 11/22/2010, 04:42

در همه جا ميخوانيم كه روانشناسان گفته اند انسانهاي تنها براي پر كردن تنعايي خود پت نگه ميدارند و يا انسانهاي داراي كمبودهاي عاطفي براي جلب توجه چنين ميكنند و من بر ان شدم به زباني روانشناسانه اين پديده را از اين اتهام برهانم و بگويم هيچ روانشناسي چنين نميگويد مگر افرادي كه خود را روانشناس ميدانند همانطور كه اگر پايش بيافتد پزشك،فيزيلوژيست،سياستمدارو... هم هستند!!!!
دكتر شيري پژوهشگر تحليل رواني دانشگاه آكسفورد است و اين مطلب را به خوبي شرح داده است:
هويت يابي بوسيله اشياء و حيوانات(مثل ماشين مدل بالا،لباس مارك،پت و...)يك اختلال رواني است كه در برخي افراد وجود دارد اما اين دليل نميشود كه هر كسي از اشياء فوق استفاده كرد دچار اين اختلال باشد.عده اندكي به اين اختلال دچار هستند و نميتوانيم بگوييم هركس حيوان نگه ميدارد براي جلب توجه و كمبود و..است چه بسا بسياري افراد اينگونه نيستند بلكه هوش عاطفي بالايي دارند.هوش عاطفي يعني توانايي برقراري ارتباط با ديگران(تشخيص و بيان عواطف خود،عواطف طرف مقابل و برقراري ارتباط برپايه اين تشخيص)تشخيص عواطف و احساسات حيوان بدليل نداشتن كلام كار دشواري است و كسيكه از روي حركات حيوان ميفهمد ناراحت ،گرسنه ،خوشحال و...است داراي هوش عاطفي بالاليي بوده و اگر در چنين شرايط دشواري توان برقراري ارتباط دارد با انسان نيز بهتر ارتباط برقرار ميكند .
داشتن پت مانند داشتن داشتن بچه اي است كه بزرگ نميشود ولذا به انسان كمك ميكند بخش والد حمايت گر درون خود را پرورش دهد يعني انسان را به يك مهارت اجتماعي ميرساند .كودكان نيز در ارتباط با پت در تعاملات اجتماعي آينده حود موفق تر خواهند بود
و اما مسئله حمايت از حيوانات ،يونگ رواندرمانگر برجسته و صاحب نظريه در روانشناسي از چيزي به نام آنيما سخن ميگويد كه بخش زنانه وجود هر مردي است(شامل محبت كردن،انعطاف پذيري و...)آنيما به انسان كمك ميكند با خارج از خود(جنس مخالف،طبيعت)ارتباط برقرار كند.آنيما دو لايه دارد لايه1-درك تفاوت جنسي و رابطه در حد مسايل جنسي در رابطه با هستي نيز نگاه لذت جو(طبيعت وحيوانات براي كسب لذت من آفريده شده اند)لايه2-زن يك موجود زيباست كه دنيا را زيبا ميكند و من هم بخشي از زيبايي دنيا هستم.در اين لايه فرد به نوعي وحدت در هستي دست ميابد و هستي را پيوسته ميبيند (هر چيزي زيباست و بخشي از هستي و من هم بايد به گونه اي رفتار كنم كه زيبايي را دو چندان كنم)و رسيدگي به هر بخشي به بخشهاي ديگر نيز منتقل ميشود چون جهان پيوسته است.

افراد با بالا رفتن آگاهي و دانش شان از لايه 1 به 2 حركت ميكنند .افرادي كه ميگويند اينهمه آدم گرسنه و نيازمند حمايت حيوانات معني ندارد و چرا پناهگاه حيوانات داشته باشيم يا پول خرج آنها كنيم در لايه 1 آنيما باقي مانده اند و متاسفانه به رشدي كه بايد نرسيده اند
(مصاحبه با دكتر شيري بطور كامل در سايت pug.irميباشد)

اين مطلب آخرين بار توسط شيما در 11/22/2010, 05:40 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

روانشناس گفتگوی لاک پشتی روانشناس انجمن
کاربر ماه انجمن کاربر برتر انجمن

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

تفسيري روانشناسانه از نگهداري پت  Empty رد: تفسيري روانشناسانه از نگهداري پت

پست من طرف MohammadRN 11/22/2010, 05:06

خانم شیما
خیلی تفسیر خوبی بود.
من اولین بار که شروع به نگهداری از پت کردم می خواستم بین خودم و طبیعت یک رابطه برقرار کنم .
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 11/22/2010, 07:48

من اولین بار به صورت اتفاقی با لاکی (لاک پشت گوش قرمزم) آشنا شدم و بعد از آن بخش والد حامی در رفتار من شکل گرفت و یکی از بهترین حسها در من به وجود آمد، طوری که احساس می کنم نگهداری از پت (الان دو تا آکواریوم و کلی و ماهی زیبا دارم) جزء جداناپذیری از زندگی من شده است. به نظرم حس نگهداری و حامی حیوانات بودند و رفتار متقابل و احساس نیازهای حیوانات از جمله نعمتهای الهی برای ماست و تا وقتی کسی آن را تجربه نکند، نمی تواند این حس را درک کند. همچنین به نظرم اگر هر کس در دنیا، یک حیوان خانگی داشته باشد (و البته درست از آن نگهداری کند) دنیا مکان بهتری برای زندگی خواهد بود.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف شيما 11/22/2010, 08:01

ورود شيماي نازنين هم به زندگي من اتفاقي بود .نشانم داد كه حيوانات چه احساسات كه ندارند و چه چيزها كه نميفهمند.هميشه گفته ام شيما فرشته كوچكي بود كه خدا براي هدايت من فرستاد .براي آنكه رفتارم را تغيير دهم.غذايم را تغيير دهم .دنيايم را تغيير دهم .شيما كه آمد كم كم پرنده ها،گربه ها،سگها،مورچه ها،سوسكها و... را فهميدم و درهاي خانه ام به رويشان گشوده شد آنوقت همه اهل خانه زير رو شدند حتي پدرم كه ميگفت سگ نجس است خودش الان سه سگ نگهبان درست و حسابي دارد كه دستها و پاهايش را خيس آب ميكنند(ليس ميزنند)و البته من جرات نزديك شدن بهشان را ندارم و فقط از دور نظاره شان ميكنم
حيوانات نشانه هاي آشكار خداوندند براي هدايت ما
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

روانشناس گفتگوی لاک پشتی روانشناس انجمن
کاربر ماه انجمن کاربر برتر انجمن

پست من طرف parsaa_91 11/22/2010, 17:52

عالی بود.
parsaa_91