گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

ماهی آروانا - Arowana

+6
Foad
spider
speedy
samir
apb
ultra
10 مشترك

ماهی آروانا - Arowana Empty ماهی آروانا - Arowana

پست من طرف ultra 11/16/2009, 06:20

می خواستم اروانا بخرم لطفا راهنمایی کنید
ultra
ultra
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

ماهی آروانا - Arowana Empty رد: ماهی آروانا - Arowana

پست من طرف apb 11/16/2009, 08:03

به چشم ها ، به فلس ها و باله های نگاه کنید و اطمینانا حاصبل کنید که سالمند و اون ها یی که کوچک و بی حرکت مانده اند و حرکات غیر طبیعی دارند را نخرید! اگه در تانکی ماهی بیماری وجود داشت اصلا از اونجا نخرید!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف samir 12/11/2009, 04:47

حسن این فروم این هست که من شدیدا به آبزیان علاقه مند شدم.

دیروز پنجشنبه شبکه دو در مورد اِروانا و زیستگاهشون صحبت می کرد. بسیار جالب بود که بد ندیدم اینجا مطرح کنم. این ماهیها در رودخانه های جنگلهای آمازون زندگی می کنند. تغذیه اصلیشان ماهی های کوچک است. منتها بعلت آب و هوایی حاره ای منطقه اغلب در جنگلها سیل می آید و آب بالا می رود. این باعث می شود که ماهیهای کوچک لابلای شاخه های درختان مخفی شوند و این کار را برای ادامه حیات اروانا مشکل ساز می کند.

این باعث می شود که اروانا به خوردن حشرات روی آورد، انواع و اقسام حشرات. اغلب حشراتی که بخاطر آبگرفتی زمین جنگلها روی شاخه درختان هستند می افتند داخل آب، منتها اروانا ماهی کندی است و به پای رقبای خود نمی رسد و معمولا تا تصمیم بگیرد که حشره را شکار کند رقبا حشره را می برند. این باعث شده که اروانا خودش را با شرایط تطبیق بدهد. لذا معمولا از آب می پرد بیرون و حشرات روی شاخه ها را شکار می کند.

تفاوت پرش اروانا با دیگر ماهیان این است که ماهیان دیگر در آب دورخیز می کنند و می پرند ولی اروانا خیر و از سطح آب می پرد.

البته تمام اینها با دوربینهای خاص ازمحیط زندگی اروانا ضبط شده بود و نشان داده می شد.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 12/11/2009, 07:51

بله ، منم اون رو قبلا دیده بودم! کلا ماعی بسیار جالبی است! و بزرگ می شود! شاید یکی از پرطرفدارترین ماهی های آکواریوم جهان باشد! این پرش ها باعث شده تا یکی از عوامل مرگ و میر آن ها در آکورایوم بیرون پریدن از آب باشد ، مثلا وقتی حشره ای بالای تانکی که درپوش ندارد ، حرکت می کند ، غریزه آن باعث پرش به بیرون از آب و مرگ آن در صورت بی توجهی صاحب آن می شود!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف speedy 1/6/2010, 07:44

آروانا Scleropages spp ماهي بسيار گرانقيمت است. پس هنگام خريد بايد به يكسري نكات مهم توجه كنيد تا بهترين ماهي را انتخاب نماييد.

تعدادي از اين موارد عبارتند از :

رنگ : بستگي به گونه آن، رنگش بايد روشن و درخشنده باشد.

شكل بدن : به ميزان كافي پهن و طويل باشد و هر باله بايد كامل بوده و در جاي خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و كاملاً شكل دار و بزرگ

سبيلكها : بلند و مستقيم، هر دو هم اندازه و هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله بايد شعاعهاي نرم و سخت باله اي را داشته باشد.

سرپوش آبششي : نزديك به سر و بدن باشد. سرپوش بايد درخشنده و بدون جراحات باشد.

چشمها : در شكل و اندازه مناسب باشد، كدر نباشد، برآمدگي نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : كاملاً بسته باشد و هيچكدام از فكها از آن يكي جلو نزده باشد.

دندانها : تميز بوده و در جاي خود و در يك خط در راستاي فك باشد.

شكم : برآمده نباشد و در ناحيه لگني صاف و تخت باشد.

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا مي كند.

حال در مورد جزئيات موارد بالا صحبت مي كنيم :

رنگ :
مهمترين عامل در خريد ماهي رنگ آن است زيرا اولين عاملي است كه علاقه*مندان را به طرف خود جلب مي كند. بنابراين اگر شكل ماهي جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهيان ايده آل محسوب نمي گردد.

شكل بدن :
ماهي نبايد خيلي چاق و يا خيلي لاغر باشد. به غذايي كه به آن مي دهند و محل نگهداريش توجه كنيد. اندازه مخزن به طور مستقيم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثير قرار مي دهد. فضاي محدود مانع از رشد ماهي مي گردد و باعث ايجاد قوز در ماهي شده و تمايل به خميدگي در ماهي افزايش مي يابد. به طور كلي اندازه مخزن در هر مرحله بايد حداقل سه برابر طول ماهي باشد.
غذاي داده شده بايد مغذي باشد و از غذاهاي دريايي در رژيم غذايي آنها استفاده كنيد. ماهي نبايد به يك نوع غذا عادت كند و يا به مقدار زيادي غذا بخورد. غذادهي بايد به خوبي كنترل گردد.

فلسها :
عامل ممايز كننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره بايد درخشنده باشند. نبايد تيره و لك دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روي فلسها مناسب بوده و دليل بر وجود عوامل بيماريزا نمي باشد.
بسياري از مردم تصور غلطي از فلسها دارند و فكر مي كنند كه وقتي برخي فلسها افتادند، آنها به طور طبيعي جايگزين نمي گردند. هنگام جايگزيني فلسها، احساس خارش به ماهي دست مي دهد و باعث مي شود كه ماهي خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. اين مساله مي تواند سبب ايجاد جراحت در ماهي گردد. براي جلوگيري از اين مشكل، اجسامي كه مي توانند به ماهي آسيب برسانند را از مخزن حذف كنيد. دوره جايگزيني فلسها، 5-3 هفته طول مي كشد.
در اين مدت زمان بايد مراقب ازدياد باكتريهاي مضر باشيد يعني شرايط فيزيكي و شيميايي آب را كنترل نماييد. اگر يك فلس غير طبيعي بود، مي توانيد ماهي را بي*هوش كرده و آنرا بكنيد. به زودي فلس جديدي در اين محل رشد خواهد كرد.

سبيلكها :
بايد به اندازه كافي بلند و مستقيم باشند و رنگي شبيه رنگ بدن داشته باشند.از خريد ماهي با سبيلكهاي كنده و كوتاه شده پرهيز كنيد.

سبليكها چگونه محافظت و نگهداري مي شوند ؟
در ابتدا بايد بگويم كه فضاي مخزن شما بايد به ميزان كافي وسيع باشد تا سبيلكها بتوانند به راحتي فعاليت كنند در غير اينصورت نمي توانند به خوبي رشد كرده و مدام به اجسام آكواريوم ماليده شده و دچار جراحت مي گردند.

نكات قابل توجه :
- مخزن را با سنگها و ديگر وسايل زينتي تزئين نكنيد ( يك مخزن ساده بهترين است) .
- غذا را در كنار مخزن نريزيد و آنرا در وسط آكواريوم قرار دهيد.
- هيچ گاه به شيشه ضربه نزنيد زيرا اين كار باعث عصبي شدن و ترسيدن ماهيان ميگردد.
- سرپوشي براي مخزن در نظر بگيريد و گوشه هاي آكواريوم را توسط چسب گرد كنيد ( گوشه دار نباشد)
با رعايت نكات بالا مي توانيد از وارد ‎آمدن صدمه به سبيكلها به ميزان زيادي بكاهيد. در صورت كنده شدن و شكستن سبيلكها، بازسازي دوباره آنها بستگي زيادي به تغذيه و سن ماهي و شرايط آب دارد. ماهيان جوانتر دوره بازسازي كوتاهتري دارند.
سبيلكها مي توانند به دو صورت صدمه ببينند :
1- زماني كه سبيلك از ريشه كنده مي شود : زماني كه اين مساله اتفاق مي افتد، بازسازي آن حتي براي جوانها نيز مشكل است.
2- زماني كه سبيلك از ريشه كنده نمي گردد : اگر سبيلك از ريشه كنده نشود اما دچار خميدگي گردد، بهتر است كه آنرا قطع نكنيد تا دوباره رشد كند و پس از رشد دچار ناهنجاري نگردد.
[b]
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف speedy 1/6/2010, 07:46

باله ها :
هرگونه صدمه اي به باله ها مي تواند زيبايي ماهي را تحت تأثير قرار دهد و بر شناي ماهي تاثير گذارد. يك باله زيبا بايد صاف و گسترده باشد و تمامي شعاعهاي سخت باله اي صاف و محكم باشند و هيچگونه پارگي در باله ها مشاهده نگردد.
در زمان بچگي، بايد كاملاً مراقب اين ماهي بود و در اين مرحله نبايد فضاي زيادي را در اختيار آنها قرار دهيد. در فضاي خيلي بزرگ، ماهي ها به سرعت مي ترسند و احساس ناامني مي كنند. فضاي كوچكتر احساس امنيت بيشتري را به ماهي مي دهد اما فعاليت ماهي كمتر مي گردد.
هنگامي كه ماهي به سن نوجواني رسيد، مي تواند به يك مخزن بزرگتر انتقال يابد براي جلوگيري از صدم باله ها، به اين نكات توجه كنيد :
- از وسايل تزئيني همانند سنگها استفاده نكنيد.
- ماهيان ديگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهيد.
- براي انتقال جوانترها ، از توري نرم استفاده نماييد و زماني كه به 15 سانتيمتر رسيدند، از تور نبايد استفاده كرد و به جاي آن از كيسه پلاستيكي استفاده نماييد.
- اگر شعاع سخت باله اي صدمه ديد، مي توانيد آنرا از پايه قطع كنيد تا به جاي آن شعاع سخت جديدي در بيابيد، در مورد آروانا ماهي بايد قبل از عمل جراحي بيهوش گردد.
شعاعهاي باله دمي بسيار حساس بوده زيرا عامل اصلي ايجاد حركت در ماهي مي*باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حركت ماهي را تحت تأثير خود قرار مي دهد.
براي عمل جراحي، حتما از يك حرفه اي كمك بگيريد. ممكن است كه پس از جايگزيني شعاع باله اي، آنها شكل مناسبي پيدا نكنند.

چشمها :
در حالت طبيعي چشمها به سطح آب نگاه مي كنند و به دنبال غذاهاي زنده مي*باشند.
زيرا در طبيعت ، يكي از غذاهاي اصلي آنها را پرندگان نشسته بر روي شاخه ها و يا سطح آب تشكيل مي دهد. چشمهاي سالم بايد كاملاً در مركز بوده و كدر و برآمده نباشد. آنها بايد ظاهر طبيعي داشته و بتوانند به راحتي چرخش كنند. كاملاً شفاف بوده و به روشني بدرخشند.
در مخزن چشم ماهي به چند دليل بيشتر به سمت پايين معطوف است :
1- در مخزن چون غذاها سريعاً به كف مي روند، چشمها به دنبال غذا در كف بوده و به سمت پايين مي نگرد.
2- اين مساله به اندازه كافي امتحان نشده است اما چربي در ميان حفره چشمي انباشته مي گردد و باعث مي شود كه چشم برآمده شده و يا به سمت پايين متمايل گردد.

دهان :
لبها نبايد خيلي برآمده باشند و فك پايين نبايد شل باشد. در آكواريوم آروانا اغلب خود را به ديواره ها مي مالاند كه باعث مي گردد عضلات فك سست و شل گردند. براي جلوگيري از اين مشكل، بايد مخزن را بزرگتر كنيم و يا توسط فيلترهاي داخلي، جريان آب را قوي تر نماييم.

دندانها :
به طور كلي علاقه مندان به ماهي، توجه زيادي به دندانها نمايند اما به هر حال دندانها كاملاً مهم مي باشند. اگر دندانهاي ماهي سالم نباشند، آنها تأثير خود را بر روي سلامت ماهي خواهند گذاشت.

سرپوش آبششي :
بايد صاف و عادي باشد. هيچگونه برآمدگي و چين خوردگي بر روي آن وجود نداشته باشد. موارد زير را براي داشتن يك سرپوش سالم در ماهيانتان مد نظر قرار دهيد :
- از وسايل تزئيني در داخل مخزن استفاده نكنيد.
- دماي صحيح را در مخزن برقرار كنيد. اگر دما خيلي بالا باشد، سرپوشهاي آبششي و عضلات سر دچار چين و چروك مي شوند. توجه كنيد كه تغييرات دمايي شديد باعث كج شدن سرپوشها مي گردد.
- شرايط صحيح فيزيكي و شيميايي را در مخزن برقرار كنيد. توجه خاصي به نظافت و ميزان اكسيژن موجود در آب داشته باشيد.
اگر هر گونه جراحتي در ناحيه آبششي مشاهده گرديد، براي جلوگيري از عفونتهاي باكتريايي و قارچي، از داروهاي مناسب استفاده نماييد.

شكم :
شكم نبايد برآمدگي داشته باشد در غير اينصورت ماهي دچار مشكلات معده است. به غير از زماني كه ماهي مي خواهد تخم ريزي كند.

نحوه شنا كردن :
شيوه شنا در افزايش زيبايي ماهي مؤثر است. ماهي زيبايي كه به درستي شنا نمي كند. ارزش خود را به ميزان زيادي تحت تأثير قرار مي دهد. شناي صحيح به اين صورت است كه ماهي بتواند به طور عمودي شنا كند و باله هاي خود را كاملاً باز كند. سبيلكها بايد صاف باشند و ماهي نبايد دائما بالا و پايين رودو يا به صورت زاويه دار شنا کند

لینک های مرتبط با موضوع:

http://aqarash-fish.blogfa.com/cat-4.aspx
http://www.goldfish.mihanblog.com/extrapage/arvana
http://forum.niksalehi.com/showthread.php?t=5810
http://aquariumangel2.persianblog.ir/post/5/
...

اين مطلب آخرين بار توسط speedy در 1/6/2010, 16:53 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
speedy
speedy
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف spider 1/6/2010, 08:53

اسپیدی جان چندتا عکس خوشگل هم میزاشتی!
دما باید چقدر باشه؟
از چه غذایی باید استفاده کرد؟
spider
کاربر خیلی فعال لاک پشتی
کاربر خیلی فعال لاک پشتی

پست من طرف Foad 1/6/2010, 09:54

من عکس یک آروانا آسیایی را که در نمایشگاه آبزیان تهران گرفتم برای دوستان قرار می دهم. قیمت این ماهی آروانا 3.5 میلیون تومان بود.

ماهی آروانا - Arowana Arowana02

عکسی از شناسنامه این ماهی آروانا نیز قرار می دهم (روی عکس کلیک کنید تا بزرگتر ببینید) :

ماهی آروانا - Arowana Arowana01
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف samir 1/6/2010, 13:49

جدا سه میلیون می ارزه. خیلی رنگ آمیزی فلساش قشنگن و فوق العاده اند. ولی من فکر می کنم معمول ترین و فراوانترین آروانا، همون نوعی است که مهندس پرهام داره. چون تو اکثر برنامه های علمی هم همون رنگ را نشان می دهند.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 1/6/2010, 14:53

بله خانم samir و البته ارزان ترین نوع در ایران و فکر کنم همه جای دنیا!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف mehdix622 3/27/2010, 13:18

میشه با پولش یه ماشین خرید
اما مواظب باش که از تانکت نپره بیرون
من اندازه یه سکه ده تومنی یه جای تانکم باز بود پرید بیرون و فوت کرد
mehdix622
mehdix622
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف mamali1365 11/22/2010, 09:04

دوستان من هم می خوام برم آروانا بخرم
رفتم ماهیران 10 سانتیشو میداد 11 تومان گفتم بیام اول اطلاعات بگیرم بعد بخرم
چند سوال داشتم می دونم که بهترین غذا برای آروانا ماهی خوراک است ولی الان که کوچیکه چی باید بهش بدم می گوی خوشک خوبه می خوره؟؟؟
(من قصدم بزرگ کردم و فروختن این ماهی هست با تغذیه خوب و رسیدگی چند وقته مثلا 40 سانت میشه و آیا در کل خوب فروش می ره؟؟؟
ببخشید سوالام زیاد شد ممون می شم همرو جواب بدید
mamali1365
mamali1365
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 11/22/2010, 15:10

شرکت هایی مثل سرا غذاهای آماده ای برای آروانا ساختن که می تونی از این غذا ها بهشون بدی
ولی بهتر اینه که از یک نوع غذا استفاده نکنی و تنوع غذایی رو رعایت کنی. بهش می تونی ماهی زنده بده که می فروشن آکواریومی ها و یا اینکه خودت تو یه تانک ماهی هایی مثل گوپی و مولی و .. پرورش بدی و بعد به آروانا بدی . میتونی بهش دل گاو هم بدی اما نباید همیشه بهش بدی چون درسته که خیلی از دل گاو خوشش میاد اما اگر زیاد بدی واسش ضرر داره . برای آروانا کوچیک بهتره 2 بار در رو غذا بدی . بعد اینکه می تونی بهش حشره هم بدی البته توجه کن که بعضی از حشرات ممکنه سمی باشند. سعی کنه غذاهایی که بهش میدی چربی بالایی نداشته باشه چون رو چشم ماهی تاثیر خوبی نداره. به آروانای کوچک تخم میگوی فریز شده یا زنده ، کرم و ماهی های کوچک میتونید بدید
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف ارش123 1/10/2011, 05:07

سلام بر همگی ببخشید اروانای 15سانتی متری با اسکار 12سانتی می سازه
ارش123
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی