گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

گورکن عسل - Honey Badger

2 مشترك

گورکن عسل - Honey Badger Empty گورکن عسل - Honey Badger

پست من طرف teresa 9/27/2010, 06:52

جانوری به نام گورکن عسل خوار

نام علمی: Mellivora capensis

نام عمومی: Ratel ( راتل )

این جانور خپل، به خاطر علاقه زیادش به عسل به " گورکن عسل Honey Badger " معروف شده است.

خانواده: Mustelidae

گورکن عسل - Honey Badger 29015388181487091676

زیستگاه اصلی : آفریقا و بخش های غربی و جنوبی آسیا؛ از بلوچستان در شرق ایران گرفته تا جنوب عراق، پاکستان و راجستان در غرب هند

وضعیت بدنی: نر و ماده این جانور از نظر اندازه، تقاوت قابل ملاحظه ای با هم دارند به گونه ای که گاهی حتی نرها وزنشان به دو برابر وزن ماده ها خواهد رسید. پوست فوق العاده زبر این جانور، او را از نیش زنبورها در امان می دارد؛ در عین حال همین پوست به دلیل اینکه روی بدن بسیار شل می ایستد، وسیله دفاعی مناسبی برای اوست به این ترتیب که اگر حیوانی به او حمله کند و پشت گردن او را چنگ بگیرد، می تواند به راحتی در پوست خود بچرخد و حتی مهاجم را گاز بگیرد.

وزن: ماده ها بین 5 تا 10 کیلوگرم وزن دارند در حالیکه وزن نرها به 9 تا 14 کیلوگرم خواهد رسید.

طول بدن: 60 تا 102 سانتیمتر ( طول دم: 16 تا 30 سانتیمتر )

ارتفاع: از زمین تا شانه ها به 23 تا 30 سانتیمتر می رسد.

وضعیت زندگی: گرچه برخی اوقات در روز نیز فعال است، اما غالبا" حیوانی شب رو است و به تنهایی یا با جفت خود زندگی می کند. برای سال ها نام این جانور در کتاب رکوردهای گینس در کنار اسامی حیوانات بی باک ثبت شده بود.

شکار و تغذیه: در آفریقا بین این جانور و پرنده ای کوچک موسوم به " راهنمای عسل Honey Guide " به خاطر ویژگی عسل خواری، مشارکت و پیوندی ایجاد شده است. شیوه کار به این صورت است که هانی گاید صرفا" آواز سر داده، در جلو به پرواز در می آید و " راتل Ratel " را به لانه زنبورهای وحشی هدایت می کند. آنگاه راتل با پنجه های قوی خود، لانه را در هم می شکند و هر دو شریک، غنیمت به دست آمده را بین هم تقسیم می کنند. افزون بر عسل و نوزاد زنبور، از حیوانات کوچک، خزندگان، بی مهرگان، ریشه ها و میوه ها نیز تغذیه می کند و گاهی به حیوانات بزرگتری از قبیل گوسفند و غزال نیز حمله می برد. آنها حتی زمانیکه وحشت زده شوند، می توانند به انسان ها نیز آسیب برسانند.

تولید مثل: این احتمال هست که راتل ها، فصل تولید مثل مشخصی نداشته باشند اما معمولا" بین ماه های سپتامبر و اکتبر اتفاق می افتد. گورکن عسل ماده، در هر نوبت بارداری، 2 نوزاد در یک سوراخ زیرزمینی یا در لانه ای وسط صخره ها به دنیا می آورد. دوره بارداری این راسوی آفریقایی، 6 تا 7 ماه است.

برگرفته از:

کد:
http://en.wikipedia.org/wiki/Honey_Badger
http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Mellivora_capensis.html
teresa
teresa
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

گورکن عسل - Honey Badger Empty رد: گورکن عسل - Honey Badger

پست من طرف Dr. Iman Memarian 9/29/2010, 11:46

مریم خانم تاپیک را در جای مناسبی قرار ندادی.
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

گورکن عسل - Honey Badger Empty رد: گورکن عسل - Honey Badger

پست من طرف teresa 9/29/2010, 12:01

باسلام خدمت اقای دکتر

من این تاپیک رو در قسمت سایر حیوانات قرار داده بودم ولی بعد از چند ساعت نمیدونم به چه طریقی از اینجا سردر اورد.گفتم شاید یکی از دوستان که اطلاعات بهتری دارند این کارو انجام دادند.

باتشکر
teresa
teresa
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه