گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

لوچ دلقک - Clown Loach

+13
arefkarimzadeh
ایران دوست
Innocent
لوما
movaffaq
محمد
MohammadRN
شیوا
niloofar20
apb
فریده
Foad
speedy
17 مشترك

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

لوچ دلقک - Clown Loach Empty لوچ دلقک - Clown Loach

پست من طرف speedy 5/25/2009, 02:17

نام علمی ماهی : Botia macracantha
نام عمومی ماهی : لوچ دلقک
خانواده : Cobitidae
خاستگاه : سامارتا , بارنیو و Indonesia
PH : 7 ( تقریبا خنثی )
دما : 26-30 درجه سانتیگراد
غذا : همه چیز خوار : غذای زنده, دل گاو, غذای فریزی و خزه دریایی
اندازه تانک مورد نیاز : 80 گالن
سطح شنا : معمولا در کف آب

لوچ دلقک - Clown Loach 14a1a377877b8d

رفتار و نوع تولید مثل :
این ماهی بسیار خجالتی است و جزو ماهیان شب زیست است .تخته سنگها و غارها و لوله های پلاستیکی محیط بسیار خوبی برای مخفی شده لوچ است . اما سرانجام لوچ شما یاد می گیرد که از مخفیگاه خود بیرون بیاید .
این ماهی بندرت در اسارت تکثیر شده است . ماهی ماده نسبت به نر لاغر تر است و همینطور ماهی نر باله انتهایش بزرگتر است .
در زير هر دو چشم زائده اي تيغ مانند موجود است كه هنگام در گيري از آن استفاده مي كند . و جزو ماهياني است كه به پهلو مي شود و اين رفتار را نبايد ناشي از بيماري دانست . داراي لبهاي ضخيم و 3 تا 6 سبيلك حسي . اندازه در طبيعت تا 30 سانتي متر هم مي رسد اما در آكواريوم به اين اندازه رشد نمي كند . پيشنهاد مي كنند كه هنگام خريد يك عدد نخريد از 3 تا شروع كنيد ؟؟؟؟؟

از خانواده اين گونه مي توان از لوچ نيم نوار ، لوچ راه راه ، لوچ هوا شناس ، و لوچ خار دار را نام برد .

البته بايد عرض كنم كه من 2 تا داشتم و هر دو مردند و قريب به يقين فكر مي كنم كه به خاطر اين بود كه آكواريوم من سيكل ازت را طي نكرده بود الان هم 3 تا بچه اون را دارم و خيلي هم سر حالند
به نظر من این ماهی یکی از باهوشترین ماهی های آکوارومیه. فوق العاده عاقل هستش و یکی دیگه از بارزترین خصوصیاتش بازیگوش بودنشه.میتونید مثل من کف تانک تیله بریزید و ببینید چطوری با این تیله بازی میکنه و ساعتها سرگرم میشه.یکی دیگه از خصوصیاتش خوابیدن جالب این ماهی هستش که به پهلو و مثل جنازه میخوابه.یه چیز جالب دیگه در مورد این ماهی اینه که حرکات چشم این ماهی فوق العاده است و یکی از دلایلی که میگم خیلی باهوشه همینه.برخلاف همه ماهی های دیگه که چشم اونا حرکت چندانی نداره در این ماهی میبینید که وقتی بخواد شما رو نگاه کنه کاملاً با چشم شما رو دنبال میکنه و به شما زل میزنه.
ایرادهای این ماهی هم یکی اینکه انقدر بازیگوشه که ممکنه تانک رو بهم بریزه و بزرگترین ایرادی که داره اینه که انقدر خجالتیه که نمیذاره حتی 1 ثانیه از نزدیک بهش نگاه کنید.
به نسبت ماهی قوی ای هستش.
تجربه شخصی من : من به مدت 8 ماه یه دونه دلقک داشتم ولی جدیداً یه دلقک کوچک دیگه هم به تانک اضافه کردم و دلقک قدیمی به طرز معجزه آسایی سرحال شده و از افسردگی در اومده . قبلاً فقط مخفی میشد و زیاد اهل بیرون اومدن نبود ولی الان همیشه بیرون هستش و داره بازی میکنه با اون یکی دلقک و خیلی سرحال شده.
حرکت این ماهی توی تانک واقعاً زیباست و اگر 2 تا داشته باشید خواهید دید که همیشه و همه جا باهم هستن.اگر 100 تا هم باشن به صورت گروهی و یکنواخت حرکت میکنن.
شاید این مطالب علمی نباشه ولی فکر میکنم از نظر تجربی موارد خوبی باشن در مورد این ماهی جالب.
محبوبترین ماهی من همین دلقک هستش.
روي فلسهاي بسيار ريز آنها را ماده مخاطي ضخيمي مي پوشاند . لوچها فاقد دندانهاي آرواره اي هستند ولي برخي از گونه هاي آن داراي دندانهاي گلويي!! هستند .
روده آنها داراي شبكه بزرگ مويرگي است كه مي تواند بعنوان مكمل تنفس در شرائط نا مساعد و هنگام كم شدن اكسيژن محلول در آب با گرفتن هواي بالاي سطح آب اكسيژن مورد نياز ماهي را تامين كند از اين رو اين ماهيها مي توانند در آبهاي ساكن و كم اكسيژن به بهترين وجهي زندگي نمايند . برخي از اين ماهيها مي توانند تغييرات جوي را پيش بيني نمايند بدين معني كه وقتي فشار هوا كم مي شود اين ماهيها بشدت شروع به فعاليت مي نمايند .
تشخيص نر و ماده معمولا از باله ها كه در ماهي نر بلند تر از ماهي ماده است عملي مي باشد . تخمريزي معمولا در حرارت 20 تا 22 درجه سانتيگراد انجام مي شود ماده ها تخمها را در كف آكواريوم و بين ماسه ها ميريزند و نرها با اسپرم آنها را بارور مي كنند لاروها معمولا پس از 10 روز از پوسته خا رج مي شوند . تعداد تخمها زياد و گاهي به 1600 عدد يا بيشتر مي رسد .
ذكر اين نكته ضروري است كه تكثير لوچ دلقك در آكواريوم چندان موفقيت آميز نيست

برگرفته از كتاب دكتر حسين عمادي
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

لوچ دلقک - Clown Loach Empty رد: لوچ دلقک - Clown Loach

پست من طرف Foad 4/7/2010, 22:03

لوچ دلقک - Clown Loach Clownloache

من با همت مهندس دیروز یک لوچ دلقک گرفتم. البته به زودی به تعدادشون اضافه می کنم. امیدوارم بتونم ازش خوب نگهداری کنم. این یک مطلب در موردش :

رنگی ترین و معروف ترین ماهی از خانواده ی لوچ ها ، لوچ دلقک است که طول آن متوسط و پهنایش کم است . محل اصلی زیست آن" سوماترا" و "بورنئو " می باشد . دارای پشتی قوسدار و شکمی صاف می باشد . سرش نسبتاً بزرگ و دهانش رو به پائین است که دارای 4 جفت سبیل کوچک و لب های ضخیمی است . بطور کلی رنگ آنها نارنجی روشن است وپهلویش بوسیله ی سه خط عریض سیاهرنگ پوشیده شده است . اولین خط از بالای جمجمه شروع شده و با عبور از روی چشم ها به بخش انتهایی دهان می رسد و دومین خط از جلوی باله ی پشتی شروع می شود و تا شکم ادامه می یابد و بالاخره سومی که بخش زیادی از قسمت انتهایی ماهی را پوشش می دهد از باله ی پشتی شروع و تا باله ی مخرجی ادامه می یابد . باله های پشتی و مخرجی دارای رنگ سیاه مخلوط با زرد هستند.

لوچ دلقک - Clown Loach ClownLoachWFLo_U63

لوچ دلقک بر خلاف سایر لوچ ها خجالتی نیست . تا حدی فعال در طول روز که به آسانی میتوانند در تانک های عمومی نگهداری شوند . بسیار مناسب است که آنها حداقل بصورت جفت یا گروهی خریداری و نگهداری شوند زیرا در حالتی که بصورت گروهی نگهداری شوند ، شاداب تر و خوشحال تر هستند . یکی از عادت های غیر معمولی آنها نحوه ی استراحت کردن آنها در کف آکواریم است که به بغل خود می خوابند و در حالتی که آکواریم دار به تازگی شروع به نگهداری آن کرده باشد ممکن است بترسد ، ولی بعد از مدتی تبدیل یک رفتار عادی برای او خواهد شد.

لوچ دلقک - Clown Loach C%20macracanthus%2002

تانک این ماهی باید دارای بستری نرم باشد تا به آنها این اجازه را بدهد که به راحتی و بدون آسیب دیدن به جستجوی غذا در کف بپردازند. لوچ های دلقک می توانند گستره وسیعی از غذاها را که شامل =آرتیمیا - کرم خونی- حلزونها و انواع غذاهای حاضری می باشد را بخورند به همین دلیل است که برای جلوگیری از تولید حلزون و مقابله با آنها در اکواریوم می توان از این ماهی ها استفاده کرد. سنگها و لوازم آکواریوم باید به گونه ای چیده شوند که سرپناه و مخفی گاه مناسبی برای آنها به وجود آید. بیشتر آنها خانه هایی را ترجیح می دهند که تا حدی از اندازه خودشان بزرگتر باشد .آب آنها باید نرم و تا اندازه ای اسیدی باشد و هر چند وقت یک بار تعویض شود. لوچ دلقک برای سالهای زیادی (بیشتر از 20 سال ) درآکواریوم زندگی می کند و لی رشد آنها در آکواریوم بسیا ر آهسته است که به ندرت در آکواریوم های معمولی به سایز طبیعی خود (30 cm) می رسد .دمای مناسب برای این ماهی 30-24 درجه سانتی گراد می باشد. تاکنون در محیط های کوچک تکثیر نشده اند ولی در طبیعت در رودخانه هایی که دارای جریان سریع آب هستند در اوایل فصل باران تولید مثل می کند نیز در مزارع پرورش ماهی به وسیله هورمونها تکثیر می شوند. مسئله مهمی که در ارتباط با آنها باید بدانید این است که نسبت به تغییرات شیمیایی آب حساس هستند و در اثر این تغییرات نقطه های سفید رنگی در آنها ایجاد می شود که گسترش یافته و بزرگتر می شود همچنین در حمل و نقل آنها نیز بسیار دقت نمائید زیرا استخوانهایی که در زیر چشم آنها وجود دارد ممکن است پاکتهای نایلونی شما را سوراخ کند.

از اینجا
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف فریده 4/8/2010, 05:42

منم تجربه خودمو در این مورد بنویسم: اگه از این ماهی 2 تا داشته باشید و یکی بمیره و دیگری زنده بمونه در عرض 1 ساعت ماهی باقی مونده رنگش رو کاملاً تغییر میده و به رنگ تیره در میاره و گوشه گیر می شه و شدیداً افسرده و اونقدر غذا نمی خوره تا بمیره. تجربه تلخی بود برای من. چون عذاب کشیدنش رو می دم که داره غصه می خوره و روز بعدش 3 تا دیگه خریدیم اما دیگه سر حال نشد
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف apb 4/8/2010, 06:36

فریده عزیز ، بله ، این ماهی وقتی بسیار خوب هست که چندتاشون با هم در یه آکواریوم باشند و در این صورت حرکات جالبی لا هم نشون می دهند!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف niloofar20 4/8/2010, 09:34

جالبترین موضوع اینه که به پهلو میخوابه. من دفعه اول که دیدم فکر کردم مرده. بعد که تحقیق کردم فهمیدم عادت دارن به پهلو بخوابن. بامزه ترین ماهی تانک ماهیای گوشتخوار من این 2تا لوچ هستند عشق
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف apb 4/8/2010, 14:10

niloofar20 عزیز ، بله ، البته خودشون اصلا گوشتخوار نیستند و بسیار عالی با ماهیان آرام کنار می آیند! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف شیوا 5/21/2010, 03:05

لوچ دلقک رو میشه با ماهیهای بزرگ (فرانتوزا ودوبویسی و زمین خوار...........)نگهداری کرد؟یعنی شرایطش مثل کت فیشه که کسی باهاش کاری نداره؟ متفکر:
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 5/21/2010, 03:09

available404 عزیز ، تقریبا بله! ولی در عالم ماهی ها استثنا هم زیاده! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف شیوا 5/21/2010, 03:12

ممنون آقا پرهام.پس امیدوارم مشکلی پیش نیاد لبخند :m/:
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 5/21/2010, 09:41

پس می تونم در آکواریوم زنده زا ها ازش نگهداری کنم؟
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 5/21/2010, 17:23

mohammad24 عزیز ، من با زنده زاهام دارم! فقط مکان های مخفیگاه برای بچه ها هم در تانک زنده زاها زیاد باشه و گیاهان انیوه ، به خصوص در سطح آب! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Foad 7/22/2010, 19:13

با جستجویی که کردم، مطالبی در مورد سمی بودن شاخک های زیر چشمی آنها دیدم. برام جالب بود، چون تا به حال چیزی در مورد سمی بودن آنها نمی دانستم. برای مطالب دقیق تر باید بیشتر جستجو کنم. عکس شاخکهای زیر چشمی لوچ دلقک :

لوچ دلقک - Clown Loach Oddbal726
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 7/23/2010, 06:32

بله من هم این مطلب را دیشب از محمد فر شنیدم واقعا شاخصه ی جالبی بود. در مطلبی که در مورد این ماهی داشتم نگاه کردم و فهمیدم که به این شاخک ها macracanthus گفته می شود که تقریبا بزرگ است و لوچ دلقک از آن به عنوان یک سلاح دفاعی موثر استفاده می کند. تصویر زیر:

لوچ دلقک - Clown Loach C%20macracanthus%2003
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 7/23/2010, 06:44

من امروز خیلی به لوچهای خودم نگاه کردم ولی نتوانستم ببینم که این شاخک کجا جای دارد تا اینکه این عکس را پیدا کرد. ابتدا و انتهای آن و جهت باز شدن شاخ را مشخص کردم :

لوچ دلقک - Clown Loach 80230309794459457317

امیدوارم هیچ وقت لوچهای من ازش استفاده نکنند، چون ممکنه به گلدفیشها آسیب وارد کند.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف محمد 7/23/2010, 06:59

چه جالب؟
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 7/23/2010, 07:08

مهندس فکر می کنم نام علمی این ماهی رو هم به دلیل وجود شاخک زیر چشمی آن یعنی macracanthus به صورت Botia macracantha نامگذاری کردند.
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف movaffaq 9/11/2010, 07:53

تغذیه لوج دلقک
این لوچ ها گوشت خوار بوده و تنها از غذاهای گیاهی برای کامل شدن رژیمشان استفاده می کنند.بنابر این توصیه می شود تغذیه آن ها در آکواریوم هم اینچنین باشد.برای رشد مناسب لوچ ها روزی 3 - 5 بار غذادهی مناسب است. رژیم غذایی آن ها باید متنوع بوده و می تواند شامل تمامی غذاهای ماهیان گوشت خوار بشود.یک پایه مناسب برای غذا می تواند میگو،ویفرهایی غذایی که به زیر آب می روند،غذاهای یخ زده مختلف و وقتی بزرگ شدند قطعات ماهی باشد. لوچ های دلقک می توانند از خود صداهایی شبیه کلیک در بیاورند و این صدا به هنگام خشنودی از آن ها خارج می شود!بنابراین شما می توانند بعد از مدتی بفهمید لوچ های شما کدام غذا را بیشتر دوست دارند زیر هنگام دریافت آن از خود صدای کلیک کردن خارج می کنند. مثل بقیه ماهی ها لوچ های دلقک نیز گاهی به کمی تنوع در غذایشان احتیاج دارند. حتی ممکن است با یکبار چشیدن غذای جدید آن غذا نیز جزو غذاهای محبوب آن ها شود، لوچ های دلقک جزو اندک ماهی هایی هستند که حلزون می خورند و خوردن آن را دوست دارند و میتوانند برای کنترل حلزون بکار برده شوند
منبع:http://www.aquarticles.com
movaffaq
movaffaq
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 9/11/2010, 14:48

ممنون آقای احمد از راهنماییتون
مطلبی که قرار دادین، ترجمه صفحه زیر است :

http://www.clownloach.info/feeding.php

لوچ دلقک - Clown Loach Clown-loach

من تا حالا صدای کلیک 6 تا لوچهامو نشنیدم. فکر کنم از بس گلدفیشها صدا می دن و آب آکواریوم را می پاشن بیرون که کمتر صدایی از داخل تانک شنیده می شود. من خیلی از لوچها خوشم میاد و شاید مجبورشم برای لوچها، گلدفیشها را به جای دیگری منتقل کنم.

لوچ دلقک - Clown Loach Image_medium

مطلب زیر را از این سایت انتخاب کردم :
http://www.loaches.com/species-index/clown-loach-chromobotia-macracanthus

Feeding: Defrosted frozen bloodworms, white mosquito larvae, brine shrimp, etc; chopped prawns are appreciated by larger fish; manufactured sinking wafers (algae, carnivore wafers...), fresh or blanched vegetables such as cucumber, zuchinni, lightly boiled peas. Other keepers have had success with foods such as watermelon and banana, quality flake food. Will enjoy nibbling at soft or fine leaved aquatic plants.

من خیلی از لوچهای درشت خوشم میاد و دوست دارم لوچهای دلقکم سایز بشن و رشد خوب و مناسبی داشته باشد. این یک نمونه از رشد لوچها :

لوچ دلقک - Clown Loach Albert

در حال حاضر به لوچهای دلقکم، بیومار و گاهی کرم خونی منجمد می دهم. 3 تا لوچ کوچکترم از سطح آب غذای انرژی اسپیرولینا گلدفیشها را هم می خورند و رشد خوبی دارند ولی 3 تا لوچ بزرگترم، عادت به غذا خوردن از سطح آب ندارند.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف لوما 9/13/2010, 07:48

چه نازن
مثل برادران دالتون تو كارتون لوك خوش شانس ميمونن
لوما
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Innocent 9/13/2010, 08:23

مثل برادران دالتون تو كارتون لوك خوش شانس ميمونن

خندان عجب تشبیهی....قیافه هاشون یه جوریه lol!
Innocent
Innocent
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 9/13/2010, 09:23

لوچهای دلقک ماهی های جالبی هستند و رفتار متقابل خیلی جالبی نسبت به هم دارند. اکثر در یک گروه با هم شنا می کنند و در کف تانک به پهلو در کنار هم استراحت می کنند. با اکثر ماهی های آب شیرین هم می توان از آنها نگهداری کرد.

تصویری از لوچهای من در کنار گلدفیشها :

لوچ دلقک - Clown Loach IMG_1467

چون فلش باعث شده بود چشمشون دیده نشود، با پینت براشون چشم گذاشتم!
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف Innocent 9/13/2010, 09:33

آقا فواد خیلی خوشگلن و بامزه قهرمان
Innocent
Innocent
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف ایران دوست 9/13/2010, 09:42

چقدر زیبا،گلدفیشها هم خیلی دوست داشتنی هستند.
ایران دوست
ایران دوست
مدیر ارشد گفتگوی لاک پشتی
مدیر ارشد گفتگوی لاک پشتی

مدیر ماه انجمن مدیر برتر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف arefkarimzadeh 9/13/2010, 09:51

با اکثر ماهی های آب شیرین هم می توان از آنها نگهداری کرد.

سلام

لوچ دلقک اوسلاریس رو میشه با تمامی ماهی ها اعم از گوشتخوار یا گیاه خوار حتا فلاور وحشی نگه داشت

به علت داشتم نیش سمی در دهان شان

و توجه کنید:یک بار دست من رو نیش زد قشنگ خون ومد و گفتم دیگه مردم ولی هیچی نشد ولی اگر خانم های ی عزیز رو یش بزنه فکر کنم فشار شون میاد پایین چون واسه من با عث شد بدنم کمی احساس گرمی کنه شاید واسه خاطر ترس از مرگ بود

arefkarimzadeh
arefkarimzadeh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 9/13/2010, 11:24

ممنون. گلدفیشها خیلی خوب با دلقکهای کنار میان ولی فقط گاهی یکی از دلقکهای گلی را دنبالی می کنه ولی گلی می دانه چه جوری غالش بزاره.

آقای عارف
در مورد نیش زیر چشمشون در صفحه قبل همین تاپیک بحث شده و تصاویری هم قرار داده شده است. نیش در دهانشون نیست. حالا شما صفحه قبل را ببینید و اگر توضیح بیشتری داشتین، چون نیشتون زدن، بیان کنید.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة