گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید

2 مشترك

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید Empty روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید

پست من طرف siamak 4/18/2010, 06:01

سلام دوستان
من دیروز توی یکی از پست هام قول اینو دادم که یه مطلب راجع به اینکه چطور میشه از سلامت خزنده در هنگام خرید مطمئن بشید بزارم و اینکه «مرده و قولش». این مطلب شامل تمام خزنده ها از جمله مار و لاک پشت و انواع Lizard و Skink و ... میشه که امیدوارم به درد شما بخوره چون به درد من که خورد. درضمن توی این ترجمه همونطور که توی متن هم ذکر کردم من برای کلمات turtle و tortoise در ترجمه ی هر دو از کلمه ی لاک پشت استفاده کردم و اونطور که من فهمیدمد یکیش برای لاک پشتهای آبی و دیگری برای لاک پشت های خشکی استفاده می شه ولی نظر تخصصی رو باید از آقای دکتر جویا بشیم. امیدوارم مفید باشه.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271631530

خزندگانی که برای نگهداری در منازل به فروش می رسند بسیار مستعد بیماری و داشتن استرس هستند، خصوصا آن دسته از خزندگان که در شرایط نامساعدی نگهداری و پرورش داده شده اند. چند مورد مشخص وجود دارد که می توان به کمک آنها از سلامت کلی خزنده در هنگام خرید تا حدی اطمینان حاصل کرد و خزنده ی بیمار را پیش از بردن به منزل تشخیص داد، این کار نهایتا 20 دقیقه زمان میبرد و می توانید با داشتن اطلاعات زیر این موارد را چک کنید.
1. به وضعیت کلی و روی بدن خزنده نگاه کنید. یک خزنده ی سالم باید دارای پوستی سالم بوده و لاغر اندام نباشد. از خرید سوسماری (Lizard) که لاغر و استخوانی است خودداری کنید. (دقت کنید که نباید استخوان های خزنده به صورت برجسته از بدن او بیرون زده باشد، حتی در انتهای دم) همچنین نباید دارای بدن ورم کرده باشد. مارها باید دارای بدنی شفاف و ستون فقرات محکمی باشند که از روی بدن قابل مشاهده نباشد. لاک پشت ها باید دارای بدنی پهن در محدوده ی بین گردن و دو پای عقبی باشند.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271631690

2. به پوست حیوان نگاه کنید.(به خصوص در مورد لاک لاک پشتها) اگر شدیدا چروک دار و پوسیده به نظر میاد می توان به احتمال زیاد حدس زد که این خزنده دچار کم آبی (Dehydration) شده است. {راجع به ترجمه ی کلمه ی Dehydration بهتره از آقای دکتر بپرسیم و بعد این جمله رو Edit کنیم.} پوست خزنده باید نرم و قابل ارتجاع و خالی از هرگونه خراش باشد ( زیرا ممکن است در آینده باعث ابتلا به ورم چرکی شود) همچنین باید شکم خزنده را برای نبودن آثار سوختگی چک کنید. لاکپشت ها باید دارای لاکی صاف و بدون هیچ نقصی باشند، داشتن لاک نرم نشان دهنده ی نوع شدیدی از بیماری است.

3. رویه ی بدن خزنده را از لحاظ پاک و صاف بودن چک کنید. اگر هر اثری از صدمه روی بدن یا زیر شکم وجود داشته باشد می تواند نشان دهنده نگهداری در شرایط نامناسب از نظر نظافت یا نگهداری حیوانات زیادی در محوطه کوچک باشد.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271631758
4. مخرج حیوان را برای وجود نداشتن هرگونه اثر ترشحات خشک شده چک کنید، زیرا وجود هر اثری از ترشحات سفت شده در این ناحیه می تواند نشان دهنده ی بیماری یا وجود انگل باشد.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271632312

5. چشم ها باید بررسی شوند، باید صاف، تمیز و عاری از هرگونه ترشحات و کبره شدن باشند، چشم های ورم کرده نیز ممکن است نشان دهنده ی بیماری باشند، به خصوص در لاکپشت ها. (البته من در این متن دو کلمه ی turtle و tortoise رو از هم تفکیک نکردم چون دیگه نخواستم خیلی تخصصی بشه)

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271631873

6. در ناحیه بینی نباید خزنده دارای بینی دونده (معنی اینو من خودم هم نفهمیدم!!!) و همینطور ترشحات اطراف بینی باشد. البته به این نکته توجه داشته باشید که در بعضی گونه ها ترشحات چشمی کاملا طبیعی است.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271632282

7. دهان را چک کنید. داخل دهان خزنده های سالم باید به رنگ صورتی و کاملا صاف باشد. رنگ صورتی کدر یا مایل به خاکشتری نشان دهنده بیماری در خزندگان است. جلوی دهان حیوان نیز نباید دارای لکه های زرد، سبز یا سفید باشد. همچنین نباید بزاق دهان حیوان حالت چسبناک و کشدار داشته باشد.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271631987

8. تمام سر حیوان را چک کنید و مطمئن شوید که متورم یا نا متقارن نباشد. (هر دو سمت سر و نیز فک ها می بایست کاملا شبیه به هم و بدون تورم باشد.) نامتقارن بودن فک می تواند نشان دهنده ی بیماری های متابولیک استخوانی باشد. هر نوع توده و برجستگی دیگر نیز می تواند نشان دهنده عفونت یا بیماری در حیوان باشد.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271632084

9. به دقت نگاه کنید که روی بدن خزنده ی موردنظر کرم های ریز وجود نداشته باشد. اونها مانند لک های کوچک هستند و می توانند به رنگ مشکی، قهوه ای تیره، قرمز تیره یا نارنجی باشند. بدین منظور از نزدیک و به دقت به نواحی سر و گردن و شکم حیوان نگاه کنید. درصورتی که حیوان به طرز غیرعادی در مقابل دست زده شدن عکس العمل نشان ندهد می تواند نشان دهنده ی رشد در یک محیط غیراستاندارد یا بسیار شلوغ و یا کثیف باشد.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271632239

10. از صاحب فروشگاه بخواهید به شما اجازه دهد حیوان را در دست بگیرید و توان حیوان را بررسی کنید. حیوانات خیلی آرام و همچنین حیواناتی که می لنگند احتمالا بیمار هستند. سعی کنید چند نوع خزنده مختلف را در دست بگیرید تا به میزان عادی و نرمال سختی اندام آنها پی ببرید. لاکپشت ها باید در هنگامی که آنها را میگیرید پاهای خود را به شدت به اطراف فشار دهند. مارها باید دارای اندامی قوی قوی باشند، همینطور سوسمارها. (Lizards) توجه داشته باشید جوان ترها طبیعتا ضعیف تر هستند. ضعف یا لرزش نشانه های بیماری های متابولیک استخوانی هستند که باید به آنها توجه شود.

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271632166

11. به رفتار آنها دقت کنید. خزندگان باید زرنگ و همیشه آماده و هوشیار و آماده ی عکس العمل باشند. یک خزنده ی سالم درابتدا به شدت در مقابل دست زده شدن مقاومت نشان می دهد و ممکن است به مقابله برخیزد. یک خزنده ی رام شده احتمالا راحت تر در دست انسان قرار میگیرد ولی همواره باید هوشیار و آماده ی عکس العمل باشد. اگر خزنده ی مذکور سست و بی حال و بدون عکس العمل بود می توان حدس زد که به احتمال زیاد بیمار یا ضعیف است. (استثنا: خزندگانی که در محیط سرد نگهداری می شوند به خاطر سرمای محیط، حالت سست و کرختی دارند ولی آنها نیز ممکن است به دلیل شرایط نامناسب حالات اضطراب و بیماری را با خود داشته باشند)

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید 1271632195

12. به علائم بیماری های تنفسی از جمله ترشحات بینی و چشم ها و نیز تنفس با دهان باز دقت کنید. (تنفس با دهان باز در هنگامی که تانک خیلی گرم یا دارای تهویه بدی باشد نیز اتفاق می افتد) از دیگر علائم بیماری تنفسی، نفس کشیدن همراه با صدای خس خس یا تیک تیک مختصر است.

پاورقی :
1. همواره سعی کنید تا حد امکان خزنده ای را خریداری کنید که در اسارت متولد شده باشد. خزندگانی که از طبیعت گرفته شده اند بسیار مستعد حالت های اضطراب و بیماری هستند. ( اونها می توانند به احتمال فراوان حامل انگل باشند)

2. به شدت از نجات دادن خزندگانی که بیمار هستند یا از آنها مراقبت خوبی به عمل نیامده خودداری کنید (اینجا منظور نویسنده این بوده که دلتون نسوزه که این حیوون رو بد نگه داشتن و بخواین فداکاری کنید چون مشکلات بعدش ممکنه برای خودتون هم خطرناک باشه) با اینکه این کار جوانمردانه ای به نظر میاد ولی می تونه درواقع یه غفلت و فروگذاری از سوی شما به حساب بیاد. نگهداری از خزندگان بیمار نیاز به مراقبت های اضافی دارد و همچنین با توجه به احتمال زیاد مرگ حیوان به صورت بالقوه از مرگ حیوان بیشتر ناراحت خواهید شد. در صورتی که می خواهید کاری برای آن حیوان انجام دهید گزارشی از نگهداری نادرست حیوانات به آسایشگاه حیوانات محل بدهید. (البته من خودم تا حالا تو تهران همچین جایی برای حیوانات ندیدم!)

3. پیش از خرید خزنده ی موردنظر تمام وسایل مورد نیاز را در منزل فراهم کنید. صرف رفتن به محل زندگی جدید برای خزنده ی شما اضطراب آور است، بنابراین بیش از این او را هیجان زده و وحشت زده نکنید زیرا مطمئنا شما نمی خواهید که پذیرایی ضعیفی از خزنده ی جدیدتان کنید. همه ی شرایط را برای این حیوان آماده کنید بدین منظور اطلاعات کاملی در خصوص حیوان موردنظر کسب کنید و سپس اقدام به خرید کنید و به شدت از خریدهای احساسی و تحت شرایط هیجان اجتناب کنید.

4. اگر یک خزنده سالم به نظر می رسد ولی در شرایط بدی نگهداری می شود (از نظر دما، رطوبت، نور، نظافت و ازدحام جمعیت و ...) بسیار محتاط باشید. اضطراب حاصل از نگهداری در شرایط بد می تواند در آینده خزنده را مستعد مشکلات پوستی کند.

5. یکی از مواردی که می توانید پیش از خرید در مورد سلامت خزنده ی خود درخصوص آن تحقیق کنید این است که از فروشنده ی موردنظر اطمینان حاصل کنید.

سعی می کنم در پشت های بعدی شما رو با انواع این خزندگان آشنا کنم
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید Empty رد: روش های بررسی سلامت خزنده در هنگام خرید

پست من طرف پریسا 6/9/2010, 14:28

ممنون سیامک جون خیلی مفید بود
پریسا
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة