گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

گوپی - Guppy Fish

+28
metti
milad 22
rasaam
Kian
arsalan
mary.m
marzieh
msafdel
شیوا
parsaa_91
ایران دوست
Innocent
mehrshad
movaffaq
honey
love animals
farzadprogram
MohammadRN
فریده
masi
dordon
sara_b211
Foad
spider
mahsa
apb
setareh
speedy
32 مشترك

صفحه 1 از 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  الصفحة التالية

گوپی - Guppy Fish Empty گوپی - Guppy Fish

پست من طرف speedy 5/25/2009, 23:14

خانواده : شیربت زنده زا دنداندار
زیر خانواده : پولیسیده
نام ماهیان : گوپی guppyer fish
طول حداکثر: 6 سانتی متر
سطح شنا: میان آب
مکانهای جاگیری :میان تخته سنگهاو گیاهان آبزی
نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب
همزیستی: سازگار با تمام ماهیان
تغذیه: غذای خشک
خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما 25درجه سانتی گراد - سختی آب 20 درجه - PH= 7
دشواری نگهداری: گروه 2
رفتار و نوع تولید مثل : زنده زا،یکی از فراگیرترین و زیباترین ماهیان اکواریومی بوده و تقریباً تمامی رنگهای موجود در رنگین کمان را میتوان در ماهیان گوپی مشاهده کرد. تکثیرکنندگان گوپی با اصلاح نژاد به انواع مختلف گوپی دست یافته اند. تکثیر آن در اکواریوم امکان پذیر است.

گوپی - Guppy Fish 14a1b5efb511d4

منشأ این ماهی دقیقاً مربوط به آمریکای جنوبی (برزیل و باربادوی) است. این ماهی ها به صورت گسترده ای به منظور مبارزه با لارو پشه ی مالاریا در تمام جهان پراکنده شده اند و توانسته اند به خوبی خودشان را با شرایط متنوع محیطی سازگار کرده و تولیدمثل نمایند. بسیار جالب است بدانیم گوپی هایی وجود دارند که به طرز شگفت آوری تحمل سازگاری در هر سه محیط آب شور، شیرین، آب خالص دریا را دارا می باشند.جنس نر گوپی های تخم بچه زاsuorapivovo توسط باله ی مخرجی که به صورت اندام تناسلی نر تغییر شکل داده به راحتی قابل تشخیص می باشد. همچنین نر ها نسبت به ماده ها به طورقابل توجهی کوچکترو باریکتر بوده و اغلب رنگ های بسیار زیبایی بر روی بدن دارند.
اندازه ها:
حداکثر تا ٦ سانتی متر در جنس ماده میرسد.
محل زندگی:
گوپی ها محل بزرگی برای زندگی نمی خواهندو به سادگی در یک آکواریم کوچک نگهداری می شوند.از نظر تزئینات داخل آکواریم ، آن ها گیاهان برگ پهن غوطه ور را ترجیح می دهند. از آنجا که این ماهی ها در مقابل اجسام کمرنگ داخل آکواریم،بسیار رنگپریده به نظر می رسندپیشنهاد می شود یک بستر پوشیده از شن های تیره برای آن ها مهیا نمائید.
رفتارهای اجتماعی:
این ماهی با نشاط نه تنها در جوار هم جنس هایش بلکه در کنار سایر ماهی های آکواریمی نیز بسیار سازگار عمل می کند و این خاصیت از آن ها یک عنصر برجسته جهت حضور در هر آکواریمی را فراهم ساخته است.ار آنجایی که گوپی ها از هیچ کوششی برای جفت گیری کوتاهی نمی کنند بنابراین بهتر است نسبت جنس ماده به نر بیشتر باشد. بعضی از نرها اغلب دارای باله های بزگ و کشیده ای هستند، که می توانند آن ها را برای ماهیان دیگر مانند یک هدف سهل الوصول نشان دهندو بنابر این هیچ گاه گوپی ها را به همراه ماهی های مهاجم یا گوشتخوار در یک جا نگهداری نکنید. گوپی ها شناگران قابلی هستندو به تمام نقاط آکواریم سرک می کشند ولی لایه های میانی و بالایی آب رابیشتر ترجیح می دهند.
دما وکیفیت آب:
C ٢٧-١٧ دامنه ی حرارتی زندگی آنهاست. این ماهی ها شرایطمتنوع را به خوبی تحمل می کنندولیHP نزدیک به خنثی و سختی مکتر از٢۵ Hg برای آن ها ایده ال است.اضافه کردن مقدار کمی نمک دریا برایشان مطلوب است.
غذا:
گوپی ها همه چیز خوار هستند.واز غذاهای خشک صنعتی تا غذاهایی که مقدار زیادی مواد گیاهی دارندرا مصرف می نمایند. چون آن ها می توانند در مدت کوتاهی تعداد قابل توجهی لارو پشه ِ قرمز را بخورند به آن ها نام پشه یotiuqSO M داده اند.کک های آبی و آرتمیا(emirhs enirb) نیز غذاهای بسیار لذیذی برای گوپی ها هستند. پس هیچ گاه به طور کامل این غذاهای زنده را از جیره ی غذایی گوپی ها قطع نکنید.
گونه ها:
تعداد زیادی از گونه های مختلف گوپی تولید شده اند و آن ها نه تنها از نظر رنگ بلکه از نظر شکل ظاهری دم نیز تفاوت دارند. حتی گوپی های اصیلدم کوتاه برزیلی که در محیطی وحشی یافت می شوند نیز از نظر رنگ یکسان نیستند. شناخته شده ترین نوع آن ها گوپی دم پرچمی یا دم فرشته ای است اما اشکال دیگری مینند گوپپی های دم شمشیری( شاخه ی بالایی ویا پایینی دم ویا هر دو به صورت کشیده و خمیده در آمده است) دم بیلچه ای ( شبیه بیلچه و یا خال پیک) دم دایره ای( هموسرک) و دم نیزه ای هم معروف هستند.بهترین انواع گوپی ها عبارتند از گوپی قرمز، سیاه، و گوپی رنگارنگ، اما گوپی پوست ماری همچنین زرد سیاه نیز بسیار مشهور هستند.
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

گوپی - Guppy Fish Empty رد: گوپی - Guppy Fish

پست من طرف speedy 5/25/2009, 23:18

عوامل موثر در رسیدگی جنسی

دما
دما تاثیر به سزایی در رسیدگی جنسی ماهیان مولد دارد. بطوریکه دمای مناسب باعث میگردد که بلوغ بیولوژیک و فیزیولوژیک در ماهیان زودتر انجام گیرد. تجارب نشان داده‌اند که دمای ۲۶ درجه به مدت حدود ۵ ماه می‌تواند در رسیدن ماهیها به بلوغ عملی و فیزیولوژیک موثر باشدو کاهش دما می‌تواند زمان رسیدن به بلوغ را در ماهیان افزایش دهد.

نور
نور نیز می‌تواند به عنوان یک فاکتور در رسیدگی گنادهای ماهی ماده و بیضه‌های ماهی نر موثر باشد ولی نقش فاکتور نور هنوز در ماهیان تزئینی دقیقا مشخص نگردیده‌است. تجارب نشان می‌دهد که قرار دادن ماهیان در زیر نور مهتابی به مدت ۱۲ ساعت در روز می‌تواند در تسریع روند بلوغ موثر باشد.

حضور جنس مخالف
حضورجنس مخالف نیز در آکواریم می‌تواند در تسریع روند رسیدن به بلوغ ماهیها موثر باشد.

تغذیه
تغذیه با مواد پروتئینی و ویتامینها می‌تواند در روند رسیدن به بلوغ موثر باشد به طوری که گفته می‌شود بهتر است ماهیها از ۲ ماهگی به بالا از غذای با حداقل پروتئین ۴۰٪ بهره مند گردند. بهتر است از ۲ ماهگی به بالا غذای زنده نظیر : آرتمیای بالغ، کرم توبیفکس و کرم خونی استفاده شود. بهتر است از ماه سوم از قطره ویتامین که به صورت محلول می‌باشد نیز استفاده گردد. بکارگیری غذاها با مواد رنگدانه دار نظیر کاروتنوئیدها نیز می‌توانددر تغییر رنگ مولدین موثر باشد. برای این منظور هم می‌توانید از غذاهای زنده استفاده کنید و هم از مواد حاوی کاروتنوئید. پیشنهاد می‌شود از غذاهای ترکیبی ساخته شده با هویج استفاده کنید، بدین صورت که یک غذای ترکیبی شامل مواد پروتئینی نظیر جگر را پس از چرخ کردن، با افزودن هویج آن را مجددا چرخ نمائید بطوری که کاملا نرم شده باشد سپس آن را به مصرف برسانید. از آنجا که این غذا باعث آلودگی می‌گردد بایستی در بکارگیری از آن دقت لازم را به عمل آورد.
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف speedy 5/25/2009, 23:19

تولید مثل:
طول مدت زایمان ماهیهای زنده زا معمولاً با چند روز اختلاف در هر ماه یک نوبت خواهد بود و اختلاف چند روز بخاطر رابطه مستقیم با درجه حرارت آب دارد. اگر درجه حرارت آب پایین باشد دوران بارداری طولانی تر می‌شود و اگر درجه حرارت آب بالا باشد دوران بارداری کوتاه تر خواهد بود. (معمولا بهترین دما برای این دسته از ماهیها ۳۰-۲۶است ولی این ماهیها بسیار مقاوم هستندو دمای ۳۲ - ۱۸ را به خوبی تحمل میکنند.) تعداد نوزادان بدنیا آمده در هر نوبت بستگی به اندازه شکم ماهی ماده دارد. هر چه این اندازه بزرگتر می‌شود تعداد نوزادان هم بیشتر خواهد شد. ماهیهای زنده زا بسیار آرام هستند و برای ماهی‌های دیگر هیچ صدمه‌ای ندارند. فقط بعضی اوقات در ماهی سوارتیل دیده شده‌است که بر اثر رقابت برای انتخاب جفت با همدیگر درگیری داشته‌اند که موجب از بین رفتن آنها شده‌است بطور معمولی یک ماهی نر می‌تواند با سه ماهی ماده بخوبی در تکثیر مورد استفاده قرار بگیرد

تشخیص جنسیت:

ماهی ماده :

الف- باله زیر شکم ماهی ماده پهن و بزرگ و گرد است.
ب- بدن ماهی ماده ساده و بی نقش و نگار است.
ج- زیر شکم ماهی ماده خال سیاه وجود دارد که وضعیت بچه‌ها را نشان می‌دهد.

ماهی نر :

الف- باله زیر شکم ماهی نر بصورت پای تناسلی کشیده و باریک است.
ب- اندام ماهی نر لاغرتر، کشیده تر و باریک تر است.
ج- دارای رنگهای گوناگون و نقش و نگار بیشتری است
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف setareh 10/2/2009, 13:44

امروز شكم گوپيم خيلي گنده شده.جدا نگهش دارم؟
گوپي نرم مرد گریه
setareh
setareh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 10/2/2009, 14:12

شاید ماده باردار هست؟!!! :;;>:
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف setareh 10/3/2009, 00:23

اره فكر كنم.چون اولش اين جوري نبود.پيشش دوتا هم مولي نگه ميدارم.از اونا جداش نكنم؟بچه هاشو نميخورن؟
setareh
setareh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 10/3/2009, 12:21

معمولا مولی هم تمایلی به خوردن بچه ندارند ، خود گوپی باردار در عمل بیشتر بچه ها رو می خوره ، با از زایشگاه آکورایوم فروشی ها استفاده کنید(یه وسیله ارزون) ، با انبوه گیاهان طبیعی و مصنوعی آکواریومی را در آکواریوم خود بکارید! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف mahsa 10/3/2009, 14:59

گریه گوپی مادم که باردار بود مرد.نمیدونم چرا.اومدم تشریحش کنم ولی حالم به هم خورد :>#(:
mahsa
mahsa
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف setareh 10/14/2009, 01:20

امروز گوپيم زاييد.صبح كه بيدار شدم ديدم تو اكواريوم 25تا ماهي ريز هست <:-p
setareh
setareh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف spider 10/14/2009, 03:12

مبارکه خوش به حالت!
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف apb 10/14/2009, 05:00

مبارکه! اگه آکورایومت انبوه نیست و احتمال خورده شدنشون هست ، جمعشون کن ، من اولین بار که داشتم گوپی هام بچه هاشون رو خوردم ، فکر کردم مامان باباشون نمی خورن ، بعد اون فدر ناراحت شده بودم!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف setareh 10/14/2009, 06:38

جداشون كردم.فقط غذا چي و چه جوري بهشون بدم؟
setareh
setareh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 10/14/2009, 10:33

غذا می توانید 1 پولکی خیلی خوب مثل غذای بزرگ هاش که معرفی کردیم (تترا وریتی) منتها پودر کرده و بریزید!

اين مطلب آخرين بار توسط apb در 10/14/2009, 10:38 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Foad 10/14/2009, 10:36

البته من کاهو خشک و پودر شده به همراه لوفاک و میگو خشک پودر شده هم می دهم که موارد استقبال بچه ها است.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف setareh 10/14/2009, 11:20

ممنون از راهنماييتون
setareh
setareh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف sara_b211 10/27/2009, 09:44

براي يه جفت گوپي توي تشت يا وان يا آكواريوم به چند ليتر آب احتياج دارم تا بتونن راحت توليد مثل كنند؟ براشون توي تشت دماي 25-24 فيلتر و هوا و گياه طبيعي شناور مي تونم تهيه كنم.
sara_b211
sara_b211
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف dordon 10/27/2009, 10:40

سلام

ساراي عزيز
شما به خاطر هزينه تهيه ماهي خوراك با مشكل رو به رو هستين ؟ و مي خواين كه خودتون ماهي پرورش بدين ؟
من خودم به خاطر هزينه ، تصميم به پرورش گوپي گرفتم اما نتيجه شخصي من اين بوده كه تا بچه لارو هاي گوپي بخوان تا اندازه اي بزرگ بشن كه قابل خوردن براي لاك پشت باشن ، حد اقل 3 تا 4 هفته طول مي كشه ، مگر اينكه لاكي شما كوچيك باشه و همون لارو گوپي براش مناسب باشه و بعد از هر زايمان هم 1 ماه طول مي كشه كه دوباره ماده گوپي زايمان كنه ، اونوقت شما اين مدت زمان بين رشد لارو ها و يا زايمان مجدد ماهي رو چي كار مي كنيد و از چه غذايي براي لاكي استفاده مي كنيد ؟
من كه به شخصه مجبور شدم در كنار اينكه خودم پرورش مي دم باز هم گوپي خوراك خريداري كنم

شما اگر قصد خريد گوپي خوراك رو داريد ، بايد بگم كه آكواريومي ها اين ماهي رو به هم به اسم گوپي خوراك و هم به اسم گوپي وحشي مي شناسن و اين ماهي رو به هيچ وجه نمي شه در كنار ماهي ديگه اي نگه داري كرد
اين ماهي حتي به دم ماهي هايي مثل زبراو گوپي هاي تزييني هم رحم نمي كنه و از ته مي كنه
من خودم براي تانك 50 سانتيم كه از 25 بچه گوپي نگه داري مي كنم از پاور فيلتر استفاده مي كنم كه هم مي شه در لبه تانك و هم مي شه در لبه تشت و وان بچه ازش استفاده كرد
قيمت سايز كوچك اين فيلتر كه در حال حاضر آكواريوم اطلس در پلاسكو داره ، 5000هزار تومانه

اما باز بايد خودتون زماني كه فيلتر رو از نزديك مي بينيد ، مقايسه كنيد كه مي تونينيد در لبه تشتتون قرار بدين يا نه
شما مي تونيد تعداد 30 و يا 40 گوپي خوراك رو به قيمت 1000تومان بخريد

تا جايي كه خودم اطلاع و تجربه داشتم راهنماييتون كردم
و اگر كه راهنمايي هام اشكال داره ، اميدوارم توسط بقيه دوستان تصحيح بشه

سپاس
dordon
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف spider 10/27/2009, 13:21

شما گوپی خوراک رو از کجا خریدین؟
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف dordon 10/27/2009, 18:45

سلام

من گوپی خوراک هام رو اکثرا از یک آکواریومی در خیابان شهرستانی در بازار امام حسین می خریدم
به قیمت 30 عدد 1000تومان
اما چند روز پیش آکواریومی های خیابان شریعتی رو دیدم و از آکواریوم مصطفی 40 عدد 1000 و از یکی دیگه 50 عدد 1000 گرفتم

سپاس
dordon
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف sara_b211 10/28/2009, 08:05

دردونه ي عزيز مشكل من هزينه نيست مشكلم اينه كه اصلا ماهي خوراك گير نميارم . اينكه من شاغلم صبح تا شب سر كارم و عصر هم به همه ي آكواريومي هاي محله مان سر زدم اصلا ماهي خوراك ندارند چه برسه به گوپي اونم با اين قيمت فقط يه جا مولي خوراك پيدا كردم هر عدد مولي 200 تومان و خواهر كوچيكم گريه كرد گفت( سالا تولو خدا اينا خيلي خوشگلن نخر گناه داله بديم به لاكپشته بخورتشون ) اين شد كه اصلا نخريدم.
مي خوام گوپي بخرم كه هميشه مجبور نباشم دنبال ماهي خوراك باشم كه اگه گير نيومد بتونم ماهياي خودمو بدم بخوره
sara_b211
sara_b211
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف dordon 10/28/2009, 19:37

حالا متوجه مشکل شما شدم سارای عزیز

همیشه صداقت و پاکی بچه ها مخصوصا زمانی که با چنین لحنی بیانش می کنن شیرینه و نمی شه نادیده گرفتش

امیدوارم موفق باشین

سپاس
dordon
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف mahsa 10/29/2009, 15:55

من 6 تا گوپی ماده گرفتم و 2 تا نر و الان حدود 60 تا بچه گوپی دارم که دیگه بزرگ شدن ولی هیچوقت دلم نیومد بدمشون به لاکیا و برای لاکیا از همون ماهی خشکا استفاده کردم.
جالبه که من اگر ماهی خوراک رو از آکواریومی بخرم خیلی راحت میتونم بدم به لاکیا ولی وقتی تو تانک خودم به دنیا میان اصلا نمیتونم بدم به لاکیا
mahsa
mahsa
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف masi 11/14/2009, 16:30

گوپی - Guppy Fish 1_94
اين گوپي رو امروز خريدم.به نظر شما يه كم ستون فقراتش كج نيست؟حالت بدنش عجيبه.
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف sara_b211 11/15/2009, 02:11

من يه بار يه همچين چيزي توي آكواريوم فروشي ديدم فروشنده بهم گفت بر اثر زايمان بيش از حد ستون فقراتش كج شده.شايد اينم اينجوري باشه!!
ولي اين ظاهرا نره نه؟چون عكس اصلا واضح نيست نميشه تشخيص داد
sara_b211
sara_b211
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف masi 11/15/2009, 12:00

آره.نره.انگار راشيتيسم داره.
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی